НВ-ВМХ, част 85 - тема за здравословното хранене и всичко, свързано със здравето

  • 47 080
  • 745
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 1 227
Ники, споко бре, какво си се отдала на толкова изследвания, нещо притеснява ли те? Повишеното ФСХ е признак, че е започнал да ти се поизчерпва яйчниковия резерв, а не че е изчерпан. Хорона не е с постоянна величина, т.е. променя се всеки цикъл. За мен това е нормално, теб притеснява ли те? За да се докаже, че е изчерпан на 3 ден от МЦ се броят антралните фоликули и се пускат Инхибин Б и АМХ, всичко друго са предположения.

# 211
  • Мнения: 6 346
Наскоро по австралийската телевизия са излъчили това филмче за НВ-ВМХ: https://www.youtube.com/watch?v=8GUIBNKnT1M&list=UUR_kFbcwWy1cKLCkmcMf4lg Авторката направи друг филм преди време - за холестерола и статините, който причини фурор в Австралия. Сега е интервюирала Тим Ноукс, Стивън Фини и лекаря на австралийския отбор по крикет - всички те са много положителни към НВ-ВМХ. От друга страна интервюира и диетолози, които не са толкова положителни... Интересните неща тук за мен бяха две:
- Един от спортистите в отбора винаги имал проблеми с теглото, въпреки че е професионален спортист, затова редовно бил на нискомазнинна диета и си ходел гладен и сърдит (каза, че огладнявал един час след хранене), но когато минал на НВ-ВМХ, си нормализирал теглото и вече нямал проблеми да го поддържа, а в същото време имал равномерно енергия през целия ден и се чувства много по-добре. Т.е. той е поредният пример за спортист, трениращ много активно, но все пак неспособен да поддържа нормално тегло без големи ограничения.
- Интервюираха една ендокриноложка, която също подкрепя въглехидратната рестрикция, особено за диабетици, и се опитва да наложи промяна в болничното хранене, така че да не бъде толкова въглехидратно. Нейният аргумент беше, че това са хора, които имат недостиг на инсулин (това не е точно така, а всъщност имат много инсулин, но клетките им са резистентни, затова този обилен инсулин все пак не е достатъчен да вкара захарта в мускулите) - това предполагам, че е становището по принцип в медицината по отношение на диабета.

И още нещо интересно, но от сайта на Андреас Енфелт: писмо от майката на 9-годишно дете с диабет тип 1. Когато детето се разболяло преди 3 години, им бил даден съветът то да консумира много въглехидрати и майката така и направила - давала на детето много макарони, картофи, ориз. Обаче така то имало и проблеми със стомаха, и много буйно варираща кръвна захар и било много трудно да контролират диабета. След време майката започнала да се интересува от алтернативни начини на хранене, прочела за НВ-ВМХ и решила да промени диетата на сина си към умереновъглехидратна. Ако за НВ-ВМХ правилото е да се консумират храни с максимум 5 грама въглехидрати на 100 грама, тя приложила варианта 10 грама въглехидрати на 100 грама. Много скоро забелязала, че ако леко увеличи сутрешния му инсулин, при този начин на хранене не му е необходим друг инсулин за самите хранения. И не само че проблемите със стомаха изчезнали, но и кръвната му захар се стабилизирала и вече детето се чувствало много по-спокойно и уверено, че контролира диабета си. Да, но когато казала в поликлиниката как е променила храненето на детето, я докладвали на социалните служби. ooooh! Аргументът бил, че мозъкът на детето има нужда от глюкоза, затова то трябва да приема минимум 30 грама на всяко хранене. Социалните започнали да разследват случая, но съвсем скоро прекратили разследването, защото видели, че детето се чувства много по-добре. Rolling Eyes А асистентката на детето (вероятно в училище децата с диабет имат асистенти, които да им помагат в случай на проблем с кръвната захар) била много впечатлена и казала, че това е първото дете с диабет в практиката й, което толкова добре си контролира болестта.

Последна редакция: чт, 20 ное 2014, 09:26 от Cioccolata

# 212
  • Мнения: 6 346
Минавам в отделен пост, че горният стана много дълъг. Embarassed

Грийн, сетих се за питането ти вчера и ми хрумна, че можеш също да ядеш повече тиква. При вас може би има повече видове squashes, както е в САЩ - spaghetti squash, acorn squash, butternut squash (това последното е "цигулка" -  тях ги има и у нас, но другите два вида ги няма в България).

А иначе да, и другаде съм чела, че ако жената има под 15% телесни мазнини, рискът да й спре цикълът е голям. Но също зависи как се измерват тези мазнини - това май е малко субективно...

# 213
  • Мнения: 377
Шоки, благодаря за инфото за връзката между вит. Д и ФСХ! Аз чета темата от първи до последен пост абсолютно редовно и съм го чела това, обаче го бях забравила.
Благодаря и на другите момичета за коментарите по моите неволи!
На 30 ноември имам час за гинеколог и тогава вече ще имам още яснота. Може и към изчерпан яйчников резерв да отивам, нормално е. Обаче защо тогава прогестерона ми беше толкова вискок? Нали той е белег на отминала овулация с добре работещо жълто тяло  Rolling Eyes. Нещо съвсем се обърках.

# 214
  • Мнения: 6 346
Ники, дано да е просто грешка на лабораторията Hug Това също е възможно.

# 215
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, уточнението, което ANI BANI е направила е абсолютно правилно.
Яйчниковият резерв не се изчерпва напьлно изведньж. А с вьзрастта е нормално да започне да намалява, което се отразява и в хормоналните изследвания. Това че е намален сьщо така не означава, че жената вече изобщо няма овулация, а че се приближава кьм менопаузата, но и до нея може да има още години.
Не знам Ники на приблизително каква вьзраст е, но ако е надхвьрлила 40-45 години, то това са си нормални процеси. Може разбира се и да е някаква лабораторна грешка.
Шоки, много интересен е случая с това дете. И браво на интелигентната му майка!

# 216
  • София
  • Мнения: 1 227
Кам,  Hugточно това имах предвид, но не мога така интелигентно да се изкажа, че да ме разберат. Embarassed
Шоки, страхотна поучителна история. Браво наистина на тази майка, но колко майки всъщност са готови на такива експерименти? Tired
Брат ми сега като си беше тук, той е Хамериканец по принцип, ми разказа за негов приятел бъларин, който е с диабет тип 1. Прави си експерименти от какво най му скача захарта и се оказало, че е ориза, картофите не му действали така. Да не разказвам как се храни, защото е потресаващо, малко напомня на разказа на една дама от тук за един господин в ресторант, който си поръчал какво ли не и си бил инсулина на масата. ooooh!

# 217
  • Мнения: 871
Грийн, сетих се за питането ти вчера и ми хрумна, че можеш също да ядеш повече тиква. При вас може би има повече видове squashes, както е в САЩ - spaghetti squash, acorn squash, butternut squash (това последното е "цигулка" -  тях ги има и у нас, но другите два вида ги няма в България).

А иначе да, и другаде съм чела, че ако жената има под 15% телесни мазнини, рискът да й спре цикълът е голям. Но също зависи как се измерват тези мазнини - това май е малко субективно...

Вчера си направих крем супа от цигулка butternut, с тиквени семки и масло. И порция киноа. Пак бях под 50 гр въглехидрати, въпреки че ядох през деня мандарини и домат.

Въпросът ми е дали не е вредно да се смесват squashes и киноа с масло, мазнини ? Все пак са въглехидрати с мазнини и така се отлагат, доколкото съм чела някъде ...трябва да се комбинират въглехидрати с протеини, ама така крем супата ще бъде гадна, а и киноато   chef

Иначе всички калкулатори и домашният ми кантар ме изкарват далеч под 16 % мазнини, а цикълът си ми е редовен и нямам здравословни оплаквания (за сега, стискам палци).

# 218
  • Мнения: 6 346
Калкулаторите не показват точно процента мазнини. Най-добре е да се премери с калипер, макар че дори тогава зависи от "майстора".

Мисля, че няма проблеми да се смесва тиквата с мазнина. Тези, които не смесват, го правят примерно в ден с въглехидратно зареждане - ядат много въглехидрати, но ограничават мазнините в този ден. А мазнините поначало осигуряват по-плавно повишение на инсулина, макар че ако ядеш толкова малки количества от въглехидратните храни, едва ли ще има голямо повишение на инсулина така или иначе. Опасна е комбинацията от много мазнини плюс много въглехидрати на едно място.

# 219
  • Мнения: 871
Тогава ще си подхапна с кеф тази вечер още една тиквена супа с тиквени семки и масло  Heart Eyes

А какво мислите за киноата ако се яде в минимални количества - в нея нямало глутен  Simple Smile

# 220
  • Мнения: 131
Здравейте Simple Smile Записвам се да Ви следя Simple Smile Аз често минавам на режима, но и често го нарушавам  Embarassed Този път съм решила да съм стриктна.....дано  Praynig

# 221
  • SA
  • Мнения: 3 196
Шоки, днес четох едни статии и се сетих за баща ти. Нали писа, че нощем се сьбужда от мускулни схващания и крампи. Та, мислех си, дали пьк не са причинени от дефицит на калий? Не знам какьв диуретик пие за крьвното, но някои диуретици водят до повишено изльчване и недостиг на този елемент.
Banani-Banunko , добре дошла!

# 222
  • Мнения: 131
Благодаря за посрещането  Hug
Аз да се обадя...сигурно сте го коментирали де  Embarassed , но крампите нощем са знак и за липса на магнезий, а той както знаем се губи много щом се вземат деуретици.

# 223
  • Мнения: 11 762
Шоки, днес четох едни статии и се сетих за баща ти. Нали писа, че нощем се сьбужда от мускулни схващания и крампи. Та, мислех си, дали пьк не са причинени от дефицит на калий? Не знам какьв диуретик пие за крьвното, но някои диуретици водят до повишено изльчване и недостиг на този елемент.
Banani-Banunko , добре дошла!
Това и аз го четох и то в някакъв бг източник (явно преведено от някъде). Беше написано в статия, в която се споменаваше за  високо кръвно, дехидратация и повишен хемоглобин, шум в ушите, поява на крампи и т.н. , че се появява липса на калий при прием на диуретици, които водят до по-горните състояния.

# 224
  • Мнения: 6 346
Ками, имаш право, звучи логично... Embarassed Аз се сетих за магнезий, но знам, че дефицитът на калий също може да причини крампи и че някои диуретици го причиняват, а и съвременният начин на хранене като цяло... То освен това високата консумация на натрий май също води до понижаване на калия, а баща ми яде доста солено. ooooh! Само не знам под каква форма може той да набавя калий евентуално. newsm78 Повече зеленчуци и плодове - ОК, но те не са чак толкова съществен източник, въпреки че много ги превъзнасят, особено бананите. А калий на таблетки май се продава само по 100 мг, за да не се предозира... Ще помисля за този вариант, благодаря ти! Hug

Сега ми хрумна да му предложа да смени обикновената сол с LoSalt - тя е с 2/3 калиев хлорид и 1/3 натриев. Ако има някакво подобрение от нея, значи това ще е била причината.

Още нещо любопитно за магнезия: бил много ценен за предотвратяване образуването на бъбречни камъни.

Последна редакция: пт, 21 ное 2014, 08:41 от Cioccolata

Общи условия

Активация на акаунт