Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 965
Лиляна, може би  не си имала близки  с недоносени деца, но това завишаване на гестационната възраст и грамчетата е безумие. В цял свят медицината напредва и има доста деца спасени и в по-ранна седмица от 26-та. Дори в бг над 50% от децата родени в 26-та седмица оцеляват - това е средата на 6-ти месец. Не става въпрос само за предоставянето на мдицински грижи. Имаш ли престава какво означава за една майка да не й дадат да погребе детето си, което е носила, което е усещала и виждала на видеозона, което е очаквала с нетърпение, което е оцеляло и живяло дори няколко часа??? Да, по-добре е да може да му даде име и да го изпрати, отколкото да знае, че е изхвърлено като биологичен отпадък. Моят син е роден в 28-ма седмица. В момента в темата за недоносени има майка с дете родено в 26-та седмица, спокойно можеше да са й сметнали термина по-късно.
Наистина темата е доста стресираща и може би не й е мястото точно в този раздел, но това не прави решението по-хуманно и оправдано.

# 16
  • Мнения: 1 572
Познавам лично майки на бебета, родени под 800гр и преди 26гс. Децата имат съвсем реален шанс. Някой оцеляват и имат увреждания, други са напълно здрави. Водещо е не теглото, а обикновено обстоятелствата, при които се  е родило бебето. Имало ли е вътреутробно страдание, инфекции, извадено ли е секцио и т.н.
В много държави ги спасяват  и в 24гс, у нас най-ранното бебе, за което съм чувала е 25гс, 450гр.В момента живо и здраво.
Наредбата е напълно варварска и има някаква цел. Само мога да гадая каква. (Моето предположение е търговия с тъкани или избягване на дела за лекарска некомпетентност.
Законът трябва да защитава новороденото и правото му на живот, на адекватна медицинска помощ. Така си измиват ръцете и от необорудвани провинциални болници. Където нямат техника за недоносени с екстремно ниско тегло е по-лесно да ги водят отпадък. За отпадък не може да се заведе дело.
Пристрастна съм по лични причини.
За незнаещите 200гр са огромна разлика за недоносените. Огромна! Също и 2гс. А дори да се роди мъртво, то не е отпадък. Има майка, баща! За семейството е важно да се сбогува с бебето, за да превъзмогне загубата. А не да го хвърлят в  екарисажа с бездомните, убити котки.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето ти наредбата: http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/213 … tsinski-standart-
Хайде сега да цитираш, къде в нея пише, че никой няма да се погрижи за живородено бебе.

# 18
  • Мнения: 7 690
За раздела се извинявам! Но тъй като касае бременност и раждане го постнах тук. Моля модераторите при нужда по тяхна сметка да я преместят в правилния раздел.  
Като жена и бъдеща майка мен не ми е по-лесно и по-приятно. И къде другаде ако не в бг-мама бих могла да обсъдя това и да се допитам? Няма друг подобен. Нападките бяха излишни, но има хора и хора!  

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да цитирам, че кой знае дали ще можете да разберете какво пише в наредбата:
Цитат
13. "Раждане" е цялостна (включваща плод и плодни придатъци) експулсия или екстракция на плод независимо дали е жив, или мъртъв, който отговаря на следните критерии:
а) телесна маса при раждането 800 и повече грама и/или гестационна възраст 26 и повече гестационни седмици;
б) телесна маса при раждането под 800 грама и/или гестационна възраст под 26 гестационни седмици - при условие, че плодът е роден жив и е живял поне 3 денонощия.
Хайде, спете спокойно, ако плодът оживее след третия ден, го смятат за човек, независимо колко грама и коя седмица е.

Винаги се мисли, преди да се хвърлят такива опасни обвинения, а на журналисти, особен неграмотни, пък вяра не трябва да имате никаква.

# 20
  • Мнения: 7 690
Ето ти наредбата: http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/213 … tsinski-standart-
Хайде сега да цитираш, къде в нея пише, че никой няма да се погрижи за живородено бебе.


А аз някъде не видях, че ЩЕ? Или може би всички новинарски сайтове са решили да си правят "т*шак* с народа поднасяйки новината по друг начин? Айде бе? Всичките?


"Според новото правило децата, които се раждат под 800 гр. и преди 26-ата гестационна седмица ще се считат за абортирани, дори и да са живи и да имат шанс за оцеляване. Досега границата беше 600 гр. и 22 гестационна седмица. Наредбата създава парадокс, който разгневи родители и общности, ангажирани с темата - дори детето да се роди живо, но не оцелее поне три дни - също ще се счита за аборт и родителите му няма да имат право да го погребат.

Добре дошли в средните векове",

написа по този повод д-р Бояна Петкова в публикация в профила си във "Фейсбук", която бързо се разпространи в социалната мрежа и освети новия проблем в здравното законодателство. Д-р Петкова е един от най-яростните защитници на правата на родителите с мъртвородени бебета и основател на фондация "Макове за Мери"

Според становище, публикувано от Петкова на страницата на фондация "Макове за Мери", медицинският напредък позволява оцеляването на бебета, родени с тегло около 600 грама и около 24 г.с. в около 60% от случаите при полагането на максимален обем високоспециализирани медицински грижи, но с риск за дългосрочни увреждания. При 800 гр. след 26-а г.с. шансовете достигат 80%, а за бебета, родени около или след 28-а г.с. с тегло 900-1000 грама - дори 85-95%.

Тъй като няма общоевропейско право всяка страна сама определя критериите. Общата тенденция е границите да се занижават именно заради напредъка на медицината, затова и решението на българското здравно ведомство няма логика, смята основателката на "Макове за Мери". В Германия например а потенциално жизнесопособно се смята бебе, родено с тегло над 500 грама и 23 г.с. В Швейцария за бебета, родени живи (с признаци на кръвна циркулация) между 22-а и 24-а г.с. се полагат палиативни грижи, даващи възможност животът им да приключи без страдание."



http://www.dnevnik.bg/zdrave/2014/08/27/2368391_nova_naredba_vru … nodatelstvoto_za/


Но предполагам и д-р Петкова не е чела правилно наредбата?
Но както в повечето случаи "вестителя го отнася".

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 05:25 от Антигона

# 21
  • Мнения: 1 572
Нищо му няма на раздела. Днес темата беше в новините в централен блок. Не е някаква тайна!
Юридическата страна е важна. Никой няма да прати медицински хеликоптер за отпадък, но за бебе вероятно са длъжни. Такива бебета могат да бъдат обгрижвани само в няколко болници в страната и е от животоспасяващо значение да се транспортират безопасно. Да го друсаш 2 часа в линейка превозваща какви ли не болни и без качествен транспортен кувьоз си е повод за съдебно дело Wink  А техниката в България е кът.
Измиване на ръце. Жалко!

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, тук вече съм безсилна. Не четеш наредбата, а тъпо и упорито продължаваш да вярваш на журналистите, които един от друг са преписали един и същ текст.
В наредбата ясно е казано, кое е раждане и кое не е. Ако плодът оцелее, а за да оцелее се полагат грижи, то бива вписан като всяко друго бебе, ако не оцелее и е под 800 грама и е роден преди 26 седмица се води отпадък. Това е заради статистиките - за да не се водят толкова много мъртвородени бебета. При биологичните отпадъци не влизат в тази статистика.
Това не е наредба, в която да се казва, кой и кога има право да се бори за живота. Направо не знам как да го обясня на хора, които не могат да разчетат едни елементарни термини и правила и ходят да припяват на манипулаторите от пресата.
Колко сте лесни наистина.

....Никой няма да прати медицински хеликоптер за отпадък, но за бебе вероятно са длъжни. Такива бебета могат да бъдат обгрижвани само в няколко болници в страната и е от животоспасяващо значение да се транспортират безопасно. Да го друсаш 2 часа в линейка превозваща какви ли не болни и без качествен транспортен кувьоз си е повод за съдебно дело Wink  А техниката в България е кът.
Измиване на ръце. Жалко!
Само, че отпадък, ще се води, само ако е мъртъв, ако е жив, ще се грижат за него, както всяко друго раждане.

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 13:59 от AnMary

# 23
  • Мнения: 7 690
Лиляна, нещо незнам кой е тъп и упорит ама ти за 3ти пъти нещо недочиташ! Ти собствения си цитат прочете ли го?Осмисли ли го? Или за теб контрата е важна? Нека ти помогна...

13. "Раждане" е цялостна (включваща плод и плодни придатъци) експулсия или екстракция на плод независимо дали е жив, или мъртъв, който отговаря на следните критерии:
а) телесна маса при раждането 800 и повече грама и/или гестационна възраст 26 и повече гестационни седмици;
б) телесна маса при раждането под 800 грама и/или гестационна възраст под 26 гестационни седмици - при условие, че плодът е роден жив и е живял поне 3 денонощия.


Цитираш ми какво е раждане. Но не видях из цялата наредба някъде да пише "да, ще се положат грижи." Естествено, не видях и "Не, няма". "Не, няма" видях по вестниците.

А ти като си толкова разбираща разлика между раждане и полагане на грижи за дете правиш ли? Защото и аз мога да го снеса независимо в коя седмица, ама не казвам дали ще се грижа или не?
Цитирай нещо конкретно, не ми цитирай глупости, като държиш да защитиш теза!

# 24
  • Мнения: 1 572
Лиляна, да неби да си запозната с новите клинични пътеки, които ще съпътстват новата наредба?
Лекарите не пипват, ако не им се плаща.  А как ще се плаща за човече без документи?  То е никой!
Първите дни са най-скъпи, има лекарства на стойност хиляди лева. Ако детето не преживее 3 дена кой ще покрие разходите, включително и транспортни, не са малко. Това поставя етичния въпрос дали болницата ще плувне в дългове, за да се бори за бебе, което може да не получи егн и да не и бъде заплатено.
Има уловка, не скачай отсега.. Нещата скоро ще изплуват.

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 02:57 от dobra

# 25
  • Мнения: 7 690
Бе ти Лиляна ако питаш само другите не са разбрали. Изключително ненужен офтопик се направи заради празното умнеене на други.

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 02:11 от Антигона

# 26
  • Мнения: 1 572
Не уточних, че майката и бебето са по различни клинични пътеки.
Освен това, пътеките за бебето са ограничени за 1 болница и като свърши периода го прехвърлят в друта, където го водят по друга клинична пътека. Понякога 1 бебе  обикаля 3 (за София) болници до изписването му. Друг път ги изписват под необходимите критерии, пак защото е свършила пътеката.
Така че болнична благотволителност никой да не чака. Наистина ми се ще журналистите да се допитат спешно до Здравна каса. Да видим има ли паралелно гласувани нови пътеки за "отпадъци".

# 27
  • Мнения: 4 764
И на мен не ми стана ясно това "ако оживее 3 дни". Как да оживее бебето? Само?

Ако се полагат грижи за него през тези дни - как се води пациент, а не се води бебе? Как се отчита медицинска дейност за "отпадък"? И наистина - тези грижи са едни от най-скъпите.

По принцип навсякъде има сериозен дебат от каква възраст недоносените деца трябва да се спасяват - най-вече поради риска от сериозни увреждания при много силно недоносените.

Но наистина си има дечица, родени между 600 и 800 грама, които не само оцеляват, ами и нямат никакви сериозни здравословни проблеми. Аз също познавам такива. Вярно е и че много малко болници в България могат да полагат грижи за тях обаче - а началните минути и часове са много важни.

Съвсем отделна е темата с "отпадъците".  Sick Родителите трябва да могат да си получат бебето дори да не се е родило живо или да почине в първите дни. Мислех, че това ще посочено в новата наредба, а тя всъщност се занимавала как да подобряла статистиката. Ами направо да запишат, че бебета са само тези по 4 килограма и АПГАР 10. Другите - ако оцелеят някак до 5-годишни.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 517
Цитат
И на мен не ми стана ясно това "ако оживее 3 дни". Как да оживее бебето? Само?
Естествено, че няма как да оживее само. И естествено, че никъде не пише, че за такова бебе не може да се полагат грижи, нито дори - че може да не се полагат грижи, щото дори още живо, било аборт.
При стария текст, поставящ граница 600 грама и 22 седмица, има оживели деца с по-ниско тегло, родени дори преди края на 22 седмица. Как е ставало, а? Ми много просто - грижили са се за тях, очевидно нито е забранено, нито е по желание.
До 2009 г. границата е била килограм или 900 грама, различни версии срещнах, не ми се търси в Апис. Тогава кво? Да не би да са ги изхвърляли на боклука живите деца с тегло под това?
Хубаво е, че въпросът се раздухва, защото, надявам се, накрая някой от авторите на наредбата или познаващите целта на промяната ще излезе и ще обясни, че да се успокоят всички.

Опасното на текста е не че наистина обявява живи деца за отпадък, а че някои, включително лекари, биха го тълкували като в тази тема и като в журналистическия материал. Освен ако не се натърти ясно и многократно, че не става дума за това, или не се отбележи ясно някъде в нормативен акт.

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 08:05 от Магдена

# 29
  • Мнения: 4 764
Естествено, че няма как да оживее само. И естествено, че никъде не пише, че за такова бебе не може да се полагат грижи, нито дори - че може да не се полагат грижи, щото дори още живо, било аборт.
При стария текст, поставящ граница 600 грама и 22 седмица, има оживели деца с по-ниско тегло, родени дори преди края на 22 седмица. Как е ставало, а? Ми много просто - грижили са се за тях, очевидно нито е забранено, нито е по желание.

В споровете за горнооряховския случай се оказа важно дали бебето е имало 600 грама или не. Щото в единия случай, ако е живо раждане, трябвало да се извика екип от Плевен, където имат апаратура и специалисти да отглеждат толкова малки бебета.

Или друг пример - кога се поставя сърфактант (много скъп и рядък медикамент за нашите болници)? Щом бебето е живо, се поставя - независимо от седмицата и теглото - така ли тълкуваш този стандарт?

Общи условия

Активация на акаунт