Дядо Добри

  • 9 531
  • 219
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 4 878
    И тая снимка, дето някой  умник от информационната платформа я е пернал най-отгоре, как дядото целува ръка на Бареков, искам да го информирам, че той целува ръка на всеки, който му даде стотинки Обаче е много показателно с какво точно е онагледена темата. Е така се девалвира всичко свестно, браво.

Не само му е целунал ръка, но го е "благословил" да няма противници.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4274185

# 136
  • Мнения: 8 837
Нека се разберем-богоугодно дело ли е просенето на пари и даряването им на Църквата? Ако да, кой  каза, че на Бог му е угодно това дело? Да не говорим от името на Бога като начало.
За миряните може да е по-добре да се молят в реновирани църкви, да. Както и за децата е по-добре да учат в ремонтирани училища, както и за работещите в обновени офиси. Когато някой дари пари за тези все хубави неща, трябва ли да го обявяваме за светец? Моля ви.....
Когато някой обаче задава въпрос: този бихте ли го нарекли светец, защото е най-големия дарител на Църквата, ще го разкостя съвсем основателно, за да мога да отговоря на въпроса. Обсъждането на мотивите на стареца в този контекст е напълно в реда на нещата и упреците не са на място. Всеки си е казал мнението и се е опитал да се обоснове защо мисли така.
Що се отнася до "душеспасителното дело", даряване на Църкавата
Цитат
Смятам, че дарителството за религиозни институции е повече от похвално, обществено полезно и душеспасително за дарителя.
.... Joy, отдавна се знае за индулгенцията. Може би още се намира по някой да си мисли, че това е подходящ начин за спасение на душата или ако брадатковците тук го обявят за светец и оттатък също ще го броят за такъв? Laughing

# 137
  • Мнения: 21 604
  Всяко добро дело е полезно за душата, дори и да няма отвъден свят в който да я съдят. И да - спасението и реновирането на църква, детска градина, читалище, училище, дом на пострадал е добро дело по все още действащите, извън високо изискващата среда на бг-мама, критерии.

  Колкото до Дядо Добри, той, е, както казах, човек извън този свят, постоянно е потънал в молитвите си и  освен това е вече много, много възрастен.
 В този смисъл, едва ли е разбрал изобщо кой е Бареков. Ако го помолиш да те благослови за едикакво си, прави това, без въобще да отказва или размишлява. Той е смирен човек,  и малко отнесен.

 А това, какъв боклук си, за да се възползваш от стогодишния старец за реклама, смятам, че няма какво да го коментирам.
 

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 14:44 от Iris04

# 138
  • Мнения: 14 478
 "Александър Невски" ли е тая институция? Или църквата в Горно Камарци?

  
Отговорността да се поддържат храмовете е на тази институция, а не да се разчита на просещи дядовци. Но уви, парите се харчат за човешки слабости...
Герри, чета, че на няколко пъти употребяваш (в предишни публикации) думата "буквално"... Може би си скарана наистина с метафоричните значения, поради което (напълно буквално) отговарям така:

1. Случаите на отделни нередности и неизправности не бива да накърняват идеята и смисъла на глобалното. БПЦ сега може и да е в криза (и го казвам с голямо съжаление), но през вековете е била стожер на духовността.

2. Той се противопоставя с пълното безсребреничество, с конкретните богоугодни действия (ремонт на храмове); това не е някакво абстрактно добро, това е действено добро. И е добро за миряните, които могат да се помолят в реновираните (благодарение на него) църкви.
По номер1. През вековете може и да е била. Но вече уви не е. С тези Владици с досиета, дето даже не казаха и едно "Простете" не виждам как и ще бъде.
За разкаяние не са ли чували светините му? То от комунист разкаяние да искаш... ooooh!
По номер 2. Ако се противопоставяш на масовото плюскане с диета  няма да има широк отзвук. За дядото нищо лошо не казвам. Нека да е жив и здрав. Но нито е светец, нито е борец.

Не знам точно какво е, но не е това за което е анкетата.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 14:56 от Герри

# 139
  • Мнения: 2 265
Според вас, мили хора, какво ни пречи да бъдем като него?

А трябва ли да бъдем като него ?

На църквите гледам като на част от архитектурният пейзаж. Хубаво е да се опазват и реставрират, но моите пари бих избрала да отидат за друга кауза. Не мога да отрека, че Дядо Добри е извършил благороден акт, но аз лично не се чувствам докосната от каузата. Всъщност бях по впечатлена от една възрастна жена, която си даде последните пари за хората пострадали от наводненията.

# 140
  • Мнения: 1 732
Един от изводите, които си направих от темата е, че дядо Добри се използва гнусно и манипулативно за целите на политическата сполука на определена партия.
В статията, посочена по- горе, вече са си го провъзгласили за светец така или иначе, без да се стиковат с резултати от нашата анкета тук.
Не знам още до какви дълбини и еквилибристики може да се стигне от човъркане и бистрене на делото му, но лично на мен някои от коментарите ми дойдоха в повече.
Толкова ли са трудни и сложни простите неща?

# 141
  • Мнения: 22 036
Не съм чела мненията, но прочетох статията. Лека погнуса имам от опита на разни "политици" да използват къде що намерят за дребнавите си лични ползи.
Днес Барека използва този човек, който вярвам, има чиси намерения. Утре ще го видим с чалга певица (както му се е случвало де).
Гледайте, четете и мислете като гласувате.

# 142
  • Мнения: 6 365
 Всяко добро дело е полезно за душата...

Да, ама не. Някои добри дела могат да те отведат право в пъкъла. Няма много голямо значение какво правиш, а с какъв дух го правиш. Така че понякога правенето на добро (по човешки критерии) може да е дори вредно за душата- особено ако върви в комплект с възгордяване.

Ако Дядо Добри беше светец, щеше да има такова влияние, че без да събира стотинки, към тия сгради просто да потекат пари за реставрация. Как да стане това? Ами като събуди вярата на хората и те започнат да даряват директно. Има и други начини.

Но е нечестно, че се прави на монах, без да е монах.

Да, светец може да проси и да се облича просто, и да пости, но ако просиш, постиш и ходиш с непрани дрипи, няма да станеш светец, по-скоро обикновен клошар.

# 143
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не мисля , че се
прави на монах

# 144
  • Мнения: 21 604
Не мисля , че се
прави на монах

 разбира се, че изобщо не се прави на монах.

# 145
  • Мнения: 4 892
Не мисля , че се
прави на монах

Аз не мисля, че изобщо се прави на нещо. Просто е такъв какъвто е. Върви си пътя.
А нали знаеш колко е трудно в днешно време - всеки се опитва да те наставлява, да ти казва какъв трябва да си и да ти показва пътя.

# 146
  • Мнения: 14 478
Не мисля , че се
прави на монах

 разбира се, че изобщо не се прави на монах.
Може и да се прави. Може и да е искал да стане монах, но да не е успял.
Май никой тук не знае нищо повече за дядото, освен че проси, не се къпе и ходи с дрипи.
Аз лично никога не вярвам на очите си. Никога нещата не са такива, каквито изглеждат.
Поне в моя скромен житейски опит.

# 147
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не предполагаш ли, че е бивш агент на ДС.

# 148
  • Мнения: 2 843
Аз пък, четейки темата, оставам с впечатление, че някои потребителки всичко знаят за дядо Добри; даже повече от самия него. Едната казва, че не се молел (сякаш денонощно го следи), друга, че се възгордявал (сякаш е отговорен за медийния си облик); трета, че се правел на монах, четвърта - че е в опасна близост с Бареков; пета - че е извършил голям грях, а в една от публикациите грехът дори в убийство прераства. Ще рече човек, че с някакъв опасен злодей си имаме работа.

# 149
  • Мнения: 14 478
Не предполагаш ли, че е бивш агент на ДС.
Ако беше владика щях да заложа на тази карта.

Общи условия

Активация на акаунт