Масово тормозят родилките в АГ отделенията у нас? Истина или...?

  • 83 733
  • 1 634
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Случайно попаднах на тази статия :

Родилките у нас масово са подложени на вербално, емоционално и дори физическо насилие, изразяващи се в грубо отношение, заплахи, хокане, крещене и преднамерено унижаване.

За това се сигнализира в отворено писмо от сдружение „Родилница“, изпратено до министъра на здравеопазването д-р Петър Москов.

От организацията настояват да се извърши независима международна оценка на предлаганите грижи в родилните отделения в страната, за да се види дали нивото им отговаря на световните тенденции.

Такава оценка може да се извърши по критерии, предоставени от Световната здравна организация и успешно приложени в редица европейски държави.

„Родилница“ организира кампания срещу насилието над родилки в болничните заведения, като дефиницията за насилие включва и физическата, и вербалната му форма.

Най-често срещаните прояви на насилие над раждащи са небрежността или отказът от грижи, физическото и емоционалното насилие. Пример за небрежност е, когато жените са оставени да раждат без подкрепа в рамките на медицинската институция.

В много случаи се споделя за акушерки, които са заявили, че не желаят да ги безпокоят родилки с напъни, защото спят, гледат телевизия или си говорят помежду си и в резултат няколко от бременните раждат без професионална помощ.

Проявата на небрежност се използва също и като системно наказание и средство за разубеждаване при несъгласие с акушерската система. Вербалното или емоционално насилие включва грубо отношение, заплахи, хокане, крещене и преднамерено унижаване. Физическото насилие може да включва шамаросване на раждащата по време на напъни през лицето или по тялото, натискането на ръцете и краката й, за да лежи по гръб, администрирането на медикаменти за ускоряване на раждането без индикация.

Ето и няколко фрапиращи примера, споделени от „Родилница“, които са случки от реални раждания в български болници!

„Никой не те пита дали искаш!“

„Млъкни, спри да викаш, ще ме уволнят, ако разберат какво правя.“

„Ще направя така, че да родиш за два часа, но кажи на мъжа си да не ми носи бонбони, достатъчно събрах днес. Не казвай на доктора!“

„Лекарката ми каза да не заспивам, защото щяла да ми вземе пари и за хотел. А когато поисках нещо за болката, тя ми каза, че няма да ми даде, защото съм ревяла.

„Когато направих спонтанен аборт през нощта, дежурната сестра ми каза: – И к’во? Сега ли искаш да ти направим кюртаж? Докторът спи, а и е пиян. Чакай до утре сутринта.“

„Стига си вила като мастия. Ей сега ще го изцвъкаш като л…но.“

„- Може ли да ми донесете бебето? – Не може. Бебетата нямат работа при майките!“

„- Сестра, уредът ви пищи. Крачето на бебето ми се надува! – Ама какво ме занимавате с глупости! Сега съм в почивка.“

„- Няма ли да я измием първо? – Не, после ще миеш. Сега ще я зашия, че почва след малко второто полувреме. После вие я оправяйте!“

http://purvite7.bg/?p=26330


Истина ли е това което се пише,или е поредния опит за бум на ново журналистче? Случвало ли ви се на вас ? Става ли ли сте свидетел на подобни сцени?

Последна редакция: сб, 30 май 2015, 09:16 от Редактор*

# 1
  • Мнения: X
Тази тема почти се дублира с онази за Лекарската етика.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Цитатите ли питаш дали са истински newsm78 Аз не съм раждала нормално, не съм и чувала. Ама като съм чела колко много майки споделят подобен тип изказвания по време на раждането си, едва ли някой си измисля изброените тук. То в болниците се зъбят, обиждат, ругаят болни, възрастни, роднини, близки, та какво остава да се "пестят" за родилките. Ама нали сме свикнали да търпим...

# 3
  • София
  • Мнения: 8 644
Аз мога да говоря само от личен опит.Не съм видяла или чула репчене, лошо отношение, насилие. Дори с жените от ромски произход си се държаха добре, дори мило. Раждах в Шейново, секцио.Без екип, без никакви екстри.Лекарката ми беше изключително мила, идваше всеки ден да ме проверява(другите момичета също бяха безекип и лекарите им не идваха), сама ми смени превръзките, свали ми конците.
Сестра ми е раждала в Св.София, каза, е също не е имало лошо отношение към нея, единствено са я шили без обезболяване и едва е изтраяла. Видяла е да навикват само ромките, към другите е имало нормално държание.
Атмосферата не е много "топла", по-скоро е професионална, приятелска.Но мен така ме друсаха хормоните и ревях с повод и без повод, че по-милото отношение и глезенето сигурно щяха още повече да ме разлигавят и нямаше да мога да се стегна.
Чувах и виждах естествените раждания, не съм чула 1 лоша дума. Някои жени си бяха поискали бебетата след самото раждане и си ги кърмеха, докато бяха под наблюдение в коридора. Та, който си пита и иска-ще му го дадат за първо кърмене.

# 4
  • Мнения: X
Родилница одобрява смъртта на ново/неродени ако е в името на каузата им за неасистирано домашно раждане
В подписа ми има добра илюстрация на това, подробности в темата им в алтернативния

Така че вярно или не, това е поредната им нечистоплътна кампания за набиране на още заблудени бременни да участват в изродския им експеримент

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм изненадана от данните, които са изнесени. Но Родилница са толкова компрометирани морално, че изобщо не искам да ги чувам! Само търсят да вербуват ощо последователи, играейки на страховете и самолюбието  на бременните.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 644
Аз съм в София, но съм слушала легенди за раждания в други градове. От отчетната ни има родилки, които са търпяли неприятни неща. Друг е въпросът, че не подават оплаквания.
Та поне за това от Родилница може да имст някакво право и реални причини.Но не трябва да води до раждане вкъщи, а до подобряване на условията и отношението в АГ болниците.
Но те разбирам, имам позната, за която навремето се писа по вестниците-роди вкъщи и бебето и почина. При следващата бременност, логично, не повтори.

# 7
  • Мнения: 336
Много жени се оплакват от лошо отношение. Аз не съм срещнала такова, но съм раждала веднъж все пак Simple Smile Не съм всеки ден в родилно. С мен и с другите майки в отделението бяха любезни и лекари, и акушерки и санитарки ("Св. Анна" в София е болницата) и изобщо аз лично никога не съм срещала лошо отношение от лекар. Но много грубо отношение имаха сестрите в същата болница, но във "вътрешни болести" където лежа баба ми, така че, със сигурност има и ужасни хора по болниците, както и съвсем нормални, така е навсякъде. От спешна помощ имам ужасни споемни зарди майка ми преди години, писала съм в друга тема. Чак пък "масово" обаче не знам дали е такова отношение. Сдружение Родилница за мен е компрометирано, преди 4-5 години едно бебе почина при домашно раждане, оказа се че именно това "сдружение" прокламира домашното раждане и навива жените, че ако им слушат съветите всичко ще е наред и у тях да си раждат, а майката на детенцето именно от сдружението е била убедена да роди домашно. За мен това е престъпно, те нямат квалификация да дават медицински съвети и да отклоняват жените от лекарска помощ, пък колкото и груби да са лекари и акушерки.

# 8
  • Мнения: 6 365
Помня, че тия цитати ги събираха с помощта на viral кампания във Фейсбук предо около година и нещо. Оттогава си ги ползват в пакет като главно доказателство. Ясно е, че групата "изнасилени" родилки е самоподбрана. Когато се осмелих да коментирам малко напряко ввъ ФБ, ме баннаха. И коментарите ми в сайта ги цензурират.

При последното ми раждане имах престой в патология един ден. Имаше моменти, които си бяха неприятни, като например да ти отлепят плодния сак без предупреждение. Не че с предупреждение щеше да е по-малко гадно де. И не ме питаха искаш ли индукция- казаха индуцираме. Малко ми говореха като на малоумна, ама няма как да знаят колко съм умна все пак. Но после си ме оставиха на спокойствие, даже щях да мина и без прегледи за разкритие по време на раждането, ако не си бях поискала, да знам докъде съм.

Могат да се подобрят условията, имаше абсурди от рода на купчини акита от гълъби по первазите, ама не може да си вземеш бебето в леглото, щото майката е много мръсно нещо.

Искам и единични стаи след раждане! Съквартирантката ми хъркаше като Кралимарко и не чуваше ревящото си бебе. Не можах да се вредя за ВИП...

# 9
  • Мнения: 54 413
Не съм изненадана от данните, които са изнесени. Но Родилница са толкова компрометирани морално, че изобщо не искам да ги чувам! Само търсят да вербуват ощо последователи, играейки на страховете и самолюбието  на бременните.

Подписвам се под това мнение! Peace

Раждах нормално, никакви оплаквания нямам.
Грубо отношение не е имало към мен в никаква болница и по никакъв повод.

# 10
  • Мнения: 6 365
Говорейки за Родилница, интернет ветровете ми прошепнаха, че Меглена Делчева сериозно се готви да води раждания. Учи за домашна акушерка. Не просто дула в болница, каквато също е, а се готви да води раждане от-до.

И докато ми е малко смешно, че ще чисти кървища и други течности, все пак се надявам да не трябва да крие и трупове...

Но е много внимателна с нет профила си, дори на моменти избирателно не споменава домашното си раждане, когато публиката не е от най-фанатичните.

Нямам данни как е родила второто си дете.

# 11
  • Мнения: 2 404
Раждала съм в УМБАЛ  мога да кажа, че само съм чувала за такова поведение, аз лично не мога да се оплача / да имаше някой дребни неща като да стоиш права в коридора 2 ч докато те приемат/. Прави ми и друго впечатление има разни дами, които се държат по такъв начин /аз му викам "кифленски"/, че естесвената реакция на персонала е такъв /до някъде и тях ги разбирам/. Отбелязвам, че родих едно доста едро бебе - нормално и никой не ми е поискал пари на ръка.
Относно раждането вкъщи - АБСОЛЮТНО ПРОТИВ - ако аз трябваше да родя вкъщи без лекарска помощ бебе 4 кг и кусур, познайте какъв щеше да е крайния резултат.

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Не мога да се оплача от отношението на лекарите,акушерките и сестрите.Раждах в Окръжна болница- Варна.Бях там 7 дни ,в отделна стая .През това време не съм чула груба дума от никой.Грижеха се за мен добре,бебето беше при мен в стаята ми.Помагаха ми при раздвижването.Отговаряха на въпросите ми ,обясняваха ми,когато ги разпитвах за бебето. Доктора, който ме оперира идваше всеки ден да види как съм. Не съм чула и другите момичета да се оплакват.
Благодарна съм,защото те спасиха моя живот и този на детето ми.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 563
Родилница одобрява смъртта на ново/неродени ако е в името на каузата им за неасистирано домашно раждане
В подписа ми има добра илюстрация на това, подробности в темата им в алтернативния

Така че вярно или не, това е поредната им нечистоплътна кампания за набиране на още заблудени бременни да участват в изродския им експеримент


Не съм изненадана от данните, които са изнесени. Но Родилница са толкова компрометирани морално, че изобщо не искам да ги чувам! Само търсят да вербуват ощо последователи, играейки на страховете и самолюбието  на бременните.

Абсолютно съм съгласна с тези две мнения. Спрямо мен лошо отношение нямаше, но бях свидетел на такова към друга родилка.

# 14
  • Мнения: 781
без да се спирам на кой и защо е подбрал въпросните цитати, защото това е любим похват ad hominem на платените тролове, ще кажа следното:

цитатите ми се струват напълно в реда на нещата за тукашната флора и фауна. лекарите и акушерките се държат отвратително и имам истории от първа ръка, а и такива от приятелки. ето няколко истински:

1. Св. София бивша Тина Киркова - раждам първо дете, в патология съм с доста здравословни проблеми. пълно е с млади момичета. минавам на отворена врата по коридора и виждам младо момиче качено на масата, а лекарката бърка и рови. то плаче, а тя изкрещява 'като си отваря краката не те боля, нали'.
20 пъти им казах, че съм АБ- и трябва тест след раждането за имуноглобулини. записаха ме грешно като АБ+ и трябваше да слизам превита 4ти час след секцио до другия етаж да се моля да правят тест, за да се види трябва ли да се бият антитела.
оставиха ме да спя (да, спя!) два часа в предродилна зала като ми смениха 4 абоката в ръката, защото банките свършваха докато намерят лекар, който да ми направи секциото.

2. Майчин Дом - моя много близка приятелка е в предродилна зала. от родилната зала излиза сама(!) циганка, след която с викове един лекар истерясва 'тая какво прави тука? тя е туберкулозна и е за изолатора!' вкарват приятелката ми веднага след нея без да дезинфекцират нищо. същата приятелка си е вече в стаята и влиза екип от лекари, които се обръщат към една млада жена по легло 'Ами госпожа, една весела новина - следващото дете няма да е от съпруга ви'. Майката е АБ-, забравили да бият имуноглобулините. Приятелката ми разказа, че подът на тоалетните бил покрит със съсиреци, които никой не чистил

3. Св. София бивша Тина Киркова - моя много близка приятелка отива с 10см разкритие и изтекли води. оставиха я да се мъчи 2 дена като куче докато майка й не отиде на крака и не даде пари на главната акушерка. изродиха я за по-малко от час

4. Шейново - семейни приятели с първо дете. използвано е чудото на науката наречено форцепс - момчето им е 15г, да е жив и здрав, още има белег на челото, а самото място беше вдлъбнато години наред. детето им е ОК, но е доста...странен младеж...леко отвеян, агресивен на моменти, без добър очен контакт. това може да се случи на всеки, но не там е въпросът

а, и да не забравя - в Св София ме накараха да се съблека чисто гола в един килер на предродилната зала, защото 'нощницата ми не била стерилна'. когато ги попитах каква е разликата между моята и тези на всички останали жени ми се разкрещяха, че ще си тръгна оттам както съм влязла. понеже нямаше други нощници ми дадоха прозрачна зелена хирургическа престилка, която се завързва отзад и ме прекараха на път за операционнната пред група цигани майстори (тогава течеше ремонт) и група горди татковци, които се радваха на бебетата си. но все пак темата не е като да е за унижения, нали  Wink

Общи условия

Активация на акаунт