Веганството - да споделим опит - тема 14

  • 44 967
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 545
Фермерски пазар отвори врати и в Пловдив. Не пише обаче колко дни ще бъде. В събота може да отида и да го погледна  Grinning.

# 31
  • София
  • Мнения: 5 193
Аз пък тази сряда забравих.  ooooh!

# 32
  • Мнения: X
Фермерски пазар отвори врати и в Пловдив. Не пише обаче колко дни ще бъде. В събота може да отида и да го погледна  Grinning.
Пазарът ще бъде всеки четвъртък от 16 до 20 часа.   Grinning
Аз вече два пъти ходя, вземам основно козе сирене и кашкавал, хляб, зеленчуци...
А всяка неделя същия пазар е на зеленчуковия пазар до Гребната, от 10 часа.

# 33
  • Мнения: 5 713
Фермерски пазар в Бургас - старт на 03.08 - неделя като с тенденция да си стане традиция:

https://www.facebook.com/events/433341563475563/?fref=ts

# 34
  • Мнения: 8 163
Чудесно е, че се отварят фермерски пазари в БГ. Дано участват повече производители. И за тях по-добре, и за потребителите.

***

Много рядко правя млека, защото после само аз си ги пия. Магазини имам под носа си, всички добре заредени с всякакви видове растителни млека.

***

Вчерашния ми обяд - гъби с "ориз"

# 35
  • София
  • Мнения: 5 190
Купешките веган млека са със сгъстители, емулгатори, ароматизатори , подсладители. ..Евтините. Уж от естествени майка и баща, но детето им е химическо. Това е моят извод след прочитане на обстойна полу-научна статия за сгъстители и желиращи вещества (пускала съм я и тук и в темата за Чиста храна).
Купешки веган млека само за из път - не се развалят! "вкусни" са и тн.
Това го разисквахме и ме затапихте, че в тези, които купувате няма такива вещества Simple Smile
Но ето това е доказателството :
Добре,ще се радвам да погледнеш  Hug
Аз преди си бях правила оризово мляко,но на вкус не ми хареса,не можах да го докарам. Или просто не бях свикнала на тези млека след години консумация на животинското.

И въобще как не се развалят? Поне след отваряне!

# 36
  • Мнения: 8 163
ЗаСлон, как да не се развалят?! Развалят се, и още как. Аз лично съм виждала пресечено соево мляко.

# 37
  • Мнения: 778
Мдааа, пребивт се...всичко е въпрос на личен избор. Аз предпочитам вместо да давам 5 лева за 1 литър Alpro да си направя 4 литра соево мляко + 2 калъпа тофу и 3 литра бадемово мляко...за 4 лева.

За жалост поне моите наблюдения са, че има много малко купешки продукти, много малко предлагане в тази сфера у нас, а по традиция всичко вносно го продават на двойна цена, а за родното производство(ако въобще го има) силно се съмняваме в качеството

# 38
  • Мнения: 5 713
ЗаСлон, как да не се развалят?! Развалят се, и още как. Аз лично съм виждала пресечено соево мляко.
И аз.
Пробвала съм със соево, оризово и бадемово - купешки, пресичат се на топло.

Но да, има какво ли не в тях; обоготявани, сгъстени...в био магазини...

# 39
  • София
  • Мнения: 5 190
ЗаСлон, как да не се развалят?! Развалят се, и още как. Аз лично съм виждала пресечено соево мляко.
Имах предвид, че не се развалят бързо като направеното от мен, а траят повече. Опитът ми е малък, само 3-4 пъти, но ми стига.

Днес нещо странно се случи - купувам тиквички и жената ме фиксира и ме пита - вие здравословно ли се храните ? Провокирах я само с това, че извадих платнена торба и отказах категорично пластмасовата. Ама как от това? После ме пита- ядете ли месо? Каза - и аз го спрях. Не питах кога Simple Smile Може би искаше да си поговорим, сега ми е тъпо...

# 40
  • Мнения: 5 713
Обядът днес:

микс зелени листа, поници ряпа, кълнове мунг, домат, авокадо, лимон, сол, накиснати тиквени и слънчогледови семки; нямам снимка.

Иначе често правя на грил тигана зеленчуци - патладжан, тиквичка, чушки, бял и червен лук. После зехтин, сол, чесън, магданоз.

# 41
  • Мнения: 149
Вчера и ние бяхме на гриловани зеленчуци + ядков таратор на обед и салата от домати, краставици, червен лук за вечеря. Половинката си препече филийки в тостера. Хляба, който правя, понякога (с квас) остава влажен.

Днес до 14ч бяхме на диня, не бяхме купували до сега. Семките сложих да суша, а от корите направих сок и ще го пийна утре в работата. Вечерята ни ще е салатка като вчерашната + маслини + крекери, печени на слънце. Съжалявам, че не ми се получава с качването на снимки.

# 42
  • Мнения: 42
bobo_13 , би ли споделил как приготвяш тофу-то. Домашно никога не съм правила. От Кауфланд наскоро купих тофу,българско - 200 г излезе около 1.50лв

temenuga2, чувала съм,че кората на динята може да се маринова и ставало прекрасна разядка.Интересно ми е сокът как се получи на вкус Hug

# 43
  • Мнения: 149

temenuga2, чувала съм,че кората на динята може да се маринова и ставало прекрасна разядка.Интересно ми е сокът как се получи на вкус Hug

Преди време правех туршия от динени кори, само с морска сол и вода,  тогава и през ум не ми беше минавало сок да си направя от тях. В родният ми край (добруджанският) правят туршия от зелени или леко узрели динчета в качета. Любима ми беше.
В сокоизстисквачката  пускам корите без да беля зелената част. Малко се затруднявам да оприлича вкуса на този сок - тъмно зелен, сладникав, съвсем лек привкус на краставица (нали са от едно семейство). Получи се 2 л сок и към него прибавих сока на един лимон. Аз предпочитам по-киселички нещица. Леко охладен, този сок за мен е супер. Следващият път ще опитам да сложа и малко мента. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 5 713
С мента става много хубаво; опитвали сме нееднократно. Wink Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт