Детски ясли - всичко, което ни вълнува - тема 3

  • 57 737
  • 661
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 15 063
От всичките си приятелки, на които дадох съвет веднага след оздравяване на детето да го пускат на ясла, нито една не ме послуша. Сигурно и ти няма да ме послушаш, но аз да си кажа - ако не е сериозно разболяването, няма нужда да стои по 3-4 седмици вкъщи. Първата година синът ми като се разболееше , веднага след оздравяването го пусках пак на ясла. Така в рамките на 4-5 месеца разреди много разболяванията. Останалите, които задържаха децата си вкъщи по месец за нещо, преминало за 5-6 дни, така и 2 години не успяха да го "израстат" това постоянно боледуване.

# 646
  • София
  • Мнения: 1 289
То при нас има предистория. Не я държа по 3-4 седмици. На 11.11. имаше рожден ден и бяхме планували да тръгне от 16-ти, документите бяха в яслата и всичко точно. Уикенда се разболя, явно на рд е имало болно детенце. Тръгна следващата седмица от понеделник. Два дни ходене, до края на текущата седмица и тази след нея - вкъщи, защото все още кашляше. За тази седмица се разписваме с един ден посещение. Сега мислех да я пусна в понеделник, ако й мине температурата, защото ще имат коледно тържество, но вече се отказвам, тъй като искам да е здрава за празниците. Имам си племенница набор и не става да водя болната ми дъщеря да празнуваме заедно, а това за мен е по-важно, тъй като те живеят в друг град и се събираме изключително рядко. Но да, аз съм на твоето мнение принципно. Дъщеря ми не е болнаво дете и за две години е хващала вирус веднъж. Някак си се надявах, че ще е по-устойчива и в яслата, но за съжаление, не се случват така нещата. Пратих си с мм за кръвни изследвания, че ми пуснаха мухата за бактериална инфекция с тази температура и ще чакам резултати.

# 647
  • Мнения: 15 063
Синът ми никога не беше боледувал преди да тръгне на ясла. Аз също мислех, че е кален и няма да се разболява често, обаче няма как. При първа среща с повече вируси  е нормално да се получи този ефект. Винаги казвам, че най-важно е да протича без усложнения, останалото няма значение. Последните повече от година и половина, синът ми боледува само с течащ нос и кашлица, идваща от това. Без температура, без залежаване, отпадналост и т.н. Ако са все така разболяванията, нямам притеснения.

# 648
  • Варна
  • Мнения: 469
Имам един въпрос.Извинявам се предварително ако вече е задаван.Ако детето тръгне на ясла преди да навърши 2 годинки спират ли се майчинските, ако майката не се върне на работа?

# 649
  • Sofia
  • Мнения: 1 197
Майката трябва да се върне на работа, или поне да излезе в някакъв вид отпуск - платен, неплатен. Майчинските се спират като тръгне детето.

# 650
  • Варна
  • Мнения: 469
Майката трябва да се върне на работа, или поне да излезе в някакъв вид отпуск - платен, неплатен. Майчинските се спират като тръгне детето.
Много благодаря за бързия отговор bouquet

# 651
  • София
  • Мнения: 4 142
Имам един въпрос.Извинявам се предварително ако вече е задаван.Ако детето тръгне на ясла преди да навърши 2 годинки спират ли се майчинските, ако майката не се върне на работа?

След тръгване на ясла трябва да св върнете на работа. Ще получавате половин майчинство до навършване на 2 г. на детето.

# 652
  • Мнения: 440
Ако може и аз да попитам. Ако майката се върне на работа след изтичане на 1 г. от майчинството и прехвърли 2- рата година от майчинството на бащата, но детето ходи и на ясла, то бащата ще взима ли обезщетение за гледане на дете?

# 653
  • София
  • Мнения: 23 178
само половината, щом детето ходи на ясла.

# 654
  • shumen
  • Мнения: 18 139
До 2 години и моят син не беше боледувал.След като тръгна на ясла миналата година обаче се спука да боледува.Тази година е първа група в ДГ и разреди вече боледуванията.

# 655
  • София
  • Мнения: 10 703
Ако може и аз да попитам. Ако майката се върне на работа след изтичане на 1 г. от майчинството и прехвърли 2- рата година от майчинството на бащата, но детето ходи и на ясла, то бащата ще взима ли обезщетение за гледане на дете?
Ако детето ходи на ясла няма смисъл да се прехвърля майчинстви- то дефакто отпада. Ти или той взимате 50% от него.
Иначе казано, когато детето е на ясла няма втора година майчинство. Плащат само половината и никой не се води в майчинство по работен статус.
В мига в който детето тръгне на ясла се подават документи към НОИ за промяна на обстоятелствата- прекъсване на майчинство и декларация за изплащане на 50% от сумата до навършване на 2г на детето.
Ако не се направи това и детето ходи на ясла и получавате 100% парите после ще ви карат да ги връщате, с лихви.

# 656
  • Мнения: 653
Имам следния въпрос: двете ми деца са в различни детски заведения, и до сега си мислех, че не можем да ползваме намаление на таксата на малката. Вчера обаче едната от сестрите в яслата (позната е на майка ми) ми каза, че имаме право на такова намаление.  newsm78 Някой може ли да ми даде информация как стоят нещата?

# 657
  • София
  • Мнения: 10 703
Ами в бланката на нашето одз например пише, че детето ще ползва 50% от таксата защото има брат/ сестра в това или в друго детско заведение. И аз знам, че дори да са в различни може да се ползва тази отстъпка. Говори с директорката на по- малкото дете.

# 658
  • Мнения: 440
magnet_for_happiness- благодаря  bouquet

# 659
  • Мнения: 540
Ами в бланката на нашето одз например пише, че детето ще ползва 50% от таксата защото има брат/ сестра в това или в друго детско заведение. И аз знам, че дори да са в различни може да се ползва тази отстъпка. Говори с директорката на по- малкото дете.
 




Точно така е както сте го написали и това важи за всички ДГ Peace

Общи условия

Активация на акаунт