Образование - към какво да се насоча

  • 5 256
  • 80
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 399

При нас повече се набляга на фундаменталната подготовка, което има и плюсове, и минуси, не може да се гледа едностранно. Да, лабораторната работа със сигурност е на по-посредствено ниво, най-вече по финансови причини, но тя не е ключова за всяка специалност все пак.


Не е само лабораторията за жалост. Българските университети нямат пари да платят за достъпа на студентите до световни бази данни.
Няма програми, които струват много пари като САП например. В колко университета се учи SAP, SPSS, NVivo, HRMS и т.н? Лиценза на една такава програма е десетки хиляди евро. А това са програми на които всеки бизнес работи. Не говоря въобще за програмисти. Там сигурно е още по плачевно.

# 76
  • София
  • Мнения: 765
За икономически ориентирани специалности не съм запозната, но с математика и информатика съм.
Ами не е сериозно да се твърди, че нямало адекватно обучние по отношение на  актуалните технологии. Ето това е списък на изборните дисциплини, четени в последните години във ФМИ, СУ. Има каквото ти душа иска, много от курсовете дават възможност за сертификати, които иначе са платени. Ако човек иска, ще научи. Поне по мое време, а доколкото разбирам и сега, проблемите за ненаучаването са по-скоро следните:
  • Масовият студент не иска да научи, а се движи по линията на най-малкото съпротивление и записва най-лесните за изкарване изборни дисциплини.
  • Задължителната програма изобилства от предмети, които може би дават твърде сериозен превес на фундаменталната подготовка по математика, отвъд необходимото, което натоварва много учебните планове.

За други сфери не бих тръгнала да се изказвам, не съм компетентна.

Както виждаш, не съм безкритична, но не може да се обобщава наизуст.

# 77
  • Мнения: 327

При нас повече се набляга на фундаменталната подготовка, което има и плюсове, и минуси, не може да се гледа едностранно. Да, лабораторната работа със сигурност е на по-посредствено ниво, най-вече по финансови причини, но тя не е ключова за всяка специалност все пак.


Не е само лабораторията за жалост. Българските университети нямат пари да платят за достъпа на студентите до световни бази данни.
Няма програми, които струват много пари като САП например. В колко университета се учи SAP, SPSS, NVivo, HRMS и т.н? Лиценза на една такава програма е десетки хиляди евро. А това са програми на които всеки бизнес работи. Не говоря въобще за програмисти. Там сигурно е още по плачевно.

Въобще не е плачевно. Програмистите са подготвяни доста добре (стига да искат да станат програмисти). Почти всеки студент има възможност да работи по допълнителни проекти, ако има желание, да работи като стажант в отдела по подръжка на университетската мрежа. Да бъде Еразъм студент, просто трябва да има бал 4.00, взети изпити и да владее чужд език(дори само английски език)- получава стипения и възможност да учи в срок до 1 година в множество страни, в цяла Европа.

Ти да не би да си нереализиран програмист, мрежови инженер...нещо подобно, че изкара от 100 кладенеца вода?
Образованието тук е изключително достъпно и полезно, стига той/тя да иска да учи. Акъл не могат да ти дадат. С фунии не наливат никъде.

А колкото до световните университети, когато тук в един налеят 1/50 от финансите на някой от топ 100 и след това на бъдещите работещи им дадат европейска заплата, може университета да мине в топ 5.  Защото много са параграфите, по които се сформира крайната оценка.
 

Реални примери: близката ми приятелка състудентка работи в една от най-големите фирми на Бг пазара; други са в големи и малки софтуерни фирми...други са администратори в банки и т.н. и т.н. Други работят за немски и американски компании, множество Microsoft... Ама друго си е да е плюем и храчин на нашето си Wink

# 78
  • Мнения: 2 157

При нас повече се набляга на фундаменталната подготовка, което има и плюсове, и минуси, не може да се гледа едностранно. Да, лабораторната работа със сигурност е на по-посредствено ниво, най-вече по финансови причини, но тя не е ключова за всяка специалност все пак.


Не е само лабораторията за жалост. Българските университети нямат пари да платят за достъпа на студентите до световни бази данни.
Няма програми, които струват много пари като САП например. В колко университета се учи SAP, SPSS, NVivo, HRMS и т.н? Лиценза на една такава програма е десетки хиляди евро. А това са програми на които всеки бизнес работи. Не говоря въобще за програмисти. Там сигурно е още по плачевно.

Всеки бизнес дава десетки хиляди евро за лиценз на софтуер? Мечти за другаде, а не за в България.  Simple Smile
От изброените съм работила само с SPSS (специалността ми не е информатика, там имам наблюдение от мои близки), обаче основно големи компании си позволяват такъв тип софтуер, който да е лицензиран. Рентабилността на лиценза на една такава програма в малко или средно предприятие би било под въпрос. Реално, стойността на програмите се отразява в цената към крайния потребител, която по мои наблюдения има достатъчно висока еластичност, че да не се позволява внедряването на такъв клас софтуер, само заради това, че е известен и функционален.
А в България не се работи само в големи компании в крайна сметка, независимо от специалността. Simple Smile

# 79
  • Мнения: 1 399

Всеки бизнес дава десетки хиляди евро за лиценз на софтуер? Мечти за другаде, а не за в България.  Simple Smile
От изброените съм работила само с SPSS (специалността ми не е информатика, там имам наблюдение от мои близки), обаче основно големи компании си позволяват такъв тип софтуер, който да е лицензиран. Рентабилността на лиценза на една такава програма в малко или средно предприятие би било под въпрос. Реално, стойността на програмите се отразява в цената към крайния потребител, която по мои наблюдения има достатъчно висока еластичност, че да не се позволява внедряването на такъв клас софтуер, само заради това, че е известен и функционален.
А в България не се работи само в големи компании в крайна сметка, независимо от специалността. Simple Smile

По света дава разбира се. Покажи ми обява за работа за счетоводител или маркетинг където да не се иска познания по САП. Няма такава. В темата говорим за конвертируемостта на БГ образованието.
Или всеки завършил в БГ трябва да работи само там и ако е счетоводител да разлиства големите чаршафи със сметки, защото в БГ се работи така?

# 80
  • Мнения: 2 157
А, извън БГ май е съвсем друга реалност на софтуерния фронт. Laughing
На мен мисълта ми беше за в България - в общия случай хората остават да работят тук. Не са чак толкова много тези, които заминават зад граница и градят кариери като счетоводители, маркетолози, информатици и т.н., освен ако не са завършили там. Simple Smile
Иначе да, би трябвало да се ползват програми. Просто в България не е финансово оправдано най-малкото. За подготовка на кадрите няма да коментирам. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт