Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 25

  • 117 604
  • 772
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 140
Благодарение на констанца намерих отговор на въпросите ми в ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА:
Цитат
Чл. 50.(6) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) В държавните и общинските училища се приемат в паралелка до 5 ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, а в професионалните училища и професионалните гимназии - и от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи.
(7) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) Извън случаите на ал. 6 в държавните и общинските училища може да се осигури интегрирано обучение в паралелка до 2 ученика със специални образователни потребности по предложение на екипа по чл. 6а.

И все пак защо може? Не е ли задължително като ДГ според чл.21 от ЗНП?
Цитат
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) (1) Децата със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания постъпват в детските градини по чл. 18.
(2) Задължение на детските градини по ал. 1 е да приемат деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.

Сега видях, че чл.6а е с последни изменения от ДВ, бр. 43 от 2014 г., в сила от 23.05.2014 г. Thinking

# 721
  • Мнения: 1 738

И все пак защо може? Не е ли задължително като ДГ според чл.21 от ЗНП?
Цитат
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) (1) Децата със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания постъпват в детските градини по чл. 18.
(2) Задължение на детските градини по ал. 1 е да приемат деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.

Сега видях, че чл.6а е с последни изменения от ДВ, бр. 43 от 2014 г., в сила от 23.05.2014 г. Thinking

"Може" вероятно, защото по времето, когато е добавена тази алинея интегрираното обучение е било в начален стадий и не се е прилагало навсякъде. Но то и сега е така.  Разбрах, че в София все още има "елитни" държавни училища, където успяват да намерят начини да не приемат деца със СОП.
Погледни чл. 191. В най-последния вариант в ал. 1 е написано "задължително".  В ал. 3 обаче, отнасящ се за пом. учителя пише само "може". Сигурно защото не всяко дете ще се нуждае от такъв. Но ако наистина имат сериозни намерения във всеки клас да има до 3 деца със СОП, такъв със сигурност ще е необходим.
А изменението в чл.6а се отнася само за децата със сензорни увреждания - включване на педагог и психолог от съответното училище

# 722
  • София
  • Мнения: 3 249
aа какъв е зора да се "набута" едно дете с обучителни трудности в "елитно" училище ?!? юДА се травмира допълнително ли?

# 723
  • Мнения: 2 140
Така е, констанца.В едно интервю Калоян Дамянов уточни, че помощник на учителя ще се осигури за децата от ниския аутистичен спектър и други с тежки обучителни затруднения, защото държавата няма достатъчно финансов ресурс, за да осигури такъв за всички деца със СОП.

# 724
  • Мнения: 1 738
n_alex76,
 чл. 191 не се отнася за децата с тежки обучителни трудности, които според проекта няма да се обучават в общообразователна среда, а в центровете за подкрепа на личностовото развитие.
Чл. 191. (1) В детските градини и в училищата обучението на деца и ученици със специални образователни потребности задължително се подпомага от ресурсен учител, съобразно потребността на детето и ученика.
(2) Броят на ресурсните учители се определя в зависимост от броя на децата и учениците със специални образователни потребности, от вида на подкрепата и от броя часове за ресурсно подпомагане при условията на държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
(3) В плана за подкрепа на детето и ученика може да бъде определен и помощник на учителя.
(4) Изискванията към помощника на учителя и функциите му се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.

# 725
  • Мнения: 2 860
Здравейте, при нас вместо по-добре нещата стават се по-зле. Искам да попитам има ли някой справил се със страха от звуците. При нас станаха много зле нещата. Вече си запушва ушите и става нервна и от тихи звуци, като лаене на куче например или мяукане на котка, абе абсолютно от всичко. През по-голямата част от деня е със запушени уши. И се изнервя ужасно.

# 726
  • Мнения: 32
Доколкото знам запушването на ушите се получава при недобрата преработка на звуците в средното ухо и аудиторната система, а не от страх. Моето дете доскоро нямаше запушване на ушите, а е на 4.4 г. Преди това си е слагала ръцете на очите, но рядко. Миналия месец направихме 2 часа барокамера и оттам получи Бароотит и започна често да се държи за тях, но може да е от шум в ушите. По принцип казват, че барокамерата помагала за това, но в нашия случай некомпетентни специалисти ни направиха лоша услуга. Все пак ще започнем барокамера, ако е рекъл Господ другата седмица. Иначе също и музикотерапията знам, че помага за преработката на звука. И двете процедури не са евтини, но помагат за подобряване и на други симптоми. Ако те интересува ще ти дам координати.

# 727
  • Мнения: X
Като казахте барокамера, какво мислите за новата барокамера на бащата от Пазарджик? Като цяло ми се струва супер, защото знам, че родителите най-много са чели и това, което правят не биха предложили без да са сигурни, че е добро и за тяхното дете, обаче от друга страна без лекарски контрол ми звучи малко страшно и безотговорно..

# 728
  • Мнения: 242
Здравейте, още се чудим какво точно става с детенцето ни, затова ще съм ви благодарна, ако споделите, дали при вашите деца на моменти се отключва нещо като слепота?Моята принцеса понякога следи, заглежда се в лица, хваща играчки, в други моменти тотално се изключва, дори не реагира на светлината? Чудим се на какво може да се дължи това.

# 729
  • Мнения: 32
Ми за барокамерата мога да кажа, че бяхме решили да идем в клиниката по ДЦП на Чавдаров и там след 2-та сеанса ни направиха Бароотита от който Йоана си запушваше ушите докато правеха компресията, а жената, която обслужваше барокамерата на мен ми вика, че много добре го била понесла, затова отиваме в Окси фор лайф. И аз си мислех, че е безотговорно, но се оказа, че не е точно така, защото минават курс, който може да мине всеки и са в залата на НСА има кинезитерапевти. В една група съм във Фейсбук за ХБОТ там има хора, които изнасят лекции и семинари, те ме насочиха натам и именно те ми помогнаха, като ми казаха, че е недопустимо детето да се държи за ушите докато компресират. В щатите продават портативни сгуваеми барокамери за домашна употреба, значи не е толкова страшно, стига нчкой да те наблюдава и да спазваш инструкциите.

# 730
  • София
  • Мнения: 3 249
Като казахте барокамера, какво мислите за новата барокамера на бащата от Пазарджик? Като цяло ми се струва супер, защото знам, че родителите най-много са чели и това, което правят не биха предложили без да са сигурни, че е добро и за тяхното дете, обаче от друга страна без лекарски контрол ми звучи малко страшно и безотговорно..
Всички водолази преминават тренировки с барокамера - не се осъществяват от лекари.
Не смятам, че е безотговорно. Самите оператори в болниците като чуят аутизъм и вдигат ръце...Гого има вече 165 влизания Wink
То има ли в България въобще компетентен лекар по нашите проблеми...
Вчера за пореден път се убедих в силата на т.нар нетрадиционна медицина и ми се отщя да стъпя в болница...Ходих на ирисолог и са 2 мин. гледане на ирисите този човек ми разказа и майчиното мляко...Обясни ми всички болки на какво се дължат и тн...Само за сравнение - преди 2 месеца, без изследвания и тн (понеже са сходни симптомите) във ВМА държаха да ме оперират, "диагностицираха" ме с автоимунно заболяване без да направят всички изследвания....не искам да коментирам повече.

# 731
  • Мнения: 13 810
То има ли в България въобще компетентен лекар по нашите проблеми...

O!

Рядко по някой проблем има компетентни лекари при нас.
Съгласна съм че  хич не ги бива но тези от нетрадиционната медицина са лидери!
Имам приятелка запалена по подобни видове диагнозстика и лечение с наистина големи финансови възможности и мога да ви разказвам с часове за китайски билки, масажи, коланчета за подпоясване, скенар терапия , лапи с билки на главата за падане на дете отпреди 20 години, напитка молотов с керосин и прочие методи за измъкване на пари .  затова съм на  мнение че и при ирисолозите доста въбражение се влага.
Чух дефиниция -  камъни в черния дроб, на учудените ми вежди отговора беше - има и такова нещо.
Ами може пък  newsm78

# 732
  • София
  • Мнения: 3 249
За приятелката ти не мога да коментирам. Споделям, че за този човек бях като отворена книга. Заведох големия по настояване на свекърва ми и като видях как за 2 мин му откри проблема...Седнах и аз. Честно казано наистина останах изумена - спомена за едни мои редки болки, които аз самата бях забравила, защото са 2 пъти годишно...

# 733
  • Мнения: X
Радвам се тогава, че не съм права  Flutter аз не знам още дали бих го водила на барокамера, но аз и диетата не смятах да прилагам, пък я почнах, та знае ли човек  Crazy Crazy
За алтернативните методи си е така, някой път май те помагат повече от традиционните  Crazy

# 734
  • София
  • Мнения: 3 249
Радвам се тогава, че не съм права  Flutter аз не знам още дали бих го водила на барокамера, но аз и диетата не смятах да прилагам, пък я почнах, та знае ли човек  Crazy Crazy
За алтернативните методи си е така, някой път май те помагат повече от традиционните  Crazy

Нормално е - нещо ново е и не съвсем изпробвано. Малко са децата с толкова много влизания и едва сега набира скорост оксигенотерапията Wink Кагато влизахме за пръв път щеше да ми се пръсне сърцето от страх. Обаче няма нищо страшно. Пък и опнах някоя друга бръчка  hahaha
Аз диетата не съм я прилагала, но ти споделих, че за мен помага и не я отричам Hug

Общи условия

Активация на акаунт