Очерк на един англичанин за България

  • 6 770
  • 154
  •   1
Отговори
# 45
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Много неща не са ни наред, но подобни текстове са контрапродуктивни и наистина за мен са израз на комплексарщина.
+ 100

Аз пък недоумявам как такъв текст може да радва или забавлява някого. Ако е чужденец, не би го впечатлил с нищо, най-малко с художествена оригиналност; ако пък е българин....направо се изумявам. Какво градивно намирате в такива твърдения, обвиняващи в простащина, а самите те безкрайно просташки?!

# 46
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
За обида говориш само ти. Аз говоря за нехаресване на текста, т.е за начина на поднасяне на определени твърдения, в които има истина.
Разбира се че има истина   Peace
посто статията не е от чужденец  Wink

# 47
  • Мнения: 4 784
Много е странен тоя жанр - измислени изказвания на чужденци, в които биваме обиждани.

Сещам се за "интервюто" на Умберто Еко, за уж статията в гръцки вестник и т.н.

Как се наричат натрапчивите фантазии, че някой те унижава и обижда, от които извличаш удоволствие?

# 48
  • Мнения: X
Не знам как се казват тези натрапчиви фантазии, но на мене ми прилича на обикновено малоумие т.нар. самокритичност, с която някои хора така се гордеят, че и се забавляват да измислят/четат/слушат подобни простотии.

# 49
  • Мнения: 1 788
Аз смятам, че и частта с тарикатлъка ни е доста характерна национална черта. Как да не е вярно?! Справка елементарна - темата за укриването на доходи, примерно. Или една по-стара имаше - "Как да излъжем държавата."
Нима не е вярно, че масово много хора се пъчат с това кого познават, че и заплахи сипят, ако някой не им играе по свирката?
Или това, че масово важи максимата - който плаща, той поръчва музиката. Винаги сме със силните на деня, а слабите и проблемите им - кучета ги яли? Нали на нас не може да се случи...
Не е ли вярно, че народът яко злорадства? За доказателство може да погледнем отговорите в повечето теми тук във форума.
Така че дори и по-остро, казаното не е съвсем такава лъжа.
Не се засягам от подобно "творчество". Замислям се...

# 50
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


Как се наричат натрапчивите фантазии, че някой те унижава и обижда, от които извличаш удоволствие?
Нещо садо-мазо и на мен ми припомня, само че в психологически аспект.
Трябва нещо генерално да ти куца в психиката, за да се радваш на подобни долнопробни обиди срещу националността ти. Независимо от кого са сътворени.

# 51
  • Мнения: 4 784
Айде, да речем, че е удачно да се вслушаш в някаква градивна критика от външен човек.

Обаче сам да си изфантазираш такъв памфлет и да го разпространяваш с някакво изкривено задоволство...

И не че няма някакви истини в него - не е в това въпросът. А че е безкрайно тенденциозно и очевидно предназначено да обиди и уязви.

# 52
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


И не че няма някакви истини в него - не е в това въпросът. А че е безкрайно тенденциозно и очевидно предназначено да обиди и уязви.
Именно. Стигаме до становището на Каси, че не е въпросът вярно ли е или не, а че всяка истина има начин да бъде изказана адекватно.
Интересно ми е и друго - като бъде представен за излязъл изпод перото на англичанин този бълвоч, по-респектиращ ли се очаква да бъде? Laughing

# 53
  • Мнения: 1 794
Аз смятам, че и частта с тарикатлъка ни е доста характерна национална черта. Как да не е вярно?! Справка елементарна - темата за укриването на доходи, примерно. Или една по-стара имаше - "Как да излъжем държавата."
Нима не е вярно, че масово много хора се пъчат с това кого познават, че и заплахи сипят, ако някой не им играе по свирката?
Или това, че масово важи максимата - който плаща, той поръчва музиката. Винаги сме със силните на деня, а слабите и проблемите им - кучета ги яли? Нали на нас не може да се случи...
Не е ли вярно, че народът яко злорадства? За доказателство може да погледнем отговорите в повечето теми тук във форума.
Така че дори и по-остро, казаното не е съвсем такава лъжа.
Не се засягам от подобно "творчество". Замислям се...

Напълно съгласна!  Peace

# 54
  • Мнения: 851
На мен пък ми е интересно, кое му е истинното на това нещо? Нима смятате, че българите сме идиоти? Това ли ви е ежедневието- вкъщи, на работа, по улиците- само идиоти срещате? И е много забавно на всичкото отгоре. Брей, колко хубаво било...Забавно, на всяка крачка да се лее помия срещу българина. Чужденците са от друго тесто, сред тях тарикати няма, щото те просто не са българи...

# 55
  • Мнения: 6 323
Нане казал на жена си:
-Забий ми един пирон в главата!
-?!?...
-Ами, ще ходя да се подстригвам при Вуте, та да му прецакам машинката!

# 56
  • Мнения: 486
На мен пък ми е интересно, кое му е истинното на това нещо? Нима смятате, че българите сме идиоти? Това ли ви е ежедневието- вкъщи, на работа, по улиците- само идиоти срещате? И е много забавно на всичкото отгоре. Брей, колко хубаво било...Забавно, на всяка крачка да се лее помия срещу българина. Чужденците са от друго тесто, сред тях тарикати няма, щото те просто не са българи...

Факт е, че идиотите на квадратен километър в България са повече отколкото на други места. Беше време когато хорската глупост ме натъжаваше. Но сега гледам позитивно на нещата. С глупави и невежи хора по-лесно се прави бизнес, изобщо не четат малкия шрифт.

# 57
  • Мнения: 343

Факт е, че идиотите на квадратен километър в България са повече отколкото на други места. Беше време когато хорската глупост ме натъжаваше. Но сега гледам позитивно на нещата. С глупави и невежи хора по-лесно се прави бизнес, изобщо не четат малкия шрифт.

Как пък го изчисли на квадратен метър...  newsm78
Малкият шрифт - това е точно споменатият в статията тарикатлък. Ама спокойно, не е от сгрешения български ген  - има я тази порода хора навсякъде по света.  А малкият шрифт даже не сме го измислили ние. Явно има и по-тарикати от нас.  Wink

# 58
  • Мнения: 486

Факт е, че идиотите на квадратен километър в България са повече отколкото на други места. Беше време когато хорската глупост ме натъжаваше. Но сега гледам позитивно на нещата. С глупави и невежи хора по-лесно се прави бизнес, изобщо не четат малкия шрифт.

Как пък го изчисли на квадратен метър...  newsm78
Малкият шрифт - това е точно споменатият в статията тарикатлък. Ама спокойно, не е от сгрешения български ген  - има я тази порода хора навсякъде по света.  А малкият шрифт даже не сме го измислили ние. Явно има и по-тарикати от нас.  Wink

Има начини да се изчисли. Смущаващо голям брой хора в тази страна за застинали на ментално ниво от 4-ти клас втори срок. Боравят с речник от 2-3 хиляди думи и изреченията им започват с "Ами...". Хубавото е, че точно на тези хора можеш да продадеш почти всичко без особено усилие. България е рай за специалистите по маркетинг и реклама, заклевам се.
Защо малкият шрифт да е тарикатлък? Обясни ми.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 6 372

Факт е, че идиотите на квадратен километър в България са повече отколкото на други места. Беше време когато хорската глупост ме натъжаваше. Но сега гледам позитивно на нещата. С глупави и невежи хора по-лесно се прави бизнес, изобщо не четат малкия шрифт.

Как пък го изчисли на квадратен метър...  newsm78
Малкият шрифт - това е точно споменатият в статията тарикатлък. Ама спокойно, не е от сгрешения български ген  - има я тази порода хора навсякъде по света.  А малкият шрифт даже не сме го измислили ние. Явно има и по-тарикати от нас.  Wink

Има начини да се изчисли. Смущаващо голям брой хора в тази страна за застинали на ментално ниво от 4-ти клас втори срок. Боравят с речник от 2-3 хиляди думи.......
Crazy Whistling

Общи условия

Активация на акаунт