(Био)зеленчукова градина - тема 27

  • 61 336
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 585

  Спомням си, че преди две три години се опитах да вкореня колтуци от домати, направо заровени в земята, но след седмица ме хвана нервата и ги изхвърлях. Тая вечер намерих две големи, единият имаше вече и цъфнал цвят, от тия колтуци, дето излизат до земята. Като ги отскубнах, видях че имат и коренчета, та ги бучнах, ама им сипах на корените по едно канче овчи шербет и после ги зарових, да видим.

# 46
  • Мнения: 854
Много грах, много нещо!
За първа година ще съм отгледала достатъчно грах. Доволна съм много.
http://bushkata.snimka.bg/hobby/gradina.632755.33451405
http://bushkata.snimka.bg/hobby/gradina.632755.33451404
Днес ме научиха, че се чисти мнооого по-лесно, като се попарят шушулките във вряла вода.
Два дена подред бера грах, после вкъщи чистя зрънца. Имам още.
Единият от бобовете, дето трябваше да е пешак - расте, ли расте. Търси къде да се хване. Ще бода пръчки явно.
На местата на граха мисля да сея моркови. Сложила съм в едни скасийки и малко краставици, да тръгнат, пък ще ги местя в градината - да видим дали ще се получи.
Може би и боб ще посея. На село една баба сложи втора реколта в края на юни и успя да си узрее за зрял. Като гледам прогнозите  - ще има и влага.

Не мога да си представя какво е да преживееш това, с което се сбъсквате всички пострадали  Confused
Надявам се да не губите вяра и да се въстанови всичко бързо!  Praynig

# 47
  • Мнения: 1 101
  bouquet Благодаря за темата.
Кураж на пострадалите от климатичните условия...с природата не можем да се борим..макар че може би е предизвикано -но това е друга тема..

Какво значеше доматените цветове да се прекършат..все едно някой ги е чупнал един по един..
И това само на биволското сърце а черитата си връзват нормално..и са едни до други. newsm78
Т.е. поливам еднакво..пръскам еднакво Thinking

# 48
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
 Аз съм от едно село, вече град до Варна- Аксаково. Снощи гледах един репортаж от Аспарухово, което е много пострадало и репортера през цялото преме повтаряше колко е трагично положението в Аксаково и много се вбесих на простотията на репортерите.
  Естествено свекърва ми много се беше притеснила жената.
  Във Варна и в моя град Аксаково пораженията от дъжда не са страшни, наистина е валяло много, но не е страшно,поне това което ми каза братовчед ми и приятели от Варна. Ужасно е в Аспарухово, там си е направо трагедия и някой села от Аксаковска община, които са по пътя към Балчик и Албена.
 Надявам се и при Амика да не е залято всичко от дъжда и да са добре.
 
Скелт твоя пипер от какво беше болен и ако е здрав вече с какво го лекува, че моя изглежда същия, като пипера на твоите снимки.

# 49
  • Мнения: 94
bushkata понеже прочетох, че ще садиш боб след граха, виж какво намерих:

Доматите, Пиперът и Патладжанът е най-добре да се отглеждат след Многогодишни треви, Зелен грах, Зелен фасул, Фуражен грах, Фий, Краставици, Ранно и Средноранно зеле, Ранни картофи, Царевица, Кореноплодни (напр. Моркови), Зимните житни.
* Краставиците - като Първа култура е най-добре да се отглеждат след Многогодишни треви, Зелен грах, Зелен фасул, Фуражен грах, Фий, Ранно зеле, Картофи, Домати, Пипер, Патладжан, Късно главесто и Цветно зеле, Зимни житни, Царевица.
* Краставиците - като Втора култура се развиват най-добре след Зелен грах, Зелен фасул, Фий за сено, Ечемик, Салати, Лук, Чесън за зелено, Спанак.
* Фасулът и Грахът растат най-добре след Домати, Пипер, Патладжан, Краставици, Дини, Пъпеши, Кореноплодни, Главесто и Цветно зеле, Зимни житни, Царевица.
* Зелевите - Главесто зеле, Цветно зеле, Алабаш, Брюкселско зеле, Броколи - е най-добре да се отглеждат след Домати, Пипер, Краставици, Картофи, Зелен фасул, Зелен грах, Тиквички, Моркови, Магданоз, Целина, Праз.
* Кореноплодните - Моркови, Целина, Пащърнак, Магданоз - растат най-добре след Краставици, Ранно главесто зеле, Ранни картофи, Зелен грах, Зелен гасул, Домати, Пипер, Късно зеле, Зимни житни.
* Дините, Пъпешите и Тиквите дават най-добри добиви след Многогодишни треви, Изкоренени трайни насаждения, Зелен фасул, Зелен грах, Фуражен грах, Фий, Късно главесто и Цветно зеле, Кореноплодни, Зимни житни.
* Лукът се развива най-добре след Ранни картофи, Домати, Пипер, Ранно зеле, Зелен фасул, Зелен грах, Фий, Късно главесто и Цветно зеле, Кореноплодни, Краставици, Зимни житни.
* Ранните картофи нямат особени предпочитания и се отглеждат успешно след всички зеленчукови култури, дори след себе си.

# 50
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Да видим дали след почивката има все още зеленчуци.... Благодаря за темата,е ви чета утре

# 51
  • Етрополе, България
  • Мнения: 27
От кога не съм влизала във форума  newsm78. Кога изписахте старата тема, кога почнахте нова. После ще ви чета на спокойствие, сега прехвърлих последните 2 страници.
Гелика, поздравления за продукцията, МХ, Куркума, съчувствам ви  Sad.
И аз не бях стъпвала две седмици в градината. То не бяха дъждове, не беше чудо. Преди две седмици граха цъфтеше. Доматите се бяха маносали. Наторих ги, окопах ги. Пръскахме с бордолезов разтвор и тях и картофа.
И така, отивам вчера между две порции дъжд да насадя краставиците, че прераснаха в кофичките. Доматите се оправили, станали тройни, вятъра ги обутал, има три прекършени. Днес изправяй, връзвай на две три места, па дано да стане нещо. Тук-там отделни цветове има. Граха половината все едно река е текла през него. Легнал, стъблата умрели. Днес брахме шушулките от умрелите стъбла. Другият иска поне още 10-ина дни.
http://dpenkova.snimka.bg/experiment/gradina.807326.33456763
http://dpenkova.snimka.bg/experiment/gradina.807326.33456760
http://dpenkova.snimka.bg/experiment/gradina.807326.33456756
Една кофа шушулки -цял следобяд ги чистих. Събра се за две манджи. Вече го опитахме  Laughing. Е поне бързо увря. Дано от другата половина да се понапълнят, та да има и за фризера две-три пакетчета.
Картофа съвсем е сдал багажа. Стъблата са умрели, дали е цъфтял, дали не, той си знае. Язък. Беше хубаво семе - самоковски червен.
Сях тикви на торището. И ги пресявах. Няма и няма. Само две са подали глави и си растат, пък аз като си немам работа да продължавам да бода.
 А да ви кажа за боба. Само на него като че ли не му пречи дъжда. Расте и хубавее като луд Crazy. И лука така. Беше се и той маносал и отнесе пръскане, но днес го гледам разперил се яко. Е и бурена в него и той  Laughing . Пак е станало за косене. Но използвахме да берем мащерка днес, пък другия път ще минем с косачката.

# 52
  • Мнения: 67
Възможно ли е комбиниране на някои от разтворите за болестите при доматите с цел  едновременно пръскане?
Само  профилактично или и лечебно действие имат  разтворите с : сапун с олио и  сода, дървесна пепел, калиев перманганат, бордолезов разтвор, мляко и йод?

Каква е схемата ви на пръскане на доматите  в този период?

# 53
  • Мнения: 854

rozamunda_2001, благдоаря ти! Ще мисля какво да сея там. Все още имам две лехи необрани. Здравето ми взе тоя грах - много пипкаво!

Днес полвинката ми направи навес, най-сетне. И навреме, че как печеше! От стари греди, а за покрив - врати Simple Smile Ще му метнем един найлон и готова къщичката.
По неясни причини випната, до която е навеса, и миналата година беше в чудесно здраве - тази година изсъхна. Та като я няма нейната сянка, навеса е повече от нужен. Всеки си е приспособил по нещо - някои се крият на сянка под някое нарочно оставено дръвченце, други си имат навеси. Трети са си направили цяла къщичка и прекарват по цял ден там. Нещо като вила на полето Simple Smile

# 54
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Здравейте, трогвате ме.
Първо живи и здрави сме всички. Има ли поражения ще разбера като се върна към четвъртък-петък. Сега съм в София, но пътят насам беше цяло приключение, защото тръгнахме в най-силния дъжд. Първите километри представляваха река със собствено течение и вълни, а край колата пръскаше шлейф от около 1.50-2 метра във височина. Беше много зрелищно и си мислех, че не сме напълно в ред. Бог да прости умрелите.

В София липите са различни по сорт от варненските. Тези имат тънък парфюмен аромат и силно разперени цветчета. Във Варна са с по-плътен, чаен аромат и цветчетата са по-скоро като камбанки.
Нека някой софиянец да каже нещо по въпроса! Преди 3-4 години в Букурещ си откъснах едно такова парфюмено цветче, ама направо упойващо, а после ми стана лошо. Някой да има наблюдения, прави ли се чай от софийските ароматни липи или не? Във Варна по улиците липите се берат от пенсионерите много интензивно. Тук в София не виждам някой да се интересува от тях.

Последна редакция: пн, 23 юни 2014, 01:51 от amica1

# 55
  • Мнения: 94


В София липите са различни по сорт от варненските. Тези имат тънък парфюмен аромат и силно разперени цветчета. Във Варна са с по-плътен, чаен аромат и цветчетата са по-скоро като камбанки.
Нека някой софиянец да каже нещо по въпроса! Преди 3-4 години в Букурещ си откъснах едно такова парфюмено цветче, ама направо упойващо, а после ми стана лошо. Някой да има наблюдения, прави ли се чай от софийските ароматни липи или не? Във Варна по улиците липите се берат от пенсионерите много интензивно. Тук в София не виждам някой да се интересува от тях.


Здравей, Амика! Много се радвам, че се обади в групата и сте добре - и така да бъдете!
Нашата къща се намира до Софийската математическа гимназия, до една градинка. Тя цялата е обиколена с липи - ароматът е страхотен, упойващ, умирам да минавам под цъфнали липи.
Като бях малка, беряхме за чай, но сега - с този отвратително мръсен въздух - само се кефя на аромата. Сега само циганите берат и орехи съм виждала и после ги продават като тяхно производство. На вилата имаме стара липа, но тя не мирише като "нашите" от градинката.  Есента засадих две "сребролисти липи" и чакам с нетърпение кога ще започнат да цъфтят.

# 56
  • Мнения: 4 585

   Софиянки се парфюмират като за световно и то с парфюми от 700 кинта нагоре, ако може да се вярва на Красива мама, как да усетиш истинския аромат на липа?

# 57
  • Мнения: 258

   Софиянки се парфюмират като за световно и то с парфюми от 700 кинта нагоре, ако може да се вярва на Красива мама, как да усетиш истинския аромат на липа?
Joy Олей, какъв е този скъп парфюм!? Луда работа! Joy

И при нас в Пенсилвания преди няколко седмици имаше голяма градушка. Съседният град пострада. Има много надупчени коли. При нас всичко е наред.

Бибияна, за другата година помоли твоите хора да ти позволят да засадиш повече домати. Ние българите си обичаме доматите и въобще зеленчуците за салата. Ако не понамалите колорадските бръмбари, наесен няма да имате картофи. Пиша го от горчив опит.

Тук някои ферми продават продукцията си на собствена територия. Някои от тях предлагат хората сами да си откъсват нещата като намалението е много малко, но пък докато береш никой не те притеснява. Ядеш на корем и береш. Mr. Green В една такава ферма за ягоди, видях как берат ягодите и други неща. Много хитър начин. Оказа се, че това съвсем не е новост. Подобни устройства се използват по цял свят и дори хората като мен с проблемни кръстове могат да работят в земеделието! Simple Smile Това нещо се използва и за плевене и за бране, и за садене... Hug

# 58
  • Мнения: X
Амика, в София имаме липи пред блока. Като стане време за бране, винаги се намират мераклии. Лошото е, че дърпат и чупят клоните. А в другата ни къща, в село до Драгоман, насадихме липа. Нещо не върви. Май ще ѝ търсим заместничка.
Много интересно това с приспособлението-вагонетка за ягодите! Simple Smile
Вече съжалявам, че не набодох някакви колчета на граха. Дали щеше да се задържи прав? Има един участък, в който си стои и там е ясно има ли шушулки, за бране ли са. А тези, които са легнали...  smile3505

# 59
  • Мнения: 1 705
И аз съжалявам, че не му набодох колчета, досега не е било проблем, но в тоя дъжд се оказа повече от нужно.
Амика  Hug
И тук гледам два вида липи, само че мислех, че единствената разлика е, че едните са по-ранни, пък другите по-късно цъфтят, ние с детето берем от по-късните, навътре в парка, страх ме е да бера от улицата с всичките тия коли, дето минават, не че в парка е кой знае колко по-чист въздуха...
Имам въпрос, успяхте ли да се справите с мравките, който се оплакваше, при мен са си направили мравуняци в пясъчника на детето, страшна работа, много са и хапят гадно... чудя им се, да слагам отрови, детето играе там...

Общи условия

Активация на акаунт