Майчинството счетоводно-64

  • 47 261
  • 766
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 760
Много ви благодаря  bouquet Ще се сдобия и с ПИК. Хубав ден на всички!

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 373
Здравейте,
Имам едно малко по-страничко питане - тези 180 дни болничен, които могат да се ползват по време на бременност - те полагат ли ни се просто, защото сме бременни или би трябвало да се издават само при реален риск / проблем? Знам, че масово се дават, дори самите лекари предлагат без да си искал (понякога си плащаш някаква сумичка), но моята АГ например ми заяви категорично, че те не се полагат просто така, ако си в добро здраве. И ми се иска да разбера каква е нормативната разпоредба ако някой знае...

# 17
  • Мнения: 2 760
Здравей, правилно ти е казала лекарката, трябва да се ползват само ако има риск за здравето на бременната. Ако има индикации за заплашващ аборт, ако работата е свързана с отрови и други рискове, с тежък физически труд. Лекарят преценява за всяка бременна, злоупотребява се масово, това е ясно. Предимството е, че си стоиш вкъщи, това е ясно, недостатъкът - че ти пада доходът, оттам базата за изчисляване на майчинството също пада. Ходи се всеки месец на ЛКК комисия, която трябва да прецени дали да бъде удължен болничният. Най-често това минаване е само проформа, без преглед, без нищо. Често самият гинеколог е член на ЛКК.

# 18
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте,
Имам едно малко по-страничко питане - тези 180 дни болничен, които могат да се ползват по време на бременност - те полагат ли ни се просто, защото сме бременни или би трябвало да се издават само при реален риск / проблем? Знам, че масово се дават, дори самите лекари предлагат без да си искал (понякога си плащаш някаква сумичка), но моята АГ например ми заяви категорично, че те не се полагат просто така, ако си в добро здраве. И ми се иска да разбера каква е нормативната разпоредба ако някой знае...

АГ-то ти е прави.Няма закон или наредба, в който да пише, че щом жена е бременна и има право на 180 дни болничен по желание или за собствен кеф.
Дават се, ако има реално основание за това.Друг е въпросът, че повечето аг-та дават и без повод.

# 19
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
Здравейте,
Имам едно малко по-страничко питане - тези 180 дни болничен, които могат да се ползват по време на бременност - те полагат ли ни се просто, защото сме бременни или би трябвало да се издават само при реален риск / проблем? Знам, че масово се дават, дори самите лекари предлагат без да си искал (понякога си плащаш някаква сумичка), но моята АГ например ми заяви категорично, че те не се полагат просто така, ако си в добро здраве. И ми се иска да разбера каква е нормативната разпоредба ако някой знае...

Естествено, че това е отпуск за общо заболяване, т.е. издаването е свързано с някакъв проблем или тежки условия на труд, примерно. Единственият полагаем отпуск по време на бременността е за бременност и раждане 45 дни преди термин.

Здравей, правилно ти е казала лекарката, трябва да се ползват само ако има риск за здравето на бременната. Ако има индикации за заплашващ аборт, ако работата е свързана с отрови и други рискове, с тежък физически труд. Лекарят преценява за всяка бременна, злоупотребява се масово, това е ясно. Предимството е, че си стоиш вкъщи, това е ясно, недостатъкът - че ти пада доходът, оттам базата за изчисляване на майчинството също пада. Ходи се всеки месец на ЛКК комисия, която трябва да прецени дали да бъде удължен болничният. Най-често това минаване е само проформа, без преглед, без нищо. Често самият гинеколог е член на ЛКК.

Подчертаното не е задължително вярно. В случай, че лицето няма резки разлики в осигурителните доходи през предходните 18 месеца твърдението не е вярно. Освен това се получава обезщетение, което е близко до средното нетно възнаграждение на лицето.

# 20
  • Мнения: 2 760
При мен един месец болничен значи с 200 лева по-малко - около 80 лева от ваучери за храна и около 120 лв. заради самия болничен, тоест 6 месеца по 120 лева ми намаляват базата със 720 лева.
Не е кой знае какво, като се разхвърля върху целия период, който се взема предвид за изчисляване на майчинството, но все пак оказва някакво влияние. Дано наистина при други да не е така драстично, защото 200 лева на месец не са никак малко.

# 21
  • София-Младост
  • Мнения: 23 373
При мен един месец болничен значи с 200 лева по-малко - около 80 лева от ваучери за храна и около 120 лв. заради самия болничен, тоест 6 месеца по 120 лева ми намаляват базата със 720 лева.
Не е кой знае какво, като се разхвърля върху целия период, който се взема предвид за изчисляване на майчинството, но все пак оказва някакво влияние. Дано наистина при други да не е така драстично, защото 200 лева на месец не са никак малко.
Аз не съм много сигурна, че тези ваучери са ти осигурителен доход, но може и да бъркам.

# 22
  • Мнения: 2 760
Не бъркаш, аз точно това казвам, че ми падат парите всеки месец с 200 лева, докато съм в болнични, но базата за майчинството само с по 120 на месец, т.е. за 6 месеца ще падне със 720 лева.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 192
Здравейте,
Имам едно малко по-страничко питане - тези 180 дни болничен, които могат да се ползват по време на бременност - те полагат ли ни се просто, защото сме бременни или би трябвало да се издават само при реален риск / проблем? Знам, че масово се дават, дори самите лекари предлагат без да си искал (понякога си плащаш някаква сумичка), но моята АГ например ми заяви категорично, че те не се полагат просто така, ако си в добро здраве. И ми се иска да разбера каква е нормативната разпоредба ако някой знае...
Не ти се полагат по право, само ако има някакъв риск за помятане на бебето.

# 24
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
При мен един месец болничен значи с 200 лева по-малко - около 80 лева от ваучери за храна и около 120 лв. заради самия болничен, тоест 6 месеца по 120 лева ми намаляват базата със 720 лева.
Не е кой знае какво, като се разхвърля върху целия период, който се взема предвид за изчисляване на майчинството, но все пак оказва някакво влияние. Дано наистина при други да не е така драстично, защото 200 лева на месец не са никак малко.
Аз не съм много сигурна, че тези ваучери са ти осигурителен доход, но може и да бъркам.

Не са осигурителен доход.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 936
Освен това се получава обезщетение, което е близко до средното нетно възнаграждение на лицето.
При мен се оказа, че това изобщо не е вярно Sad
Най-лошия ми период беше 19 декември - 21 януари (33 дни, от които 3 болничен престой). Ако бях на работа щях да си взема пълна заплата, но тъй като съм в болничен от всичките тези 33 дни имаше само 16 работни и следователно получих 700 лв по-малко отколкото ако бях на работа.
За останалите месеци - когато обикновено има 20/21 работни дни в месеца - получавам 350-400 лв по-малко в сравнение с това когато работя  Peace

# 26
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
Освен това се получава обезщетение, което е близко до средното нетно възнаграждение на лицето.
При мен се оказа, че това изобщо не е вярно Sad
Най-лошия ми период беше 19 декември - 21 януари (33 дни, от които 3 болничен престой). Ако бях на работа щях да си взема пълна заплата, но тъй като съм в болничен от всичките тези 33 дни имаше само 16 работни и следователно получих 700 лв по-малко отколкото ако бях на работа.
За останалите месеци - когато обикновено има 20/21 работни дни в месеца - получавам 350-400 лв по-малко в сравнение с това когато работя  Peace

За всички е ясно, че обезщетение се получава само за работни дни. Логично е в месец с 19 р.д. да се вземе по-малко, но пример в месец с 23 р.д. ще се вземе повече от нетното възнаграждение.
Има някои специфични случаи. Примерно, ако нетното възнаграждение на лицето е по-високо от максималния осиг. доход, то няма как обезщетението да не е по-ниско. Друг подобен момент е примерно при държавните служители, които нямат удръжки за лични осиг. вноски и нетното възнаграждение е е по-голямо от 80% и 90% от брутния осигурителен доход.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 936
Логично е в месец с 19 р.д. да се вземе по-малко, но пример в месец с 23 р.д. ще се вземе повече от нетното възнаграждение.
Има някои специфични случаи. Примерно, ако нетното възнаграждение на лицето е по-високо от максималния осиг. доход, то няма как обезщетението да не е по-ниско.
Да, хубаво е да уточни, че не във всички случаи обезщетението "е близко до средното нетно възнаграждение на лицето".
Предишния ми болничен беше за 23 работни дни и отново сумата, която получих беше по-ниска от тази, която получавам когато ходя на работа. Да, разликата беше доста по-малка (взех 100 и няколко лв по-малко), но колко месеца в годината имат по 23 работни дни  newsm78

# 28
  • в матрицата
  • Мнения: 952
Искам да попитам как ще се отрази в/у осигурителният ми доход, ако излезна в болничен до началото на 45 дневния отпуск за бременост и майчинство, който започва на 3 Май. В момента се осигурявам на 2600 лв, самоосигуряващо се лице съм. Означава ли, че по време на болничния минавам директно на минималния осигурителен доход от 420 лв?

# 29
  • Мнения: 145
Здравейте. На 04.06 детенце навършва 2 г. и тогава ми изтича майчинството. От 07.07 трябва да изляза в 45 дневен болничен преди термин защото съм бременна отново. Въпроса ми е дали мога да изляза в болничен между двете майчинства или трябва да ползвам отпуск?

Общи условия

Активация на акаунт