Майчинство и самоосигуряване

  • 5 452
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 686
sunlight, дано да си права
Това което писах по-горе се отнася за самоосигуряващи се за всички рискове без трудова злополука и професионална болест.
Rumya не пише за какво се осигурява - дали само здравно или си внася и осигуровки за ДОО и ДЗПО, и дали е осигурена за общо заболяване и майчинство.
premaman, така че и ти си права, ако момичето се осигурява само здравно!

# 16
  • Мнения: 221
Здравей
Аз също се самоосигурявам но аз имам фирма на мое име.Имам сметка в банка през която си плащам осигуровките.Първо болничните си ги пазя в мен и подавам в панката Искане за незабавно инкасо с данните на болничния моите данни за да ми ги преведат от Нои сега вече Нап.А за майчинството също вски месец подавам същото искане и ми превеждат парите по сметката.Тези всичките документи ми ги оправя счетоводителката и аз ги подавам в банката.Но сега за теб незнам как  ще е точно защото ти се самоосигуряваш и не се водиш никаде на работа.Посъветвай се с някои счетоводител
Хубаво е да се посъветваш със счетоводител. Всичко е доста сложно. Успех и дано да успееш да измислиш нещо.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 671
Момичета, аз се осигурявам (като земеделски производител) за всички осигурителни случаи - вкл. болнични и майчинство . Внасям 32% от декларираните приходи като данъци. Тъй като на работата ми не ме осигуряват, а като земеделски производител (при условие, че така или иначе семейството ми обработва тези градини) имам право да се осигурявам, реших да се възползвам от ситуацията.
 
Обаче - и двамата счетоводители, с които се консултирах не са много на ясно как точно се процедира, при положение, че до 2006 г. съм се водила в Пловдив (където са и градините), а от януари по паспорт съм в София (трябваше да си сменя документите, защото се омъжих). А пък те май и по принцип няе са много на ясно  newsm78 .

 На 15 март стават 6 месеца, откак се осигурявам, а на 24-ти ми дават болничния. Така и не разбрах тук, като ходих да питам в НАП къде да го нося тоя болничен и после къде да ходя за майчинство?!

Аз все пак не се отказвам - сестра ми ще продължи да проверява и в Пловдив - и като се уточни, ще ви пиша. А междувременно - ако някой друг намери правилната пътечка, ще съм много благодарна да сподели   bouquet
В тая бюрокрация е много успокоително да знаеш, че има към кого да се обърнеш  поне да те изслуша! Благодаря ви!   bouquet  bouquet  bouquet

# 18
  • Мнения: 78
Rumya, трябва да питате в НОИ не в НАП-болнични и майчинство си останаха в НОИ. Няма проблем да взимаш 2 години майчинство само трябва през тези 2 години да продължаваш да се регистрираш като земеделски производител. Ако спреш регистрацията, отиваш при социалните

Общи условия

Активация на акаунт