ДА СЕ ЗАПОЗНАЕМ! Какво сме направили до сега?

  • 589 687
  • 2 280
  •   1
Отговори
# 2 265
  • Мнения: 80
Здравейте,

Присъединявам се към вас! На 28 години съм, а моят партньор е на 29 години. Опитваме от 9 - 10 месеца, като след вторият месец, започнах да следя овулация през приложение и лентички. Откакто се помня имам редовна менстурация - 28 дни, винаги като по часовник. Овулацията ми и на лентичките, и в календара, в който проследявам съвпада точно на един и същи ден.

Не сме започнали да посещаваме специалист и съответно все още не сме правили никакви изследвания.

За съжаление след 10 месеца опити, все още не сме видели двете чертички и вероятно скоро ще се наложи да започнем с посещения при репродуктивен специалист.

# 2 266
  • Мнения: 1 050
Преди това не е лошо да пуснете една спермограма за мъжа и полови хормони за жената. Тук има теми, в които изследванията могат да бъдат разчетени доста компетентно...
Здравейте,

Присъединявам се към вас! На 28 години съм, а моят партньор е на 29 години. Опитваме от 9 - 10 месеца, като след вторият месец, започнах да следя овулация през приложение и лентички. Откакто се помня имам редовна менстурация - 28 дни, винаги като по часовник. Овулацията ми и на лентичките, и в календара, в който проследявам съвпада точно на един и същи ден.

Не сме започнали да посещаваме специалист и съответно все още не сме правили никакви изследвания.

За съжаление след 10 месеца опити, все още не сме видели двете чертички и вероятно скоро ще се наложи да започнем с посещения при репродуктивен специалист.

# 2 267
  • Мнения: 222
Днес на рутинен преглед ми откриха някаква сянка в матката. Лекарката каза, че е честа причина за аборт и по-добре да не правим опити докато не изчезне. Каза че вероятно със следващ цикъл ще изчезне. До сега не съм имала такава сянка и дори не знаех за съществуването на такъв проблем, а смея да твърдя, че често се преглеждам. На какво се дължи и наистина ли често води до риск от аборт?

# 2 268
  • Мнения: 3 218
Предполагам, че е говирила за полип (щом може да изчезне)
https://bahceci.com/bg/blog/polip-na-matkata-simptomite-za-koito/

# 2 269
  • Мнения: 211
Здравейте!
Включвам се с нестандартен ( или пък не) въпрос и не бях сигурна къде точно да го задам. Моля да ме насочите, ако тук не е правилното място.
Планираме от м. Януари да започнем опити за бебе, тъй като наскоро бях оперирана от миоми на матката.
След рутинни прегледи ми откриха Хашимото и хипофункция на жлезата, като се консултирах с ендокринолог и ме посъветваха да започна хормон, ако планирам бременност.
Днес получих хормонални изследвания и естрогена и прогестерона ми са в ужасно състояние. След четене разбрах, че мога да имам трудно зачеване, а ако има такова, то бременността да бъде проблемна.
Бих искала да се допитам до Вас, към какъв лекар следва да се ориентирам и дали е по-добре да го направя преди евентуална бременност ( предвид хормоналните проблеми, особено и половите)?
Обикновен гинеколог, репродуктивен лекар, само ендокринолог? Много съм объркана кога кой лекар трябва да се посети.

Благодаря ви много.

# 2 270
  • Мнения: 1 181
Аз бих отишла само на ендокринолог.
И определено няма полза от притеснения преди да сте почнали опити, напротив самонавиваш се, че няма да стане, което определено пречи на психиката ти.
Ако си под 30г, на твое място бих се обърнала към репродуктивен специалист след минимум 1 година неуспешни опити. Ако си над 30, тогава още след 7-8-9 месеца.

# 2 271
  • Мнения: 105
Здравейте, искам да се присъединя към вас и тази група за подкрепа. Ще опитам да съм кратка, аз съм на 25 години, а мъжа ми на 31. Опитваме да имаме дете от година и половина като сме правили следните изследвания:
При мен - хормони, цветна снимка, тромбофилии, витамини, ендокринни, следене на О с ехограф 5 месеца и всичко от изброените е ОК, имам тромбофилия, но ми е изписана терапия при + тест.
При мъжа ми - спермограма с единствено отклонение морфология (8% е), но според лекаря ни е ОК за естествено забременяване.
Посещаваме д-р Калчев в МЦ Калчев, София от Март месец тази година (2024).
Според доктора аз съм по учебник, а спермограмата е напълно добре за естествено забременяване, но въпреки това за година и половина имаме само една биохимична бременност миналия месец. Започнахме да правим стимулации на О с Кломифен и този месец пак е неуспешен.

Имам един малко по-различен въпрос към вас. Има ли такива, които в даден момент на неуспехи сами решихте да правите инвитро?  Другия месец ще правим биопсия, понеже е от малкото неща, които не сме правили и вече психически ми е много трудно да се справям, някак си отвътре усещам, че няма да се получи и  не знам какво да правя. Чудя се ако опитаме инвитро - дали няма да се получат по-лесно нещата вече. Ако вече и биопсията излезе перфектна - направо не знам.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 14:02 от Sis987

# 2 272
  • Мнения: 300
При нас нещата бяха по подобен начин и пристъпихме към ин витро и чак тогава откриха ,че имам запушени тръби ,защото за да кандидатстваме по фонда го изискват ,во тогавя бях доста неука иначе щях сама да си назнача цветна снимка. Вие имате ли такава? Може тръбите да са по-дълги или слабо пропускливи и да се наложи инсеминация....

# 2 273
  • Мнения: 105
При нас нещата бяха по подобен начин и пристъпихме към ин витро и чак тогава откриха ,че имам запушени тръби ,защото за да кандидатстваме по фонда го изискват ,во тогавя бях доста неука иначе щях сама да си назнача цветна снимка. Вие имате ли такава? Може тръбите да са по-дълги или слабо пропускливи и да се наложи инсеминация....
Имам такава от преди една година. Лекаря, при когото ходихме тогава твърдеше, че лявата ми тръба е запушена, а дясната е ОК. Обаче Калчев гледа видеото Март месец тази година и каза, че според него и двете тръби са отпушени и са напълно ОК, а аз на него имам пълно доверие.
Единсвено минали месец имах тънка лигавица, но това се оправя.

Много мисля, реално с морфологията на мъжа ми би трябвало да може да вземем заповед по фонд, нали? Чудя се да си дадем някакво време тази година за естествени опити още и ако не стане - да опитаме да направим инвитро.

# 2 274
  • Мнения: 208
Здравейте, искам да се присъединя към вас и тази група за подкрепа. Ще опитам да съм кратка, аз съм на 25 години, а мъжа ми на 31. Опитваме да имаме дете от година и половина като сме правили следните изследвания:
При мен - хормони, цветна снимка, тромбофилии, витамини, ендокринни, следене на О с ехограф 5 месеца и всичко от изброените е ОК, имам тромбофилия, но ми е изписана терапия при + тест.
При мъжа ми - спермограма с единствено отклонение морфология (8% е), но според лекаря ни е ОК за естествено забременяване.
Посещаваме д-р Калчев в МЦ Калчев, София от Март месец тази година (2024).
Според доктора аз съм по учебник, а спермограмата е напълно добре за естествено забременяване, но въпреки това за година и половина имаме само една биохимична бременност миналия месец. Започнахме да правим стимулации на О с Кломифен и този месец пак е неуспешен.

Имам един малко по-различен въпрос към вас. Има ли такива, които в даден момент на неуспехи сами решихте да правите инвитро?  Другия месец ще правим биопсия, понеже е от малкото неща, които не сме правили и вече психически ми е много трудно да се справям, някак си отвътре усещам, че няма да се получи и  не знам какво да правя. Чудя се ако опитаме инвитро - дали няма да се получат по-лесно нещата вече. Ако вече и биопсията излезе перфектна - направо не знам.

Проверявал ли е д-р Калчев за полипи? Също изследвания за микоплазма, уреаплазма?
При мен всичко изглеждаше първоначално ок, докато на 2-ри ден от МЦ д-ра ми не видя полипи, които преди това изобщо не се виждаха, тъй като са видими в конкретни дни от МЦ, мисля че беше точно 2-ри - 3ти ден.

За инвитрото ние изобщо не сме чакали година, а даже само 6 месеца, но пък моят мъж имаше проблемна спермограма.

А относно запушената тръба- ако единият лекар твърди, че е, а другият, че не е, няма ли начин да се повтори изследването но с хидротубация, за да не е толкова гадно както е цветната снимка?

# 2 275
  • Мнения: 1 750
При нас нещата бяха по подобен начин и пристъпихме към ин витро и чак тогава откриха ,че имам запушени тръби ,защото за да кандидатстваме по фонда го изискват ,во тогавя бях доста неука иначе щях сама да си назнача цветна снимка. Вие имате ли такава? Може тръбите да са по-дълги или слабо пропускливи и да се наложи инсеминация....
Имам такава от преди една година. Лекаря, при когото ходихме тогава твърдеше, че лявата ми тръба е запушена, а дясната е ОК. Обаче Калчев гледа видеото Март месец тази година и каза, че според него и двете тръби са отпушени и са напълно ОК, а аз на него имам пълно доверие.
Единсвено минали месец имах тънка лигавица, но това се оправя.

Много мисля, реално с морфологията на мъжа ми би трябвало да може да вземем заповед по фонд, нали? Чудя се да си дадем някакво време тази година за естествени опити още и ако не стане - да опитаме да направим инвитро.
А изследвала ли си щитовидни хормони ,инсулинова резистентност,полови хормони,антимюлеров хормон ...витамин Д..към изследването за уреаплазма и микоплазма бих добавила и хламидия

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 16:43 от Надежда Х

# 2 276
  • Мнения: 3 218

Много мисля, реално с морфологията на мъжа ми би трябвало да може да вземем заповед по фонд, нали?

За МФ ви трябват два показателя:
б) олиго- и/или астено-, и/или тератозооспермия, налагаща АРТ чрез IVF или ICSI с поне два от следните параметри:
аа) обем на еякулата < 1,0 ml;
бб) концентрация на сперматозоидите < 20 милиона/ml;
вв) сперматозоиди с добра подвижност < 40 % (grade 1 – 2);
гг) сперматозоиди с добра морфология < 30 % (по СЗО) или < 15 % (по Крюгер);
дд) наличие на спермоантитела при мъжа и/или жената;

Може да видите тези "спермоантитела"
Също микоплазма и уреаплазма и хламидия, ако не сте изследвали

# 2 277
  • Мнения: 105
Надежда Х, Здравей, всичко от изброените съм изследвала + хламидия. Но това още в предната клиника преди 1 година е изследвано. Преди прегледа при д-р Калчев пуснах нови полови и щитовидни хормони + цитонамазка и всичко беше перфектно, нямаше за какво да се хванеш. Специално питах д-р Калчев дали иска всички изследвания отново и той каза не.

Green cake, не сме проверявали за полипи, защото имам само един преглед при него и беше на 10-11 ден от МЦ. Лсед това стимулациите ми ги следи друг д-р от центъра, като д-р Калчев следи изследванията. По принцип за цветната снимка попитах д-р Калчев и той ми каза да не се притенсявам, тръбите си работят.
Като цяло в момента от отчаянието си, записвам всички такива дребни неща и като отида този месец за биопсия ще се възползвам да задам всички тези въпроси.

Одри ♡, много благодаря, отбелязвам си и това. Simple Smile

Някак си, не мога да приема тези неуспехи всеки месец на база, че всичко е окей за момента. Чакам да излезе нещо от всяко изследване и като излязат окей, чак се ядосвам, че не намираме откъде е проблема. В началото го отдавах на морфологията на мъжа ми, но чета навсякъде по форумите, че жени забременяват и от мъжете им с 2-3% морфология.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 16:55 от Sis987

# 2 278
  • Мнения: 545
Sis, ако нямате конкретен проблем, по-добре да пробвате с инсеминации първо и ако не стане тогава с инвитро.

# 2 279
  • Мнения: 105
Благодаря на всички за позитивните мнения!

Общи условия

Активация на акаунт