Немски език или Руски език?

  • 20 091
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен ми беше интересно да разбера, какво мислят като цяло хората за тези езици и благодаря на тези, които споделиха мненията си. Simple Smile
Ако това ти е била целта, то много неправилно си поставила темата си и от там се получава подвеждане в друга посока.
И как ще се учи друг език, като на собствения си не съумяваш да предадеш това, което искаш да кажеш?

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
то детето ще ги учи, не майката.  Wink

# 17
  • Мнения: 14 456
то детето ще ги учи, не майката.  Wink



 hahaha hahaha hahaha

# 18
  • Мнения: 844
Не мисля, че някой език трябва да отпада. Аз например ползвам за работа немски, английски и руски, в тази последователност.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
то детето ще ги учи, не майката.  Wink


Още по-зле, ако е майката това, изразява се по-зле и от ученик.

# 20
  • Мнения: 104
Много сме заядливи и нападаме като ....
Чак да му се отще на човек да живее в собствената си родина!!!

# 21
  • Мнения: 24 467
Много сме заядливи и нападаме като ....
Чак да му се отще на човек да живее в собствената си родина!!!
В темите тук е така често- 2-3 поста по темата и плява за фон, ма той голям. Не така навсякъде, слава Богу.
.......................................................
За мен няма "или", бих предпочела просто децата да имат право на избор.
Английският ми е абсолютно задължителен в степен отлично владеене, т.к. с този език се работи основно и с него може да се отиде къде ли не по света.
Другите два са доста стеснени като ареал на употреба /гледам обективно на нещата, не съм привързана ни емоционално, ни по друг начин към който и да било от тях/.
Ако питаш за употребата им у нас- зависи в каква сфера. В момента мой роднина работи тук с недвижими имоти и си ползва само английски и руски, други езици не са му трябвали. Друг мой близък замина с подобна работа да живее и работи в Русия, пак с руски. Съпругът ми работи основно с руснаци. В сферата на технологиите е различно, вероятно, както и във всяка отделна сфера.
За образование е нужен един отличен английски.
Пък аз предпочитам френски или испански за втори /първият е ясен/.  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, то испанският е много разпространен, май е вторият по популярност език в света, но за едно дете, което знае английски и испански не е някакво предимство да отиде да учи по Щатите. Там твърде много испаноговорящи има, и то нейтив им е испанският. Немският може да е стеснен, но пък в Германия е по-добре човек да знае немски, нищо че знае и английски. За френския съм пристрастна, защото ми е любим език и някой ден, ако тръгна да уча още езици, ще е френски. Френският също е разпространен, а и Франция също е голяма държава и икономически силна. Иначе... китайски, другарки! Китайски!

# 23
  • Мнения: 24 467
Да, за втори по разпространение се брои испанският.
Точно в Щатите в момента имам позната млада жена с Испанска ЕГ, която се пласира чудесно именно заради испанския си и отличния английски. С второто не всеки латинос може да се похвали. А когато кандидатствала в ЕГ, очите си изплакала, че не влязла в АЕГ, пък то се оказало за добро.

Китайският, Руският, Португалският, Английският, може и някое индийско наречие

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%A0%D0%98%D0%9A%D0%A1

Немският- ако твърдо ще ходи в Германия или Австрия. А и там имам купища познати, които заминаха с единия английски и учиха в крачка немски. В противен случай, ако няма толкоз конкретни планове чак, иде излишно и ако човек го влече друго езиково звучене, по- добре да си следва влечението. След като е подготвил световния на добро ниво, обаче. Що да не е руски, френски и дори италиански?
Важно е в училищата да има избор от 2-3 други чужди езика.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Не всички специалности по университетите се дублират и на английски. Английският сега е като френския преди сто години - почти задължителен. Младежите гледат навън, на Запад, а не толкова на Изток.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 11 925
  И при нас водещ от 6 години е английският език. Смятам го за международен.
   За дилемата руски или немски, трябва всеки да си прецени. И двата езика имат голямо и същевременно специфично приложение. В целия свят има много обширни руски общости и във всяка по-голяма фирма може да намериш водещ, който е руснак и много добре приемат познанието на езика. Скоро четох една статистика, където руският език беше на едно от първите места по използване. Между другото такъв е и испанският. Обаче предимството на руският е, че от дена страна има близък корен с нашия и от друга е по-вероятно да срешнеш наоколо рускоговорящи, отколкото испанско. Аз се радвам че зная езика и винаги ми е носел позитиви.
  Немският език също не е за пренебрегване. Това е езикът на централна Европа и най-развитата страна на континента с всичките възможности, които може да осигури. Говорят го в Австрия и в голяма част от Швейцария. Шведите също доста добре го говорят, доколкото  е близък. Впечатленията ми са, че за разлика от французите например, които не са толкова толерантни, германците много се радват, ако забележат, че поназнайваш езика им, отнасят се с търпение и с охота помагат. Поне личните ми впечатления са такива.
   Моето дете започва от пети клас да учи руски като втори език, защото такава е програмата в тяхното училище. Английски, върви с руски. Обаче от тази година по собствено желание започна и с малко немски. Беше на лагер, където имаха и часове по немски. Има няколко учебника за начално ниво, по които сам си учи от време на време.

# 26
  • Мнения: 24 467
Не всички специалности по университетите се дублират и на английски. Английският сега е като френския преди сто години - почти задължителен. Младежите гледат навън, на Запад, а не толкова на Изток.

Западът е шарен, слава Богу. Скандинавците и канадците имат много хубави идеи за образование и работа, както и емиграционни политики. Английският стига и за там. Да не упоменавам цялата останала Северна Америка, Австралия и останалия англоезичен свят, в който специалности на други езици не знам да има, докато в Германия и скандинавските страни има и бакалавърски и магистърски програми на английски. И полето им се разширява ежегодно- следя го.
http://uniconsult.bg/index.php?m=729&lang=1
Дори в скандинавските са много такива. Цели класове от България се изнасят ежегодно натам с единия английски. Местният език се учи в движение на място за около година.
А френският и италианският се ползват от хора, които искат да се занимават с изкуство, често, с архитектура. С френски, напр., за пет години във Франция и Канада заминаха доста лекари и мед. сестри. И такава рода имаме ние. Френският е езикът на институциите в ЕС също.
За момента между двата езика, за които пита авторката, ние работим семейно само с руския- в техническата /производство/ и правната област сме. Но зависи, не твърдя, че е само това, просто за нас е по- важен към момента и от доста години. Много руснак се изсипа у нас през годините, далеч не само по морето. Едни от тях учат български, но повечето- май не. За производството- изнасяме основно за Русия, Канада и арабския свят. Поне при нас. И тези, точно, връзки се задълбочават.
Та за мен е важно да се направи на шест международния език, а за втори- каквото го влече човекът и каквито идеи има. Понеже не се знае къде ще го отвее вятърът един ден. Затова трябва да има разнообразни възможности, поне 2-3 в едно училище. Гадно е да те задължат само с немски или само с руски, като втори, ама много гадно.

Последна редакция: чт, 14 авг 2014, 15:20 от Judy

# 27
  • Русе
  • Мнения: 11 925
  Още един плюс се сещам за руския език. Изчерпателна информация и литература по всеки въпрос в огромно количество може да се намери на руски. Като се започне от торенти и филми, и се стигне до техническа информация. За руските хакери няма спирка и преграда.

# 28
  • Мнения: 374
Иначе... китайски, другарки! Китайски!

Ей това и аз викам Wink
Според мен е важно не колко хора в света, а какви икономики говорят някой език. Тъй де, голяма работа като половин Южна Америка говори испански, някой да се е засилил да върти търговия с Мексико? Докато виж, цял свят върти в момента бизнес с Китай. И то не само със сувенирчета за по един лев...

# 29
  • Мнения: 14 456
М,да китайски,определено ,но мандарин или кантонски,моля уточнете.Или някой друг диалект? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт