Дядо Добри

  • 9 498
  • 219
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Преди 8 години срещнах този прекрасен старец в една от новопостроените църкви в Асеновград, когато бяхме на откриването с моите колеги. В началото не знаех кой е, а след като попитах един свещеник той каза, че когато видя този човек насреща ми, трябва да се усмихна и да го докосна, защото бил всепризнат от цяла България и познат като Българския светец. По-късно разбрах, че въпросният човек се казва Дядо Добри или поне е познат под това прозвище. На първи поглед не особено висок мъж, с дълга коса и брада, но винаги е облечен със стари, вехти дрехи. Чувала съм, че бил голям дарител на църквите. Още повече, че допринесъл за много новопостроени църкви. Всяка една българска християнка може да срещне старият светец на откриването на новите църкви. Той винаги е там. Изключително вярващ, добър, състрадателен и мил, и винаги дава всичко от себе си за доброто на хората. Той е някак си от типа хора, които и потникът от гърба си могат да свалят само и само на вас да ви е добре. Вие да сте щастливи. 5 минути разговор с този старец ми дадоха много повече от вяра, дадоха ми пример за това какъв човек искам да бъда.

Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

# 1
  • Мнения: X
Изключително умилителен човек, който наистина се е отдал на мисията на живота си - да дарява за църквата. Помня го от времето, когато просеше пред Александър Невски. Писаха, че бил събрал 17 000 лева, които дарил за ремонта на храм. Определено за църквата е светец.
В същото време бях чела негово интервю, че мрази жените, които му опропастили живота и били дяволски изчадия.

Замислих се ако го бях срещнала преди 50 години някъде дали щеше да ми хареса толкова? Същият човек ли е бил тогава? Замислих се колко могат да променят хората живота си, ако поискат.
Всъщност какво означава "добър човек"?

# 2
  • Мнения: 4 759
Умилителен - да, мисля, че това е точната дума.

Дали е добър - не знам. Това, че даряваш на църкви - дори и по този себеотрицателен начин - не те прави автоматично такъв.

# 3
  • Мнения: 14 478

Това че ходи с вехти дрехи и не се е къпал ли го прави "свят"? Има и други, дето даряват и на църкви и на болни хора.
Какво значи добър-да дариш пари на поповете?

# 4
  • Мнения: 2 850
Той си има неговата мисия. Но неговата мисия мен не ме трогва.  Трогват ме хора, даряващи за деца, за болни хора.

# 5
  • Мнения: 15 226
Не знам дали е светец, не знам дали в БГ има светци, но определено е човек, носещ духовност в себе си. Не всеки би могъл да е беден /материално/, но да дарява повече от всички. Не е важно дали ще дари на църквата, на болница или някъде другаде, важно е, че има мисия, на която се е отдал изцяло. Сигурно има причина, която е обърнала живота му и го е направила такъв, какъвто е днес, но това сякаш не е толкова важно.

# 6
  • Мнения: 1 040
Не знам дали е свят или изперкал, но се възхищавам на хора като него -
 способни да дарят всичките си пари и да останат бедняци.

# 7
  • Мнения: 8 889
Не, не симпатизирам на дядо Добри.
Не виждам нищо благородно в това да събирам дарения за БПЦ, която е огромен собственик на имоти и капитали  Peace
Действително всеки има право да подкрепя, каквато кауза желае, но аз не разпознавам в неговата смислена такава.

# 8
  • Мнения: 431
Не съм го срещала, нямам мнение за момента.

...Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

Но си мисля, че съществуват единици, които биха зарязали всичко светско!!! и биха се отдали на подобна мисия. Аз не бих могла, а и не познавам такива хора и сред близките си. Ти би ли? Не говоря само за дарения.

# 9
  • Мнения: 14 478
Не, не симпатизирам на дядо Добри.
Не виждам нищо благородно в това да събирам дарения за БПЦ, която е огромен собственик на имоти и капитали  Peace

Може би точно заради това го дават по телевизията в сълзливи репортажчета и всички трябва да се прехласваме колко е важно да се даряват пари на поповете с ролексите и линкълните.
Изкараха един  добронамерен и леко изперкал дядо, за да го развяват като прани гащи в подкрепа на една съмнителна кауза.

# 10
  • Мнения: 4 892
Себеотрицанието не е за всеки. Светец ми е твърде пресилено, но виж символ по-коректно ми звучи. Символ на нещо. Нещо положително определено. Възможно е Дядо Добри да предизвика и отрицателно отношение, но по-скоро смятам, че обектът на неговите дарения допринася за това. Така че, ако се абстрахираме от Църквата, мисля, че се изисква някакво специфично състояние на духа, за да се отдадеш така. Склонна съм да приема да го нарекат и лудост. В положителен смисъл на думата. Но е явление и то много специално. Защото малцина безкористно биха направили такова нещо. Лудите не правят така, тези, които искат изгода също. Малко ме натъжава факта, че хората сме способни да омаловажим такъв акт, такова дело, като дядо Добревото, ползвайки го като аргумент за какви ли не глупости, като оправдание, като повод за хула и прочие.

# 11
  • Мнения: 1 732
Ах...'дяволски изчадия', а взима пари и от тях.
С ' опропастен живот" , според интервюто, което не съм чела, наистина ли безкористно събира и дарява тези суми? Някои хора ги гони духовната корист, която може би е дори по- страшна от триимзерната, чисто материална.

Иска ми се да вярвам, че наистина е така свято делото му, както го представят и както изглежда на пръв поглед.
Лично аз много съм се трогвала и вълнувала, когато съм чувала за дядо Добри.
 
Прекалено ярък е контрастът между делото на дядо Добри, неговата дан и имотите/ ролексите и линкълните и затлачените уникални православни храмове и манастири по пещери и провинциални кътчета.
Не ми се иска да ровя. Често разрови ли човек,  мирише.

# 12
  • Мнения: 4 199
Доколкото съм чела, дядо Добри е казвал, че е допуснал  ''голям грях''. Дори това да е мотивът, който е обърнал и преосмислил живота му, не мисля, че го е сторил с ''индулгенционни'' подбуди. Никой не може да знае как един или множество житейски перипетии могат да обърнат живота му и точно в каква насока. За мен този човек е безостатъчен, разкрива ни един полет на Доброто и Човешкото и прави така, че не оставя безразлични успелите да се докоснат до личността му, така че в случая за мен е от второстепенно значение за какво и на кого дава събраните пари.

# 13
  • Мнения: 1 749
Дядката е от Байлово - селото, от което е баба ми. Първият ми спомен за него е откакто бях на 6 години.
Той си вярва в Църквата като "Храм Господен", както казва. Чужди са му и политици, и капитали, и всякакви странични неща. Просто не разбира. Това е неговата кауза, и нея следва. Ако някой друг има желание да се дарят 17 000 лв другаде, е свободен да застане с него, да ги събере, и да ги дари където си ще! Тогава ще е в правото си да ги разпределя както пожелае.
 

# 14
  • Варна
  • Мнения: 610
 Всеки има своята истина за правене на Добро.Уважавам истината на дядо Добри,но честно казано не го разбирам.
За мен светец е отец Иван от Нови Хан.

Общи условия

Активация на акаунт