Дядо Добри

  • 9 522
  • 219
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 836
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Нали всички в крайна сметка се стремим към щастие? Ами ако човекът е щастлив само и точно по този начин? Негов избор и както виждаме го държи прав и на 100 години! Дай Боже всекиму!

А ако говорим за "коефициента на полезно действие" на делото му, то може би трябва да си дадем сметка, че често супер големи грешници са най-полезни за хората с това или онова /примерно осигуряват работа на хиляди/. И обратното. Просто мерилото трябва да е друго.

Нямам никаква представа за него, дори най-повърхностна и се надявам наистина да е щастлив с това. Моето мерило наистина е друго и затова го смятам за празна работа.

# 91
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не знаех, че ти си счетоводителя. Ролекса и Линкълна към коя графа се водят в тефтеря?
Дядо ви Добри е добра бърсалка за светите отци населяващи храмовете господни нали?
Имаш стила на Бареков. Би могла да си в щаба му дори. Ще те оцени.

# 92
  • Мнения: 1 040
Барека свърши парите, за какво й е притрябвал...

# 93
  • Мнения: 6 365
Напълно изгубена душа и пропилян живот. За нищо.
Нали всички в крайна сметка се стремим към щастие? Ами ако човекът е щастлив само и точно по този начин? Негов избор и както виждаме го държи прав и на 100 години! Дай Боже всекиму!

А ако говорим за "коефициента на полезно действие" на делото му, то може би трябва да си дадем сметка, че често супер големи грешници са най-полезни за хората с това или онова /примерно осигуряват работа на хиляди/. И обратното. Просто мерилото трябва да е друго.

Нямам никаква представа за него, дори най-повърхностна и се надявам наистина да е щастлив с това. Моето мерило наистина е друго и затова го смятам за празна работа.

Ако се пише истински православен, то не би трябвало да се стреми към усещане за щастие. Друга е целта, ако поровиш по-дълбоко. Дядо Добри не е светец- в православието "светец" е технически термин и значи едни определени неща. Не да си просто добър. Може да си гадняр и пак да си светец.

Иначе в България има много светци, знайни и незнайни, но този не е от тях.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 374
Е, щом Мамасита казва, че не е, значи не е. Слагайте ключ, загадката се изясни.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 878
Не само Мамасита казва така, а всеки, който е поне малко запознат с религиозна канонизация. За да бъдеш провъзгласен за светец, трябва да отговаряш на определени условия, а дарителството и добротата, съвсем не са достатъчни условия.

п. п. По темата - смятам, че е пусната с цел партийна пропаганда за Бареков.

# 96
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние тук не обсъждаме официалната канонизация. На всички ни е ясно, че за да бъде провъзгласен някой за светец, си има правила и условия, и само Църквата (за добро или лошо) може да реши кой става и кой не, грубо казано.

С мой приятел завършил богословие, сме обсъждали православието. Аз не съм религиозна. Според него щастието от православна гледна точка и да постигнеш единение с Бог. Един вид, да се разтопиш в Него.

От тази гледна точка, ние няма как да знаем и да отсъждаме дали и доколко дядо Добри е щастлив.



# 97
  • Мнения: 6 365
Православието не е само Линкълна и Ролекса. Ако някой се чуди в какво се състои работата, трябва да открие т. нар. "светоотеческа традиция". Освен свещениците в православието има и т. нар. "старци". Някои от тях са и светци, но това не е най-важното.

Според приказките и историите, светецът прави няколко специфични и повтарящи се неща. Като например да може да усеща душевното състояние на хората и понякога да променя възприятието им към по-добро духовно състояние. Също така минимум изискване е да виждаш света като изпълнен със светлина (или благоухание, това е подробност, но идеята е една и съща). Минимум изискване е присъствие, от което сърцето на човек подскача от радост.

Виждала съм Дядо Добри. Като го видиш, не се усеща това подскачане на сърцето от радост. Той си е само мирянин, в други времена би имал наставник, който да му каже какво още да прави освен дарителството. Защото наистина само с упоритост не може да си купиш небесното царство. Иска се и друго.

Таис, твоят приятел си пада голяма доза индуист Simple Smile В православието няма разтапяне в бог, има пълно запазване на индивидуалност, само че след вид "трансформация", в която човек се превръща в същото нещо, което е и Богочовекът.

# 98
  • София
  • Мнения: 4 878
С мой приятел завършил богословие, сме обсъждали православието. Аз не съм религиозна. Според него щастието от православна гледна точка и да постигнеш единение с Бог. Един вид, да се разтопиш в Него.

Приятелят ти само си е губил времето в специалност "Богословие". Според Православието, човек изобщо не трябва да се стреми към щастие и пълно щастие никога не може да бъде постигнато в земните условия. А отношенията с Бога са като на личност с личност, а не разтапяне и изгубване на едната личност в другата.

# 99
  • София
  • Мнения: 12 374
Мамасита, пак правиш грешката да превръщаш лични твои усещания или липса на такива за общовалидни. Не са.

Твоята душа може и да не ''подскача''. Други пък трепват, писа се вече.

И така и така сме на тема светци, ето един разказ на Маркес, който лично мен ме размисли много преди време:
http://chitanka.info/text/23650-svetitsata

Добре, ще го информирам за загубата на време  Wink

# 100
  • София
  • Мнения: 4 878
Таис, твоят приятел си пада голяма доза индуист Simple Smile В православието няма разтапяне в бог, има пълно запазване на индивидуалност,

Точно. 

# 101
  • София
  • Мнения: 12 374
Надали, но щом вие казвате  Sunglasses

И понеже всеки спор с някои потребители е преливане от пусто в по-пусто, ви оставям на богословските размишления. Доколкото помня един цитат на Йоан Златоуст, щастието е да се вгледаме в себе си и да сме благодарни на това, което животът ни дава.
Пожелавам ви го   bouquet

# 102
  • Мнения: 6 365
Таис, в този разказ преброих десетина светци, всички от които се борят за невъзможното в този живот. Любимият ми беше оня, дето измисля сценарии, но не иска да снима филми, защото се губят идеите. Това е и основното: в този живот не може да "реализираме на лента" истинското щастие, истинската идея.

Дядо Добри е "светицата" в кутията. А светците са други. Светците са обикновените българи, които се борят. Както казах- в България ги има много. А и не само канонизираните са светци- в много източници се посочва, че има много хора, които са достигнали святост, но все още не са официално признати- и са не по-малко светци.

# 103
  • Мнения: 21 604
   Четох докъм трета страница и ми се струва, че масово не вдявате, какво прави всъщност дядо Добри, та пишете глупости, че налива в джобовете на оня с ролекса, или в касата на патриаршията, или пък един вид си купува място сред канонизираните или в православния рай.
  
  Човекът дарява събраните средства за съвсем реални неща - През 2005 г. дарява 10 000 лв за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово.
През 2007 г. дарява 25 000 лв за реставрация на Елешнишкия манастир и църквата на село Горно Камарци.
През 2008 г. дарява средства за ремонт на църквата в Калофер.
През 2009 г. дарява 35 700 лв на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, най-голямото дарение от частно лице в над 100-годишната история на храма.

 На вас ако това ви се вижда ненужно и глупаво, аз пък смятам, че е прекрасно.
 И не ние тука сме хората, дето ще нищим мотивите му и то с такъв псевдобогословски уклон, който издава най-вече невежество и претенции.

 Гледайте делата. Себеотрицанието с което ги върши не може да бъде пример, който да последваме, но е и пък срамота да бъде принизяван от дрънкане на глупости.

# 104
  • Мнения: 14 478
  Четох докъм трета страница и ми се струва, че масово не вдявате, какво прави всъщност дядо Добри, та пишете глупости, че налива в джобовете на оня с ролекса, или в касата на патриаршията, или пък един вид си купува място сред канонизираните или в православния рай.
  
  Човекът дарява събраните средства за съвсем реални неща - През 2005 г. дарява 10 000 лв за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово.

Предполагам, че и други дарители има за църквата в Байлово, защото 10 хил са нищо за една църквица...
Но за тях не се говори, защото не са толкова интересни. Тоест -къпят се, не просят и не ходят със стари дрехи. Сигурно и работят нещо.

Общи условия

Активация на акаунт