БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 46 892
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 4 660
Здравейте
Вчера ми донесоха една козешко месо да я сготвя на фурна.
Разфасовахме я сега се пече на фурна вече 3 ч и половина.

До сега съм правела агнешко на фурна и яренце на фурна. Ставаха за около 3 часа
Ще карат гостите на салата май Laughing

Някой  готвел ли е такоз нещо да сподели опит?

# 706
  • Мнения: 244
Точно, все едно съм го пекла с олио. То може нищо да му няма, вътре наистина е като нов, ама мен ме дразни много, че изглежда все едно никога не е виждал гъба и веро. Ще пробвам, щаквото сте казали тук, пък дано да има ефект.
Не отписвайте тиганите или други съдове за готвене! За петната само отвън - два варианта:
1. Роли - маха в повечето случаи наслагванията на мазнина. Може да се замести с Мелио.
2. Препоръчително - сода бикарбонат. Намокря се повърхността и се посипва обилно със содата. Да стане на кашица - разнасяш равномерно с ръка. Оставяш така и отиваш да изпушиш 1 цигара или да свършиш нещо за 10-15 мин. После търкаш и по-голямата част от мазнината пада. Може да добавиш към содата малко оцет.
Не очаквай да направиш съдовете като нови, но все пак ...
Външната част, която е оцветена е с доста некачествена боя, колкото и скъпи да са съдовете.
Безпроблемни са само чугунените (ако не са ръждясали) и стоманените (наистина са железни и вечни).
Успех! Simple Smile

# 707
  • Мнения: 244
Здравейте, 2 бързи въпроса и от мен:

1. Търся изпитана рецепта за лесни и вкусни бухти.
2. Може ли кекс, който ще ми трябва за понеделник, да го изпека в събота и как да го съхраня?

За кекса - предлагам ти изключително вкусен и лесен кекс . Става за 10-15 мин.
Това е моя рецепта публикувана през 2004 г и после присвоявана по различни форуми
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=gotv&Number=1941321720&part=all

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=gotv&Number=19413 … amp;view=&sb=

Продукти:
2 яйца; 1 чаша захар; 2 чаши брашно; 3/4 чаша прясно мляко; 1/2 чаша олио; 2 ванилии; 1 бакпулвер; 1/2 лъжичка сода бикарбонат; орехи, стафиди; 30-35 броя обезкостени череши или вишни (пресни или отцедени от компот).

Приготвяне:
Брашното се пресява и към него се добавят: содата, бакпулвера, ванилията. Яйцата се разбиват до побеляване със захарта. Добавя се олиото и пак се разбива. След това прясното мляко и пак се разбива. После се изсипва брашното и отново се разбива до пухкавост. По желание се прибавя пълнеж от стафиди и орехи, но не прекалено много.
Формата за кекс (с дупка) - обикновено, тефлон (или силикон) се намазва с олио и се поръсва леко с брашно. Излива се тестото. Върху него се нареждат симетрично плодовете и пак малко стафиди и орехи. Препоръчително е плодовете да не са в повече от указаната бройка, защото иначе при печене кекса не може да се надигне.
Пече се в добре затоплена фурна - на 180 градуса- около 45-60 мин. Последните 5-10 минути - на по слаба (150-160градуса) фурна, но когато вече кекса се е надигнал и остава да се доопече отвътре или отдолу. Може да ползваш и вентилатор накрая.
Все пак препоръчвам никога не поглеждате тестено печиво (с малки изключения при блатовете) първите 15-20 минути, за да може нормално да се вдигне и да изпълни формата !
Когато се извади от фурната, опечения кекс се обръща върху скара и се оставя да изстине. Реже се напълно изстинал.
Ако не се изяде моменталически - издържа 4-5 дни завит в найлон, за да не изсъхва прекомерно.
Наистина е много, много вкусен! Успех!  chef

# 708
  • Мнения: 2 152
Здравейте
Вчера ми донесоха една козешко месо да я сготвя на фурна.

Някой  готвел ли е такоз нещо да сподели опит?

За три часа в зависимост от големината на парчетата трябва да е почти готово ...
Не даваш джокер - колко са големи парчетата? Завито ли е под фолио? има ли течност? Бутчета? Ребра? пък и колко е стара козата?

А иначе козето месо е много вкусно, когато се приготви както си трябва ...

# 709
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Бихте ли ми препоръчали рецепта за за крем супа от броколи? Благодаря!

# 710
  • София
  • Мнения: 30 209
Много благодаря за отговорите!  Peace

# 711
  • Мнения: X
В скара Филипс, с капак, има  дупка с малка метална чашка. Какво точно се слага в тази чашка?  Embarassed

# 712
  • Мнения: 7 779
за опушване на печеното с разни аромати

# 713
  • Мнения: 2 152
В скара Филипс, с капак, има  дупка с малка метална чашка. Какво точно се слага в тази чашка?  Embarassed

имах точко Филипс преди години с дупка и чашка под нея - да събира мазнината, но от въпроса ти схващам, че чашката е отгоре - така ли е?

# 714
  • Мнения: X
Чекмеджето за събирането на мазнина е отдолу.
Но отгоре има чашка, като голям метален напръстник.
Забравила съм какво се слага там - въглени ли, билки ли, или вода, ами вино мога ли да наливам там.
Чудя се.  Embarassed

# 715
  • Мнения: 2 883
В Лидл май ме минаха  Laughing купих си пакетче мента, а ми мирише на джоджен. В градината на майка ми има джоджен и отлично знам как мирише, но ментата не знам, не съм я опитвала сурова. Близки ли са им вкусовете? Как да разпозная следващия път ментата от джоджена? (пакетчето е затворено, разчитам на етикета).

# 716
  • Мнения: 11 659
Какво пише на пакета, защото на английски джоджен е mint, а мента е peppermint.

# 717
  • Мнения: 2 883
Нищо не пише на английски, пише си на чист БГ - мента, внос от Израел.

# 718
  • Мнения: 11 659
В такъв случай - щом ти мириши на джоджен си е джоджен. След като надписа на етикета не е коректен и пакета е затворен - няма как да разбереш. Иначе си приличат на външен вид двете растения, но ароматите са коренно различни. Вкусовете им поне за мен не са близки - на печено агнешко няма да сложа мента, както и на мохито - джоджен!

# 719
  • Sofia
  • Мнения: 9 766
Имам филе от шаран, искам да го приготвя без много добавки и така, че да се запече добре, а не да е като варен. Моля за някаква идея, не съм готвила никога такова, на фурна с малко лук и подправки ли да го сложа? Обръща ли се някак, за да се запече? Да го завивам ли във фолио?

Общи условия

Активация на акаунт