Дядо Добри

  • 9 547
  • 219
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 14 478

Защо не можем да сме като дядо Добри? Защото е глупаво да застанем всички и да просим за църквата... Wink
Това буквално. А преносно защо не можем всички да сме добри? Аз не съм убедена, че дядо Добри е добър. Така казват, но не го познавам...

# 61
  • Мнения: 10 547
В предно мнение написах, че няма нужда добрината да се мери само с просене пред и в името на църквата. Мога да събирам и пари за домове за стари хора, приюти за кучата, лечение на болни деца или за опазване на изчезващ биологичен вид. Все тая. Аз не съм този тип, страдащ от алтруизъм. От опита си твърдя, че и 98% от останалите не са.

# 62
  • Мнения: 14 478
В предно мнение написах, че няма нужда добрината да се мери само с просене пред и в името на църквата. Мога да събирам и пари за домове за стари хора, приюти за кучата, лечение на болни деца или за опазване на изчезващ биологичен вид. Все тая. Аз не съм този тип, страдащ от алтруизъм. От опита си твърдя, че и 98% от останалите не са.
Ама тя темата е за дядо Добри , а не за благотворителността по принцип.
Някои страдат от зле насочен алтруизъм, други от алкохолизъм. И двете са еднакво вредни.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 374
Според мен, пита по-скоро риторично. Иначе въпросът ще е, мм, наивен. Меко казано.

А, като каза Майка Тереза, ето една личност, за която силно вярвах, че е светица. После случайно четох някакви неща, обвинения разни и т.н., и сякаш си преосмислих позицията. Не твърдя, че съм права, просто вече не мога да я възприема по същия възторжен начин.



# 64
  • Мнения: 21 604
 Знам го Дядо Добри. Много често пътуваме с него в едно направление. Той е човек от друго време и от друг свят - самовглъбен и потънал в делото си.
  Симпатизирам му искрено.

 

# 65
  • Мнения: 10 547
Не съм сигурна, Таис, но си мисля, че зад всеки отдал се на такъв начин на живот човек, седи една голяма тайна или кръст, който носи и вина, която изкупува. Може и да бъркам, а и обобщавам на едро.

# 66
  • Мнения: 4 771
И аз така мисля. Не го свързвам с алтруизъм и доброта точно - а точно с изкупление някакво.

Поне така може да е било в началото, после е станало навик и начин на живот, може би.

# 67
  • Мнения: 14 478
Не съм сигурна, Таис, но си мисля, че зад всеки отдал се на такъв начин на живот човек, седи една голяма тайна или кръст, който носи и вина, която изкупува. Може и да бъркам, а и обобщавам на едро.
За вината и изкупуването не съм сигурна.  Може и да има, може и да няма. Може би просто така иска да живее.

# 68
  • Мнения: 21 604
Светците също са били реални хора, за които съвременниците им също вероятно биха могли да кажат нещо негативно, времето е отвяло реалното и е оставило мита. Не съм богослов, та да кажа, дали Дядо Добри би бил светец, някакъв аскет е и аз го уважавам.
 
 А на фона на разни духовни лица у нас, не е само светец, ами и оттатък. Grinning

 

# 69
  • София
  • Мнения: 12 374
Ирис, много ми харесва твоето мнение.

Каси, не знам, може и да има, може и да няма.
Една приятелка навремето казваше, че всеки от нас си носи кръста. Мисля, че е права. Моят например често ми тежи като планина, но като си помисля за милиони хора, които нямат нищо, си давам сметка, че нося карфица на гърба си.

# 70
  • Мнения: 4 199
Много по-реални и пълнокръвни са ми точно тези образи, преживели някакъв преломен момент в живота си, довел ги до този своеобразен ''катарзис'' и начели свой собствен път.

# 71
  • София
  • Мнения: 152
 Shocked Въобще не бях обърнала внимание на снимката. Тоя плужек Бареков се бута навсякъде, направо ще повърна!!!

# 72
  • Мнения: 1 289
Да сте чули църквата да е помогнала на бедстващите в Мизия и другите градове?

# 73
  • Мнения: 14 478
Да сте чули църквата да е помогнала на бедстващите в Мизия и другите градове?
Църквата се занимава със себе си. Работи върху себе си. И се интересува основно от себе си.
Това е причината останалите хора да не се интересуват от нея. С изключение на дядо Добри.
Той не е разбрал какви златни попчета имаме щото няма телевизор...

# 74
  • Мнения: 8 836
Дядо Добри го възприемам като човек от друго време и друг свят, но не в добрия смисъл на думата. Не може всички да са като него, даже е вредно. И в двата смисъла на думата. Точно църквата не заслужава жеста, но не мисля, че старецът го прави заради тази институция. Мисля, че го прави заради себе си. Малко ми е мъчно за него, в голямо заблуждение е изпаднал, ако мисли, че така изкупва някакъв грях. Сега го прочетох в тази тема, не знаех. Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.

Общи условия

Активация на акаунт