Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 25

  • 117 608
  • 772
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: X
Еха, браво на вас  Hug
Ами да, аз реших да пробвам, поне после да не говоря наизуст, че не помага примерно хихи. Засега съм си определила шест месечен срок, смятам, че не е много, но не е и малко.
А колко време продължава една сесия ли не знам как се нарича, в барокамерата?

# 736
  • Мнения: 32
За теб или за дете и с каква цел искаш да ползваш барокамерата?

# 737
  • Мнения: 2 860
При нас положението стана АДДДД!!!! Малката разви ужасна тревожност, страх абсолютно от всички звуци, дори и съвсем нормалните, затваряне на врата, пускане на вода, далечен лай на куче, коли, свирки и въобще каквото се сетите. Подскача и веднага се хвача за ушите и почва да скимти, което преминава в неистови крясъци. Отделно отказва да излиза от къщи, неистов страх от деца, от нас е само в колата, където пак е неспокойна, да не говорим за непознато място. Докато слезе от колата се хваща за ушите и почва да скимти, после силен плач и ужасна тревожност. Такъв кошмар не съм изживявала, дори и когато беше с гърчове. За жалост психиатъра към който ни насочиха е в отпуск до понеделник, каза да караме дотогава на алора, обаче няма никакъв ефект от нея.

# 738
  • Мнения: 781
гала  Hug много съжалявам да прочета през какво преминавате, кураж ти желая и с малки стъпки да 'върнете' малката госпожица в нашия свят..

аз искам да използвам случая да споделя някои неща - след мнооого четене и търсене ние се спряхме на БГБК диета + набор от добавки и витамини (които даваме на своя глава разбира се), защото ни направи впечтление, че детето няма просто неврологичен или психологичен проблем, а чисто физиологичен. панелът за хранителни алергии и непосонимости от Цибалад даде над 20 резулата при детето ни, което не беше боледувало никога и ядеше всичко. непоносимости като ориз, глутен, казеин, морков, ябълка, ядки, царевица, захар и много други. мина буквално на диета от картофи, месо и краставици.

след месеци стриктна диета (и няколко нарушавания от добросъвестни роднини, според които 'нищо нямало да стане') той сам си разшири диетата. отказваше да яде друго освен гореспоменатото до степен да повръща насилствено върху себе си ако му го подадеш. в момента изявява желание и интерес към нашата храна (въпреки че ние също минахме на БГБК, за да няма замърсявания) и яде риба, някои плодове, домати, цвекло, репички(!). изпълнява команди, прави чудесен очен контакт, реди пъзели за деца над 6 години (той е на 3.5), играе си с брат си и други деца, казва някои думи, писъците спряха, истериите също, дава ръка, поставя и отнася прибори по своя инициатива, облича и се съблича сам. научи се да ходи до тоалетна сам за 1 седмица, дава да бъде пипан неволно, търси сам да прегръща и целува, дава да бъде поливан по главата и дори подстриган с машинка(!), не се плаши от прахосмукачката, повтаря действия, които никой не му е показал  (например вижда баща си да попрая нещо, отива взима чук и гвоздей и започва да си чука), играене с въображение (държене на две кукли и говорене с тях, целуване, прегръщане на едната с другата, т.н.), каране на колички (не само въртене на колелетата им), спокоен и уверен на непознати места и край непознати хора, по-самостоятелен като цяло, рисуване на форми (не само прави черти), разгелждане и четене на книжки (произнасяне на думи и следене на история)

пиша това с надеждата, че може да помогне на някой. ние също имаме още доста път, но съм силно обадеждена след години лутане и даване на лъжливи и откровено неверни диагнози от лекари - мъкнахме го по всички светила в България с връзки. доценти, професори, невролози и гастроентеролози. диагнозите варираха от токсоплазмоза до цьолиакия при отрицателни резултати на всичко. изсмяха ни се на кръвния тест за непоносимости казвайки, че 'кръвен тест не може да установи хранителна непоносимост'. тотално игнорираха актвния щам на морбили в стомаха и увредената стена.

намерихме тази книга (за съжаление е платена, но си струва) и тя е единственият ресурс, който на 100% описва всичко, с което се сблъскват родителите на деца от спектъра. The Encyclopedia of Dietary Interventions for the Treatment of Autism and Related Disorders написана от две майки, които излекуват децата си от тежък аутизъм с помощта на БГБК диета. не рекламирам, а споделям - наши познати с дете от спектъра започнаха същия подход малко след нас. споделят същи (ако не и по-добри) резултати. но най ни вълнуват сходствата. (при желание с радост ще я изпратя на който иска)

дори след една глутенова бисквита/залък ще ви кажа какво се случва с усмихнатото ни, общително, любознателно дете - започва да се блъска в земята, да търси столове/играчки където се просва по корем и започва да го притиска скимтейки, изпуска се и по малка и по голяма нужда в гащите (поправка - изчезва всякакво желание дори да отиде до тоалетната или осъзнаване, че има нужда при самостоятелно ходене иначе), монотонно люлеене напред-назад, самовглъбяване, разсеяност, връщане на екземата, пипане на меки неща, въртене в кръг без да му се завива свят, писъци, чоплене на лицето до кръв, изпражненията стават отново кашесто-воднисти с ужасна миризма, наличие на газове, отказ да бъде докосван, пищене при мокрене на главата, играене с играчките като само ги подрежда в права линия

забелязахме и чудесно повлияване от хранителни ензими преди ядене. в момента пие към 8 неща на ден, не знам дали да ги пиша или ще излезе реклама на продуктите, но общо-взето взима за стимулиране на нервната система, за мозъка и по-специално мозъчната ципа, стомашно-чревната флора, костите, сърцето и оросяването на крайниците, мултивитамини и спирулина

пожелавам на всички да намират повече поводи за радост и утеха в децата си  Hug има начин..има и път, ние просто трябва да го намерим   bouquet

Последна редакция: ср, 06 май 2015, 02:43 от babunka

# 739
  • Мнения: 2 860
Бабунка, радвам се за вас, а твоето дете има ли или имало ли е някакъв неврологичен проблем?

# 740
  • Мнения: 781
Бабунка, радвам се за вас, а твоето дете има ли или имало ли е някакъв неврологичен проблем?

зависи какво разбираш под неврологичен проблем. поведенчески проблеми - бол. физиологичните, които описах - също. всъщност нашата история е, че детето ни беше проговорило, беше общително, здраво и с апетит. след поставяне на MMR ваксината се покри от глава до пети с ужасяваща екзема, престана да говори, започна да мучи и крещи и неща, които преди не бяха фактор се превърнаха в невъобразим проблем (описаните по-горе). разбира се, това не означава, че има каквато и да е връзка между ваксините и аутизма  Rolling Eyes знам някои съфорумки (и други платени тролове) колко са против такива долни инсинуации та да си вържа гащите един вид  Mr. Green

познатото семейство, за което споменах е с 8-годишно дете с диагноза от раждането (докторите така смятат) и проблеми с моториката, но и при тях всичко изчезна след въвеждане на диетата. забравих да отбележа, че при нарушаване на диетата синът ни започва да залита и пада на всяка втора стъпка  Shocked дете, което се катери само до върха на метална катерушка и пуска сам на пързалки(!)

# 741
  • Мнения: 32
Бабунка, а колко време след започване на диетата видя резултат и какви точно изследвания направи за алергии? Ако можеш напиши ми на лични какво точно даваш, ще ти бъда много благодарна.

# 742
  • Мнения: 2 860
И аз мисля да направя такова изследване в цибалаб, но засега трябва да мине малко време, че тя изпитва неописуем страх от боцкане, даже мисля, че главно това влоши при нея нещата, бяхме в болница на венозен аб. Иначе при нас има неврологичен проблем епи от раждането, лека степен хидроцефалия и лека ДЦП, затова малко е вероятно при нея проблема да е свързан с диета, ама знае ли човек.

# 743
  • Мнения: 781
резултат видяхме на първата седмица след изключване на глутена и казеина. после започнаха индивидуалните непоносимости - маслини, цитруси, моркови, царевица, соя и много други. след извеждането им от менюто (тук трябва да уточня, че ние отначало го карахме малко по диагонал и позволявахме тук-таме забранена храна) резултатите бяха налице до края на първия месец след първоначалното въвеждане

детето е от 6 месеца на диетата с няколко нарушавания и ви написах какво наблюдаваме. за справка - вчера му дадохме малко глутен, за да видим дали има възстановяване на стомашната стена (за съжаление това пише и в книгата - от време на време да се дава, за да се проверява степента на прогрес). не е като преди, но днес има видим регрес - отказ за изпълняване на команди, хаотично тичане из магазина, подреждане на продукти. и пак е  пъти по-добре от преди - беше някакъв ад. неконтролируем, агресивен и невъзможен за удържане, хапеше ни, блъскаше, удряше си главата. не смеехме да излезнем никъде с него. днес се разминахме с малко цупене и тръшане след като взе няколко пакета бисквити и му казахме да ги остави обратно (но го направи). ако не знаех през какво сме минали аз нямаше да повярвам, че става дума за едно и също дете. Дори логопедката каза 'това не е същото дете, което дойде при мен декември. и терапията няма нищо общо, не знам какво правите, но продължавайте' така че стискайте палци  Peace

изследванията, които направихме са следните:

ехография и преглед от педиатър в Дестска хирургия в Пирогов (при доц. Дойнова)
ехография и консултация с гастроентероголог в Първа Детска Консултативна Клиника, който постави диагноза цьолиакия и искаше детето да бъде хоспитализирано и да пие вода с разтворено брашно, за 'глутеново натоварване' за да се докаже. отказвахме категорично, защото за дете с проблеми в храносмилането това е развнозначно на смърт, лепило излято директно в храносмилателния тракт, няма що.
изследвание за токсоплазмоа (по настояване на много известен невролог от Александровска, който ме обвини в безхаберие за отглеждането на котки по време на бремеността и отказа да повярва, че всички изследвания преди/по време и след са излизали отрицателни)

и на своя глава:
консултация с д-р Гайдурков (който отбеляза, че трябва да даваме на детето от всичко и по много, защото 'плодовете са полезни' и 'диарията има лечебна сила')
консултация с Жоро от кабинет по източна медицина Бойка в Пловдив (който единствен прояви уважение и разбиране по отношение на връзката ваксина-аутистични симптоми)
и сега най-важното (според посоченото в книгата, която споменах) в Цибалаб:

Ig A
Ig M
Ig G
Candida albicans (m5)
ПАНЕЛ 6 Хранителни Алергени
Непоносимост към храни -> този е различен от горния и е много важен!
Пълна Кръвна Картина ( CBC ) - 22 показателя
Урея и Креатенин
Пикочна киселина (Uric acid)
Желязо (Fe)
тест за тежки метали (кръвен, защото искахме масимално точни резултати): разбира се даде завишен алуминий
тест за анаеробни бакерии в изпражнения и други патогени (отр.)

всички много се учудиха на IgA и IgM, но ще ви напиша и нашите резултати и цитати от интернет какво показват тези показатели. за мен това беше решаващия момент във внасяне на яснота какво точно се случва в тялото на нашето дете и как да подходим към случая. (на всички изследвания пищя и се мята като животно, едвам го удържахме, но последния път като взимахме кръв от пръста сам го даде и само плака малко)

неговите стойности:

Test (profile) name Result              Measurement                   Reference values
Ig A                  <0.50                        g/l                                  0.7 4.0
Ig G                   6.37                         g/l                                   7.0 16.0

сами виждате, че са под нормата, въпреки че гастроентерологът от Първа Частна каза 'а това не е под нормата. до няколко единици под рефернтната стойност си е в норма'  Shocked

ето цитатите какво индикират тези реултати:

Цитат
Immunoglobulin A (IgA, also referred to as sIgA) is an antibody that plays a critical role in mucosal immunity. More IgA is produced in mucosal linings than all other types of antibody combined;[1] between three and five grams are secreted into the intestinal lumen each day.
Decreased or absent IgA, termed selective IgA deficiency, can be a clinically significant immunodeficiency.

Immunoglobulin G (IgG) is a type of antibody. It is a protein complex composed of four peptide chains—two identical heavy chains and two identical light chains arranged in a Y-shape typical of antibody monomers.
The measurement of immunoglobulin G can be a diagnostic tool for certain conditions, such as autoimmune hepatitis, if indicated by certain symptoms.[12] Clinically, measured IgG antibody levels are generally considered to be indicative of an individual's immune status to particular pathogens. A common example of this practice are titers drawn to demonstrate serologic immunity to measles, mumps, and rubella (MMR), hepatitis B virus, and varicella (chickenpox), among others.[13]

в този момент на нас ни стана ясно, че детето е болно и неврологичните симптоми са следствие не причина. в заключение не мога да се сдържа и ще пейстна един цитат от книгата, който за мен беше потресаващ. на английски е, но нямам време да превеждам сега. ако на някой му е необходимо, по-късно мога да го направя:

Скрит текст:
Цитат
Dr. Timothy Buie, a pediatric gastroenterologist at Harvard/Mass General Hospital, has performed over 400 gastrointestinal endoscopies with biopsies on autistic children. In a preliminary study in 2002, he noted the frequent presence of
chronic inflammation of the digestive tract, including esophagitis, gastritis and
enterocolitis. He found that 55% of the autistic children he examined showed
disaccharide/glucoamylase, lactase, and sucrase enzyme levels below normal.
These children were thus far more likely to suffer from impaired starch
metabolism, carbohydrate malabsorption and undiagnosed bowel disorders than
their neurotypical peers. He concluded that more than 50% of autistic children
appear to have symptoms of gastrointestinal illness, including abdominal pain, gas,
bloating, and chronic diarrhea or loose stools, food allergies, and maldigestion or
malabsorption issues.6 This helps to explain why so many well-fed autistic
children, upon medical examination, are sometimes found to be severely deficient
in several essential vitamins and minerals.
Regardless of the complex cause, or causes, of these food intolerances, the outcome is
simple. When you put these children on special diets, many of them will get better. Dr.
Ted Kniker of the San Antonio Autistic Treatment Center in Texas, Dr. Anne-Marie
Knivsberg at the Stavanger University College in Norway, Dr. S. Lucarelli at the
University of Rome, Italy, and other researchers around the world have published
studies demonstrating that some children and adults with autism show improvement after
elimination of dairy products and wheat gluten from their diets.7 8 9 10
Unfortunately, autistic children are rarely tested for gastrointestinal illnesses, even
when they present with symptoms that would raise alarm bells if seen in a typical child.
Unusual test results may be disregarded, possibly because there already is a diagnosis:
autism. Sometimes it is difficult, even for physicians, to remember that children with
autism are also children. They may suffer silently from diseases or disorders that may,
or may not, be related to their ”primary complaint.”
Some high-functioning people on the autism spectrum attest to the fact that dietary
******Created by ebook converter - www.ebook-converter.com******
******ebook converter DEMO - www.ebook-converter.com*******
restriction relieves a great deal of pain or physical discomfort, as well as the ”noise”
that makes it hard for them to learn and to perform socially. It is impossible to judge the
level of silent suffering that is going on in the autism population as a whole, because so
many of these children cannot tell us how they feel. However, those of us who have
experienced severe diarrhea, constipation or intestinal disease will greatly sympathize
with those in this group who are known or suspected to have these problems, and cannot
express their pain to their caregivers.

тук искам да вметна, че ние обмисляхме колоноскопия известно време, но сърце не ни даде да му го причиним. освен това при резултати от двата ехографа за 'много газове и подути чревни гънки' стана ясно, че възпаление в червата има и то допринася за постоянната диария. но както е написал докторът - при над 55% от децата със симптоми има някаква инфекция/цьиолиакия или дефицит на храносмилателни ензими (при нас след въвеждане на последните като добавка имаше невероятен резултат, което косвено показа, че това е проблемът).

Цитат
”These children are ill, and they are in distress and pain. They are
not just mentally, neurologically dysfunctional.”
-Timothy Buie, MD

при желание мога да напиша и добавките, които му даваме  Peace

гала, храната е двигателя на организма. вярвам, че и за вас има шанс  Hug

Последна редакция: ср, 06 май 2015, 16:24 от babunka

# 744
  • Мнения: 32
Тези референтни стойности на имуноглобулините мисля, че не са ти много вярни. Нашето дете е на 4 год. на 1.5 открихме IgA дефицит наследствен от баща и и го изследваме по 2 пъти на година. За деца е:
Деца IgA:0,3 - 2,2   IgG: 5,5 - 15,0  IgM:0,6 - 2,8
 Нашия за 3 години стогна до 0.5 IgA, но има и по-важни показатели- Т клетките/CD4-CD8/ и NK клетките убийци, които при аутистите също са доста често под нормата . Слава Богу че бавно се качват, но сме на долна граница и нямаме ваксината за рубеола по тази причина сме я спрели с разрешение на комисия. На нас ни казаха, че тези резултати са добри, поради тенденцията на покачване.

# 745
  • Мнения: 32
Ако можеш напиши и добавките, защото се чудя вече какво да давам, почти всички имуностимуланти сме пробвали и не знам с какво мога да сменя и пробиотиците, абе пиши всичко Simple Smile Мисля да направим само теста за непоносимост към храните, защото той включва 2 пъти повече продукти. Има ли смисъл и панел 6 за алергиите според теб?

# 746
  • Мнения: 32
От къде е книгата, на български или на английски е и онлайн ли е? Можеш ли да я пратиш, не можах да я намеря преведена на български.

# 747
  • Мнения: 104
И мен ме интересува книгата. Simple Smile

# 748
  • Мнения: 104
А в България имали диетолог, който се занима с тези изследвания. Защото ние заведат ме нашия син и тя му направи изследвания и му изписа много лекарства, които да взима.

# 749
  • Мнения: 781
референтните стойности са директен копи-пейст от листа с резултатите от изследванията в Цибалаб. попогледнах в интернет и общо-взето на мен ми съвпаднаха с информацията до момента. T-клетките и NK обмисляхме да ги проследим, но тъй като всички останали кръвни и имунологични показатели излезнаха в нормата, ги спестихме. на мен ми бяха особено интересни резултатите за патогенна микрофлора и анаеробни бактерии, но те пък излезнаха отрицатлни при нас.

добавките са следните (давани според указаното на самата опаковка). тук искам да спомена, че съветвам избягване на популярните такива. т.е. бъди беърс, ексимо кидс, марсианци и т.н. масово съдържат малтодекстрин и други възможни съставки, които могат да бъдат проблемни при дете с хиперактивност или  (не)установена хранителна нетолерантност. оказва се, че на Солгар и Виридиан са най-чисти. преди поръчвах през доставям от ебей, но излиза същата цена от фрамар или аптека бг.

НАУ ФУДС РИБЕНО МАСЛО DHA ЗА ДЕЦА ДЪВЧ. ДРАЖЕ 100 МГ. * 60
Л - ГЛУТАМИН КАПС. 500 МГ. * 50 СОЛГАР
ТАУРИН КАПС. 500 МГ. * 50 SOLGAR
КАЛЦИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН Д 3 ТАБЛ. * 60 SOLGAR
Спирулина 750 МГ Солгар
ВИТАМИН Е КАПС. 67 МГ. * 100 СОЛГАР
Dry Vitamin A 5000 IU Tablets Солгар
ВИРИДИКИД КАПС. * 90 VIRIDIAN
ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ КАПС. * 30 VIRIDIAN
БИОГАЙА КАПКИ 5 МЛ Пробиотик

друго, което направихме е минаване на абсолютно само био препарати за чистене, миене и пране. взимам от мататама или зоя бг (цените им са най-добри). много е важно детето да няма никакъв досег с тежки метали. пие само изворна вода (точена лично) - минералната е изключена заради натрупването на метали. или преварена или размразена ледена. зъбите се мият със сода без глутен (чудесен резултат с изчистването на флуоридизацията).

това е книгата. на Английски е

http://www.amazon.com/Encyclopedia-Dietary-Interventions-Treatme … ers/dp/0615201695

по отношение на квалифициран диетолог, който може да вникне в проблема - моят опит сочи недвусмислено, че само един специалист не може да обхване сложността на симптоматиката, причините и следствията. масово се изписват лекарства за шир-потреба или се концентрират върху лечението на симптом, не причина.

Последна редакция: ср, 06 май 2015, 21:16 от babunka

Общи условия

Активация на акаунт