Образование - към какво да се насоча

  • 5 264
  • 80
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако познаваш добри специалисти само в една област, не означава, че другите области не стават. Що за разсъждения? Всички ВУЗ-ове и всички специалности ли познаваш добре в България, че да имаш толкова категорично мнение, Jade Rose?

# 46
  • София
  • Мнения: 767
Ако познаваш добри специалисти само в една област, не означава, че другите области не стават. Що за разсъждения? Всички ВУЗ-ове и всички специалности ли познаваш добре в България, че да имаш толкова категорично мнение, Jade Rose?
newsm10

...
В България учебниците по Икономика са от 1962до към 1980 година. Тук професорката ни настояваше да учим от учебника от 2011 година. Предното издание беше 2008 и тя обясни, че световната икономическа криза не е отразена в него. ...
Да, ама сега сме 2014, нали? И давността на образованието ти не е изтекла и няма да изтече, дори да ни ударят още кризи. Защото все пак висшето образование учи на много повече от факти, то формира начин на мислене Peace. И това не го казвам, за да влизам в ролята на самоцелен защитник на българското висше образование /напротив, имам своите критики към тази негова страна, която познавам/. Но просто този аргумент е несъстоятелен.

По темата: сериозно ли предлагате на авторката на темата да не кандидатства във ВУЗ?  #Crazy И като каква ще се яви на интервю за работа: като майка с дете, която учи java script вкъщи?  По стечение на обстоятелствата съм заобиколена от програмисти. Да, много от тях нямат завършено висше образование, но следват или са семестриално завършили, а, както каза Lеxie, просто не са дипломирани. Схемата сред моите познати е: почват работа като студенти, напредват в нея, в някакъв момент за***ват университета, променят приоритетите си и бутат следването между другото. Но ако решат да сменят фирмата, са уязвими, при кандидатстване за по-висока позиция също.

Иначе, според мен УНСС не е най-удачният избор за програмист. В ТУ, СУ-ФМИ, НБУ сякаш обучението е малко по-близо до истината. А незвисимо, че си пропуснала кампанията, когато им останат свободни места в някои специалности биха приели и по диплома или матура (ако си държала такава).

# 47
  • Мнения: X
Това, което интересува работодателите най-вече, е какво може да напише на Java Script, а не къде го е учила.

# 48
  • София
  • Мнения: 767
Това, което интересува работодателите най-вече, е какво може да напише на Java Script, а не къде го е учила.


Да, но едва ли някой ще я покани да му покаже какво точно може да напише на java script без поне да има статус на студент, освен ако не кандидатства чрез познат, който да има влияние в съответната фирма и да се застъпи за нея.

Просто схемата е, че изпращаш CV и преценяват дали ще те поканят на изпит според това, което прочетат в него. Е, ако позицията е крайно неконкурентна и нямат други кандидати, може би няма да са толкова придирчиви към съдържанието на CV-то, но едва ли такива позиции са целта.  Thinking

# 49
  • Мнения: X
Ако успее да завърши Академията на Телерик или Софтуни (а даже и да не успее да ги завърши докрай) и има готови проекти, които да покаже, ще я поканят на много интервюта.

# 50
  • Мнения: 327
Ами зависи за какво се обучава.
В България единствено медицината, стоматологията и фармацията са на ниво.
И като завършат тези хора заминават и се реализират добре на запад.

Вече 3 македонски зъболекари намирам тук, завършили в Пловдив.


Аха! Ахааа! Вече ще знам! Само медицина, стоматология и фармация...значи на база 3-ма зъболекари...цялата образователна система може да се изгради! А гарантирано ли е, че тези зъболекари са добри?
Другите университети, като икономически, технически, химични, хранително-вкусови- не стават- не правят добри зъболекари отишли в Македония! Ще знам! Благодрая Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 767
Ако успее да завърши Академията на Телерик или Софтуни (а даже и да не успее да ги завърши докрай) и има готови проекти, които да покаже, ще я поканят на много интервюта.

Е, да, но това пак е някаква квалификация, срещу която получаваш сертификат. Разглдеах предложенията в jobs.bg за software developer-и и изискванията в повечето обяви са си сериозни. Наистина, не навсякъде изрично се изисква висше образование, но поне част от изискваните познания трябва да можеш да ги подкрепиш със сертификати, дипломи, предходен опит. Не може за всичко да се разчита на едната гола декларация.

Виж, че обучението в съответните специалности е малко изместено от центъра и за да завършиш информатика във ФМИ например трябва да изучиш един куп  математики, които едва ли ще ти потрябват
Скрит текст:
Комплексен анализ, топология /ама математическа/, диференциални уравнения, частни диференциални уравнения, диференциална геометрия и т.н.
само за да уплътниш норматива на съответната катедра, съм съгласна.  Не че тези дисциплини не развиват абстрактното мислене и не могат да ти дадат идея за някой софтуерен модел, но едва ли имат място в задължителните предмети.

# 52
  • Мнения: X
Ами да, затова писах, че няма смисъл да се записва във ВУЗ, а не че няма смисъл да учи. Не знам, аз ли нещо не се изразявам разбираемо, струва ми се, че за трети път обяснявам едно и също...

# 53
  • София
  • Мнения: 767
Разбрах те и съм общо взето съгласна.
Но това учене все в някакъв момент и в някаква част трябва да бъде сертифицирано от някоя авторитетна иституция - дали ще е ВУЗ, Телерик, Oracle или друга, но просто системата така е устроена. Не че е напълно невъзможно да се реализираш и без нито един сертификат, но е по-скоро изключение, а и е рисковано да ти е отправна точка в кариерата.

Иначе, след като авторката има дете, може да проучи и възможностите за стипендии, облекчение на такса и разни други социални придобивки за майки-студентки. Поне докато аз следвах имаше доста такива опции.

# 54
  • Мнения: X
Ами няма да се разберем явно, но както и да е.

# 55
  • Мнения: 1 479
По темата за  ролята на образованието в областа на информатиката.
Според мен зависи от нивото на знания на лицето , които се придобиват ИЗКЛЮЧИТЕЛНО чрез самоподготовка.  На професионално ниво диплома не е необходима. Много малко университети, предимно елитнии щатски,  ще ви дадат повече от това което знаете и то благодарение на работата върху проекти по време на следването.   Познавам такива успешно реализирали се хора.

В случаят с момичето, което тепърва се учи а освен това е и с дете, по добре е да завърши ВУЗ.

# 56
  • Мнения: 1 399
Ами зависи за какво се обучава.
В България единствено медицината, стоматологията и фармацията са на ниво.
И като завършат тези хора заминават и се реализират добре на запад.

Вече 3 македонски зъболекари намирам тук, завършили в Пловдив.


Аха! Ахааа! Вече ще знам! Само медицина, стоматология и фармация...значи на база 3-ма зъболекари...цялата образователна система може да се изгради! А гарантирано ли е, че тези зъболекари са добри?
Другите университети, като икономически, технически, химични, хранително-вкусови- не стават- не правят добри зъболекари отишли в Македония! Ще знам! Благодрая Simple Smile

защо се правите, че не можете да разберете?
Кое друго образование е конвертируемо по света?
Разбира се, че не стават. Програмата е остаряла, студентите не учат практични неща. Излизат с една гола диплома и се учат в движение. Затова е съвсем нормално в БГ учителка да работи в банка и завършил социални дейности в маркетинг отдел. Да имам диплома по икономика на транспорта и работя като програмист.
Онзи ден влязох в сайта на Икономическия университет във Варна. Специалност Счетоводство и контрол не учат данъци.... що за лудост е това? Но учат история на парите и още един куп глупости.
Но като искате плащайте и си губете времето.

# 57
  • Мнения: 327
Въпросът е много спорен, много програмисти, много химици, много инженери си намират работа извън пределите на страната. Твърдението, направено на база 3-ма македонски стоматолога е инфантилно и ограничено!
Jade Rose ,
Това, че 2/3 от студентите спят по време на обучението си и не са заинтересовани сами да си повишат квалификацията, не можеш да определиш, че цели випуски не могат да се реализират. Могат и то много добре. Аз съм завършила Компютърни системи и технологии преди доста години вече, мога да ти кажа, че от цял поток, тези които не си намериха работа по специалността, в България и извън нея, пет години спаха, мамиха, не учиха и т.н.. Тези, които отидоха на специализации, обмен, курсове, допълнителна работа сме реализирани... както съм завършила в България, така предната седмица бях в командировка в Испания, защото нашето образование и система за нищо не стават Wink

По същия начин съучениците ми, които завършиха в Свищов и УНСС, са реализирани в банки и  големи институции на икономически позиции. Но ако не си четат новите счетоводни закони, новите правила- пак ще ги изгонят от работа Wink Ако чакаш някой да ти излее цялата информация с фуния в главата, не мислиш, не работиш допълнително...никога няма да стане нещо от дадения човек, защото има много обратни примери ...

Не бъди кон с капаци Wink

# 58
  • София
  • Мнения: 84
Малко сложно е (особено в ИТ сферата) да се каже толкова просто - иди учи там, иди учи това.
От една страна Уни-то предлага една добра основа (стига да си седнеш на четрите букви и да четеш), но пък по често доста остаряла система - в голяма част от университетите има задълбаване в малко преекспонирани архаични технологии.
От друга страна "университета" на Наков предлага доста осъвременена програма, но за съжаление изцяло бизнес ориентирана (само каквото му трябва в момента на бизнеса, без каквато и да е основа и разбиране на концепцията на самото програмиране).
Ако питате мен - нито университета, нито Наков може да ви даде каквото и да е - всичко е хъс, четене, занимавки и експерименти самостоятелно. Това разбира се не означава, че всеки може да стане самоук програмист и да почне да брои големите пари - дори и да ставате, отначало ще тръгнете отмалко. Програмирането не е само четене на книжки, не е само алгоритмите, не е само математиката. За да сте качествен програмист се изисква и малко реален опит - да "наакате" един два проекта, да знаете кое е важно, да се сработвате в екип, да забравите егото си, да поразберете що е то управление на проект, да жертвате зверски много от личното си време за постоянно учене и допълване на знанията си.
Програмирането си е малко или много занаятчийство и отнема време, не е както повечето хора си мислят - пишеш си някакъв код и парите падат - това е много неблагодарна професия, която изисква много време от живота ти и трябва да си постоянно "в крак".

До авторката - дерзай, чети и пиши Wink Може да си намериш работа като стажант още днес стига да покажеш хъс. Не се ограничавай само до JS - макар и да е модерен и добре платен в момента, лоша идея е да се ограничаваш до единствена технология - ставаш зависим. АКо имаш време - не се ограничавай с четенето, почни собствни проекти - експериментирай, пробрай различни идеи - от една страна с практиката ще научиш доста, от друга - ако направиш нещо работещо, ще има какво да покажеш в CV-то (понякога самата идея е интересна и стига).

# 59
  • Мнения: X
Евала за този пост.

Общи условия

Активация на акаунт