Немски език или Руски език?

  • 20 079
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
Здравейте на всички!
Тъй като през последните години (тази и миналата най-много, според мен) в България се преместиха да живеят много руснаци, а немците все повече и повече намаляват, даже и като туристи, дали мислите че немския език в училищата трябва да се замени с друг? С руски например или с кой друг предлагате?

# 1
  • Мнения: 68
Аз съм категорично за смяната на немския език с друг в училищата, в университетите и като цяло. Първо, че е много сложен като граматика и като произношение (особено за нас), второ че няма толкова много държави в които да може да се практикува.
Бих предпочела на този етап руския, ако изборът е немски или руски.
Но ако като цяло трябва да се замени с друг, бих гласувала за испански.
(Английския е първи чужд, за него въобще не говоря!)

# 2
  • Мнения: 636
Ако можех да върна времето назад, щях да се запиша за изучаване на немски език... Германия е толкова развита страна, че ако знаеш език и решиш да заминеш, лесно можеш да си намериш работа и да си осигуриш живота. Българите живеещи там са много доволни...
Учих руски и до днешен не ми е помогнал с нищо...

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В различните училища има различно предлагане на чужди езици. Защо трябва единият да бъде заменен изцяло от другия. Като искаш да учиш руски, кандидатстваш в училище, в което се учи руски.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
имайки предвид това, че сме в ЕС, то бих предпочела немски пред руски. За младежите има повече възможности с немски и/или английски, отколкото с руски. Руски за разкош.

# 5
  • Мнения: 104
Благодаря за активността дами.
За избора между руски и немски език, всъщност говорех за практикуването им в България, говорех за това, че в момента руският е много по-полезен от немския за нас. А като за световно ниво, разбира се че и аз не бих предпочела руския, нито пък немския, но това е друга тема Simple Smile

# 6
  • Мнения: 374
Благодаря за активността дами.
За избора между руски и немски език, всъщност говорех за практикуването им в България, говорех за това, че в момента руският е много по-полезен от немския за нас.

В моята област в момента в jobs.bg има 63 обяви (става въпрос за София). От тях 40 са на английски език. В 5 от тях се иска английски + немски. В нито една не се иска руски.



# 7
  • Мнения: 2 746
Здравейте на всички!
Тъй като през последните години (тази и миналата най-много, според мен) в България се преместиха да живеят много руснаци


Щом са се преместили да живеят в България, логиката е РУСНАЦИТЕ да научат български!!!! Стига с тоя слугинаж, не сме руска губерния все пак.

С немски или руски език няма значение, защото зависи в каква насока искаш да се реализираш. Ако мечтата ти е да работиш за руски фирми в бъдеще, разбира се че ще предпочетеш руския. Същото и с немския. За моите деца предпочитам немски, а и мисля че освен в Германия немски се ползва и в Австрия и Швейцария.

# 8
  • Мнения: 636
И аз се чудя на авторката, що за глупост ?! Ние да учим руски, защото видиш ли придошли много руснаци е БГ, а в последно време искам да ти кажа, че е точно обратното.  Peace

# 9
  • Мнения: 68
Глупости колкото щеш... Simple Smile

# 10
  • Мнения: 104
По-добре такива глупости Simple Smile, че да разберем мнението на хората по един такъв, бих казала социален въпрос, отколкото дали трябвало гаджето на някакво момиче да разлива една кофа блажна боя...?! 

Въпросът за немския и руския е само и единствено зададен за използването му в България? Кой език би бил по-полезен в момента и за близкото бъдеще в България в намирането на работа?

Напълно ми е ясно, че в немския не се говори само Германия и че руския език не се говори само в Русия Smile

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
.... дали мислите че немския език в училищата трябва да се замени с друг? С руски например или с кой друг предлагате?
Аз пък това не можах да разбера. Защо искаш единия да заменя другия? Има ги и двата езика като опция. Всеки си избира, каквото му трябва.

# 12
  • Мнения: 68
Лиляна, идеята според мен не е да изчезне единия език, просто ако трябваше да се избира между единия или другия Simple Smile

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Само че те не са взаимно заменяеми и изборът на училища и с двата езика е богат. Затова и не намирам никакъв смисъл от темата.

# 14
  • Мнения: 104
На мен ми беше интересно да разбера, какво мислят като цяло хората за тези езици и благодаря на тези, които споделиха мненията си. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт