Майчинството счетоводно-61

  • 35 902
  • 758
  •   1
Отговори
# 30
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте !  Бременна съм в 17 г. с. и работя на срочен договор . Искам да попитам , ако сега си взема болничен  за рискова бременност, дали имат право да ме уволнят .

Срочният договор се прекратява автоматично с изтичане на срока му и независимо дали лицето в този момент ползва някакъв вид отпуск. Това не е уволнение. Иначе в рамките на срока на договора важи закрилата за бременни.

# 31
  • Мнения: 1 897
Здравейте,

Някой знае ли какво означава това - Разпореждане за спиране на производство,изписано при статуса на болничният ми по майчинство?

Преди това беше със статус изплатен и от 18.07 е със този статус.Документа е променен един ден след като получих и последните пари за този болничен.

Какъв може да е проблема според вас? newsm78

# 32
  • Варна
  • Мнения: 64
Здравейте! С породени деца съм и сега на 13-ти юли ми издадоха 45-дневния болничен за второто дете. Подадох си декларациите в нои и сега виждам, че ще изплатят само до 13-то число половината от 340лв за първото ми дете. Дали има някакъв проблем или новото майчинство от 13-ти юли нататък ще го изплатят чак през септември. Чувала съм, че от нои правят проблеми за такова майчинство с декларации и т.н. Всичко ми е подадено в срок.

# 33
  • Мнения: 5 001
Здравейте, имам едно питане Praynig
Става въпрос за приятелка. Детето и е на 1г и 3 месеца, прекъснала е майчинството и са я освободили от работа, записала се е на борсата. Може ли да започне работа в друга фирма и да излезе пак по майчинство до навършване на 2 г на детето?

# 34
  • Мнения: 297
Здравейте,

Някой знае ли какво означава това - Разпореждане за спиране на производство,изписано при статуса на болничният ми по майчинство?

Преди това беше със статус изплатен и от 18.07 е със този статус.Документа е променен един ден след като получих и последните пари за този болничен.

Какъв може да е проблема според вас? newsm78-Нужно ли е да се пита едно и също в различни теми?
Здравейте, имам едно питане Praynig
Става въпрос за приятелка. Детето и е на 1г и 3 месеца, прекъснала е майчинството и са я освободили от работа, записала се е на борсата. Може ли да започне работа в друга фирма и да излезе пак по майчинство до навършване на 2 г на детето?-Да.

Здравейте! С породени деца съм и сега на 13-ти юли ми издадоха 45-дневния болничен за второто дете. Подадох си декларациите в нои и сега виждам, че ще изплатят само до 13-то число половината от 340лв за първото ми дете. Дали има някакъв проблем или новото майчинство от 13-ти юли нататък ще го изплатят чак през септември. Чувала съм, че от нои правят проблеми за такова майчинство с декларации и т.н. Всичко ми е подадено в срок.- Срокът за представяне на Приложение №4 /за половинката майчинство/ за Вашия работодател е 15 август. В сайта на НОИ на коя дата е входирано това Приложение, че сте чували "че НОИ прави проблеми"?

# 35
  • Мнения: 1 897
Здравейте,

Някой знае ли какво означава това - Разпореждане за спиране на производство,изписано при статуса на болничният ми по майчинство?

Преди това беше със статус изплатен и от 18.07 е със този статус.Документа е променен един ден след като получих и последните пари за този болничен.

Какъв може да е проблема според вас? newsm78-Нужно ли е да се пита едно и също в различни теми?

След като питам означава,че не съм разбрала какъв е проблема от отговора ви в другата тема.

А и вие четете между редовете.Там ясно съм написала,че болничният е изплатен и ме е страх да не връщам пари,а вие ми отговаряте,че ще си получа парите.

Моля,наистина АКО НЯКОЙ Е НАЯСНО да ми отговори какъв може да е проблема при вече изплатен болничен.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 64
Половинката майчинство е входирано, значи явно приложение номер 12 не е . Аз питам кога ще ми изплатят новото майчинство?

# 37
  • Мнения: 297
Здравейте,

Някой знае ли какво означава това - Разпореждане за спиране на производство,изписано при статуса на болничният ми по майчинство?

Преди това беше със статус изплатен и от 18.07 е със този статус.Документа е променен един ден след като получих и последните пари за този болничен.

Какъв може да е проблема според вас? newsm78-Нужно ли е да се пита едно и също в различни теми?

След като питам означава,че не съм разбрала какъв е проблема от отговора ви в другата тема.

А и вие четете между редовете.Там ясно съм написала,че болничният е изплатен и ме е страх да не връщам пари,а вие ми отговаряте,че ще си получа парите.

Моля,наистина АКО НЯКОЙ Е НАЯСНО да ми отговори какъв може да е проблема при вече изплатен болничен.-Най-наясно е органа издал документа. Затова чрез ПИК код в електронната страница на НОИ има форма за контакт с лични данни можете да отправите питането си. Със сигурност врачки в този форум няма, или поне не съм срещала досега. Факт е, че разпореждане за спиране на производството по изплащане на документ се издава на основание чл.40, ал.4 от КСО и то само в законоустановения срок от 15 работни дни от входиране на документа в НОИ. Така че, който Ви е "надробил кашата" нека бъде така любезен да Ви отговори.

Половинката майчинство е входирано, значи явно приложение номер 12 не е . Аз питам кога ще ми изплатят новото майчинство?- Щом е ограничено Приложение №3 и е изплатено, то Приложение №12 е обработено. В сайта на НОИ то не се вижда на отделен ред. Половината майчинство ще се плати до седмица след това-вторник и четвъртък.

Последна редакция: пн, 28 юли 2014, 04:20 от AnMary

# 38
  • София
  • Мнения: 779
Здравейте,
Извинявам се предварително, ако някъде по темите има отговор на моя въпрос.
В момента съм в 4-ти месец и взех болничен за 14 дни от 22.07 до 04.08.14 г.
Мислех да се върна на работа от 05.08.14 г. и към края на мес.август пак да си взема болничен за 1-2 седмици и така до 45 дневния срок преди раждане.
Една приятелка ми каза, че така няма да ми бъде изгодно после при изчисляване на майчинството, където се взима осигурителния доход за 18 мес.назад, защото през месеците, в които съм ползвала болничен осигурителния доход е по-нисък.
По-добре е, ако искам да си пусна болничен от сега до края, но не и да се връщам за по някоя и друга седмица на работа.
Въпроса ми е, дали това наистина е така и тогава от кога по-точно назад се взима осигурителния доход ? (т.е.преди първия болничен от 22.07.14 г. или ....).
Предварително благодаря за отговорите !  Grinning

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дори да си в непрекъснат болничен през цялата бременност,тези месеци отново ще ти влязат в базата.Ще ти гледат 18 те месеца преди 45 дневния,независимо какво си правила през тези месеци.Взимането на болничен няма да ти намали бъдещото обезщетение,ако 18 м преди него си осигурена на една и съща сума

# 40
  • София
  • Мнения: 779
Много благодаря за отговора !
А в месеците, в които съм болничен какъв осигурителен доход се взима ?
моите осигуровки са 1500 лв., е да за 18 мес.назад ествествено съм боледувал, а и в началото на годината бях 12 дни с бъбречна криза, но това няма как да го избегна, защото е минало.

Дори да си в непрекъснат болничен през цялата бременност,тези месеци отново ще ти влязат в базата.Ще ти гледат 18 те месеца преди 45 дневния,независимо какво си правила през тези месеци.Взимането на болничен няма да ти намали бъдещото обезщетение,ако 18 м преди него си осигурена на една и съща сума

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А в месеците, в които съм болничен какъв осигурителен доход се взима ?

За тези месеци ще ти взимат доходът,от който е изчислен болничният,а не самия болничен.Щом си с почти еднакви осигуровки 18 м назад,си взимай болничен и няма да ти се отрази на обезщетението

# 42
  • Мнения: 10
здравейте, след края на майчинството и използването на натрупаната отпуска за двете години има ли право работодателя да промени трудовия договор от 8 на 4 часа, благодаря предварително за отговора

# 43
  • Мнения: 326
Честито Елфита  Heart Eyes

Здравейте искам да попитам, ако има някоя запозната от вас, дали ще мога да прехвърля майчинството на ММ, понеже аз нямам никакъв стаж, а той има. Понастоящем той е земеделски производител и е самоосигуряващо се лице. Осигурява се на минимална стойност, от 3 години някъде, за земедлските производители 80-100 лв ли беше /не знам със сигурност/ ... преди това работеше и като охрана 4 години, не знам как се изчисляват парите в тази ситуация, колко време назад се взема предвид, 18 месеца ли?  И какъв е периода, в който той ще взема майчинството, четох някъде, че е 1 година, но не мога да разбера вярно ли е.  newsm78 Не мога и да се свържа със социалната да я питам...

Благодаря!   bouquet

# 44
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
здравейте, след края на майчинството и използването на натрупаната отпуска за двете години има ли право работодателя да промени трудовия договор от 8 на 4 часа, благодаря предварително за отговора

Промени в трудовия договор се извършват с писмено допълнително споразумение между двете страни. Еднолично работодателят няма право да променя работното време, освен ако ти не си съгласна.


Здравейте искам да попитам, ако има някоя запозната от вас, дали ще мога да прехвърля майчинството на ММ, понеже аз нямам никакъв стаж, а той има. Понастоящем той е земеделски производител и е самоосигуряващо се лице. Осигурява се на минимална стойност, от 3 години някъде, за земедлските производители 80-100 лв ли беше /не знам със сигурност/ ... преди това работеше и като охрана 4 години, не знам как се изчисляват парите в тази ситуация, колко време назад се взема предвид, 18 месеца ли?  И какъв е периода, в който той ще взема майчинството, четох някъде, че е 1 година, но не мога да разбера вярно ли е.  newsm78 Не мога и да се свържа със социалната да я питам...

Благодаря!   bouquet

Щом нямаш стаж нямаш право да получаваш обезщетение за бременност, раждане и гледане на дете и няма какво да прехвърляш. Самата ти трябва да придобиеш въпросното право. т.е. да натрупаш поне 12 месеца осигурителен стаж и чак тогава да прехвърляш.

Общи условия

Активация на акаунт