С какво ви дразнят свекървите- 37

  • 45 500
  • 815
  •   1
Отговори
# 780
  • София
  • Мнения: 28 830
Само при мисълта да живея в къщата на свекърите, изтръпвам от ужас.

Аз нито в една къща с родини искам да живея, нито в различни къщи, но с общ двор, нито в общ блок или кооперация.

Явно имаш доста кофти роднини...

Аха. Даже няколко поста по-нагоре писах за това - предпочитах да не се омъжвам, но да не живея с него. А да не споменавам как имаше случки, при които други роднини се опитваха да ни се бъркат в обзавеждането.

Е да де, ама не всички хора са еднакви. А и донякъде е както човек си го направи. С роднините трябва да се постъпва умно. Дори със собствените си родители, човек трябва внимателно да подхожда, когато излезе от детската възраст. Имам една теория, че не е задължително родители и деца да си пасват като характери, поведение, лайфстайл. То е до химия, усещане, дори до зодия. Затова винаги наблягам на уважението, което трябва да е константа. Когато човек уважава другия, особено, заради факта, че му е родител или съответно - дете, нещата вървят по-лесно.
...

 Разбира се! Никъде не съм твърдяла обратното, нали?  Wink

Уважението наистина е добре да го има, и винаги уважавам хората, които са го заслужили.

# 781
  • София
  • Мнения: 5 499
Уважението наистина е добре да го има, и винаги уважавам хората, които са го заслужили.

Така, дойдохме си на думата. Значи фактът, че родителите са те създали, отгледали, изучили, независимо какво това им е коствало на тях самите, не е достоен сам по себе си за уважение? И родителите, които са създали, отгледали и изучили, независимо, какво им е коствало на тях самите съпругът ти, сам по себе си не е достоен за уважение? Хммм...доста подличко разсъждение е това "които са го заслужили".  Wink

# 782
  • Мнения: 2 931
     На вкус и на цвет ...
     Близостта и отношенията на възрастните с младо семейство зависят от баланса между традициите на две семейства. Всеки от съпрузите пренася онази част от родовите традиции и ценности, които са му доставяли наслада. При сериозни различия, сблъсъкът и между съпрузите, и между поколенията е неизбежен.
     Една любяща и ценяща честите контакти жена може да е прекрасна свекърва за снаха, отрасла в семейство със същите разбирания. За отрасла в семейна среда, в която на роднини се гостува след официална покана и само по повод, такава свекърва би била бреме, дори да е истински добронамерена и обичлива.

# 783
  • София
  • Мнения: 5 499
    На вкус и на цвет ...
     Близостта и отношенията на възрастните с младо семейство зависят от баланса между традициите на две семейства. Всеки от съпрузите пренася онази част от родовите традиции и ценности, които са му доставяли наслада. При сериозни различия, сблъсъкът и между съпрузите, и между поколенията е неизбежен.
     Една любяща и ценяща честите контакти жена може да е прекрасна свекърва за снаха, отрасла в семейство със същите разбирания. За отрасла в семейна среда, в която на роднини се гостува след официална покана и само по повод, такава свекърва би била бреме, дори да е истински добронамерена и обичлива.

И следва въпросът - какво й дава право на снахата да се опитва да променя съпругът си? За това ли се събираш да живееш с някого - за да го променяш? newsm78 Аз това не го разбирам. Или харесваш и обичаш човекът такъв, какъвто е, или какво изобщо правиш с него?

# 784
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А какво дава право на съпруга и родителите му да се опитват да променят снахата и нейните разбирания?

# 785
  • София
  • Мнения: 28 830
Уважението наистина е добре да го има, и винаги уважавам хората, които са го заслужили.

Така, дойдохме си на думата. Значи фактът, че родителите са те създали, отгледали, изучили, независимо какво това им е коствало на тях самите, не е достоен сам по себе си за уважение? И родителите, които са създали, отгледали и изучили, независимо, какво им е коствало на тях самите съпругът ти, сам по себе си не е достоен за уважение? Хммм...доста подличко разсъждение е това "които са го заслужили".  Wink

След като си убедена, че родителите са заслужили уважение, фразата "които са го заслужили" не би трябвало да повдига въпрос, нали? Освен ако не се съмняваш, че съответните родители заслужават уважение. При такъв вариант, въпросът ти е напълно логичен, разбира се.

# 786
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Аз и преди съм писала, ние живеем в една къща, доста голяма, на отделни етажи, всеки етаж е като отделен апартамент. Покриваме по-голямата част от разходите на къщата, защото имаме добри доходи, правим и сериозни ремонти в момента.  Разбираме се чудесно. Обаче свекърите са изключително разбрани и тактични хора, никога не сме почувствали личното си пространство нарушено. Имаме възможност да купим апартамент, но там ни харесва, а и предпочитаме роднините за съседи Simple Smile

Аз съм "За" топлите отношения, но съм против домът ми да е като хан и всеки да влиза и излиза нон-стоп.  Не ми се е случвало за щастие с роднините на половинката.

Определено оставам с впечатление, че някои проблеми се дължат на недоизказани и недоизяснени неща. И на факта, че ако свекървата/снахата направи нещо, което за нея е помощ, другата страна може да го приеме като вмешателство. В тези моменти  е много важно да се каже кой как приема даденото нещо, добронамерено и откровено, за да се спестят бъдещи проблеми.


Много важно е да не се забравя, че в голямата си част непоисканите съвети и услуги се правят с добро чувство и идеята за помощ. По тази причина не бива да  се приемат "на нож", а да се обясни кротко и добронамерено, че предпочитаме да се оправим сами в дадения случай. Винаги съм смятала, че нормалните и интелигентни хора няма как да не постигнат разбирателство с разговори, откритост и добронамереност.

Но има и друг тип хора, при които нищо не помага. Тогава просто трябва възпитано и дипломатично отношение, без слизане на нивото на отсрещната страна



Последна редакция: пн, 27 окт 2014, 17:30 от blondie_anna

# 787
  • София
  • Мнения: 5 499
А какво дава право на съпруга и родителите му да се опитват да променят снахата и нейните разбирания?

Нищо. Затова хора, които имат различна ценностна система, не трябва да живеят заедно. Защото така започват проблемите. Обикновено децата носят ценностната система на семейството си. И затова, когато тръгнеш да правиш сериозна връзка, трябва преди това да опознаеш откъде идва партньорът ти. Да видиш какви хора са го възпитавали. Добри изводи може да си направи човек за това, какъв ще е съвместния му живот. Говоря по принцип. Разбира се, че има изключения. Но не бива да се забравя, че в един момент от живота си, децата страшно много започват да приличат на родителите си и да имат техните ценностни системи. Не зная как, но винаги моделите се повтарят. Дете, което е израстнало малтретирано, ще малтретира. Дете, което е израстнало в топла семейна среда, ще създаде такава самото то, като порасне.

# 788
  • София
  • Мнения: 5 499
След като си убедена, че родителите са заслужили уважение, фразата "които са го заслужили" не би трябвало да повдига въпрос, нали? Освен ако не се съмняваш, че съответните родители заслужават уважение. При такъв вариант, въпросът ти е напълно логичен, разбира се.

Не извъртай. И ти и аз знаем какво наистина имаш предвид, изричайки тази фраза. Wink

# 789
  • Мнения: 4 420
Popule, ти току що разведе май половината форум  ooooh!

# 790
  • София
  • Мнения: 28 830
След като си убедена, че родителите са заслужили уважение, фразата "които са го заслужили" не би трябвало да повдига въпрос, нали? Освен ако не се съмняваш, че съответните родители заслужават уважение. При такъв вариант, въпросът ти е напълно логичен, разбира се.

Не извъртай. И ти и аз знаем какво наистина имаш предвид, изричайки тази фраза. Wink

Доколкото знам не се познаваме, така че аз предполагам ти какво имаш предвид, и знам аз какво имам предвид. Нямам самочувствието да вкарвам думи в клавиатурите на хора, които не познавам. Разбира се, ако въпросът ми поради някаква причина не те устройва, тук е форум, всеки е свободен да пише, когато пожелае, така че...

# 791
  • Мнения: 2 931
И следва въпросът - какво й дава право на снахата да се опитва да променя съпругът си? За това ли се събираш да живееш с някого - за да го променяш? newsm78 Аз това не го разбирам. Или харесваш и обичаш човекът такъв, какъвто е, или какво изобщо правиш с него?
    Не прочете ли по-горното изречение за баланс в отношения и традиции? Колкото той има право да промени нея, толкова и тя него. Противоположностите се привличат и допълват.
    
Скрит текст:
Впрочем, не винаги снахата е трудно комуникативната и необичаща фамилни сбирки. Аз съм от снахите, които биха обожавали K.A.G. (такъв човек е бившата ми свекърва), но настоящата (живее на пет минути пеш от дома ми), не обича фамилни сбирки, некомуникативна е, по думите на синовете й - асоциална. Виждаме се веднъж на два-три месеца. За нея е достатъчно е синовете й да минат да я видят за половин час, два-три пъти в седмицата.
      Не я харесвам, не ми импонира, но не ме и дразни. Разбираме се (по твърдение на моя мъж - аз съм единствената, която се разбира с нея). Всеки си има право на вкусове и съобразяване със собствените традиции. А дозата семейни отношения си я вземам с моите родители, но в по-ограничени количества, защото не искам за мъжът ми общуването с тъстовете да се превърне в бреме. Близо 30 години е живял в друга среда, с различен начин на комуникация.
   

# 792
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
А какво дава право на съпруга и родителите му да се опитват да променят снахата и нейните разбирания?

Нищо. Затова хора, които имат различна ценностна система, не трябва да живеят заедно. Защото така започват проблемите. Обикновено децата носят ценностната система на семейството си. И затова, когато тръгнеш да правиш сериозна връзка, трябва преди това да опознаеш откъде идва партньорът ти. Да видиш какви хора са го възпитавали. Добри изводи може да си направи човек за това, какъв ще е съвместния му живот. Говоря по принцип. Разбира се, че има изключения. Но не бива да се забравя, че в един момент от живота си, децата страшно много започват да приличат на родителите си и да имат техните ценностни системи. Не зная как, но винаги моделите се повтарят. Дете, което е израстнало малтретирано, ще малтретира. Дете, което е израстнало в топла семейна среда, ще създаде такава самото то, като порасне.

Популе, това болднатото не е така  Peace Наистина често проблемните хора идват от проблемни семейства, но ти го представяш като 100% сигурна причинно-следствена връзка, каквато не е

# 793
  • София
  • Мнения: 5 499
Popule, ти току що разведе май половината форум  ooooh!

Ами така като чета из темите...не съм далече от истината. Confused


     Не прочете ли по-горното изречение за баланс в отношения и традиции? Колкото той има право да промени нея, толкова и тя него. Противоположностите се привличат и допълват.

На теория е добре, да. Но на практика...четем тази тема от доста сезони...и обсъжданите ситуации са много подобни. Така че, балансът...май го няма.

Доколкото знам не се познаваме, така че аз предполагам ти какво имаш предвид, и знам аз какво имам предвид. Нямам самочувствието да вкарвам думи в клавиатурите на хора, които не познавам. Разбира се, ако въпросът ми поради някаква причина не те устройва, тук е форум, всеки е свободен да пише, когато пожелае, така че...

Миленака, ако смяташе, че трябва да се уважават родителите "по дифолт", нямаше да слагаш това уточнение "ако са заслужили". Нали?

Наистина често проблемните хора идват от проблемни семейства, но ти го представяш като 100% сигурна причинно-следствена връзка, каквато не е

Бих казала повече от често. Почти винаги.

# 794
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Популе, не е нужно да имаш лоши отношения със семейството си, за да откажеш да живееш под един покрив с него. Аз имам чудесни отношения с майка си, но не бих живяла повече от месец с нея. Едната баба на мъжа ми, която живее сама и е много добра и мила жена и при която можехме да отидем да живеем, също ми отпада като вариант. Просто съм на мнение, че всяко семейство трябва да е отделно, да си знае къщата и сам да определя начина си на живот без неудобството от постоянно съобразяване с други хора.
Ние с мъжа ми се изнесохме за първи път в един овехтял, стар, на последен етаж и изцяло с външни стени апартамент. Тогава бях студентка и работех за 240лв. Зимно време с две духалки едва докарвахме 15 градуса в спалнята, ама това си беше моята спалня и моят дом /колкото и скапан да беше/. Най-малкото живеейки отделно демонстрираш независимост и хората те уважават повече. Прави ми впечатление, че тези, които живеят с родители/баби не ги имат за нищо, месят им се, дават акъли и до някаква степен е оправдано, защото тези хора не са показали с нищо, че са възрастни, на които може да им се има доверие, че могат да свършат нещо като хората.

Общи условия

Активация на акаунт