Дядо Добри

  • 9 518
  • 219
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 843
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

# 106
  • Мнения: 14 478
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.
Не съм убедена, че са само някои. Виж бройката в анкетата.

# 107
  • Мнения: 21 604
 Ама моля ти се!
 За пръв път чувам, че да събереш пари за реставрация на църква или манастир, който освен всичко друго е и културна ценност е израз на един пропилян живот, гузна съвест и какви ли не още щуротии и интерперетации, които дори не мога да възпроизведа.

  Вече почвам да се чудя какво стана с хората последните години и как толкова се изкриви всичко, та мисленето тотално се изчекна.

# 108
  • Мнения: 2 843
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.
Не съм убедена, че са само някои. Виж бройката в анкетата.

А тази бройка повод за гордост ли е? Гордееш се с голямата бройка негативни нагласи? Интересно.

Четейки тази тема, все повече се убеждавам, че делото на дядо Добри има смисъл. С това, че е абсолютният контраст, пълната антиномия на демонстрираната от някои нагласа тук.

# 109
  • Мнения: 8 836
Мамасита, пак правиш грешката да превръщаш лични твои усещания или липса на такива за общовалидни. Не са.

Твоята душа може и да не ''подскача''. Други пък трепват, писа се вече.



Мамасита говори за съвсем друго нещо, което няма общо с милозливите богогоязливи женици, дето се умиляват при вида на грохналия дядо, целуващ ръка на всеки, ама карай.
Да, той прави дарения на църковни храмове с някаква своя цел, която на хората не им е съвсем ясна, нито пък има нужда да е. Важното е, че той си знае.
Като се гледа делото му се вижда, че е отдаден на него и това наистина буди респект заради постоянството и безотказността, но нищо друго. Още повече не е единственият, който упорито преследва някаква своя цел, но той е забелязан и го знаят. Делото му е добре дошло за църквата и тя го експлоатира в няколко направления, но за обикновените хора, които стоят далече от нея, то не представлява специален интерес.
Мисля, че темата е повече за друго, може би да повдигне съвсем западналото реноме на църквата като институция, политика, който се е снимал или кой знае каква котерийна история. Заболя ме главата от тая тема, няма да я следя повече.

# 110
  • Мнения: 14 478

А тази бройка повод за гордост ли е? Гордееш се с голямата бройка негативни нагласи? Интересно.

Четейки тази тема, все повече се убеждавам, че делото на дядо Добри има смисъл. С това, че е абсолютният контраст, пълната антиномия на демонстрираната от някои нагласа тук.
Много странно ми се вижда да се юрнем и да смятаме за светец човек, дарил изпросени пари за църкви, неумит, небръснат и ходещ със стари дрехи.
Нищо лошо не искам да кажа за човечеца, но смятам че това медийно шумене му вреди и прави лоша реклама както на църквата, така също и на другите ктитори, както и на хората които се умиляват от такъв образ.
Такъв образ нито е живот за пример, нито може да бъде превърнат в някакъв идеал.
Това е един човек "от друг свят". Но светец?
Хайде помислете с главите си, и стига с тези сълзи на   лелки в менопауза...

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 12:13 от Герри

# 111
  • Мнения: 6 365
Разликата между Дядо Добри и светците е като между футболните фенове и играчите на терена.

Има екстремни фенове, които възбуждат силни футболни емоции, но разликата е, че не вкарват голове.

# 112
  • Мнения: 21 604
  Уверявам ви, че за хората в Байлово представлява  много голям интерес реставрирането на църквата им. За мен огромен интерес представлява също реставрирането на едно от най-любимите ми места на света - а именно "Александър Невски". И Дядо Добри не е единствения, който събира пари с такава цел, но е човек, отдаден на делото си. А това - да си отдаден на дело, което е добро, обикновено буди уважение у всеки човек, който има нормални критерии за нещата, а не се чуди от колко кладенеца вода да донесе та да принизи и опорочи всичко около себе си.
 
 В обществото е ясно видима тенденция, олицетворявана и от един-двама тука, да се подложи на дисекция всеки човешки порив и всеки акт на съзидание, да му припишат долни мотиви, явно те по-лесно се възприемат, и всичко да се оплеска с кал, или да се омотае в кухи разсъждения, докато заприлича на нещо гнусно, но не съм предполагала, че това може да се постигне и с просто деяние като събиране на средства с цел да бъде възстановен храм.

# 113
  • Мнения: 14 478
 Уверявам ви, че за хората в Байлово представлява  много голям интерес реставриранети на църквата им. За мен огромен интерес представлява също реставрирането на едно от най-любимите ми места на света - а именно "Александър Невски". И Дядо Добри не е единствения, който събира пари с такава цел, но е човек, отдаден на делото си. А това - да си отдаден на дело, което е добро, обикновено буди уважение у всеки човек,
 
 
Не отричам. Вярно си го написала.
Но темата е дали дядо Добри е светец.
Ако всеки , отдаден на едно добро дело, го обявим за светец то няма да има хартия, на която да ги запишем.
А да се проси и дарява... newsm78 не знам...(Трещи го обяви като с чужда пита помен да правиш).
Може би просията е един вид тежък труд.
Какво ли смята църквата за просията? Може би има добро мнение, защото така или иначе повечето попове са се обърнали от божии служители в обикновени просяци и изнудвачи.
Мое мнение-не искам да обидя никого.

# 114
  • Мнения: 2 843
Герри, много хулни приказки... Посмири се малко - грях е да говориш така.

# 115
  • Мнения: 6 365
Напротив, грях срещу светците е да се издига в култ Дядо Добри.
Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.

# 116
  • Мнения: 14 478
Герри, много хулни приказки... Посмири се малко - грях е да говориш така.
Как?

# 117
  • Мнения: 7 006
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм

# 118
  • Мнения: 14 478


А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм
Много точен пост.

# 119
  • Мнения: X

Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.
Не разбирам смисълът на изречението: "Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата. " newsm78  Можеше и космонавт да стане, всъщност.


Вай, вай, комунистическа риторика, идваща от изненадващи страни.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт