Как да бъда по-добра и по-търпелива към детето ми?

  • 6 827
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 817
*Мириам*,
Много е трудно между 2 и 3 годинки, знам.
Аз си имам вече изграден стереотип - не го слагам да спи следобед, но в 8, 8 и нещо започвам да го подготвям за сън - баня (пазя му бебешкото корито, напълвам го с топла вода и му давам гумени играчки, чашки и панички; оставям го да се плацика, докато водата не изстине); директно след банята, слагам пижама и отиваме да кажем "лека нощ" на останалите у дома; следва приказка - която наистина много помага в успиването (и за това имаме изграден ритуал: облягам се, а той се гушва в скута ми, за да гледа картинките, докато чета); след приказката гасим лампата и го галя и гушкам, докато се унесе. В девет-девет и нещо е заспал, и аз разполагам с вечерта си - интернет, четене на книга, филм.
Домакинската работа я правя през деня, малко по малко; готвя прости и лесни за приготвяне ястия. Единственото, което си оставям за вечерта, е гладенето.
- мнението ти много ми хареса и направо се унесох, докато го четях. Много благодаря за него. И ние с бебо правим подобно на вас, но ти така прекрасно си го описала...  Hug
miliontravel ,  Hug

# 31
  • Мнения: 2 156
Привет, LifeIsBeautiful и благодаря за ласкавия отзив  Hug
Лесно няма, но децата си растат, растат, растат....  Crazy

# 32
  • Варна
  • Мнения: 87
Първото нещо е реши кое е Проблем с голямо П - това, че детето не спи, или че ти нямаш грам свободно време за себе си?

Няма деца, които да са изкукуригали защото не спят на обяд. Но има родители като теб, на които не им издържат нервите и правят глупости.

И къде е в цялата картина таткото, който трябва да помага и да те разбира, че и ти си човек и имаш необходимостта да си починеш?

# 33
  • Мнения: 85
Хахаха , явно ме осъждаш по някакъв твой си начин..и не искам да си мисля какво имаш предвид.
Таткото работи работи работи работи работи. ........
След като малкия е взел решение да не спи му измисям нов график.
А и заглавието на въпроса ми е: как да бъда по добра и по търпелива, към детето ми, което не иска да спи?
Следователно имам проблем, който искам да реша.
На малкия не му пречи безсънието явно.
Но нямам нито една приятелка майка, на която детето й да не спи на обяд. И искам съвет от форум.
Много от вас са ми помогнали със съвети, за което много благодаря.
В един момент аз лично "изтрещях" на безсънието на обяд на малкия.
Но мисля ,че това няма да се повтаря.
А и не ме съди толкова строго.  Ти най вероятно имаш време за кафенце, среща а приятели и дори ходиш сама до магазина, отстрани е лесно. Simple Smile лека

# 34
  • Мнения: 336

И къде е в цялата картина таткото, който трябва да помага и да те разбира, че и ти си човек и имаш необходимостта да си починеш?

Помагащите и разбиращи татковци обикновено са на работа по време на следобедния сън на децата  Grinning

miliontravel, не обръщай внимание на глупости.

# 35
  • Мнения: 765
Milliontravel,не можеш да си представиш колко добре те разбирам, все едно аз съм пуснала темата Crazy
При нас положението е същото, не спи на обед от поне 1 година- спи му се, но не иска да спи.По никакъв начин не мога да го накарам да спи, голям инат е. И става адски кисел и раздразнителен, направо ужасен.  Вечер заспива в 22, става  в 6-7 сутринта. Гледам го сама, не сме се разделяли за 1 час, просто няма на кого да го оставя. Нямаме помощ отникъде, наистина. Таткото работи от 6 до 18 ч., от 1 месец поне  вечер като си дойде или го изкарва, или си играят. Обаче доскоро малкия изобщо не искаше да излизат само двамата, искаше и аз задължително да съм там, а до преди няколко месеца имаше период, в който плачеше от баща си и бягаше от него  Tired И аз изобщо не мога да се наспя, нито да си почина. Леко им завиждам на майките, чиито деца спят от 20 до 8 часа+ 2-3 часа следобеден сън( и това на възраст 2,6-3 г.). От известно време поне започна да се занимава сам, но той също е много палав-катери се, прави доста бели, разхвърля всичките си играчки из целия апартамент и ми отваря голяма работа после да ги събирам и сортирам Tired  Не е ходил на ясла, нито засега ще ходи на градина. Надявах се поне там да се научи да спи, да си събира играчките и най-вече исках да е сред други деца да не му е скучно, лятото го приеха и го записах, но баща му го отписа и иска аз да си го гледам още няколко месеца. Тъй като съм бременна и не мога да спя през нощта, съвсем не мога да се наспя и денем се чувствам разглобена, изтощена и нямам сили за нищо. Много ми се доспива по някое време към 13-14, но той като не спи няма как. Започнах да му пускам повече филмчета, давам му таблета да играе и поне мога да свърша нещо. Много е трудно наистина, като няма помощ и на кого да го оставиш поне за 1 час. Щом детето ще ходи на градина ,  ще се изморява повече, а и ще гледа,че другите деца спят и може и той да започне да спи Simple Smile И аз преди толкова се ядосвах като не спи, но вече не го карам, защото само се изнервям. Трябва да стискаме зъби и това е  Hug

Последна редакция: чт, 18 сеп 2014, 11:26 от Marsinka

# 36
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вечер заспива в 22, става  в 6-7 сутринта.

това е много малко сън за дете около 3г...
моето е на 2г.9м. спи наобед час, час и нещо.
вечер в 20.30 най-късно е в леглото, сутрин става в 7.30

опитай се малко по малко да измениш часът на лягане (всеки ден 15мин. по-рано), създай ритуал (къпане, миене на зъби, приказка, песничка, гасене на лампа).

събирането на играчки е негова работа - вади се една играчка, играе се, прибира се и после се вади друга. въведи и това правило и ти отпада подреждането.
следобед го слагаш в леглото. като не иска да спи - да гледа книжка или да се занимава тихо и сам 1ч., за да можеш да си починеш.
вчера полегнах на дивана и детето 1 час се занимаваше с нещо около мен, аз не съм го чула и разбрала...

много добре разбирам ситуацията, аз също нямам помощ. кафе също не ходя да пия, ама ходя да плувам с детето, 2 пъти  месеца да пеем и т.н.
включвам детето да помага вкъщи (всичко като игра - бърше прах, чисти с прахосмукачка или с една метличка), взимам го да пазаруваме (давам му да слага нещата в количката и после на лентата, да плаща, да носи касовия бон).
детето трябва да има смислени занимания, да е активно навън (не да скача по дивана), да има строг режим (едни и същи часовен на хранене, сън, игра). най-добре е денят да е рутинен. да знае детето от 10.00 до 12.00 навън на детската площадка, после обед, почивка, рисуване или нещо  друго подобно.... въобще да има план.


# 37
  • Мнения: 6 565
asyalein, как така спи толкова много твоето дете?  Shocked
моето дете е на 3 години и спи точно 8 часа през нощта. през деня спи час и половина. ако я сложа да си легне в 20:30 часа ще стане в 04:30-05:00, наспала се и готова за лудуване. затова я слагам в леглото малко след 9 часа, но четем доста и заспива към 22:30, става към 7 сутринта.
може би децата имат нужда от различна доза сън, независимо че са на една възраст.

# 38
  • Мнения: 5 513
Да различен тип деца са просто.Моето от бебе не спи.Още на дни беше и будния период беше повече от съня.Мислех колики,че не е добре...ама всичко си му беше на ред.И на 3 г спеше точно през нощта само от 22.00 до 6,00.Следобедния сън остави на 2 г.Първите 2-3 седмици заспиваше в 18-19ч. и се будеше в 5,00.После измести към 20,00-21,00ч и до 6ч.Сега когато се движи много през деня,играе ,кара колело и др. заспива към 22-23,00 и ако го оставя да спи става в 7,00-7,30

# 39
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето не спи много, има и по-поспаливи  Mr. Green
като бебе също не спеше много, но той си направи режима и аз карам по него.

по време на отпуската също заспиваше към 22.00-22.30 и на другия ден беше като изтърван, на обед не искаше да спи и прочие...
като му върнах стария режим и пак си е уравновесен...
сега понякога пропуска наобед да спи, но не е драма. но децата имат нужда от почивка да преработват случилото се през деня.

ето ориентировъчно по колко часа трябва да спи детето по възраст. разбира се, че е индивидуално, но един добър режим върши чудеса!

# 40
  • Мнения: 6
И двете ми деца /на 3 и 6 години/ спат по три часа следобед, когато сме в къщи, явно съм късметлийка. Laughing

# 41
  • Мнения: 5 513
Да, късметлийка си.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 552
И ние сме така - малкия /3,5/ ляга в 22, става в 7, понякога не иска да спи на обяд.
Август месец щях да полудея.
Имам една рецепта за розови хапченца, ама още удържам да не си купя.
Авторката, пробвай и ти нещо валерианче, това-онова. Сериозно говоря.
И ако можеш го прати на градина.

# 43
  • Мнения: 2 156
Розови, казваш  Simple Smile
На мен пък ми се е случвало да си сипя питие по никое време, в два и половина след обяд, когато хлапето ми щастливо врещи и скача по леглото. Това беше в периода, преди да се примиря, че няма, и няма пък, да спи след обяд

# 44
  • София
  • Мнения: 38 552
А като се съберат две, които врещят?
Сипвам си бира...
Оня ден усетих, че нещо става с мен - в мозъка ми се въртеше една песен, а аз напълно блокирала - цялата къща разхвърляна, децата крещят, а аз просто не знам какво да правя.

Общи условия

Активация на акаунт