SDI тест - биохимични бремености и повтарящи се аборти

  • 11 898
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 289
Здравейте!
След 8 трансфера - 2 мисед аборта и 3 биохимични бременности случайно попаднах на доц.Конова която ми препоръча да направим SDI тест на мъжа ми - нещо което никой лекар в двете ин витро клиники, които съм посещавала и правила опитите не ни насочи към това изследване знаейки че мъжа ми е опериран от варикоцеле.Спермограмата му е с много добри показатели и това явно беше достатъчно,но уви опитите продължаваха и те все завършваха по един и същи начин.Изненадата беше огромна когато направихме теста - 37% сперматозоиди с фрагментирана ДНК и заключение: НИСЪК ОПЛОДИТЕЛЕН ПОТЕНЦИАЛ.Сега вече съм наистина много объркана-наистина ли е причината това,но пък от друга страна ако това е основателна причина защо никой лекар не ни насочи към теста.
Обръщам се с огромна молба към всеки който се е сблъсквал с подобен проблем да сподели опита си и резултата.Не можах да намеря много информация и затова пускам тази тема с надеждата че ще помогна и на други момичета.
Теста го направихме при доц.Румен Русев в клиника Малинов-София цената му е 140лв. и ако наистина това е проблема за един тест който струва 140лв. аз си изхабих и трите опита по фонда+ два които сами си финансирахме само защото никой не се сети да поиска тест за 140лв и евенуално лечение за около 200лв преди да започна нов опит.
От последния опит по фонда имам замразени ембриони,които се надявам въпреки всичко да осмислят всичките години напразни надежди и очаквания да се случи и на нас чудото.Може пък поне един здрав сперматозоид да попаднал в тези ембриончета.
Пожелавам на всички много късмет и да сбъдваме мечтите си бърза и лесно.

# 1
  • София
  • Мнения: 144
tachi-pa, ембрионите ви имаха ли фрагментации,с какво качество бяха?

# 2
  • София
  • Мнения: 161
А какво е лечението в такъв случай?

# 3
  • Мнения: 289
karina_1 не сме изследвали ембрионите, имала съм и пресни трансфери и замразени и на трети ден и на пети и винаги са ми казвали че са в перфектно качество, но доц.Конова ми обясни че ако са оплодени с некачествен сперматозоит,т.е с ДНК фрагментации, спонтанен аборт може да настъпи до 25 седмица.Може ли да ги изследват за фрагментации ембрионите и после да направят трансфер с тях?Не съм запозната с това.
amoruccio предписаха на съпруга ми  Fertilaid и то трябва да го пие понe 2-3 месеца и пак на контрола. Препоръчително е да започнем нов опит едва когато резултата от теста е под 15% сперматозоиди с фрагментирана ДНК.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 9 186
 tachi-pa, ДНК фрагментацията на сперматозоидите не е еднозначна с тази на ембрионите, при ембрионите фрагментации се виждат с просто око, не е нужно специално изследване Rolling Eyesби следвало в клиниката да ти дадат инфо както за броя на клетките на които са разделени ембрионите, така и за процента на фрагментациите им, често има минимални, обикновено до 5-10 % не са проблем Rolling Eyes по принцип се твърди от някои репродуктивни специалисти, че повишената ДНК фрагментация на сперматозоидите води до спонтанни аборти, други пък отричат това твърдение Rolling Eyes ние бяхме с много тежък мъжки фактор, самата ДНК фрагментация не беше основен проблем, при нас доколкото помня беше 34 % и получих разнопосочни мнения, като преди да родя децата си от 7 трансфера имам 2 биохимични бременности, 1 мисед в 8 г.с. и последната успешна бременност, но пак казвам, при нас другите показатели бяха на дъното Rolling Eyes това, което аз знам, че има благоприятно въздействие върху фрагментациите са антиоксидантите, такива има във фертил аид, ликопенът е популярен с това си свойство, това е вещество, което се съдържа в червените плодове и зеленчуци, продаваше се навремето като хранителна добавка и не беше скъпа, но трудно се намираше. Нямам идея дали реално помага по някакъв начин Rolling Eyes

# 5
  • София
  • Мнения: 144
Аз искам да разбера дали повишената ДНК фрагментация на сперматозоидите е отговорна за фрагментациите на ембрионите.При нас ембрионите ни винаги са с фрагментации и се чудя защо не са ни накарали да направим СДИ тест.
До колкото разбрах за обработка на сперматозоиди с  ДНК фрагментация се използва МАКС.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 9 186
на мен ембриолози са ми казвали, че ДНК фрагментацията на сперматозоидите няма общо с фрагментациите на ембионите, различни неща са Peace при ембрионите фрагментации могат да се получат дори по механичен път, примерно при ин витро оплождане, не ИКСИ, това е, което аз знам Peace
при нас въпреки високата ДНК фрагментация на сперматозоидите, ембрионите не бяха с много фрагментации, това поне за тези, за които знам Rolling Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 144
Gugito  bouquet
При вас какви методи използваха при оплождането?
До сега в клиниката, в която правим опити казваха, че причината за лошите ембриони е в яйцеклетките.Но ходихме на преглед в клиника в Турция където ни казаха , че да имам некачествени яйцеклетки на моите години (под 30) е малко вероятно.Също така при спермограмата направена при тях излезе,че имаме проблем с морфологията и те препоръчват оплождането да е ИМСИ +МАКС.
  

# 8
  • Мнения: X
Карина, как са ви генетичните изследвания - кариотип и микроделеции?

# 9
  • Мнения: 361
Ние направихме първата спермограма във възможно най-разширената форма по мое настояване. Освен всички останали показатели, които са на дъното излезе и DFI малко над 20%. Генетичката в клиниката ни препоръча тест за микроделеции, той се оказа ОК. Последва първи опит на ЕЦ-яйцеклетката не се оплоди. На следващия месец пак на ЕЦ ембриолозите предложиха МАКС,яйцеклетката се оплоди, забременях, но последва мисед и абразио в 8-ма седмица. При последния опит по дълъг протокол отново използваха МАКС.
След първата спермограма ММ приемаше какви ли не антиоксиданти и витамини, но показателите не се повлияха. Възможно е SDI да се е повлиял, но не сме го изследвали повече.

# 10
  • Мнения: 605
на мен ембриолози са ми казвали, че ДНК фрагментацията на сперматозоидите няма общо с фрагментациите на ембионите, различни неща са Peace при ембрионите фрагментации могат да се получат дори по механичен път, примерно при ин витро оплождане, не ИКСИ, това е, което аз знам Peace
при нас въпреки високата ДНК фрагментация на сперматозоидите, ембрионите не бяха с много фрагментации, това поне за тези, за които знам Rolling Eyes
Защо при ин витро по механичен път могат да се получат фрагментации на ембрионите?

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 9 186
Алекса, нямам чак толкова детайлни познания, споделям казано от ембриолози Peace
Карина, при нас оплождането беше стандартно ИКСИ, не сме прилагали дори МАКС Peace

# 12
  • Мнения: X
До колкото ми е известно на мен при фрагментации на ембрионите се прави някакво изследване за мозаицизъм, генетично, не знам дали не беше при изследването за кариотипове. Там генетик трябва да консултира.

# 13
  • Мнения: 631
Здравейте, правихме в Надежда спермограма през декември след втория спонтанен аборт, която трябваше да бъде SDI, но им се развалил апарата и в крайна сметка ни направиха отново разширена (въпреки обещанията да направят SDI;  ние сме едва с 1% по Крюгер и влошена подвижност). Какви показатели изследва SDI и според вас да я направим ли все пак?

# 14
  • София
  • Мнения: 655
Tachi-pa, имам приятелка, която имаха същия проблем. Няколко миседа и биохимична/и, не помня бройката.
В крайна сметка направиха процедура в Истанбул и резултата ще стане на 1 год. в края на този месец.
Ще ти изпратя на лично профила й,  но тя вече не пише тук. Ако искаш пиши й, може да ти помогне.  Peace
Редактирам се,  това е профила:

Общи условия

Активация на акаунт