Дядо Добри

  • 9 497
  • 219
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Преди 8 години срещнах този прекрасен старец в една от новопостроените църкви в Асеновград, когато бяхме на откриването с моите колеги. В началото не знаех кой е, а след като попитах един свещеник той каза, че когато видя този човек насреща ми, трябва да се усмихна и да го докосна, защото бил всепризнат от цяла България и познат като Българския светец. По-късно разбрах, че въпросният човек се казва Дядо Добри или поне е познат под това прозвище. На първи поглед не особено висок мъж, с дълга коса и брада, но винаги е облечен със стари, вехти дрехи. Чувала съм, че бил голям дарител на църквите. Още повече, че допринесъл за много новопостроени църкви. Всяка една българска християнка може да срещне старият светец на откриването на новите църкви. Той винаги е там. Изключително вярващ, добър, състрадателен и мил, и винаги дава всичко от себе си за доброто на хората. Той е някак си от типа хора, които и потникът от гърба си могат да свалят само и само на вас да ви е добре. Вие да сте щастливи. 5 минути разговор с този старец ми дадоха много повече от вяра, дадоха ми пример за това какъв човек искам да бъда.

Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

# 1
  • Мнения: X
Изключително умилителен човек, който наистина се е отдал на мисията на живота си - да дарява за църквата. Помня го от времето, когато просеше пред Александър Невски. Писаха, че бил събрал 17 000 лева, които дарил за ремонта на храм. Определено за църквата е светец.
В същото време бях чела негово интервю, че мрази жените, които му опропастили живота и били дяволски изчадия.

Замислих се ако го бях срещнала преди 50 години някъде дали щеше да ми хареса толкова? Същият човек ли е бил тогава? Замислих се колко могат да променят хората живота си, ако поискат.
Всъщност какво означава "добър човек"?

# 2
  • Мнения: 4 759
Умилителен - да, мисля, че това е точната дума.

Дали е добър - не знам. Това, че даряваш на църкви - дори и по този себеотрицателен начин - не те прави автоматично такъв.

# 3
  • Мнения: 14 478

Това че ходи с вехти дрехи и не се е къпал ли го прави "свят"? Има и други, дето даряват и на църкви и на болни хора.
Какво значи добър-да дариш пари на поповете?

# 4
  • Мнения: 2 850
Той си има неговата мисия. Но неговата мисия мен не ме трогва.  Трогват ме хора, даряващи за деца, за болни хора.

# 5
  • Мнения: 15 226
Не знам дали е светец, не знам дали в БГ има светци, но определено е човек, носещ духовност в себе си. Не всеки би могъл да е беден /материално/, но да дарява повече от всички. Не е важно дали ще дари на църквата, на болница или някъде другаде, важно е, че има мисия, на която се е отдал изцяло. Сигурно има причина, която е обърнала живота му и го е направила такъв, какъвто е днес, но това сякаш не е толкова важно.

# 6
  • Мнения: 1 040
Не знам дали е свят или изперкал, но се възхищавам на хора като него -
 способни да дарят всичките си пари и да останат бедняци.

# 7
  • Мнения: 8 889
Не, не симпатизирам на дядо Добри.
Не виждам нищо благородно в това да събирам дарения за БПЦ, която е огромен собственик на имоти и капитали  Peace
Действително всеки има право да подкрепя, каквато кауза желае, но аз не разпознавам в неговата смислена такава.

# 8
  • Мнения: 431
Не съм го срещала, нямам мнение за момента.

...Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

Но си мисля, че съществуват единици, които биха зарязали всичко светско!!! и биха се отдали на подобна мисия. Аз не бих могла, а и не познавам такива хора и сред близките си. Ти би ли? Не говоря само за дарения.

# 9
  • Мнения: 14 478
Не, не симпатизирам на дядо Добри.
Не виждам нищо благородно в това да събирам дарения за БПЦ, която е огромен собственик на имоти и капитали  Peace

Може би точно заради това го дават по телевизията в сълзливи репортажчета и всички трябва да се прехласваме колко е важно да се даряват пари на поповете с ролексите и линкълните.
Изкараха един  добронамерен и леко изперкал дядо, за да го развяват като прани гащи в подкрепа на една съмнителна кауза.

# 10
  • Мнения: 4 892
Себеотрицанието не е за всеки. Светец ми е твърде пресилено, но виж символ по-коректно ми звучи. Символ на нещо. Нещо положително определено. Възможно е Дядо Добри да предизвика и отрицателно отношение, но по-скоро смятам, че обектът на неговите дарения допринася за това. Така че, ако се абстрахираме от Църквата, мисля, че се изисква някакво специфично състояние на духа, за да се отдадеш така. Склонна съм да приема да го нарекат и лудост. В положителен смисъл на думата. Но е явление и то много специално. Защото малцина безкористно биха направили такова нещо. Лудите не правят така, тези, които искат изгода също. Малко ме натъжава факта, че хората сме способни да омаловажим такъв акт, такова дело, като дядо Добревото, ползвайки го като аргумент за какви ли не глупости, като оправдание, като повод за хула и прочие.

# 11
  • Мнения: 1 732
Ах...'дяволски изчадия', а взима пари и от тях.
С ' опропастен живот" , според интервюто, което не съм чела, наистина ли безкористно събира и дарява тези суми? Някои хора ги гони духовната корист, която може би е дори по- страшна от триимзерната, чисто материална.

Иска ми се да вярвам, че наистина е така свято делото му, както го представят и както изглежда на пръв поглед.
Лично аз много съм се трогвала и вълнувала, когато съм чувала за дядо Добри.
 
Прекалено ярък е контрастът между делото на дядо Добри, неговата дан и имотите/ ролексите и линкълните и затлачените уникални православни храмове и манастири по пещери и провинциални кътчета.
Не ми се иска да ровя. Често разрови ли човек,  мирише.

# 12
  • Мнения: 4 199
Доколкото съм чела, дядо Добри е казвал, че е допуснал  ''голям грях''. Дори това да е мотивът, който е обърнал и преосмислил живота му, не мисля, че го е сторил с ''индулгенционни'' подбуди. Никой не може да знае как един или множество житейски перипетии могат да обърнат живота му и точно в каква насока. За мен този човек е безостатъчен, разкрива ни един полет на Доброто и Човешкото и прави така, че не оставя безразлични успелите да се докоснат до личността му, така че в случая за мен е от второстепенно значение за какво и на кого дава събраните пари.

# 13
  • Мнения: 1 749
Дядката е от Байлово - селото, от което е баба ми. Първият ми спомен за него е откакто бях на 6 години.
Той си вярва в Църквата като "Храм Господен", както казва. Чужди са му и политици, и капитали, и всякакви странични неща. Просто не разбира. Това е неговата кауза, и нея следва. Ако някой друг има желание да се дарят 17 000 лв другаде, е свободен да застане с него, да ги събере, и да ги дари където си ще! Тогава ще е в правото си да ги разпределя както пожелае.
 

# 14
  • Варна
  • Мнения: 610
 Всеки има своята истина за правене на Добро.Уважавам истината на дядо Добри,но честно казано не го разбирам.
За мен светец е отец Иван от Нови Хан.

# 15
  • Мнения: 8 810
Не обичам църквата като институция, религиите са чужди на същността ми, такива мисии като на този старец ме изумяват с безсмислието си, но той си знае. Равнодушна съм към това, което прави. Никаква полза за хората в нужда, няма от какво да се вълнувам.

# 16
  • Мнения: 520
Не знам от къде е тази информация за 17 000 лв, но братята руси твърдят друго

самое щедрое частное пожертвование, которое когда-либо получал собор — EUR 40 000 было сделано старым нищим — дедушкой Добри

взето примерно от тук

http://mirfactov.com/dedushka-dobri-nishhiy-blagotvoritel/

# 17
  • Мнения: X
Това за 17 000 лева е отпреди десетина и повече години. Бяха писали, че ги е дал за ремонтът на един храм и просто съм запомнила цифрата. Оттогава сигурно е събрал многократно повече.
Всъщност няма значение колко. Много са. И ние сме дарили тези пари чрез него и сме се доверили на неговата преценка след като сме му ги дали.
Истината е, че е забележителен човек. Човек, който живее заедно с нас и покрай нас, наш съвременник. Такива хора мотивират и вдъхновяват.

# 18
  • София
  • Мнения: 152
Доколкото знам дядо Добри скоро навърши 100 години! Пожелава, му да е благословен. Такива хора като този благ старец са вдъхновяващи личности!

# 19
  • Мнения: 1 732
5 минути разговор с този старец ми дадоха много повече от вяра, дадоха ми пример за това какъв човек искам да бъда.

Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?
Да, вдъхването на Вяра е наистина благословия за всеки, почувствал я.
Като него точно няма как да бъдем, но да ни послужи за пример, може. Нямала съм шанса да разговарям с този човек.
Според мен е абсурдно да се коментира за полза от делото му. Считам,  че 'ползата' му  е много повече от 'полза'. Включително и не само за хората в нужда.. Не е нужно тя да е непременно директно практическа и материална.

# 20
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Подкрепям Скин и Нино.

Светец- не. Човек, открил мисията си- да.

# 21
  • Мнения: 428
Подкрепям Скин и Нино.

Светец- не. Човек, открил мисията си- да.

+1

# 22
  • Мнения: 1 732
Има нещо риторично в така зададените въпроси от анкетата.

Хем 'има ли светци' и хем 'дядо Добри един от тях ли е'. Значи , все пак има такива. А кои са те- кой решава?
"Човек , открил мисията си"- съгласна! Peace
А тя свята ли е? за мен, да......но
Нямам нито дързостта, нито грамотността да определя и реша аз.

# 23
  • Мнения: 1 286
Себеотрицанието не е за всеки. Светец ми е твърде пресилено, но виж символ по-коректно ми звучи. Символ на нещо. Нещо положително определено. Възможно е Дядо Добри да предизвика и отрицателно отношение, но по-скоро смятам, че обектът на неговите дарения допринася за това. Така че, ако се абстрахираме от Църквата, мисля, че се изисква някакво специфично състояние на духа, за да се отдадеш така. Склонна съм да приема да го нарекат и лудост. В положителен смисъл на думата. Но е явление и то много специално. Защото малцина безкористно биха направили такова нещо. Лудите не правят така, тези, които искат изгода също. Малко ме натъжава факта, че хората сме способни да омаловажим такъв акт, такова дело, като дядо Добревото, ползвайки го като аргумент за какви ли не глупости, като оправдание, като повод за хула и прочие.

Mного интелигентно и деликатно казано, напълно съвпада с моето мнение!

# 24
  • Мнения: 12 667
Не го разбирам делото му - да проси, за да дари на църквата. Нещо като - с чужда пита помен прави.

# 25
  • Мнения: 331
Интересно ми е каква е целта на темата - да видим отгоре богохулстващия Бареков с този свят човек? Толкова е низко, грозно, долно да си правиш политическата кампания на гърба на изстрадалия дядо Добри.
Аз ли виждам само снимката в заглавието на темата? Не ви ли ясен въпроса на потребителката с едно мнение и да очакваме ли скоро при светците да се нареди и Бареков.
Много се надявам да съм в заблуждение, ако е така се извинявам, но ми идва твърде много наглостта  на някои "политици" до къде може да стигне.

# 26
  • Мнения: 10 547
Няма как да бъда дядо Добри, защото имам семейство- съпруг и деца, на които държа и с които живея. Няма как да бъда дядо Добри, защото съм нормална жена, на христова възраст. Каузата му не коментирам. Мога със същото настървение да давам парите за приюти за животни или са самотни старци. Само че на мен няма кой да ми даде. Такива като мен просят с тумби през Ал. Невски и Света София, но повечето, гледам и чувам, ги подминавате и подпсувате.
Мога да съм дядо Добри и да имам същият успех като него, когато стана на 80, дай Боже, обуя навущата на баба и сложа литака й, оплета си косите на две тънки плитки и спра да се къпя, добия вид на предосвобожденска баба, да речем Илиица, и вие, затрогнати ми давате, защото преличам на светица, ако и преди петдесет години да съм била най-обекновен светски човек.
Дядо Добри е самотник, скъсал всякакви контакти със семейството си, вероятно само децата му са живи все още.

# 27
  • Мнения: 2
Интересно ми е каква е целта на темата - да видим отгоре богохулстващия Бареков с този свят човек? Толкова е низко, грозно, долно да си правиш политическата кампания на гърба на изстрадалия дядо Добри.
Аз ли виждам само снимката в заглавието на темата? Не ви ли ясен въпроса на потребителката с едно мнение и да очакваме ли скоро при светците да се нареди и Бареков.
Много се надявам да съм в заблуждение, ако е така се извинявам, но ми идва твърде много наглостта  на някои "политици" до къде може да стигне.

Не, мила. Избрах тази снимка, просто, защото беше най-скорошна, а не с цел кампания.

# 28
  • Мнения: 4 759
Да бе Grinning

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006826428340

Според мен, темата е за ключ.

# 29
  • Мнения: 8 889

 hahaha

Елементарно

# 30
  • Мнения: 331
А, именно и аз това имах в предвид.
Аз си мислех, че е наглост да кажеш, че "плачеш за бедните заедно с богатите си приятели", ама явно дълбоко съм се заблудила. Можело и повече. Безочие е най-слабото определение, което ми идва на ума.
И аз мисля, че темата е за ключ.

# 31
  • Мнения: 10 064
По-грозно нещо не бях виждала! Немощен старец да целува ръка на млад здравеняк.
Два пъти влизам в темата и два пъти се възмущавам.
Не знам какъв светец може да бъде  човек с  мисия да проси милостиня за разюздани богаташи.
И на мен не ми е трудно да отгатна целта на темата.
Май наистина е за ключ.

galinanik, писали сме заедно

# 32
  • Мнения: 4 892
Aз пък изобщо не бях видяла снимката. Но не само тя, а и някои реакции тук, онагледяват мнението ми. Как може да бъде окепазено всяко нещо и да го натоварваме с предубежденията си.
Да не говорим, че хората много по-лесно възприемат когато някой прави нещо "смислено", нали. Очакват, че все някой и на тях ще има даде. И трудно се смила, в нашия свят това, че някой е избрал да вярва и да е безкористен към нещо.
Сега, за тези, които се притесняват от този старец - спокойно, безобиден е, за момента няма нито един последовател, демек не сме заплашени с нищо  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 749
Изобщо не бях погледната темата от този ъгъл. Вярвам, че и другите потребителки.
Така поставен въпроса, и авторката, и темата й ми стават еднакво грозни!

# 34
  • Мнения: 4 199
Аз също не бях обърнала никакво внимание на снимката - видях че старецът целува ръка, но това е присъщо за него - без оглед дали става дума за негов връстник или невръстно дете. Мислите ли, че този едновековен старец въобще знае и го интересува кой е Бареков?! Tired Жалко и смешно единствено за последния.

# 35
  • Мнения: 38
Превъртях няколко пъти гледната ми точка и реално не мога да кажа, че не смятам Дядо Добри за светец.
Дори и авторката да е симпатизант на личността от снимката, не мисля, че тя по някакъв начин ни налага своето мнение, а пита простия въпрос- има ли светци в България и дали смятате, че Дядо Добри е светец. :/
Лично за себе си аз не виждам нещо лошо във въпроса, така че, хайде да не размиваме темата.

Преди много години в Асеновград моята мила баба участваше в построяването на една черква. И всъщност Дядо Добри беше там, той събра много пари. А за това дело -да просиш пари за черква, тогава всички жени от черквата, го правеха. Делото е свято. Слагаш себе си в себеотрицание, за да бъдат щастливи другите хора.
Но равнозначно е на това да помогнеш на паднал човек на улицата или на някой друг. Дали бихме могли да помогнем? Дали бихме могли да сторим добри дела? Или ще подминем човек в беда и ще го оставим. Сигурни ли сме, че бихме помогнали на всеки?


Преди месец един клошар, много приличащ на Дядо Добри, но клошар, беше паднал на земята. Всички хора го подминаваха, а човекът не беше в съзнание. Когато тръгнах да му помагам, хората с мен ме дръпнаха, за да не му, защото може би бил пиян. В крайна сметка извикахме линейка. Когато дойдоха хората, казаха, че човекът е получил сърдечен удар и е в безсъзнание.

Разбирате ли за какво ви говоря? Просто ние сами, според мен с времето, загубваме желанието сякаш да помагаме едни на други. А не е ли това, което трябва да ни направи повече от добри хора? И което всъщност ни прави такива?  newsm78

# 36
  • Мнения: 1 732
Изобщо не бях погледната темата от този ъгъл. Вярвам, че и другите потребителки.
Така поставен въпроса, и авторката, и темата й ми стават еднакво грозни!
да, и аз.
Видях на снимката старец, целуващ ръка. Никого не разпознах, освен стареца. Акаунт във фейса нямам, нищо не разбрах от линка Blush
Ако целите на темата са подмолни, посипвам си главата с пепел, че изобщо се включих тук.

Последна редакция: вт, 02 сеп 2014, 14:21 от take a smile

# 37
  • София
  • Мнения: 28 603
Ох, и тук ли някой се опитва да пробутва този шут Бареков  Tired

# 38
  • София
  • Мнения: 12 374
Той е на всеки км  Wink

По темата: раздвоена съм, гласувах с може би. Мой колега от уни го познава, казва, че дядо Добри не е от този свят. Трудно му е да говори за него, а е момче отракано и приказливо.

Кръстът, който дядото си е сложил на плещите е по силата на малцина.

# 39
  • Мнения: 38
Той е на всеки км  Wink

По темата: раздвоена съм, гласувах с може би. Мой колега от уни го познава, казва, че дядо Добри не е от този свят. Трудно му е да говори за него, а е момче отракано и приказливо.

Кръстът, който дядото си е сложил на плещите е по силата на малцина.

Извинявай за въпроса, но как така "не е от този свят"? В смисъл?

# 40
  • Мнения: 4 892
Аз също не бях обърнала никакво внимание на снимката - видях че старецът целува ръка, но това е присъщо за него - без оглед дали става дума за негов връстник или невръстно дете. Мислите ли, че този едновековен старец въобще знае и го интересува кой е Бареков?! Tired Жалко и смешно единствено за последния.

Именно, още повече, че този старец е известен и с това, че често целува ръка на дарилите го. Деца, млади, възрастни, без значение.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 374
Че не е като мен, теб. Има нещо в и около него, което го отличава. Не просто дългата брада и странното облекло. Излъчване, усещане, и моят колега не може точно да го формулира.
Както казах, той не обича много да говори за дядо Добри, смълчава се по един особен начин.

Той често целува ръка, особено на деца.

# 42
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не знам дали е светец,но е хубаво
да има и такива редкоземни хора.

# 43
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Преди време бях чела за дядо Добри, че на младини убил човек и от тогава се опитва да изкупи греха си по този начин. Нямам представа дали е вярно, но и малко ме интересува де...

# 44
  • Мнения: 2 843
Таис го е казала много хубаво - той не е от този свят; аз не бих се осмелила да го нарека светец, защото е съвременник, защото легитимирането на светостта е сложна, канонична процедура. Но той наистина не е "тукашен". Затова да прилагаш към него "тукашни" мерки и теглилки, да съдиш за него рационално (тоест, "светово": защо помага на църквата, а не на бедните, защо целува ръка на този, а не на онзи), е нелепо. Той носи в себе си пълното себеотрицание, в това се състои жестът да целува ръка на по-младите (това е отрицание на егото, на земните йерархии).

# 45
  • Мнения: 4 759
Аз пък мисля като Касита.

Да създадеш семейство, да отгледаш деца, да се погрижиш за близките си - изисква често не по-малко себеотрицание. И то далеч от всякакви камери.

И аз съм чувала за някакъв "страшен грях" и по този повод съм се чудила дали за всяко нещо има изкупление. Може и да няма.

# 46
  • Мнения: 4 892
А нужно ли е да сравняваме?

Всяко нещо, на което човек е отдаден максимално е заредено със себеотрицание. Най-малкото защото е физически и психически изтощаващо.

# 47
  • Мнения: 4 759
А нужно ли е да сравняваме?


Е, нали тук се отделя дядо Добри от останалите хора. Не е от този свят и т.н. Как отделяш без да сравниш?

# 48
  • Мнения: 14 478
А нужно ли е да сравняваме?


Е, нали тук се отделя дядо Добри от останалите хора. Не е от този свят и т.н.
Ако говорим буквално-в лудницата също е пълно с хора, дето не са от "този свят".

# 49
  • Мнения: 10 064
А нужно ли е да сравняваме?


Е, нали тук се отделя дядо Добри от останалите хора. Не е от този свят и т.н.
Ако говорим буквално-в лудницата също е пълно с хора, дето не са от "този свят".

+1
Жалко, че така го използват човечеца!

# 50
  • Мнения: 10 547
Нали ме приканва авторката в първия пост в темата да бъда като дядо Добри. И аз й отговарям, че не искам да съм като него. Дори изобщо. Даже изтръпвам от мисълта и за секунда да се видя на 100 години в неговия образ.
Да си дядо Добри не е за всеки. Повечето хора сме с писан, земен и предначертан като общество път- израстване, семейство, деца, внуци, дай Боже правнуци, смърт. Най-много да построиш къща или да посадиш дърво. Да живееш за доброто на една катедрала, не е път за всяка душа.

# 51
  • София
  • Мнения: 12 374
Приканва те чак не мисля, иначе щеше всички ни да приканва. Иронията е излишна.

Има пътища всякакви на този свят, Касита. Ако нашият е да съградим дом и да отгледаме деца, то на други пътят им е да вдигнат църква, да съхранят нещо, което за тях е свято.

Трети пък отиват в Африка и се опитват да помагат на живи, реални хора. Миналата година четох за една англичанка, младо момиче, мед. сестра, която вместо да заработи в някоя добре уредена английска болница, стяга един куфар и заминава за някакво забравено и от Господа африканско село. Помага с каквото може, учи децата да сричат, грижи се за болните. Накрая се разболява от болест срещу която уж била ваксинирана и след ден-два умира. Само на двайсет и малко години. Гледах и снимките - слънчево момиче, с широка усмивка и ясен поглед. После дълго време мислих за нея, чудех се дали е съжалила за избора си, или до последно е вярвала в това, което прави.

Но това е бил нейният път. Страшно различен от моя и твоя, но ако по света няма и такива пътища, то жалко за света.

# 52
  • Мнения: 38
Приканва те чак не мисля, иначе щеше всички ни да приканва. Иронията е излишна.

Има пътища всякакви на този свят, Касита. Ако нашият е да съградим дом и да отгледаме деца, то на други пътят им е да вдигнат църква, да съхранят нещо, което за тях е свято.

Трети пък отиват в Африка и се опитват да помагат на живи, реални хора. Миналата година четох за една англичанка, младо момиче, мед. сестра, която вместо да заработи в някоя добре уредена английска болница, стяга един куфар и заминава за някакво забравено и от Господа африканско село. Помага с каквото може, учи децата да сричат, грижи се за болните. Накрая се разболява от болест срещу която уж била ваксинирана и след ден-два умира. Само на двайсет и малко години. Гледах и снимките - слънчево момиче, с широка усмивка и ясен поглед. После дълго време мислих за нея, чудех се дали е съжалила за избора си, или до последно е вярвала в това, което прави.

Но това е бил нейният път. Страшно различен от моя и твоя, но ако по света няма и такива пътища, то жалко за света.




Винаги съм се чудела, даже започнах да се чудя повече, след като прочетох на Агата Кристи "10-те малки негърчета" , дали и в живота не е така? Добрите да са наградени с това да не гледат всички страдания на хората. А истинските свети хора да са наградени с това да имат дълголетие и да ни дават пример , за да бъдем добри. До колкото си спомням, папите, които ги обявиха за блажени пак бяха с много дълъг живот.

# 53
  • Мнения: 14 478
Ако нашият е да съградим дом и да отгледаме деца, то на други пътят им е да вдигнат църква, да съхранят нещо, което за тях е свято.




Гауди е вдигнал църква. Дядо Иван от Нови Хан е построил приют.
Дядо Добри не знам нещо да е съградил. Да съградиш не е като да просиш и да дадеш парите.
Много повече знания, умения, търпение, нерви и сили се изискват за съграждането и то защото когато един гради, десет рушат.

Дядо Добри, извинявам му се искрено, просто го използват за съмнителни каузи (като каузата на този в бяло на снимката)


# 54
  • София
  • Мнения: 12 374
Герри, той проси и дава парите за съхраняване на църква. Така ги разбира нещата, така ги прави. Не мисля, че ние, които живеем по радикално различен начин, можем да седнем тук в маммата и да го съдим прав ли е, крив ли е.

За каузите какво да ти кажа. Мисля, че често се случва подлеци да се възползват от хора с чисти, леко странни души. За това обаче мога да заплюя подлеците, а не техните жертви.

# 55
  • Мнения: 14 478
 България има нужда да си припомни своите истински забравени или съзнателно изхвърлени на бунището герои, но вместо това отчаяно търси под път и над път разни полускъпоценни камъни за да ги обяви за диаманти.
Ето това ме дразни.

Събориха къщата на Стамболов, но ходят да се покланят в дома на Ванга.
Паметник на Георги Марков няма да видим, но пък ще пазим като очите си Альошата.

Дядо Добри е просто един добър човек. Но светец не е , няма и да бъде.


Последна редакция: вт, 02 сеп 2014, 16:47 от Герри

# 56
  • София
  • Мнения: 12 374
За това съм съгласна. Паметник за Георги Марков и аз искам да има, но.. Rolling Eyes

Героите са различни и обитават различни времена. Приемането на едни в никакъв случай не трябва да става за сметка на други. Историята не е гардероб, който има нужда от годишно прочистване.

# 57
  • Мнения: 14 478
Историята не е гардероб, който има нужда от годишно прочистване.
Българската история обаче е. И има нужда от генерално разчистване, защото е пълен с фалшиви герои които така са запушили истинските, че те не се виждат.

# 58
  • София
  • Мнения: 12 374
Да, заради комунизЪма.

# 59
  • Мнения: 10 547
Таис, в първия пост авторката пита, защо не можем всички да бъдем като дядо Добри. Аз отговарям защо. И не казвам нищо по-различно от теб. Именно за да оценим и него, и Майка Тереза, повечето трябва да сме обикновени хора.

# 60
  • Мнения: 14 478

Защо не можем да сме като дядо Добри? Защото е глупаво да застанем всички и да просим за църквата... Wink
Това буквално. А преносно защо не можем всички да сме добри? Аз не съм убедена, че дядо Добри е добър. Така казват, но не го познавам...

# 61
  • Мнения: 10 547
В предно мнение написах, че няма нужда добрината да се мери само с просене пред и в името на църквата. Мога да събирам и пари за домове за стари хора, приюти за кучата, лечение на болни деца или за опазване на изчезващ биологичен вид. Все тая. Аз не съм този тип, страдащ от алтруизъм. От опита си твърдя, че и 98% от останалите не са.

# 62
  • Мнения: 14 478
В предно мнение написах, че няма нужда добрината да се мери само с просене пред и в името на църквата. Мога да събирам и пари за домове за стари хора, приюти за кучата, лечение на болни деца или за опазване на изчезващ биологичен вид. Все тая. Аз не съм този тип, страдащ от алтруизъм. От опита си твърдя, че и 98% от останалите не са.
Ама тя темата е за дядо Добри , а не за благотворителността по принцип.
Някои страдат от зле насочен алтруизъм, други от алкохолизъм. И двете са еднакво вредни.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 374
Според мен, пита по-скоро риторично. Иначе въпросът ще е, мм, наивен. Меко казано.

А, като каза Майка Тереза, ето една личност, за която силно вярвах, че е светица. После случайно четох някакви неща, обвинения разни и т.н., и сякаш си преосмислих позицията. Не твърдя, че съм права, просто вече не мога да я възприема по същия възторжен начин.



# 64
  • Мнения: 21 477
 Знам го Дядо Добри. Много често пътуваме с него в едно направление. Той е човек от друго време и от друг свят - самовглъбен и потънал в делото си.
  Симпатизирам му искрено.

 

# 65
  • Мнения: 10 547
Не съм сигурна, Таис, но си мисля, че зад всеки отдал се на такъв начин на живот човек, седи една голяма тайна или кръст, който носи и вина, която изкупува. Може и да бъркам, а и обобщавам на едро.

# 66
  • Мнения: 4 759
И аз така мисля. Не го свързвам с алтруизъм и доброта точно - а точно с изкупление някакво.

Поне така може да е било в началото, после е станало навик и начин на живот, може би.

# 67
  • Мнения: 14 478
Не съм сигурна, Таис, но си мисля, че зад всеки отдал се на такъв начин на живот човек, седи една голяма тайна или кръст, който носи и вина, която изкупува. Може и да бъркам, а и обобщавам на едро.
За вината и изкупуването не съм сигурна.  Може и да има, може и да няма. Може би просто така иска да живее.

# 68
  • Мнения: 21 477
Светците също са били реални хора, за които съвременниците им също вероятно биха могли да кажат нещо негативно, времето е отвяло реалното и е оставило мита. Не съм богослов, та да кажа, дали Дядо Добри би бил светец, някакъв аскет е и аз го уважавам.
 
 А на фона на разни духовни лица у нас, не е само светец, ами и оттатък. Grinning

 

# 69
  • София
  • Мнения: 12 374
Ирис, много ми харесва твоето мнение.

Каси, не знам, може и да има, може и да няма.
Една приятелка навремето казваше, че всеки от нас си носи кръста. Мисля, че е права. Моят например често ми тежи като планина, но като си помисля за милиони хора, които нямат нищо, си давам сметка, че нося карфица на гърба си.

# 70
  • Мнения: 4 199
Много по-реални и пълнокръвни са ми точно тези образи, преживели някакъв преломен момент в живота си, довел ги до този своеобразен ''катарзис'' и начели свой собствен път.

# 71
  • София
  • Мнения: 152
 Shocked Въобще не бях обърнала внимание на снимката. Тоя плужек Бареков се бута навсякъде, направо ще повърна!!!

# 72
  • Мнения: 1 286
Да сте чули църквата да е помогнала на бедстващите в Мизия и другите градове?

# 73
  • Мнения: 14 478
Да сте чули църквата да е помогнала на бедстващите в Мизия и другите градове?
Църквата се занимава със себе си. Работи върху себе си. И се интересува основно от себе си.
Това е причината останалите хора да не се интересуват от нея. С изключение на дядо Добри.
Той не е разбрал какви златни попчета имаме щото няма телевизор...

# 74
  • Мнения: 8 810
Дядо Добри го възприемам като човек от друго време и друг свят, но не в добрия смисъл на думата. Не може всички да са като него, даже е вредно. И в двата смисъла на думата. Точно църквата не заслужава жеста, но не мисля, че старецът го прави заради тази институция. Мисля, че го прави заради себе си. Малко ми е мъчно за него, в голямо заблуждение е изпаднал, ако мисли, че така изкупва някакъв грях. Сега го прочетох в тази тема, не знаех. Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.

# 75
  • Мнения: 14 478
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Ти пък сега. Все за малко бензин за Линкълна не са ли стигнали париците на дядото?

# 76
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Пропилян живот? За нищо?
Сигурна ли си, че може да оцениш нечий друг живот?

# 77
  • Мнения: 8 810
Не ми е работа да го оценявам. Това е моето разбиране, не някаква официална оценка.

# 78
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Както си го написала, излиза. че намираш неговия живот за
пропилян и душата му изгубена - за нищо.Т.е. това е твоята
оценка за него. Или греша?

# 79
  • Мнения: 14 478
Както си го написала, излиза. че намираш неговия живот за
пропилян и душата му изгубена - за нищо.Т.е. това е твоята
оценка за него. Или греша?
За душата му не мога да съдя -има си Господ за тази работа, но голямя част от парите му да-изгубени са...

# 80
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Счетоводител на църквата ли си?

# 81
  • Мнения: 1 040

За душата му не мога да съдя -има си Господ за тази работа, но голямя част от парите му да-изгубени са...
Той човека си мисли, че си е купил билет за рая.
Явно не обича не само жените,а  и хората като цяло,
щом предпочита да ги даде не на ближните си, а на църквата.

# 82
  • Мнения: 4 892
Феноменални сте! Какви заключения само, машала. Вижте сега, както отбелязахме,  той няма последователи, не е страшен, не хапе. В този смисъл не приемам определението вреден, което му се даде. Освен това, как знаете дали не обича? Сега аз ще изградя обратната теза така - ако приемем, че в своята странност, той вярва в това, че Църквата помага на хората, като наместник на Бога, значи ги обича. А сега, де.

Изобщо, аз разбирам, че е трудно да се погледне на нещо такова като на символ, без да се преувеличава или принизява.

Последна редакция: вт, 02 сеп 2014, 22:39 от NinoTino

# 83
  • София
  • Мнения: 12 374
Не може бе, Нино. Трябва да го изцапаме, да го поувъргаляме малко, че инак току-виж се наложило да признаем, че И различното може да е красиво и смислено  Tired

# 84
  • Мнения: 14 478
Счетоводител на църквата ли си?
Не знаех, че ти си счетоводителя. Ролекса и Линкълна към коя графа се водят в тефтеря?
Дядо ви Добри е добра бърсалка за светите отци населяващи храмовете господни нали?

# 85
  • Мнения: 1 040
Още в началото казах, че му се възхищавам на човека, за това
че е способен да се раздели с всичките си пари.
Никой не го маскари, чудим му се на акъла просто.

# 86
  • Мнения: 8 810
Както си го написала, излиза. че намираш неговия живот за
пропилян и душата му изгубена - за нищо.Т.е. това е твоята
оценка за него. Или греша?

Моето виждане за него е горе-долу такова, да.
Оттук научих, че е казал, че имал някакъв грях, вероятно си мисли, че го изкупува по този начин. Занимава се с това дълги години. През моята призма е една залутана душа, която се е заблудила в представите си и съвсем се е изгубила.

# 87
  • Мнения: 4 892
Счетоводител на църквата ли си?
Не знаех, че ти си счетоводителя. Ролекса и Линкълна към коя графа се водят в тефтеря?
Дядо ви Добри е добра бърсалка за светите отци населяващи храмовете господни нали?

Ти имаш ли кураж да идеш да му отвориш очите, на тоя сто годишен старец?

Аз не съм религиозна, вярваща съм само, но смятам, че ако институцията Църква се реформира, би могла дори да бъде полезна. Най-вероятно дядо Добри вярва в това. И никой не му отваря очите за истината. Не мисля, че има и нужда.

# 88
  • Мнения: 14 478
Счетоводител на църквата ли си?
Не знаех, че ти си счетоводителя. Ролекса и Линкълна към коя графа се водят в тефтеря?
Дядо ви Добри е добра бърсалка за светите отци населяващи храмовете господни нали?

Ти имаш ли кураж да идеш да му отвориш очите, на тоя сто годишен старец?


Да му отварям очите ли? Що за тъпа шега е това.
Човека може да си даде парите на който иска-може да ги изсипе и в морето-това си е негово право. 
Но да ми пробутвате разни теории за святост, съвършена доброта и прочее лигави историии-не на мен тия.
Не се кланям на идоли.

# 89
  • Мнения: X
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Нали всички в крайна сметка се стремим към щастие? Ами ако човекът е щастлив само и точно по този начин? Негов избор и както виждаме го държи прав и на 100 години! Дай Боже всекиму!

А ако говорим за "коефициента на полезно действие" на делото му, то може би трябва да си дадем сметка, че често супер големи грешници са най-полезни за хората с това или онова /примерно осигуряват работа на хиляди/. И обратното. Просто мерилото трябва да е друго.

# 90
  • Мнения: 8 810
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Нали всички в крайна сметка се стремим към щастие? Ами ако човекът е щастлив само и точно по този начин? Негов избор и както виждаме го държи прав и на 100 години! Дай Боже всекиму!

А ако говорим за "коефициента на полезно действие" на делото му, то може би трябва да си дадем сметка, че често супер големи грешници са най-полезни за хората с това или онова /примерно осигуряват работа на хиляди/. И обратното. Просто мерилото трябва да е друго.

Нямам никаква представа за него, дори най-повърхностна и се надявам наистина да е щастлив с това. Моето мерило наистина е друго и затова го смятам за празна работа.

# 91
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не знаех, че ти си счетоводителя. Ролекса и Линкълна към коя графа се водят в тефтеря?
Дядо ви Добри е добра бърсалка за светите отци населяващи храмовете господни нали?
Имаш стила на Бареков. Би могла да си в щаба му дори. Ще те оцени.

# 92
  • Мнения: 1 040
Барека свърши парите, за какво й е притрябвал...

# 93
  • Мнения: 6 365
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Нали всички в крайна сметка се стремим към щастие? Ами ако човекът е щастлив само и точно по този начин? Негов избор и както виждаме го държи прав и на 100 години! Дай Боже всекиму!

А ако говорим за "коефициента на полезно действие" на делото му, то може би трябва да си дадем сметка, че често супер големи грешници са най-полезни за хората с това или онова /примерно осигуряват работа на хиляди/. И обратното. Просто мерилото трябва да е друго.

Нямам никаква представа за него, дори най-повърхностна и се надявам наистина да е щастлив с това. Моето мерило наистина е друго и затова го смятам за празна работа.

Ако се пише истински православен, то не би трябвало да се стреми към усещане за щастие. Друга е целта, ако поровиш по-дълбоко. Дядо Добри не е светец- в православието "светец" е технически термин и значи едни определени неща. Не да си просто добър. Може да си гадняр и пак да си светец.

Иначе в България има много светци, знайни и незнайни, но този не е от тях.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 374
Е, щом Мамасита казва, че не е, значи не е. Слагайте ключ, загадката се изясни.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 878
Не само Мамасита казва така, а всеки, който е поне малко запознат с религиозна канонизация. За да бъдеш провъзгласен за светец, трябва да отговаряш на определени условия, а дарителството и добротата, съвсем не са достатъчни условия.

п. п. По темата - смятам, че е пусната с цел партийна пропаганда за Бареков.

# 96
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние тук не обсъждаме официалната канонизация. На всички ни е ясно, че за да бъде провъзгласен някой за светец, си има правила и условия, и само Църквата (за добро или лошо) може да реши кой става и кой не, грубо казано.

С мой приятел завършил богословие, сме обсъждали православието. Аз не съм религиозна. Според него щастието от православна гледна точка и да постигнеш единение с Бог. Един вид, да се разтопиш в Него.

От тази гледна точка, ние няма как да знаем и да отсъждаме дали и доколко дядо Добри е щастлив.



# 97
  • Мнения: 6 365
Православието не е само Линкълна и Ролекса. Ако някой се чуди в какво се състои работата, трябва да открие т. нар. "светоотеческа традиция". Освен свещениците в православието има и т. нар. "старци". Някои от тях са и светци, но това не е най-важното.

Според приказките и историите, светецът прави няколко специфични и повтарящи се неща. Като например да може да усеща душевното състояние на хората и понякога да променя възприятието им към по-добро духовно състояние. Също така минимум изискване е да виждаш света като изпълнен със светлина (или благоухание, това е подробност, но идеята е една и съща). Минимум изискване е присъствие, от което сърцето на човек подскача от радост.

Виждала съм Дядо Добри. Като го видиш, не се усеща това подскачане на сърцето от радост. Той си е само мирянин, в други времена би имал наставник, който да му каже какво още да прави освен дарителството. Защото наистина само с упоритост не може да си купиш небесното царство. Иска се и друго.

Таис, твоят приятел си пада голяма доза индуист Simple Smile В православието няма разтапяне в бог, има пълно запазване на индивидуалност, само че след вид "трансформация", в която човек се превръща в същото нещо, което е и Богочовекът.

# 98
  • София
  • Мнения: 4 878
С мой приятел завършил богословие, сме обсъждали православието. Аз не съм религиозна. Според него щастието от православна гледна точка и да постигнеш единение с Бог. Един вид, да се разтопиш в Него.

Приятелят ти само си е губил времето в специалност "Богословие". Според Православието, човек изобщо не трябва да се стреми към щастие и пълно щастие никога не може да бъде постигнато в земните условия. А отношенията с Бога са като на личност с личност, а не разтапяне и изгубване на едната личност в другата.

# 99
  • София
  • Мнения: 12 374
Мамасита, пак правиш грешката да превръщаш лични твои усещания или липса на такива за общовалидни. Не са.

Твоята душа може и да не ''подскача''. Други пък трепват, писа се вече.

И така и така сме на тема светци, ето един разказ на Маркес, който лично мен ме размисли много преди време:
http://chitanka.info/text/23650-svetitsata

Добре, ще го информирам за загубата на време  Wink

# 100
  • София
  • Мнения: 4 878
Таис, твоят приятел си пада голяма доза индуист Simple Smile В православието няма разтапяне в бог, има пълно запазване на индивидуалност,

Точно. 

# 101
  • София
  • Мнения: 12 374
Надали, но щом вие казвате  Sunglasses

И понеже всеки спор с някои потребители е преливане от пусто в по-пусто, ви оставям на богословските размишления. Доколкото помня един цитат на Йоан Златоуст, щастието е да се вгледаме в себе си и да сме благодарни на това, което животът ни дава.
Пожелавам ви го   bouquet

# 102
  • Мнения: 6 365
Таис, в този разказ преброих десетина светци, всички от които се борят за невъзможното в този живот. Любимият ми беше оня, дето измисля сценарии, но не иска да снима филми, защото се губят идеите. Това е и основното: в този живот не може да "реализираме на лента" истинското щастие, истинската идея.

Дядо Добри е "светицата" в кутията. А светците са други. Светците са обикновените българи, които се борят. Както казах- в България ги има много. А и не само канонизираните са светци- в много източници се посочва, че има много хора, които са достигнали святост, но все още не са официално признати- и са не по-малко светци.

# 103
  • Мнения: 21 477
   Четох докъм трета страница и ми се струва, че масово не вдявате, какво прави всъщност дядо Добри, та пишете глупости, че налива в джобовете на оня с ролекса, или в касата на патриаршията, или пък един вид си купува място сред канонизираните или в православния рай.
  
  Човекът дарява събраните средства за съвсем реални неща - През 2005 г. дарява 10 000 лв за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово.
През 2007 г. дарява 25 000 лв за реставрация на Елешнишкия манастир и църквата на село Горно Камарци.
През 2008 г. дарява средства за ремонт на църквата в Калофер.
През 2009 г. дарява 35 700 лв на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, най-голямото дарение от частно лице в над 100-годишната история на храма.

 На вас ако това ви се вижда ненужно и глупаво, аз пък смятам, че е прекрасно.
 И не ние тука сме хората, дето ще нищим мотивите му и то с такъв псевдобогословски уклон, който издава най-вече невежество и претенции.

 Гледайте делата. Себеотрицанието с което ги върши не може да бъде пример, който да последваме, но е и пък срамота да бъде принизяван от дрънкане на глупости.

# 104
  • Мнения: 14 478
  Четох докъм трета страница и ми се струва, че масово не вдявате, какво прави всъщност дядо Добри, та пишете глупости, че налива в джобовете на оня с ролекса, или в касата на патриаршията, или пък един вид си купува място сред канонизираните или в православния рай.
  
  Човекът дарява събраните средства за съвсем реални неща - През 2005 г. дарява 10 000 лв за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово.

Предполагам, че и други дарители има за църквата в Байлово, защото 10 хил са нищо за една църквица...
Но за тях не се говори, защото не са толкова интересни. Тоест -къпят се, не просят и не ходят със стари дрехи. Сигурно и работят нещо.

# 105
  • Мнения: 2 843
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

# 106
  • Мнения: 14 478
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.
Не съм убедена, че са само някои. Виж бройката в анкетата.

# 107
  • Мнения: 21 477
 Ама моля ти се!
 За пръв път чувам, че да събереш пари за реставрация на църква или манастир, който освен всичко друго е и културна ценност е израз на един пропилян живот, гузна съвест и какви ли не още щуротии и интерперетации, които дори не мога да възпроизведа.

  Вече почвам да се чудя какво стана с хората последните години и как толкова се изкриви всичко, та мисленето тотално се изчекна.

# 108
  • Мнения: 2 843
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.
Не съм убедена, че са само някои. Виж бройката в анкетата.

А тази бройка повод за гордост ли е? Гордееш се с голямата бройка негативни нагласи? Интересно.

Четейки тази тема, все повече се убеждавам, че делото на дядо Добри има смисъл. С това, че е абсолютният контраст, пълната антиномия на демонстрираната от някои нагласа тук.

# 109
  • Мнения: 8 810
Мамасита, пак правиш грешката да превръщаш лични твои усещания или липса на такива за общовалидни. Не са.

Твоята душа може и да не ''подскача''. Други пък трепват, писа се вече.



Мамасита говори за съвсем друго нещо, което няма общо с милозливите богогоязливи женици, дето се умиляват при вида на грохналия дядо, целуващ ръка на всеки, ама карай.
Да, той прави дарения на църковни храмове с някаква своя цел, която на хората не им е съвсем ясна, нито пък има нужда да е. Важното е, че той си знае.
Като се гледа делото му се вижда, че е отдаден на него и това наистина буди респект заради постоянството и безотказността, но нищо друго. Още повече не е единственият, който упорито преследва някаква своя цел, но той е забелязан и го знаят. Делото му е добре дошло за църквата и тя го експлоатира в няколко направления, но за обикновените хора, които стоят далече от нея, то не представлява специален интерес.
Мисля, че темата е повече за друго, може би да повдигне съвсем западналото реноме на църквата като институция, политика, който се е снимал или кой знае каква котерийна история. Заболя ме главата от тая тема, няма да я следя повече.

# 110
  • Мнения: 14 478

А тази бройка повод за гордост ли е? Гордееш се с голямата бройка негативни нагласи? Интересно.

Четейки тази тема, все повече се убеждавам, че делото на дядо Добри има смисъл. С това, че е абсолютният контраст, пълната антиномия на демонстрираната от някои нагласа тук.
Много странно ми се вижда да се юрнем и да смятаме за светец човек, дарил изпросени пари за църкви, неумит, небръснат и ходещ със стари дрехи.
Нищо лошо не искам да кажа за човечеца, но смятам че това медийно шумене му вреди и прави лоша реклама както на църквата, така също и на другите ктитори, както и на хората които се умиляват от такъв образ.
Такъв образ нито е живот за пример, нито може да бъде превърнат в някакъв идеал.
Това е един човек "от друг свят". Но светец?
Хайде помислете с главите си, и стига с тези сълзи на   лелки в менопауза...

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 12:13 от Герри

# 111
  • Мнения: 6 365
Разликата между Дядо Добри и светците е като между футболните фенове и играчите на терена.

Има екстремни фенове, които възбуждат силни футболни емоции, но разликата е, че не вкарват голове.

# 112
  • Мнения: 21 477
  Уверявам ви, че за хората в Байлово представлява  много голям интерес реставрирането на църквата им. За мен огромен интерес представлява също реставрирането на едно от най-любимите ми места на света - а именно "Александър Невски". И Дядо Добри не е единствения, който събира пари с такава цел, но е човек, отдаден на делото си. А това - да си отдаден на дело, което е добро, обикновено буди уважение у всеки човек, който има нормални критерии за нещата, а не се чуди от колко кладенеца вода да донесе та да принизи и опорочи всичко около себе си.
 
 В обществото е ясно видима тенденция, олицетворявана и от един-двама тука, да се подложи на дисекция всеки човешки порив и всеки акт на съзидание, да му припишат долни мотиви, явно те по-лесно се възприемат, и всичко да се оплеска с кал, или да се омотае в кухи разсъждения, докато заприлича на нещо гнусно, но не съм предполагала, че това може да се постигне и с просто деяние като събиране на средства с цел да бъде възстановен храм.

# 113
  • Мнения: 14 478
 Уверявам ви, че за хората в Байлово представлява  много голям интерес реставриранети на църквата им. За мен огромен интерес представлява също реставрирането на едно от най-любимите ми места на света - а именно "Александър Невски". И Дядо Добри не е единствения, който събира пари с такава цел, но е човек, отдаден на делото си. А това - да си отдаден на дело, което е добро, обикновено буди уважение у всеки човек,
 
 
Не отричам. Вярно си го написала.
Но темата е дали дядо Добри е светец.
Ако всеки , отдаден на едно добро дело, го обявим за светец то няма да има хартия, на която да ги запишем.
А да се проси и дарява... newsm78 не знам...(Трещи го обяви като с чужда пита помен да правиш).
Може би просията е един вид тежък труд.
Какво ли смята църквата за просията? Може би има добро мнение, защото така или иначе повечето попове са се обърнали от божии служители в обикновени просяци и изнудвачи.
Мое мнение-не искам да обидя никого.

# 114
  • Мнения: 2 843
Герри, много хулни приказки... Посмири се малко - грях е да говориш така.

# 115
  • Мнения: 6 365
Напротив, грях срещу светците е да се издига в култ Дядо Добри.
Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.

# 116
  • Мнения: 14 478
Герри, много хулни приказки... Посмири се малко - грях е да говориш така.
Как?

# 117
  • Мнения: 7 006
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм

# 118
  • Мнения: 14 478


А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм
Много точен пост.

# 119
  • Мнения: X

Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.
Не разбирам смисълът на изречението: "Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата. " newsm78  Можеше и космонавт да стане, всъщност.


Вай, вай, комунистическа риторика, идваща от изненадващи страни.  Grinning

# 120
  • Мнения: 14 478


Вай, вай, комунистическа риторика, идваща от изненадващи страни.  Grinning
Така ли? Не бяха ли владиците с досиета?
Комунистите всичките сега са първи православни забрави ли?

# 121
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Някой назад в темата спомена че дядото бил "изгубена душа". Колкото повече чета постовете в тази тема... дали той не е нашата изгубена душа... Едни сравнения, едни пари се смятат, кой колко дал-взел, на кого...

Какво и колко да даде човек за благотворителност - решава само и единствено даващият. А не вие да разпределяте неговите пари. Така го чувства - така го прави. Че просел - нали не краде! Не ви задължава с нещо вас! Не е застанал на пътя ви да вика "дай или няма да минеш!"

Б@си, способни сте да размажете в калта всяко добро дело!

# 122
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Фалшив алтуризъм? За теб е фалшив. Не за него. Не и за някои други.

Мамасито, и от Православие разбираме, а ? Не съм се съмнявала.

Не поставяйте църковните служители под един знаменател. БПЦ има огромни трески за дялане.

Обаче, преди да се запитате църквата какво направи за миряните, задайте си и обратния въпрос- хората какво направиха за църквата.




А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм
Много точен пост.

Да не ги е взел с бой тези пари, бе? Той решава къде ще дари парите си. Бриджит Бардо дарява за животни, за болни деца още не съм чувала. Просто пример.

# 123
  • Мнения: 2 843
Напротив, грях срещу светците е да се издига в култ Дядо Добри.
Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.

Не забелязвам да се издига в култ. Казва се само (при това в малцинство тук, за жалост), че делото му е добро.

Чела съм много жития на светци (изследването на агиографски текстове е част от работата ми). През 19 век у нас е много популярно (най-вече от версията на К. Огнянович) "Житие светаго Алексия человека божия" (1833, 1866). Приживе светецът напуска охолния живот, красивата си съпруга, родителите си. Събира милостиня, отдава се на непрестанна молитва. В един момент се връща в родния си град и дом. Приютяват го в собствената му къща, без да го разпознаят, защото го мислят за просяк. Там светият Алексий живее под стълбата, изхранва се с остатъците от храната на семейството си и продължава да не разкрива самоличността си. В продължение на 17 години. Разбират кой е чак след смъртта му.

Актът на смирение, себеотрицание се оказва достатъчен за последвалото канонизиране на героя.

# 124
  • Мнения: 8 810
А смисълът на канонизацията е....?

# 125
  • Мнения: 258

Но темата е дали дядо Добри е светец.


Не знаех. И не личи. Пише само - "Дядо Добри".

Редактирам се. Анкетата е на такава тема.

# 126
  • Мнения: 2 843
А смисълът на канонизацията е....?

Ън, умна жена си, пък и (доколкото съм виждала предишни твои публикации) вероятно ти се е случвало да преподаваш старобългарска литература. И пак вероятно ти се е случвало да обясняваш смисъла на християнския "пантеон" от светци. А дори да не ти се е случвало, все някаква хуманитарна компетентност в тази насока би следвало да проработи.

# 127
  • Мнения: 21 477
  Църквата не е офиса на бог.

   45 години промиване на мозъци и ето какво става. Бездуховност, безкултурие, никакво чувство за ценността на историческата и родова памет и пълен негативизъм.

   

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 13:19 от Iris04

# 128
  • Мнения: 2 843
Да, така е: тъкмо комунизмът доведе до подобни изкривявания. И те, това личи в публикациите на почти всички, рефлектират и върху Българската православна църква. И на мен не ми харесва това, че духовниците (или част от тях, по-скоро онези от висшата йерархия) са компрометирани. И на мен не ми допада това, че мнозинството са ДС ченгета. Но тази поквара не бива да компрометира идеята за Църквата; не бива да ни усъмнява в смисъла ѝ. То е все едно да констатираме, че образованието ни е лошо и да отречем усилията на някого да го подобри. Дядо Добри няма общо с деградацията на българските институции. Тъкмо обратно - той ѝ се противопоставя.

# 129
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Ирис, Аглая- 100 % съгласна с вас!

# 130
  • Мнения: 14 478
И на мен не ми харесва това, че духовниците (или част от тях, по-скоро онези от висшата йерархия) са компрометирани. И на мен не ми допада това, че мнозинството са ДС ченгета.
И като не ти допада какво следва от това? Битият бит нали?

Дядо Добри няма общо с деградацията на българските институции. Тъкмо обратно - той ѝ се противопоставя.
Как и се противопоставя? По какъв начин? Като проси и дарява на същите тези институции ли?

# 131
  • Мнения: 21 477
  "Александър Невски" ли е тая институция? Или църквата в Горно Камарци?

  Църквите, особено в по-малките населени места не са офиса на бога - егаси болшевишкия израз, нито офиса на Николай с ролекса. Те са мястото, дето са опели дядо ти и са кръстили баща ти, там, дето се събираш със съгражданите си на храмовия празник, на сватба, те са душата на селото. Хората отделят от времето си, от парите си да ги благоустрояват, реставрират, ремонтират, защото са им нужни.
  
  Големите градове нямат душа, но ако София имаше такава, част от нея щеше да е Александър Невски, сигурна съм. Тоя старец стотинка по стотинка, нашите стотинки, е събрал най-голямата сума дарена на тоя храм.  Храмовете не са на ченгетата-патриарси, нито на комунистите, дето сега не излизат от тях, а оставят  да почерняват стенописите на Васенцов и Мърквичка.

 Впрочем, след като 99 процента от пишещите тук са атеисти, анкетата дали да бъде обявен за светец човек, за чието канонизиране въобще не е ставало дума и никога няма да стане на църковно ниво, има само сеирджийски характер и е напълно безмислена. Явно главната и цел е да се получи състезание за най-тъп пост.
  Много хора, обаче, разбира се не пишещи тук и компетентни по всички теми, а от хорицата, които са срещали Дядо Добри по пътищата, или са му давали стотинки, гледат на него като на жив светец, това -да.  Народът си има собствени представи.

 И тая снимка, дето някой  умник от информационната платформа я е пернал най-отгоре, как дядото целува ръка на Бареков, искам да го информирам, че той целува ръка на всеки, който му даде стотинки Обаче е много показателно с какво точно е онагледена темата. Е така се девалвира всичко свестно, браво.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 13:49 от Iris04

# 132
  • Мнения: 2 843
Герри, чета, че на няколко пъти употребяваш (в предишни публикации) думата "буквално"... Може би си скарана наистина с метафоричните значения, поради което (напълно буквално) отговарям така:

1. Случаите на отделни нередности и неизправности не бива да накърняват идеята и смисъла на глобалното. БПЦ сега може и да е в криза (и го казвам с голямо съжаление), но през вековете е била стожер на духовността. Неслучайно началата на новобългарската книжнина се свързват с религиозни съчинения; с "Неделника" на Софроний (който се отпечатва), а не с Автобиографията му (която за нас може и да е по-занимателна, но е късно популяризирана). Така че християнското самосъзнание, многогодишната и изнурителна борба за самостоятелна църква все ще са имали смисъл. Мигар този смисъл, това дело следва да се подценяват заради сегашните неуредици. Мигар дядо Добри следва да бере греховете на онези с лимузините и часовниците.

2. Той се противопоставя с пълното безсребреничество, с конкретните богоугодни действия (ремонт на храмове); това не е някакво абстрактно добро, това е действено добро. И е добро за миряните, които могат да се помолят в реновираните (благодарение на него) църкви.

# 133
  • Мнения: 6 365

Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата.
Не разбирам смисълът на изречението: "Ако искаше да направи нещо, можеше да стане монах и пак да помага на църквата. "

Не забелязвате ли, че Дядо Добри прави неща, подобни на монашеския подвиг? Беден е, унизява се, поне видимо (а според мен по много фин начин се показва и себеизтъква). Тогава защо не е монах?

А разликата с оня светец, дето просил, е молитвата. Да сте видяли Дядо Добри да носи със себе си един много специфичен предмет, знак на този, който се моли?

Айде като толкова разбирате от православие, ще ми кажете какъв е този предмет, как изглежда и как се използва.

# 134
  • София
  • Мнения: 4 878
Да, така е: тъкмо комунизмът доведе до подобни изкривявания. И те, това личи в публикациите на почти всички, рефлектират и върху Българската православна църква. И на мен не ми харесва това, че духовниците (или част от тях, по-скоро онези от висшата йерархия) са компрометирани. И на мен не ми допада това, че мнозинството са ДС ченгета. Но тази поквара не бива да компрометира идеята за Църквата; не бива да ни усъмнява в смисъла ѝ. То е все едно да констатираме, че образованието ни е лошо и да отречем усилията на някого да го подобри. Дядо Добри няма общо с деградацията на българските институции. Тъкмо обратно - той ѝ се противопоставя.

Комунизмът довете и до това, хората изобщо да нямат представа, какво е това светец и християнска святост. Така се стигна до парадоксалната ситуация, вещици като Ванга, които би трябвало да са отлъчени от Църквата, да имат репутацията на светци...
Смятам, че дарителството за религиозни институции е повече от похвално, обществено полезно и душеспасително за дарителя.
Личността на дядо Добри намирам за крайно противоречива. Не мога да повярвам, че с просия могат да се спечелят стотици хиляди. Някой правил ли е разследване какъв е действителният източник на дарените от дядо Добри средства? Смятам, че някой използва благочестивата му, на пръв поглед, фигура за свои сметки и цели, неясно какви. Снимката как целува ръка на Бареков е крайно смущаваща.

# 135
  • София
  • Мнения: 4 878
    И тая снимка, дето някой  умник от информационната платформа я е пернал най-отгоре, как дядото целува ръка на Бареков, искам да го информирам, че той целува ръка на всеки, който му даде стотинки Обаче е много показателно с какво точно е онагледена темата. Е така се девалвира всичко свестно, браво.

Не само му е целунал ръка, но го е "благословил" да няма противници.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4274185

# 136
  • Мнения: 8 810
Нека се разберем-богоугодно дело ли е просенето на пари и даряването им на Църквата? Ако да, кой  каза, че на Бог му е угодно това дело? Да не говорим от името на Бога като начало.
За миряните може да е по-добре да се молят в реновирани църкви, да. Както и за децата е по-добре да учат в ремонтирани училища, както и за работещите в обновени офиси. Когато някой дари пари за тези все хубави неща, трябва ли да го обявяваме за светец? Моля ви.....
Когато някой обаче задава въпрос: този бихте ли го нарекли светец, защото е най-големия дарител на Църквата, ще го разкостя съвсем основателно, за да мога да отговоря на въпроса. Обсъждането на мотивите на стареца в този контекст е напълно в реда на нещата и упреците не са на място. Всеки си е казал мнението и се е опитал да се обоснове защо мисли така.
Що се отнася до "душеспасителното дело", даряване на Църкавата
Цитат
Смятам, че дарителството за религиозни институции е повече от похвално, обществено полезно и душеспасително за дарителя.
.... Joy, отдавна се знае за индулгенцията. Може би още се намира по някой да си мисли, че това е подходящ начин за спасение на душата или ако брадатковците тук го обявят за светец и оттатък също ще го броят за такъв? Laughing

# 137
  • Мнения: 21 477
  Всяко добро дело е полезно за душата, дори и да няма отвъден свят в който да я съдят. И да - спасението и реновирането на църква, детска градина, читалище, училище, дом на пострадал е добро дело по все още действащите, извън високо изискващата среда на бг-мама, критерии.

  Колкото до Дядо Добри, той, е, както казах, човек извън този свят, постоянно е потънал в молитвите си и  освен това е вече много, много възрастен.
 В този смисъл, едва ли е разбрал изобщо кой е Бареков. Ако го помолиш да те благослови за едикакво си, прави това, без въобще да отказва или размишлява. Той е смирен човек,  и малко отнесен.

 А това, какъв боклук си, за да се възползваш от стогодишния старец за реклама, смятам, че няма какво да го коментирам.
 

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 14:44 от Iris04

# 138
  • Мнения: 14 478
 "Александър Невски" ли е тая институция? Или църквата в Горно Камарци?

  
Отговорността да се поддържат храмовете е на тази институция, а не да се разчита на просещи дядовци. Но уви, парите се харчат за човешки слабости...
Герри, чета, че на няколко пъти употребяваш (в предишни публикации) думата "буквално"... Може би си скарана наистина с метафоричните значения, поради което (напълно буквално) отговарям така:

1. Случаите на отделни нередности и неизправности не бива да накърняват идеята и смисъла на глобалното. БПЦ сега може и да е в криза (и го казвам с голямо съжаление), но през вековете е била стожер на духовността.

2. Той се противопоставя с пълното безсребреничество, с конкретните богоугодни действия (ремонт на храмове); това не е някакво абстрактно добро, това е действено добро. И е добро за миряните, които могат да се помолят в реновираните (благодарение на него) църкви.
По номер1. През вековете може и да е била. Но вече уви не е. С тези Владици с досиета, дето даже не казаха и едно "Простете" не виждам как и ще бъде.
За разкаяние не са ли чували светините му? То от комунист разкаяние да искаш... ooooh!
По номер 2. Ако се противопоставяш на масовото плюскане с диета  няма да има широк отзвук. За дядото нищо лошо не казвам. Нека да е жив и здрав. Но нито е светец, нито е борец.

Не знам точно какво е, но не е това за което е анкетата.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 14:56 от Герри

# 139
  • Мнения: 2 265
Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

А трябва ли да бъдем като него ?

На църквите гледам като на част от архитектурният пейзаж. Хубаво е да се опазват и реставрират, но моите пари бих избрала да отидат за друга кауза. Не мога да отрека, че Дядо Добри е извършил благороден акт, но аз лично не се чувствам докосната от каузата. Всъщност бях по впечатлена от една възрастна жена, която си даде последните пари за хората пострадали от наводненията.

# 140
  • Мнения: 1 732
Един от изводите, които си направих от темата е, че дядо Добри се използва гнусно и манипулативно за целите на политическата сполука на определена партия.
В статията, посочена по- горе, вече са си го провъзгласили за светец така или иначе, без да се стиковат с резултати от нашата анкета тук.
Не знам още до какви дълбини и еквилибристики може да се стигне от човъркане и бистрене на делото му, но лично на мен някои от коментарите ми дойдоха в повече.
Толкова ли са трудни и сложни простите неща?

# 141
  • Мнения: 22 036
Не съм чела мненията, но прочетох статията. Лека погнуса имам от опита на разни "политици" да използват къде що намерят за дребнавите си лични ползи.
Днес Барека използва този човек, който вярвам, има чиси намерения. Утре ще го видим с чалга певица (както му се е случвало де).
Гледайте, четете и мислете като гласувате.

# 142
  • Мнения: 6 365
 Всяко добро дело е полезно за душата...

Да, ама не. Някои добри дела могат да те отведат право в пъкъла. Няма много голямо значение какво правиш, а с какъв дух го правиш. Така че понякога правенето на добро (по човешки критерии) може да е дори вредно за душата- особено ако върви в комплект с възгордяване.

Ако Дядо Добри беше светец, щеше да има такова влияние, че без да събира стотинки, към тия сгради просто да потекат пари за реставрация. Как да стане това? Ами като събуди вярата на хората и те започнат да даряват директно. Има и други начини.

Но е нечестно, че се прави на монах, без да е монах.

Да, светец може да проси и да се облича просто, и да пости, но ако просиш, постиш и ходиш с непрани дрипи, няма да станеш светец, по-скоро обикновен клошар.

# 143
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не мисля , че се
прави на монах

# 144
  • Мнения: 21 477
Не мисля , че се
прави на монах

 разбира се, че изобщо не се прави на монах.

# 145
  • Мнения: 4 892
Не мисля , че се
прави на монах

Аз не мисля, че изобщо се прави на нещо. Просто е такъв какъвто е. Върви си пътя.
А нали знаеш колко е трудно в днешно време - всеки се опитва да те наставлява, да ти казва какъв трябва да си и да ти показва пътя.

# 146
  • Мнения: 14 478
Не мисля , че се
прави на монах

 разбира се, че изобщо не се прави на монах.
Може и да се прави. Може и да е искал да стане монах, но да не е успял.
Май никой тук не знае нищо повече за дядото, освен че проси, не се къпе и ходи с дрипи.
Аз лично никога не вярвам на очите си. Никога нещата не са такива, каквито изглеждат.
Поне в моя скромен житейски опит.

# 147
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не предполагаш ли, че е бивш агент на ДС.

# 148
  • Мнения: 2 843
Аз пък, четейки темата, оставам с впечатление, че някои потребителки всичко знаят за дядо Добри; даже повече от самия него. Едната казва, че не се молел (сякаш денонощно го следи), друга, че се възгордявал (сякаш е отговорен за медийния си облик); трета, че се правел на монах, четвърта - че е в опасна близост с Бареков; пета - че е извършил голям грях, а в една от публикациите грехът дори в убийство прераства. Ще рече човек, че с някакъв опасен злодей си имаме работа.

# 149
  • Мнения: 14 478
Не предполагаш ли, че е бивш агент на ДС.
Ако беше владика щях да заложа на тази карта.

# 150
  • Мнения: 6 365
Като говорим за светец, винаги трябва да има адвокат на дявола.

# 151
  • Мнения: 15 226
Аз не мисля, че изобщо се прави на нещо. Просто е такъв какъвто е. Върви си пътя.
А нали знаеш колко е трудно в днешно време - всеки се опитва да те наставлява, да ти казва какъв трябва да си и да ти показва пътя.

 Peace

Каква гаранция има, че "пътя", по който върви обществото, ако щете светът, е правилен. Ние правим нещата така, че да се впишем в някакъв общоприет модел, защото иначе ще бъдем отхвърлени. Дядо Добри не се вълнува от това, просто прави това, което счита за правилно, такова е неговото светоусещане. Може да прилича на клошар, но това е проблем на тези, които го възприемат като такъв, на него едва ли му минава през ум какво мислят другите.
Защо дарява на църквата? Това е неговия избор, но по важно е че дарява всичко. Кой от пишещите ще дари всичко, което изкара само за 1 година, за кауза, която смята за смислена?

# 152
  • Мнения: 21 477
Аз пък, четейки темата, оставам с впечатление, че някои потребителки всичко знаят за дядо Добри; даже повече от самия него. Едната казва, че не се молел (сякаш денонощно го следи), друга, че се възгордявал (сякаш е отговорен за медийния си облик); трета, че се правел на монах, четвърта - че е в опасна близост с Бареков; пета - че е извършил голям грях, а в една от публикациите грехът дори в убийство прераства. Ще рече човек, че с някакъв опасен злодей си имаме работа.

 Вече предположиха, че е за прокурор.

  Всичко за дядото е известно. От Байлово е. Има четири деца, снахи, внуци. Бил е на война и след като се е върнал тръгва по пътищата. Казват, че снаряд е избухнал близо до него и само той е останал жив. Това съм го чувала от местните, не знам дали е вярно. Самият той е казвал, че "има голям грях", но не може да се каже, че е много адекватен, по нашите критерии, та да се предполага какво има хпредвид. Може да е от типа "всички сме грешни". Хората просто не могат да си обяснят защо някой живее като аскет, но това не е нещо толкова рядко, просто на нас са ни закърнели сетивата към такъв избор. Всичко, което е притежавал, или получил от хората дава за възстановяване на църкви. Никога не е бил в манастир, макар че за кратко е пребивавал в няколко. На сто години е. Живее и се обслужва сам.    

# 153
  • Мнения: 14 478
Това е неговия избор, но по важно е че дарява всичко. Кой от пишещите ще дари всичко, което изкара само за 1 година, за кауза, която смята за смислена?
Аз бих. Но това няма да ме направи светец.
Дядо Добри също не го прави светец.
Идете и го питайте-смята ли се за светец или не?
Знам какво ще ви отговори. Ще ви каже, че е грешен.
Затова-не величайте и не се кланяйте на хора, които не познавате и чието дело не е устояло на проверката на времето.
Защото ставате смешни.

# 154
  • Мнения: 21 477
  Че кой се кланя? Я не си измисляй.
 Макар че, защо пък не - аз бих му се поклонила. Няма да ми падне китката, да почета човек като него. Сега съжалявам, че не съм, докато го срещах всеки ден пред Александър Невски.

# 155
  • Мнения: 4 892

Затова-не величайте и не се кланяйте на хора, които не познавате и чието дело не е устояло на проверката на времето.
Защото ставате смешни.

Това го пишеш за втори път. Или не ни разбираш или се опитваш да манипулираш/излъжеш.

# 156
  • София
  • Мнения: 12 374
Първото от второто.

# 157
  • Мнения: 14 478
 Че кой се кланя? Я не си измисляй.
 Макар че, защо пък не - аз бих му се поклонила. няма да ми падне китката, да почета човек като него. Сега съжалявам, че не съм, докато го срещах всеки ден пред Александър Невски.
По-добре се кланяйте нему, вместо на светия синод.
Аз това казах още в началото на темата.
В България хората си търсят под път и над път хора като дядо Добри, защото сме лишени от историческата памет за истинските ни герои.
Лишени сме от диамантите си и отчаяно търсим заместители.
Това е моето обяснение.

# 158
  • Мнения: 2 843
Идете и го питайте-смята ли се за светец или не?
Знам какво ще ви отговори. Ще ви каже, че е грешен.

Този аргумент е нелеп. Не само светец, всеки истински добър и смирен човек би сметнал възвеличаването си за грешно.

Между другото - това, че той е споменавал, че е грешен, може и да не се тълкува буквално (въпреки че Гери обича буквалностите). Такива хора априори мислят себе си за грешни. Подобно на Паисий, на средновековните светци преди това. Фразата "грешен съм" е общо място в техните себеизяви.

# 159
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Светец или не - за мен е достоен за уважение. Повече, отколкото всички политици, медийни звезди и звездички. И повече, отколкото повечето пишещи в темата.

Защото между "аз бих" и "аз го направих" разликата е голяма.

# 160
  • Мнения: 576

Конкретно Дядо Добри, доколкото знам, е 100-годишен. Само по себе си това е голямо постижение, поне на тялото, ако не на духа. Дарил е всичките си имоти и е възприел сегашното си битие преди около 14 години, т.е. когато е бил на 85 г. Това пак е своеобразен рекорд. Ако има господ, щом е решил да го остави така активен до тази възраст за такова дело, значи иска да ни каже нещо Simple Smile

Също така вероятно често се бъркат "свят" и "светец". Първото е някой, който живее богоугодно. Второто е някой, който бива обявен според църковните канони за такъв.
Очевидно Дядо Добри отговаря на първото. Щом за някои е кумир, нямам против това. Изглежда също така се доближава много до това, което в църковните "класификации" е "юродив в Христа".
На мен всичко това не ми поражда възторг и удивление, сплъстените бради, дрипите и просията ме отвращават, дори и да не го искам. Не одобрявам и днешната роля и облик на нашата църква, от морална, църковна, историческа и всякаква такава гледни точки те са меко казано укорими. 
Така че това отговаря на въпроса защо не мога да съм като него.
От друга страна обичам всеки човек с кауза. По църковните дела, такъв е отец Иван от Нови хан и за мен той е по-близко до това, което може да се окачестви като съвременен герой, ако не светец.
ПП Доколкото знам, Дядо Добри целува ръка на всеки, който го поздрави. Така че не е негова вината за позорния контекст, в който е попаднало името му, за да го дъвчим сега.

# 161
  • Мнения: 4 892
Грешен съм, ако щете може да идва и от първородния грях. Изобщо не виждам смисъл такъв въпрос да съществува, в контекста на християнството.

# 162
  • Мнения: 21 477
 Много хубав пост, Ружа.

# 163
  • Мнения: 14 478
Такива хора априори мислят себе си за грешни. Подобно на Паисий, на средновековните светци преди това. Фразата "грешен съм" е общо място в техните себеизяви.
Смятат се за грешни, защото се познават по-добре от тези, дето ги величаят или търсят изгода от житието им-казано буквално.
 Сега метафорично: Църквата използва стареца като индулгенция, Аглая....
Това ме дразни неимоверно много.


Грешен съм, ако щете може да идва и от първородния грях. Изобщо не виждам смисъл такъв въпрос да съществува, в контекста на християнството.
Разбира се че съществува в християнството. Който се смята за безгрешен нека пръв хвърли камък-това помниш ли го?
Няма безгрешни хора.

# 164
  • София
  • Мнения: 12 374
Един от крайъгълните камъни в християнството е ''не съди, за да не бъдеш съден''. За съжаление, в тази тема някои се оляха в желанието си да разровичкат подбудите и житието на един старец.
Похвално  Tired

# 165
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Колко хора в темата са на мнение, че дядо Добри е светец??? Наистина почваш да си измисляш, Гери Peace

Защо намесваш националната памет/или липсата ѝ/ с положителното отношение на повечето към дядо Добри?

Хората не го харесват, защото са забравили Стефан Караджа, примерно.  А защото в съвремието ни, в ежедневието ни ,тук и сега, в България, има все по-малко неща и дела, на които да се възхитиш. Аз не възприемам като герой стареца, а като добър човек, който е намерил мисията си.

# 166
  • Мнения: 14 478
Колко хора в темата са на мнение, че дядо Добри е светец??? Наистина почваш да си измисляш, Гери Peace

Защо намесваш националната памет/или липсата ѝ/ с положителното отношение на повечето към дядо Добри?

Хората не го харесват, защото са забравили Стефан Караджа, примерно.  А защото в съвремието ни, в ежедневието ни ,тук и сега, в България, има все по-малко неща и дела, на които да се възхитиш. Аз не възприемам като герой стареца, а като добър човек, който е намерил мисията си.
Ами защото такава е анкетата бре Пурко. Не можеш ли да четеш? Пише светец, не свят. А и свят даже е прекалено.
Аз също го възприемам като добър човек и до там. Не е светец. Поне не още.

А като чета учебниците по история, като гледам паметниците ни, като знам имената на някои градове съдя, и то съвсем основателно, че нашите истински герои ги няма....
А и още голяма част от хората, които маршируваха по площадите с плакати "Сталин-Ленин-Димитров" са още живи....
Пред народното ни събрание стои чужд цар. Най-голямата ни църква е с името на чужд светец.
Какви наши герои бре Пурко. Няма ги бре. Няма.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 17:01 от Герри

# 167
  • Мнения: 22 036
А защо темата се обърна срещу Дядото. Според мен е насочна към политиците. Този човек, живее живота си, както е решил. Може да е свят, а може и да е гршник. Няма разлика за нас. Дразнещото е присъствието на Бареков. Наистина, не ви ли е леко обидно, че този човек се появявяа едва ли не като спасител?

# 168
  • София
  • Мнения: 12 374
Даун, а кой наш политик не се явява като Спасител?

# 169
  • Мнения: 14 478
Дразнещото е присъствието на Бареков. Наистина, не ви ли е леко обидно, че този човек се появявяа едва ли не като спасител?
Дразнещо е разбира се. Цялата тема е дразнеща.

# 170
  • Мнения: 4 892
Бареков е луд. Съжалявам, че поставям диагноза, но за мен тоя е луд в най-пълния медицински смисъл на думата. Няма какво да му коментирам.

# 171
  • Мнения: 21 477
 Аз преди си мислех, че е само продажен, но сега гледам, че нещо си и повярва, та май наистина дъската му хлопа.

# 172
  • София
  • Мнения: 12 374
Не, Волен е за диагноза. Бареков е хитър. Изкопирва точно тези черти от ББ, които знае, че са привлекателни за масовия българин и ще му спечелят гласове. Останалото го допълва със свой пълнеж, защото трябва да има и противопостяване.

Тръпки ме побиват от следващите изборни резултати  Rolling Eyes

# 173
  • Мнения: 4 199
Down Under, някои от нас дори не забелязаха тази снимка, тъй като, както вече се писа неколкократно, това е едно от най-естествените състояния на този човек - да се докосне до дарилата го ръка, в знак на признателност. От там насетне ни най-малко съм очаквала, че поле на дебатиране ще бъде дали дядо Добри е духовен и обществен образец. Той бе даден за пример и сравнение и въпросът е Дали можем да бъдем като него. Явно, не.

# 174
  • Мнения: 14 478
Не, Волен е за диагноза. Бареков е хитър.
Съгласна съм.
Волен го играе патриот с ушанка. Ето ТОВА е ДИАГНОЗА!!!!

# 175
  • Мнения: 576
Пред народното ни събрание стои чужд цар. Най-голямата ни църква е с името на чужд светец.
Какви наши герои бре Пурко. Няма ги бре. Няма.

Айде и аз у мелето с една хипотеза.
Няма ги, защото Левски, Ботев, Вазов, Стамболов, Захари Стоянов - всички до един са писали с горчиви укори срещу Русия и злата роля, която е изиграла в най-новата ни история.
40-50 години бяха оставени срамежливо да надничат само от учебниците, притова внимателно обеззъбени с подбрани текстове. Паметник в цял ръст и опрял раменете в небесата можеха да имат само Ленин и Онзи с Пушката.

# 176
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Гери, аз не погледнах анкетата, а само чета коментарите в темата. Сега ще я погледна.

Бареков ми е много, много гнусен

# 177
  • Мнения: 21 477
 Е, не е чак така. И Левски и Ботев си имат паметници. Наистина, имало е някакво време в което интернационалното е настъпило националното под ботуш, но него дори и аз не помня. После комунистите  изкараха  Ботев и Левски и сие идейно близки и ги почетоха в гранит повсеместно.

 Цялата работа е, че последните години народът се опростачи повсеместно и изпадна в национален нихилизъм. То е направо срамота да демонстрираш елементарно уважение към нещо българско и родно, нежели пък ако е съвременно. Я вижте за кротка муха като Дядо Добри какви простотии се изписаха, та чак го подозряха в необходимост от прокурорска намеса. какво остава, когато се обсъжда някоя друга, по-спорна фигура - трябва да смачкаме всичко, да го призизим да изкрещим, че ние не го уважаваме това нещо.
  Значи, до такава степен в момента мразим себе си, че не искаме и да допуснем, че нещо свестно ходи по тая земя.
 На мен дълги години ми допадаше тая свобода да наплюем всичко, докато накрая почвам за забелязвам, че зад нея не се крие искрено мнение, а просто някакво омерзение към всичко.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 17:28 от Iris04

# 178
  • Мнения: X
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!

# 179
  • Мнения: 576
Е, не е чак така. И Левски и Ботев си имат паметници. Наистина, имало е някакво време в което интернационалното е настъпило националното под ботуш, но него дори и аз не помня. После комунистите  изкараха  Ботев и Левски и сие идейно близки и ги почетоха в гранит повсеместно.

 Цялата работа е, че последните години народът се опростачи повсеместно и изпадна в национален нихилизъм. Тое направо срамота да демонстрираш елементарно уважение към нещо българско и родно, нежели пък ако е съвременно. Я вижте да кротка муха като Дядо Добри какви простотии се изписаха, та чак го подозряха в необходимост от прокурорска намеса. Значи, до такава степен в момента мразим себе си, че не искаме и да допуснем, че нещо свестно ходи по тая земя.

Малко ще издребнея, но на Левски и Ботев има едни скромни барелефчета, нито един в цял ръст, с цялата тържественост, която им подобава. Само за пример, в Париж има поне 4 паметника на Жана д'Aрк. Не казвам, че трябва да го избиваме на великомакедонщина и циркаджилъци, но това, че великите ни царе и борци за свобода на България пребивават в културната среда на София толкова дискретно е показателен.
За Дядо Добри - според мен всеки трябва да е свободен да мисли и да си казва мнението, независимо дали ми харесва или не. Приемане на правото на другия да бъде себе си е част и от "идеята Дядо Добри" - ето на, той целува дори ръката на такова нечестиво продажно животно като Бареков.
За онези, които не го приемат с ореол - не е, че са опростачени в никакъв случай. Свикнали са да бъдат лъгани, мамени, изкористявани и манипулирани и са развили особен вид защитен цинизъм. Аз така си го обяснявам, съдейки по себе си поне.

# 180
  • Мнения: 4 892
Ами аз скоро дадох линк към есето на Людмила Улицка - Сбогом, Европа!

Ако човек го прочете непредубедено, ще види, че в културно, духовно отношение ни е сполетяла съдбата на Русия.

То е актуално и за тази тема, в контекста на това:

Пред народното ни събрание стои чужд цар. Най-голямата ни църква е с името на чужд светец.
Какви наши герои бре Пурко. Няма ги бре. Няма.

Айде и аз у мелето с една хипотеза.
Няма ги, защото Левски, Ботев, Вазов, Стамболов, Захари Стоянов - всички до един са писали с горчиви укори срещу Русия и злата роля, която е изиграла в най-новата ни история.
40-50 години бяха оставени срамежливо да надничат само от учебниците, притова внимателно обеззъбени с подбрани текстове. Паметник в цял ръст и опрял раменете в небесата можеха да имат само Ленин и Онзи с Пушката.

# 181
  • Мнения: 21 477
 Явно не си ходила във Враца Laughing

 за последното изречение - сигурно си права.

пп. Към поста на Ружа е това

# 182
  • София
  • Мнения: 12 374
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!

Е комплекс.
Българите винаги сме били комплексирани от някоя ''Велика сила''.
Византия
Турската упс Османската империя
Русия
СССР
понастоящем ЕС и страната на (уж) неограничените възможности

Ако утре някъде вземат, че кацнат Марсианците, гаранция, че и те ще ни комплексират.

# 183
  • Мнения: 22 036
Аз съм циник. Трябва да призная, че както и да ме трогва Дядо Добри, така и веднага ме наскачат разните ми "страхове". Но не на него се сърдя или ядосвам. По-скоро се дразня на млади хора, подкрепящи Бареков.
Сега, обаче, ако тези хора ме попитат, а кой да подкрепим, не бих могла да отговоря.
Аз, както казах не гласувам, от както съм напуснала страната. Беше морален избор и смятах, че е правилен. Сега и аз не знам какво да правя. Нямам вече драмата да не гласувам, защото не съм "там", но и няма за кого да гласувам. Вярвам, че и мнозина, живеещи в България страдат от същото разделение на личността.

# 184
  • Мнения: 14 478
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!
Отваря се болната тема.
Тя затова е болна, защото е дала отражение върху живота ни на всяко едно ниво.
Но едно е сигурно-Ушанка на българина не може да се сложи. Не само, че не му стои добре, но и ще падне при първата появила се възможност.

Ако ме разбираш какво казвам...

Ирис-преиграваш малко според мен. Не сме негативисти. Просто не е редно да се слага каруцата пред коня. Първо в една държава се оправят важните неща, после подробностите. При нас, обаче, винаги се говори само за подробности и поради тази причина хората са пас, отвратени и  настроени отрицателно. Но в душите си не са такива.

# 185
  • Мнения: 21 477
  Дано да е така

# 186
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Някой май не е ходил в Калофер.

# 187
  • Мнения: 14 478
Някой май не е ходил в Калофер.
И? Паметника на Ботев в Калофер ще направи името Александър Невски българско?

# 188
  • Мнения: 14 478


Ако човек го прочете непредубедено, ще види, че в културно, духовно отношение ни е сполетяла съдбата на Русия.

Да-натресоха ни я обаче. В това е тънката разлика.
Но слава богу, не успяха напълно....
За нас надежда има. За тях не съм убедена...

# 189
  • Мнения: 576

Малко ще издребнея, но на Левски и Ботев има едни скромни барелефчета, нито един в цял ръст, с цялата тържественост, която им подобава. Само за пример, в Париж има поне 4 паметника на Жана д'Aрк. Не казвам, че трябва да го избиваме на великомакедонщина и циркаджилъци, но това, че великите ни царе и борци за свобода на България пребивават в културната среда на София толкова дискретно е показателен.


Говоря за София.
Както и да е, това не е съвсем по темата  Simple Smile

# 190
  • София
  • Мнения: 12 374
Дядо ми е от Калофер, лека му пръст, все още имам роднини там. Последно паметника на Ботев си беше цял-целеничък.

И да ви се изфукам  Simple Smile , но мой прапра(пра?)дядо е кръстник на бащата на Ботев. Дядо ми се гордееше с това родство повече отколкото с децата си.

# 191
  • Мнения: 2 843
Това наистина е повод за гордост. Още повече, че Ботьо Петков е значима просветна фигура; не е важен само като бащата на Христо Ботев.

П.П. Дали има тема за националните герои на България. Интересно ми е какво мислите по въпроса. За едни герои са средновековните царе, за други - революционерите на 19 век; за трети - просветителите, дейците на т. нар. "мирен подвиг".

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 18:24 от Аглая Епанчина

# 192
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Преди да пиша по същество, искам да нарека с пълна увереност малоумник този, който е избрал снимката с Бареков за "лице" на темата. Аз знам  -  по света е пълно и с безкористни малоумници - но залагам 20 лева, че тая работа не е съвсем случайна.

Ако спечеля, ще ги даря.

Забелязвате ли, че Консервативният Бранител на Православието е с червен конец на кунката? Да го пази от зли очи, от таласъми, феликощерици и гаждерици, навярно. И томува вярват стотици хиляди... ох, нали си вездесъщ, Господи.

Дядо Добре (или Добри - не знам) заменя липсващото у българите доверие в общностните им дела - всички дела, без изключение. Той би бил невъзможен, ако вярвахме в клира  - тогава просто щяхме да пускаме стотинките си в кутиите вътре в храмовете.


# 193
  • София
  • Мнения: 12 374
Аглая, защо не пуснеш такава тема? Аз например ще я чета с интерес  Peace

# 194
  • Мнения: 1 286
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм

Съгласна!!

# 195
  • Мнения: 2 843
Аглая, защо не пуснеш такава тема? Аз например ще я чета с интерес  Peace

Направих тема за героите:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=797981.new#new

Заповядайте и в нея.

# 196
  • Мнения: X
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!
Отваря се болната тема.
Тя затова е болна, защото е дала отражение върху живота ни на всяко едно ниво.
Но едно е сигурно-Ушанка на българина не може да се сложи. Не само, че не му стои добре, но и ще падне при първата появила се възможност.

Ако ме разбираш какво казвам...
Много добре те разбирам, защото макар и русофил аз съм преди всичко и основно българка и патриот. И много ме е яд когато постоянно ми се вменява как, едва ли не, не сме били 135 години независима държава, нищо не е зависило от нашата свободна воля и как сме все невинни, малоумни жертвени агънца на нечии пъклени планове. Въобще не ме устройва да го мисля и ще опитам и детето си да възпитам по този начин. Аз вярвам, че винаги, и преди, и по време на соца, и сега, тук е имало (наред с другите) и честни и достойни хора, патриоти, които са се борили за националния интерес. И ценя това, че сме свободна и цивилизована държава с граждани.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 20:42 от Анонимен

# 197
  • София
  • Мнения: 12 374
Аглая, браво   bouquet

# 198
  • Мнения: 1 732


Дядо Добре (или Добри - не знам) заменя липсващото у българите доверие в общностните им дела - всички дела, без изключение. Той би бил невъзможен, ако вярвахме в клира  - тогава просто щяхме да пускаме стотинките си в кутиите вътре в храмовете.

лично аз съм пускала и пускам, не зависимо, че давам и на хорица, които току не среща по улиците или пред Църквата.
Разликата е, че когато пусна в кутиите знам, че парите ми отиват за Църквата, а когато дам на някой човечец, си мисля, че ги давам за него.
В случая с дядо Добри човек е подведен, мислейки си, че ги дава нему лично.
Той не е казвал, че е само 'посредник', не е слагал табелка или знак, че парите са за еди каква си кауза.....
Е, вече е известен, българите го знаем кой е и къде отива нашата лепта . Но преди? Ами чужденците?

# 199
  • Мнения: 428
Тасис, Нино... четох до някъде..
 Hug Hug Hug
Благодаря ви, че мислите по този начин.
Благодаря ви   bouquet

# 200
  • Мнения: 4 892
Тасис, Нино... четох до някъде..
 Hug Hug Hug
Благодаря ви, че мислите по този начин.
Благодаря ви   bouquet

 Hug

# 201
  • София
  • Мнения: 12 374
Ардеа,  Hug

# 202
  • София
  • Мнения: 3 414
Тръпки ме побиват от следващите изборни резултати  Rolling Eyes

Съжалявам, че се отклонявам от темата, но да попитам тези, които ги побиват тръпки: Вие гласувате ли?

# 203
  • София
  • Мнения: 12 374
Винаги! Понякога, признавам си, с омерзение, но задължително гласувам.

# 204
  • Мнения: 21 477
 Гласувам, но като гледам кои са в листите за района ми просто съм отвратена.
 И тоя път листите, и то на всички партии, са пълни с по-голям брой говеда, дори повече от обичайно. Всяка отрепка, ос.ала се максимално, иска втори, трети и десети шанс.

# 205
  • София
  • Мнения: 12 374
Да вземем да си направим партия от списващите тук във форума, и мъже и жени (без Херкулес), и да запретнем ръкави да се преборим с хаоса и корупцията. Така като гледам, повечето сме свестни хора  Simple Smile

# 206
  • Мнения: 38
Да вземем да си направим партия от списващите тук във форума, и мъже и жени (без Херкулес), и да запретнем ръкави да се преборим с хаоса и корупцията. Така като гледам, повечето сме свестни хора  Simple Smile
Трудничко ще се случи. Някои вече се опитахме. Много пари си трябват и много връзки.

# 207
  • Мнения: 4 199
Таис, направо вече ми се струва невъзможно някой да детронира нароилите се, кръвосмучещи котерии  Confused

# 208
  • София
  • Мнения: 12 374
Джули, и мъжът ми мисли като теб и от години драпа да се ''изнасяме''. Аз обаче се дърпам, не искам да повярвям, че няма решение, че нещата няма в един момент да тръгнат нагоре. Не знам кога и как, но..някога.

Абе старият лаф, че надеждата умира последна ме обрисува доста добре  Wink

пунтина, не знаех, че е имало опит. Какво стана, ако е удобно да разкажеш, разбира се  Peace

# 209
  • Мнения: 38
Джули, и мъжът ми мисли като теб и от години драпа да се ''изнасяме''. Аз обаче се дърпам, не искам да повярвям, че няма решение, че нещата няма в един момент да тръгнат нагоре. Не знам кога и как, но..някога.

Абе старият лаф, че надеждата умира последна ме обрисува доста добре  Wink

пунтина, не знаех, че е имало опит. Какво стана, ако е удобно да разкажеш, разбира се  Peace

Регистрирахме гражданско сдружение и Орлов мост регистрирахме. Тръгнахме да правим обединение всички протестиращи. Т.е. всички граждански сдружения и НПО-та. И после като ни казаха колко пари трябва да налеем в това да се регистрираме, лошо ни стана (за регистрация на партия). ОТ там част от хората хвръкнаха по различни по-малки партии и се регистрираха през тях. Истината е, че има много наши хора, дори при Бареков, в опита Картаген да бъде разрушен. Други заминаха при Цонев, той ги прецака и се отказаха от тях. Трети отидоха в Християнски съюз или нещо такова бяха. Всеки си избра партия. А тези, които искахме да регистрираме наша партия с граждански борд над властта, просто не бяхме удобни и ни разбиха отвътре. Сега няма партия.

Как да ви го обясня?! Заплахи към семействата, привикваха ни по районни... всякакъв натиск. Започна се още от февруарските протести, продължиха тези неща и след това и при управлението на БСП.

Едни приятели само регистрираха партия КОИ, но в крайна сметка не видях да са се кандидатирали за изборите, още повече, че са световно неизвестни, вече. Имаш ли пари- имаш партия, нямаш ли- нямаш. Просто така седят нещата. Или влизаш с някоя от големите партии, които имат шанс или просто не влизаш и си седиш неутрално човече като мен.

Иначе имах предложения да ходя къде ли не. Но просто съм на мнение, че ако ще се прави нещо, искам да е с чисти хора. 

# 210
  • Мнения: 1 732
Темата съвсем в политиката заби.  Confused
Да вземем да си направим партия от списващите тук във форума, и мъже и жени (без Херкулес), и да запретнем ръкави да се преборим с хаоса и корупцията. Така като гледам, повечето сме свестни хора  Simple Smile
Мен за политик и управляващ не ме бива.
И без спретване на партия може да се противопоставяме на корупцията и пошлостта.
Поне каквото зависи от мен, така правя.


Иначе имах предложения да ходя къде ли не. Но просто съм на мнение, че ако ще се прави нещо, искам да е с чисти хора.  
Ами то май повечето хора се имаме за чисти.
Не съм чула някой управляващ да каже: аз съм неморален, покварен и с нечисти помисли.
Джули, и мъжът ми мисли като теб и от години драпа да се ''изнасяме''. Аз обаче се дърпам, не искам да повярвям, че няма решение, че нещата няма в един момент да тръгнат нагоре. Не знам кога и как, но..някога.

Абе старият лаф, че надеждата умира последна ме обрисува доста добре  Wink
 
И аз съм от вярващите. Сигурна съм, че ще тръгнат нагоре. Ако ще и да звучи като идеализъм, наивност и каквото и да било подобно.

# 211
  • Мнения: 4 199
 take a smile, да не забравяме, че темата целеше именно политическо внушение, прелисти набързо най-първите постове Peace

# 212
  • Мнения: 38
Темата съвсем в политиката заби.  Confused
Да вземем да си направим партия от списващите тук във форума, и мъже и жени (без Херкулес), и да запретнем ръкави да се преборим с хаоса и корупцията. Така като гледам, повечето сме свестни хора  Simple Smile
Мен за политик и управляващ не ме бива.
И без спретване на партия може да се противопоставяме на корупцията и пошлостта.
Поне каквото зависи от мен, така правя.


Иначе имах предложения да ходя къде ли не. Но просто съм на мнение, че ако ще се прави нещо, искам да е с чисти хора.  
Ами то май повечето хора се имаме за чисти.
Не съм чула някой управляващ да каже: аз съм неморален, покварен и с нечисти помисли.
Джули, и мъжът ми мисли като теб и от години драпа да се ''изнасяме''. Аз обаче се дърпам, не искам да повярвям, че няма решение, че нещата няма в един момент да тръгнат нагоре. Не знам кога и как, но..някога.

Абе старият лаф, че надеждата умира последна ме обрисува доста добре  Wink
 
И аз съм от вярващите. Сигурна съм, че ще тръгнат нагоре. Ако ще и да звучи като идеализъм, наивност и каквото и да било подобно.



То те не са го казали пряко, но то си им личи. Защо някой ще избира да ходи с хора , които са били бивши човечета на ДС и прочее. Според мен, за да се случи нещо, все пак трябва да е с хора, които сме си ги избрали, а не някой да излезе и чисто популистки да започне: "Аз ще направя магистрала" , "Аз ще ви направя еди какво си".
Шансът това да се случи- не ме разбирайте погрешно, но шансът да се случи от точно тези хора по екраните е 1 на милион. Т.е. май няма и да се случи.  newsm78

# 213
  • Мнения: 4 841
Имаш ли пари- имаш партия, нямаш ли- нямаш.

Нормално. Политиката е скъпо удоволствие. И няма какво да се заблуждаваме, че хора, които нямат пари за регистрация, наем на офис, автомобили за пътуване из страната и партийно строителство, елементарна техника (компютри, факсове, телефони), рекламни материали - ще съумеят да реализират идеите си и да управляват честно и безпристрастно, без да се поддадат на корупционни схеми и форми на облагодетелстване. Дори не лично, а (уж) за каузата.
Времето на голия ентусиазъм отдавна отмина.

# 214
  • Мнения: 4 892
Или както беше казал някой отдавна - в някои чужбини хората първо са бизнесмени, после стават политици, а тука стават политици, за да си направят бизнеса.

# 215
  • Мнения: 38
Или както беше казал някой отдавна - в някои чужбини хората първо са бизнесмени, после стават политици, а тука стават политици, за да си направят бизнеса.
Е, навсякъде другаде мафията е част от държавата, но в България нашата мафия си има държава.

# 216
  • Мнения: 742
 Отварям темата,чета1,2,3 страници се говори за дядо Добри,някой вкара филм,че поста е политически настроен...Омръзва ми да чета що годе едни и същи мнения и цъкам на последната страница,ха темата вече не е за дядо Добри,ами иде реч за политика.Колко зле сме станали ние българите!Дори и авторката да е пуснала темата с цел богопомазване на даден политик,не можем да се абстрахираме от това и да говорим всъщност за другата ,добрата част от цялата работа,да насочим вниманието си към един човек,който наистина прави нещо стойностно в живота си,да коментираме него,а не Бареков или Бойко или който и да е друг палячо.Защо така,бе хора?!Защо веднъж не обърнем внимание на това,че все още има българи?!Има от онези българи ,за които само сме чели!Аз не съм от тях,но ми става мило и топло ,когато някой ми напомни за тях и искам да чета,да гледам и поне веднъж да не се намесват сегашните българи в цялата идилия.Оставете политиците,те са срам за българския народ! Нека в една такава хубава тема обсъждаме само и само добрината на истинския българин .Защото българите сме такива,такива сме като дядо Добри,но сме забравили.Нека пишем за него и нека се опитаме поне мъничко да сме като него,зарежете политиците,защото народът прави държавата,а народът сме ние! Нека се опитаме мъъъничко да сме добри и да видим тогава какво ,ще стане.Промили са ни мозъците и никой не осъзнава това.В България има само злоба и негодувание,а ние българите не сме такива.Спомнете си....

# 217
  • Мнения: 7 006
Отварям темата,чета1,2,3 страници се говори за дядо Добри,някой вкара филм,че поста е политически настроен...Омръзва ми да чета що годе едни и същи мнения и цъкам на последната страница,ха темата вече не е за дядо Добри,ами иде реч за политика.Колко зле сме станали ние българите!Дори и авторката да е пуснала темата с цел богопомазване на даден политик,не можем да се абстрахираме от това и да говорим всъщност за другата ,добрата част от цялата работа,да насочим вниманието си към един човек,който наистина прави нещо стойностно в живота си,да коментираме него,а не Бареков или Бойко или който и да е друг палячо.Защо така,бе хора?!Защо веднъж не обърнем внимание на това,че все още има българи?!Има от онези българи ,за които само сме чели!Аз не съм от тях,но ми става мило и топло ,когато някой ми напомни за тях и искам да чета,да гледам и поне веднъж да не се намесват сегашните българи в цялата идилия.Оставете политиците,те са срам за българския народ! Нека в една такава хубава тема обсъждаме само и само добрината на истинския българин .Защото българите сме такива,такива сме като дядо Добри,но сме забравили.Нека пишем за него и нека се опитаме поне мъничко да сме като него,зарежете политиците,защото народът прави държавата,а народът сме ние! Нека се опитаме мъъъничко да сме добри и да видим тогава какво ,ще стане.Промили са ни мозъците и никой не осъзнава това.В България има само злоба и негодувание,а ние българите не сме такива.Спомнете си....

Сори ма "добро"-то е субективно понятие

За мен да редиш купчина камъняци и да ги наричаш"храм божи"е простотия,при това върховна,и няма нищо общо с "добро"!

А в същото време истинският храм/ПриРодата/бива потъпквана и унищожавана..

Бай ти Добри,подобно майка Тереза е пример за 100%духовно лицемерие и грам не ми пука от благата му физиономия.
Всъщност,сигурна съм,че самият той не си дава сметка за нещата..

Факт,че Тереза помага не от любов към човека,а защото "бог"изисквал това от нея!

Факт,че бай ви Добри,прави дарения,защото иска да изкупи стари грехове пред"бога",самият той го е казвал.
Някъде да виждате в мотивите му алтруизъм и любов към Творението?
Аз виждам само страхопочитание(не любов) пред Твореца..


# 218
# 219
  • Мнения: 1 355
Не съм чела всичко, което сте писали преди мене. Ще напиша какво мисля.

Няма значение къде отиват парите, които е събрал дядо Добри. Ако БПЦ ги харчи небогоугодно - само Бог може да ги осъди.

Няма значение и защо дядо Добри събира парите и какъв човек е бил или сега е той - това си е неговата мисия, приел е ролята си и я изпълнява без съмнения.

Дядо Добри е тук, за да събира милостиня и въпросът за нас е дали ние можем и искаме да я дадем.

Според мен този старец прави повече за вярата в доброто, от цялата БПЦ.

Да не гледаме кой как е изхарчил парите, които е събрал. Да премерим чрез тези пари колко вяра и добрина са дали хората дарители.

Общи условия

Активация на акаунт