Чувство за мярка

  • 7 944
  • 153
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 259
Това лято дъщеря ми ходи на занималня и за пръв път за нея се грижи някой, различен от мен. Получават се разминавания във възпитателните концепции.
Например дояло ѝ се нещо и учителката веднага ѝ купила, защото как така ще откаже, щом детето иска!?
Мен никак не ме умиляват детските желания и капризи, особено когато става дума за ядене на "Зайо байо" и то защото другите ядяли, без нито да е време за ядене, нито да става дума за храна.

Много ми е странно защо всички хора около мен масово имат огромен проблем да кажат "Не може" на децата.
Малцината родители покрай мен, които споделят идеята, че яденето на вредни храни все пак трябва да се ограничава, го правят с криене, забаломосване и всякакви опити детето да не види, че има такова нещо като junk food и въобще застават на челна стойка, само и само да избегнат момента, в който детето се тръшне, че иска. Там всички усилия приключват, битката се приема за загубена и желаното нещо се дава. Родителите се дразнят, обиждат се на този, който е донесъл, показал или почерпил с въпросния junk food, но никога не се прави стъпка по посока "Не може".

Същото виждам и по отношение на купуването на играчки и други неща, примерно платените забавления по моловете. Когато и да сме ходили по такива места по случай разни рождени дни, като се стигне до игралните автомати, родителите стискат зъби примирено и някак зареждат картите или дават монетите, докато не измислят как да отклонят вниманието на детето или стискат палци то да се отегчи, но никога не стъм чула "Стига толкова" или "Не може".

Някак си усилено се избягва конфронтацията с детето, все едно да го научим да има чувство за мярка е равносилно на отнемане на детството. Сякаш то трябва да живее с илюзията, че мама и татко притежават всички пари на света и могат да осигурят всяко забавление и да купят всяка джаджа и това ще направи детето им безгрижно и щастливо.

Присетих се за тези си наблюдения покрай темата за харченето по време на почивка. Децата, с които ходим на море, са точно от този тип - могат да изхарчат 200лв за една вечер само за въртележки, играчки и други увеселения. Никога не им се казва, че нещо не може и ако на родителят му писне и реши плахо да предложи някое ограничение, детето шумно ревва и все някой пръв склонява да отстъпи, я баба, я татко.

Нямам конкретни наблюдения, за да съм сигурна, но ми е чудно дали така децата не се научават винаги да искат все повече и повече и колкото повече им се разрешава, те толкова повече неща да искат, докато накрая винаги се стига до тавана на възможностите и те пак преживяват разочарованието, че не са получили желаното нещо, без да оценяват всички други получени по-рано неща.
Или пък напротив - преживяват щастливото детство на неограничените възможности?

Какви са вашите наблюдения?

# 1
  • Мнения: 46 511
Моите наблюдения са, че ако родителят е убеден, че конкретното нещо е вредно, детето може на врата да си стъпи, но няма да го получи.
Ако не е особено убеден го разрешава. Но в очите на хора, които приемат това нещо за много лошо и опасно, изглежда че той го прави, за да избегнат тръшкане.

Малцината родители покрай мен, които споделят идеята, че яденето на вредни храни все пак трябва да се ограничава, го правят с криене, забаломосване и всякакви опити детето да не види, че има такова нещо като junk food и въобще застават на челна стойка, само и само да избегнат момента, в който детето се тръшне, че иска...

Зависи от възрастта. Ако е под определена, в която не може да схване защо не-то е не, напълно излишно е да се стига до рев. Никакъв резултат няма.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 476
Купувам Зайо Байо и сладолед и какво ли не.
НО това съвсем не значи че не слагам ограничения за други неща.
И не, не е правилно да се казва на едно дете "Не" и "Не може".
Получава се обратен ефект - рев, отрицание и никакъв ефект следващият път.
И това го научих по трудния начин - т.е. и аз бях убедена, че с конфронтация ще постигна възпитание.
Ами - не става.

# 3
  • Мнения: 5 513
Не притежавам всички пари на света ,но купувам всичко каквото иска/грубо казано/.Не зная защо ,но никога не се тръшкал в магазин.Никога не взема неща ,които не му се ядат в момента.Т.е. излиза от магазина с едно мляко или мече барни и сокче.Играчки купувам много ,но не ми е проблем.Ако кажа -За тази играчка не ми стигат парите...избира нещо по евтино.За люлки и въртележки и коли се вози 5-6 пъти общо на всичко.Ако кажа ,че вече не може не прави проблеми.Ако много му е харесало ме пита дали може още един път.И това наистина е последно.Понякога се цупи,но рев, тръшкане,да ме удря .....засега няма такова нещо.И както казах ,не отказвам нищо.Или се разбираме,че ще го купя друг път.Много пъти го е забравил след 2 часа.

# 4
  • Мнения: 4 761
Аз избягвам конфронтации на публични места - никой не е длъжен да търпи нервните изблици на детето ми, както и аз не съм длъжна да търпя тези на останалите деца. За тази цел избягвам да го водя по магазини или на места, на които знам, че няма да издържи. Ако не мога да избегна ситуацията, съм толерантна - това, че ще хапне Зайо Байо, кексче или сладолед, няма да му навреди толкова. И без това има толкова други ситуации, в които трябва да бъде ограничен просто защото застрашава себе си или други хора, че не мога да се конфронтирам и за такива неща. Опитвам се и да го разсейвам - понякога работи, понякога не. Изобшо действам според ситуацията - опитвам се да не казвам на всяка втора дума ''не'', но има неща, които са недопустими. А основното част от възпитанието е за вкъщи - улицата и магазинът не са място за възпитаване в този смисъл.

# 5
  • Мнения: 5 259
Благодаря за отговорите.

Аз не целя да спорим или да си налагаме гледните точки, понеже никак не съм убедена в правотата на своя, просто така ми идва от вътре да постъпвам.
Но ми е интересно да опишете вашите подходи и съответно резултати. На кой етап казвате "НЕ" или просто чакате детето само да се откаже да иска повече?

Има ли моменти, в които то не се отказва, а продължава да иска след първото - второ, след второто - трето?
Иска ми е да пробвам да изпълня някоя поредица от искания на дъщеря ми, за да видя кога ще спре сама, но се притеснявам, че ако разреша нещо, което по принцип не одобрявам, после ще трябва всеки път да го разрешавам и това ме спира. Но го обмислям  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 38 476
Нормално когато поиска нещо "не особено разрешено", аз пък гледам да измъкна "сделка" от детето - например - купуваме сладолед и после отиваме еди-къде си, става ли? Става.

Същото и ако иска едно, две, три неща. Казвам - ще купим едното, става ли? Става.

Вече ако е недоспал, недоял, нервен, нещата са други. Започва да иска нещо невъзможно, фиксира се в него и става страшно. И лошото е, че не е нещо, което може да се купи. Например - искам да отидем при баба. А тя е на работа.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 281
Моите наблюдения са, че ако родителят е убеден, че конкретното нещо е вредно, детето може на врата да си стъпи, но няма да го получи.

Така си мисля и аз.
Точно вчера ми се наложи да кажа едно такова голямо не - бяхме уж в магазин за обувки да купуваме джапанки, те обаче наредили при детските обувки един стелаж с боклучета, от които щерка ми се залепи за един най-хипер-мега-шарен лъскав комплект с гривничка и гримове (за деца?!?). Казах не, обясних, че гримове на деца не се купуват, че може да получи гривничка, ако иска, но от друг магазин, където няма да е в комплект с гримове. Е, ревна. С глас, със сълзи и сополи, много неприятно беше докато полекичка излязохме от магазина, но не отстъпих. Ходим бавно към изхода, тя реве, аз й говоря спокойно някакви неща, рева чак до колата (когато се сети, че й се ходи до тоалетна, та трябваше да тичаме наобратно  Laughing)

Ако беше само гривничката обаче, изобщо нямаше да си я причиня тази сцена, купувах я одма  Laughing
 

# 8
  • Мнения: 3 506
Аз лично не виждам нещо лошо в залъгването / отвличането на внимание като начин да се избегне „битката“. Дори напротив, в зависимост от детето, непрестанните „битки“ могат да фиксират вниманието му, съответно желанието му. Някой горе го беше казал още по-кратко и ясно Simple Smile

Чувството за мярка се развива с времето. От дете на възраст до 5-6 год. (може и повече в зависимост от детето), чувство за мярка по отношение на купуването / консумирането на разни неща не бих очаквала. В тази възраст съм процедирала на принципа, че има неща, които са абсолютно забранени (просто не са за малки деца); неща, които са позволени при определени обстоятелства; позволени неща. Първата и третата категория са ясни. За втората - имах си правила, някои децата ги знаеха (разбира се след 4-5 год. възраст) - напр. на рожден ден могат да си поръчат кока-кола, ако и другите пият, други си бяха мои критерии (напр. отвличам вниманието му, но ако не се получи купувам; или купувам / разрешавам 1-2-5 по моя преценка и в един момент просто казвам 'достатъчно. повече не може' или ако детето е кисело и знам, че ще стане сцена пък времето и мястото не са подходящи, позволявам и т.н.).

Безспорно категорията условно позволени неща е по-трудна от тази на абсолютно забранените, защото наистина като разрешиш нещо един път, после се иска все повече и повече. Положението се усложнява с възрастта, защото залъгването става по-трудно. Но пък от друга страна възрастта позволява да се разширят условностите и правилата. Например моите деца вече знаят, че когато сме сами могат да ядат неограничено количество сладолед, но когато са с други деца бройката се съобразява с това, което е позволено на другите деца. Или че можем да отидем на атракциите еди-къде си, но бюджета ни е еди-колко си лева.

Не може да се живее само със забрани. Наистина, има деца (по-скоро изключение според мен), които могат да толерират да са много различни, или които са си вродени аскети, но при други ефектът е ужасно негативен, особено ако човек няма възможност да постави децата си в среда, която отговаря на неговите разбирания. Имам сега едни познати, които много държат на правилното хранене и не позволяват на децата си нищо от това, което консумират връстниците им - едното дете няма проблем, даже с гордост поучава другите деца колко грешно постъпват, другото обаче върви и си проси храна и си тъпче джобовете и устата, откъдето и с каквото докопа, и непрекъснато се тръшка за нещо за ядене.

Моите наблюдения са, че ако родителят е убеден, че конкретното нещо е вредно, детето може на врата да си стъпи, но няма да го получи. Ако не е особено убеден го разрешава.

Не винаги е така. Аз например съм убедена, че чипса и зрънчото са вредни. Въпреки това ги разрешавам - просто смятам, че би било ПО-вредно за децата да им ги забраня на 100% във времето и мястото, в което живеем. Ако бяхме другаде, където тези неща не им се навират в очите непрекъснато, а се купуват само от супермаркета при седмичното пазаруване, щях да подходя по друг начин.

Последна редакция: вт, 08 юли 2014, 10:50 от Maria.St

# 9
  • Мнения: 46 511
...На кой етап казвате "НЕ" или просто чакате детето само да се откаже да иска повече?

Има ли моменти, в които то не се отказва, а продължава да иска след първото - второ, след второто - трето?...

При дъщеря ми беше различно през различните години.
От 0 до около 2 не съм имала никакви проблеми. Нищо не е искала, за нищо не ми се е налагало да казвам не. Дете-мечта беше.

От 2 до 3 г. ми разказа играта. За ядене не, но решаваше, че иска примерно някаква играчка и изпадаше в истерия с посиняване, задушаване и всички екстри. Затова за известен период просто й спрях достъпа до магазини. Стигаха ми кризите и по детските площадки. Тя много си раздаваше нещата и очакваше, че като дете на дадено дете играчката си, то ще даде нейната или ще си играят заедно. Да, ама не. Всяко си крие нвговото зад гърба и... пак истерия.
Вдигах я на ръце и я прибирах вкъщи. Не, да, нищо не стигаше до ушите й в такова състояние.

След 3 г. се "върна" предишното ми дете, с което нямах проблем. При баба си и баща си обаче успява да изтръгне разни неща (не говоря за ядене), защото знае, че става. При мен даже не пита. Така че децата знаят къде минава и къде не  Mr. Green

Но и с ограничаването трябва да се внимава, прекалено многото не води до нищо добро. Не можеш на всяко нещо да казваш не. Аз давам и в локви да се гази, и на морето да не излиза въобще от водата, и сладолед зимата и когато я боли гърло и т.н. За мен тези неща са нормални, а границите, които отпускам - доста широки.

Цитат на: Maria.St
Не винаги е така. Аз например съм убедена, че чипса и зрънчото са вредни. Въпреки това ги разрешавам - просто смятам, че би било ПО-вредно за децата да им ги забраня на 100% във времето и мястото, в което живеем.

Точно това имам предвид - че разрешаваш съзнателно, въз основа на свои мотиви, а не за да не се разреве детето Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 259
Ако бяхме другаде, където тези неща не им се навират в очите непрекъснато, а се купуват само от супермаркета при седмичното пазаруване, щях да подходя по друг начин.
Това е един от аспектите на въпроса ми.
Децата непрекъснато виждат реклами на какво ли не и непрекъснато изпитват усещането, че искат да притежават рекламирания обект. Дали е за ядене или играчка няма значение. Маркетинговите специалисти са се справили достатъчно добре, че да постигнат този ефект.
Въпросът е, че детето не може да има всичко, а всичко е така направено/изрекламирано, че да провокира желание. Не води ли това до една постоянна неудовлетвореност? Ако не се научи да не обръща внимание на рекламите и да подтиска това чувство, че иска всеки обект на реклама, няма ли да е вечно неудовлетворено, че не получава желаното?
Как се намира баланс в такава обстановка?

# 11
  • София
  • Мнения: 17 281
Абсолютно води до една постоянна неудовлетвореност и за мен това е основно причината да ни цитират сред най-депресираните нации.
Също и причина непрестанно да се говори колко хубаво било по Тошово време и как за всичко ни стигали парите - ами като има в магазина хляб, сирене и мляко, а не е препълнен като Метро; като за кола се чака с години, а не ти намигат от всяка автокъща; като се ходеше на почивка само на Китен, а не като сега да можеш да отидеш по целия свят; ще ти стигат парите, много ясно.

Не знам как можем да предпазим децата си от това, засега не го виждам при сина ми, хем е точно във възрастта, в която да иска, иска, иска, може би е до човек. Надявам се и с малкото да успея.

# 12
  • Мнения: 46 511
Рекламите при дъщеря ми действат много добре. Толкова са агресивни, че нещата й стават противни Simple Smile особено тези за хранене. А след купуването на 1-2 играчки, които я разочароваха, сама се убеди, че всичко е просто бизнес.
Ако влияят зле на малките деца, които още не схващат, просто изгасете телевизора и пускайте филмчета.

# 13
  • Мнения: 3 506
А след купуването на 1-2 играчки, които я разочароваха, сама се убеди, че всичко е просто бизнес.
И при нас така се получи, но не бяха 1-2 играчките, повечко бяха, и трябваше да почакам едно десетина години Mr. Green
С храните също не сме имали 'рекламен' проблем, явно маркетинговите специалисти има какво да работят в тази насока  Laughing За сметка на това будките, сергийките и околните компенсират..
Най-големият ми проблем в момента са рекламите на лекарства Crazy

Ако не се научи да не обръща внимание на рекламите и да подтиска това чувство, че иска всеки обект на реклама, няма ли да е вечно неудовлетворено, че не получава желаното?
Как се намира баланс в такава обстановка?
С една дума - трудно Tired
Разбира се, че трябва да се научи и според мен пътят минава през по-малко абсолютни забрани и повече говорене (след една определена възраст, разбира се), като подходът трябва да е индивидуален, а факторите са много - лични разбирания и възможности, характер на детето, среда и т.н. При някои деца / семейства може да действа или да се налага и по-строг подход, всичко е въпрос на обстоятелства.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 476
С големите е лесно.
Малкия пък му предлагам подобни продукти - намерила съм едно ''данонино" и " пингуи", които са по-евтини. И разни други неща така - даже на зайо-байо има по-безвредни алтернативи.
Обаче сладоледите са станали ужасни - толкова са сладки, че и аз не мога да ги ям.
За играчките - избягвам да го водя в такива магазини.
В нашия супермаркет, вече сме се уговорили, че играчки не купувам.

Общи условия

Активация на акаунт