Как и кога сложихте детето на гърне?

  • 8 047
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 886
Абе, момичета що се тормозите?!
Аз съм от мамите минала по пътя "На всяка цена да махнем памперса рано"(за дъщеря ми) и "Когато му дойде времето детето само ще си каже"(за сина ми).

 Искам да Ви кажа, че аз така ставах сутрин и веднага слагам детето на гърнето, после през деня постоянно търча и т.н. Тя става, не иска да седи на гърне, четем приказки на гърне, ядем на гърне .Е, на дъщеря ми махнахме памперса на 1.6 мес. После - "О, закъсняла съм да махна биберона!" - давай пак тормоз- реве детето, никват зъби, но аз съм "желязна".

  За сина поумнях оставих го да се развива нормално - на 2г.1 м. махнахме памперса, обяснихме за какво става въпрос и детето започна само да си казва - от другият ден буквално. След два-три месеца махнахме и нощният памперс. Бибероната сам си я махна преди един месец - просто една вечер се обърна и заспа без нея и не я е търсил повече. Без ревове, без тормоз.

  Всяко нещо с времето си става по-лесно и безпроблемно.

Забравих да разкажа как баба ми ме съветваше, като станат децата на 40 дни и вече да започвам да си ги държа над гърнето.  Joy Joy Joy
ХИХИХИХИ ПРЕДСТАВАШ  ЛИ СИ НА 40 ДНИ smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3521 smile3521 smile3521 smile3521АЗ НЕ ТО НА ГОЛЯМО Е ТРУДНО А ПЪК НА БЕБЕ ДЕТО ЕДВАМ СЕ КРЕПИ ХИХИХ ТО НЕ ЗНАЕ ОШЕ КАДЕ Е А ЗА ГАРНЕ smile3532 smile3502

# 61
  • София
  • Мнения: 4 423
Извинявай SEMEINA_25_SF , ти по принцип така ли си пишеш ( с големи букви)?

# 62
  • Мнения: 3 886
Извинявай SEMEINA_25_SF , ти по принцип така ли си пишеш ( с големи букви)?
това притеснява ли те как пиша????????????????????мен не а теб защо ли ако имаше и средни и тях бих опитала smile3521

# 63
  • София
  • Мнения: 4 423
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!

# 64
  • Мнения: 574
Да ви кажа ние в България биваме за периода на слагането на гърне. По -горе съм се изказала, че съм превърженик на ранното приучване, от поне 7м нагоре. Абе то си е наистина трудно,но си заслужава. Та мисълта ми е ,че в Германия ,например си ги оставят докато сами се сетят децата да махат памперса. Имам познати ,на които детето им беше на 5,6 г и си ходеше с памперс,че на майката не и се занимавало. То пък това незнам как да го нарека.
Не смятате ли, че съвсем ще се изкалпазаним в желанието си да им подражаваме във всичко и ще започне една масова практика и при нас така?

# 65
  • Мнения: 2 674
Буба, представа си нямаш колко неща разбира едно новородено , камо ли дете на 1 година Peace
а за "нещата от живота" , доста възрастни също не си дават сметка Peace

А относно темата се убедих на 100 % Кога да започна и намерих отговор Как , от ето това :

Обратната страна на памперсите

Преди години всяка млада майка, мъчена от безкрайното гладене и пране на пелени и гащички, започваше още от шестия месец, а понякога и по-рано да мъчи бебето на гърнето - веднага след сън или пък след хранене.
Прането си е пране, но така младите майки всъщност формираха много важен момент от живота на бебето - правилния рефлекс за уриниране.

Според уролозите винаги е имало немалко деца с нарушен ритъм на отделяне. Но сега специалистите направо се тревожат - при масовото използване на памперси, с които майките „опаковат" своите бебета през първите години от живота им за доста дълго време, все повече са децата, които изобщо не разбират защо трябва да седят на гърнето.
Когато бебето е с памперси, майката не знае колко често уринира то. А това е много важна информация не само за нея, но и за лекаря.

У новороденото обемът на пикочния мехур е 35-50мл. Когато в него се събере толкова течност, дребосъкът чувства нужда да се освободи и точно тогава става подмокрянето. В началото това е на всеки 30-40 минути, а около шестия месец - на всеки час.
Към края на първата годинакъм четвъртата година пикочният мехур сякаш „узрява", вместимостта му става 100-150мл и той е в състояние да задържа това количество течност. И оттук нататък не би трябвало да има подмокрени дрешки и постелки. А с непромокаемите памперси рефлексът не се формира, защото децата се чувстват комфортно. Те въобще не контролират процеса, не знаят какво трябва да се прави, не умеят да се стискат.
И все повече деца, израснали с памперси, имат проблеми след четвъртата си година.На родителите и през ум не им минава, че се е задействала заложената от самите тях бомба със закъснител.


Ако отглеждате малко дете с еднократни пелени, не забравяйте да го слагате на гърне. Би могло дори да превърнете този ритуал в игра, напълно достъпна за две-тригодишните. Купете красив детски будилник и нека малчуганът сам да натиска бутончето и да бяга на гърнето.

Ако още не сте мислили за това, побързайте да формирате рефлекс, докато не е станало късно.

Ако към четвъртата година детето още се подмокря, обърнете се към уролог. Вече е безполезно детето да бъде увещавано, засрамвано, наказвано - то трябва да бъде лекувано, а в тази ранна възраст лечението е по-бързо и по-успешно.
Не отлагайте посещението при лекаря до 6-годишната възраст на детето с надеждата, че всичко ще се оправи от само себе си. Вие го обричате не само на по-продължително лечение, но и на тежки психически травми.

Колко пъти е поискано гърнето?

Всяка майка трябва да знае това. Често ли се напикава детето и колко пъти тича „там". Специалистите казват, че е лошо, ако детето не се изпишка докрай. Непълното изпразване на пикочния мехур води до инфекции и заболявания, изискващи, продължително лечение.

Много лошо е, ако детето нишка много рядко. С памперсите това си остава тайна. За съжаление причина за рядкото отделяме на урина могат да бъдат заболявания на гръбначния мозък или пикочната система. Последствията са много страшни.
На особен риск са подложени момчетата - такъв юноша може да развие около 17-ата си година тежка бъбречна недостатъчност. Признаците за това урологът би открил в ранно детство, когато момченцето е ходело рядко и оскъдно но малка нужда, като потръпвало и плачело.
Затова памперсите трябва да се ползват разумно, когато сме на гости например, а не денонощно. И при първите съмнения да се търси лекарски съвет. Тогава ние, детските уролози, ще имаме все по-малко пациенти. По-малко ще са и страдащите комплексирани деца.

Автор: И.В.Казанская, д м н


Благодаря и на отговорилите по темата , дали съвети /  а не "съвети " / от личен опит Hug

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 19:05 от мойри

# 66
  • Мнения: 3 886
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!
виж какво не си ти тази която може да ми казва как и кога да пиша.още повече дали да е смислено.нали.????????гледаи себеси и не се бъркаи кои как пише.все пак аз съм тази която решава  Party Rolling Eyes

# 67
  • Мнения: 1 608
Ето как се научихме ние: Когато големият ми син стана на 6 м. започнах да го поставям на гърне. Всеки ден, веднага след всеки сън и всяко хранене върху затоплено гърненце,  на което няма никакви занимавки. Слагах го за не повече от 5 мин.  На 9м. вече знаеше за какво служи гърнето след като свърши работа отпълзяваше нанякъде. На 11-12м. започнахме да сваляме памперса за разходките навън, времето го позволяваше. На 1г.3м. започна да си казва и постепенно на 1г. 5м. остана само нощния памперс.
Знам че много сте прочели за това, но моят опит в обобщение е : съобразяване с възраста на детето, никакво насилване и поставяне без нужда на гърне.
Успех!

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 20:56 от =^._.^=

# 68
  • Мнения: 522
Може някой да ме помисли за луда но аз започнах да запознавам сина си с гърнето още когато беше на 6 мес.Така ме посъветва майка ми. Послушах я и не сгреших.купихме гърне-заека на бертони.Първо го слагах за по 5мин с дрехите-това бешеза няколко дни.Тогава усетих че когато го сложа нагърнето започва да се напъва.Започнах да го събличам.И така няколко пъти без резултат но в един хубав ден...Това е. При мен стана лесно но децата са различни.Днес 2.5мес.по-късно Наси ака по 2 пъти на ден в гърне а понякога и 3.далеч съм от мисълта че су научила 8мес. си син на гърне но мисля че и това никак не е малко.Надявам се когато започне да говори да ми казва кога му се ходи за да е по-лесно.Еми това е - УСПЕХ!

Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 13:57 от Аурелия

# 69
  • Мнения: 928
В момента чета една книжка: ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ от Д-р Фицхю Додсън
Ето един цитат, който не мога да не споделя с вас:

Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми¬ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен стр»ах от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня¬какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под¬лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на¬рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе¬то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се спра¬вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто дете¬то й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. За¬почнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напи¬шква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне¬то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя¬ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
Край на цитата Hug

# 70
  • sofia
  • Мнения: 562
В момента чета една книжка: ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ от Д-р Фицхю Додсън
Ето един цитат, който не мога да не споделя с вас:

Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми¬ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен стр»ах от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня¬какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под¬лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на¬рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе¬то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се спра¬вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто дете¬то й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. За¬почнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напи¬шква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне¬то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя¬ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
Край на цитата Hug

може и да има такива деца но те са изключение!
извинявай но по тази логика ние всички трябва да сме с психични отклонения от слагане на гърне преди годинка!!!!

Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
а това е супер голяма глупост!дъщеря ми както споменах си казва и се стиска още от една година и три месеца, и тя не е изключение познавам и други такива деца, всъщност всички деца които са поставяни на гърне преди година умеят да се контролират и не са имали проблеми!
познавам и други майки които са започнали късно с гърнето и си имаха доста проблеми, като например седи детето без памперс(дете на 2 години и 2-3 месеца), обаче не иска да ходи по голяма нужда а трябва да му се сложи памперс и тогава се скрива някъде и си върши работата!и това е доста често явление при късно приучените деца!
на края детето на година и половина - две има съвсем различни интереси и е много трудно тепърва да го учиш да стои на едно място за повече от минута също така си е създало навици и вкусове които е много трудно да се променят тепърва!
стана много дълго, но се дразня на такива глупави изказвания на които много неопитни родители се връзват!значи първо те правят обобщаващи характеристики заради патологични случаи!и пак питам ние всички ли сме с психични отклонения, милиард души по света????????

# 71
  • София
  • Мнения: 4 423
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!
виж какво не си ти тази която може да ми казва как и кога да пиша.още повече дали да е смислено.нали.????????гледаи себеси и не се бъркаи кои как пише.все пак аз съм тази която решава Party Rolling Eyes
Така можеш да говориш на приятелките си, въпрос на възпитание и обща култура е!
Ако искаш още нещо да споделиш лично с мен, не разводнявай темата, имам лична поща за тази цел!

# 72
  • Мнения: 1 858
Буболина въздаде ред!

# 73
  • София
  • Мнения: 4 423
 Rolling Eyes Blush

# 74
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
аха, значи да пиша по темата тогава.
Как? newsm78 Да, как?
Значи ето така.....
на 17-ия ден започнах да махам памперса и да издържам бебето на ръце, издържам, издържам го, трябваха ми волски нерви, над един леген и така....издържах го, защото много ме беше страх да остане с пампа след 2-рия месец. Това щеше да е краят за мен, щях да си скубя косите, ако някоя майка си беше научила детето преди мен.....
и как? ами така....
един леген и чакам, бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....
и търпение му е майката и вече като стана на 2 месеца започна да посочва гърнето с пръст и после вече си вършеше всичко в гърнето....
и се радвам безкрайно, че приключихме с тези скъпи памперси рано-рано.

Та така, нали се пита 'как'? ами така Rolling Eyes
[/size]
Лио, велик постинг. Така съм се смяла с глас, че чак мъжО се събуди /а беше задрямал пред телевизора/ Simple Smile Mr. Green Twisted Evil Mr. Green

Днес разбрах истината за себе си - "Не съм нормаааална! Wink
 Embarassed Още сме с памперс и се кърмим.  Sick

Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 18:49 от Ян Бибиян

Общи условия

Активация на акаунт