Немски език или Руски език?

  • 20 077
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 031
Не, не говоря за бачкатори разбира се.
Инженер с 3 езика е по-добре отколкото такъв с един Peace А и дори да се използват просто като средство за комуникация, пак не е зле.

# 46
  • Мнения: 68
Стана ми интересно използването на думата бачкатор. Никога не съм използвала тази дума, както и бачкам. Някой знае ли произхода на думата?

# 47
  • Мнения: 2 190
Ако добре съм разбрала въпроса - кой от двата езика да се учи (като втори) в училище (в училищна възраст). Махам сантименталните съображения (положителни и отрицателни).

Отговорът ми е - твърдо немски, защото е много по-далечен и по-труден за научаване от българите. (чувала съм версия, че немски и немци произлиза от "неми" - дедите ни изобщо не го разбирали езика  Laughing).

Руският е близък до нашия език, затова (лични наблюдения):
1. Лесно се учи на ниско до средно ниво, но поради близостта слагаме бг думи с руски окончания и ... в някои случаи е много весело.
2. Трудно и много рядко се научава на високо ниво (обикновено се получава при живелите в Русия).

По тези причини за дете, което няма намерение да продължи на изток, няма смисъл да си губи времето с руския. Ако и когато му се наложи да ползва руски - може само  с 2-3 месеца курс да започне да се оправя съвсем спокойно.
Почти 8 години работих в компания, където руският беше най-важният чужд език - 80% от износа за руско-говорящи партньори - Русия и ОНД (бившите републики). Започнаха да назначават по-млади колеги (почти) без руски. Като видяха, че няма накъде, те се записаха на вечерни курсове + малко самоподготовка и започнаха да се оправят. Личеше им по-ниското ниво от тези, на които са ни го набивали в училище, но това не им пречеше изобщо.
Същата ситуация с немски - не смятам, че ще се получи.
Затова гласувам за по-трудния език. И малко да научи, все е от полза.

Иначе всеки език е богатство. Един колега твърдеше, че циганският може да е много полезен, защото си е международен - в цяла Европа живеят цигани.  Peace

Последна редакция: чт, 21 авг 2014, 16:44 от biborana

# 48
  • Мнения: 14 425
М,да в цяла Европа са ,но говорят различни диалекти а циганския.Кой е обаче основния не зная Mr. Green

# 49
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Цитат на: biborana


Иначе всеки език е богатство. Един колега твърдеше, че циганският може да е много полезен, защото си е международен - в цяла Европа живеят цигани.  Peace

Да но не във всички страни циганите говорят цигански.Испанските си карат на испански с южноиспански акцент.Слушат само фламенко.Имената им са испански, фамилиите също, макар, че имат и специфични такива.
По темата защо трябва да се заменят езици..
Всеки сам преценя, за детето си.Лично аз бих избрала немски и на по късен етап руски.По принцип тук вторият език започва да се изучава в седми клас.До тогава са испански(а в някои автономни области и местния език) и първи  чужд език.Считам, че в нашия случай не е удачно да започне по рано с четвърти език.Що се отнася за усвояването на чужд език извън училище съм малки скептично настроена.Трудно ми е да си представя, че за  два или три часа седмично, ще  стигне до по високо ниво.Дъщеря ми ходи на българско неделно учулище и у дома се говори само  на
български  и въпрекипа това българският и не е перфектен.
В Испания е много актуално да се учи китайски.

Последна редакция: пн, 25 авг 2014, 19:30 от sl

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
другарки, въпросът с руския ще се реши от самосебе си  - руснаците не само вече не купуват имоти по морето, а и дори тръгват да ги продават! И за почивки им било вече далечко, много били пътували, всичко приличало на строителна площадка... Я да си учи немския!

# 51
  • Русе
  • Мнения: 11 921
 Руснаци много,ще има и за нашето море. A и с германците на английски ще се разбереш винаги, но с рускините само на руски.

# 52
  • Мнения: 15 379
Аз избрах немски за моят син, отделно и английски. Ако желае ще включи и руски по-натам.

# 53
  • Мнения: 19 310
Немски много ясно. След или преди това английски.

# 54
  • Мнения: 2
Здравейте! Искам да работя летния сезон на морета в сферата на хотелиерството, но владея само английски, а в обявите винаги се искат минимум два езика: английски и немски или английски и руски. Имам намерение да запиша от януари интензивен курс по немски или руски, но не мога да взема решение по кой от двата. Бихте ли ме посъветвали, предвид сферата в която искам да работя, кой от двата езика ще ми помогме  повече в намирането на добро работно място.Мерси!

Последна редакция: нд, 21 дек 2014, 16:40 от Black Eli

# 55
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Записвай руски - хем е по-лесен, хем руските туристи са много повече.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Руският език хич не е лесен. Аз го ползвам от много години и не съм се предполагала, че е толкова труден. Сега когато синът ми в 5 клас започна да го учи се ужасих. Дадох си сметка, че конструккциите нямат нищо общо с преобладаващите схеми в латинските езици. Падежите са по сложни от немския заради редицата изключения. За всяко правило има десетки изключения. И както каза учителката им, на днешните деца - руският им звучи като китайски. Наблюдавам и моето дете, коте се справя с лекота с езици, че най-много се затруднява с руския. Така че най-добре ученето да започне по-отрано, защото иначе мисията е невъзможна според мен. Немският също има падежи и родове, но там правилата са много по-строги и е по-лесно да се изучава.

# 57
  • София
  • Мнения: 8 283
Здравейте на всички!
Тъй като през последните години (тази и миналата най-много, според мен) в България се преместиха да живеят много руснаци, а немците все повече и повече намаляват, даже и като туристи, дали мислите че немския език в училищата трябва да се замени с друг? С руски например или с кой друг предлагате?

Да вземем да го сложим руския както официален в такъв случай?
Може и румънския да въведем,.... като се сменят туристите ще му мислим.

А сега сериозно:
Знам руски до толкова, че  да разбирам и говоря без да се притеснявам, но тук е България и ако някой има намерение да живее тук е негова грижа как ще се разбира с местните.
За децата си бих избрала този език след английския, немския, испанския, френския, италианския и още 1-2 езика преди това.
Нямам намерението да си изпращам детето на изток. Ако решат да го учат сами, ок. Проблем да гледат руска ТВ нямат, разбират, че езикът е близък, питали са за думи.
 

# 58
  • Мнения: 2
Записвай руски - хем е по-лесен, хем руските туристи са много повече.

Мерси за отговора! И аз натам съм се насочила, защото имам опит в хотел в голям град, където често идваха и рускоговорящи, и немскоговорящи туристи, и моят опит показва, че с вторите в 99% от случайте можеш да се разбереш без проблем на английски, а с рускоговорящите поне в 50 % от случайте не е така - или не знаят, или знаят съвсем малко. Досега обаче не съм си търсила работа по курортите и нямам наблюдения какви са поредпочитанията на работодателите.

# 59
  • Мнения: 2 124
Здравейте! Искам да работя летния сезон на морета в сферата на хотелиерството, но владея само английски, а в обявите винаги се искат минимум два езика: английски и немски или английски и руски. Имам намерение да запиша от януари интензивен курс по немски или руски, но не мога да взема решение по кой от двата. Бихте ли ме посъветвали, предвид сферата в която искам да работя, кой от двата езика ще ми помогме  повече в намирането на добро работно място.Мерси!

Немски трудно ще проговориш с курс, че и до лятото, затова заложи на руския.

Общи условия

Активация на акаунт