Как да изпратя пратка до чужбина?

  • 13 413
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 109
Изпращала съм много пакети с бг. Пощи. Всички са пристигали. Само до САЩ от 4-5 години пътуват по няколко месеца. Нещата, които ще пращам слагам в плик (от онези с балончета) но не запечатвам, а само надписвам, защото често в пощенския клон искат да знаят какво има вътре. В централна поща не ходя, защото там ги правят нещата сложно. Само в пощенския клон до нас. Забранени са храни, защото се развалят или пренасят зарази, но не са ми правили проблем за шоколад. Забранени са и семена, ама това е за опазване на местната флора. Семената са забранени и при пристигане със самолет, та затова съм пращала семена (пакетче копър) в малък пакет до САЩ. Реших, че най-много да го изхвърлят, но няма как да държат отговорен получателя, а мен оттук пък съвсем. Не изпращам с обратна разписка и препоръчано, а само с въздушна поща. За САЩ все едно е как ще се прати. Бави се и в двете посоки, но до Япония същото пакетче пристига за около седмица. 
Когато си изпращала този пакет с копър, обяви ли какво пращаш на гишето? Питаха ли те какво има вътре и т.н.?

# 31
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Много зависи на какъв служител ще се попадне, майка ми праща от централен клон в Габрово, два пъти е занесла опаковано всичко, накарали са я да извади всичко от нейната кутия да си я вземе и да сложи всичко в кутия от пощата, от тогава си знае жената, носи си нещата "насипно" и там на място пред служителката слага в кутията и описва на разписката. След като ми прати лекарства последния път, защо да не може да се пратят семена например, според мен няма да има проблем  Thinking по скоро е важно как са опаковани.

# 32
  • Мнения: 3 031
Това ми изглежда ужасно. Ами че аз може вибратори да пращам или други лични неща. В Германия няма такава практика и много ме учудва, че у нас се прави така. 2 или 3 пъти съм пращала от София за чужбина и не са ме карали да отварям нищо, явно съм извадила късмет.

# 33
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Съгласна съм, но има служители които се престарават със задълженията хаха. От Ирландия като пращам нищо не проверяват, само държат да знаят, че няма пари или течности в пакета.  Wink

# 34
  • Мнения: 4 841
Повечето хора споделяте опит с Европа и САЩ. За Русия обаче важат съвсем други правила. Изпращала съм  дотам два пъти, повече никога няма да си го причиня. Едната пратка пристигна, след хиляди перипетии и допълнителни разходи, а другата пропадна в небитието, и то не по вина на Български пощи.

Препоръчвам авторът да се консултира на място в пощата, по възможност - голяма, централна поща, където служителите са се сблъсквали с различни казуси и са по-компетентни.

# 35
  • Мнения: 109
Обясних и на получателя опасенията си и човека ми каза, че ако ме питат за съдържанието да обявя, че са филмови промоционални артикули и да се третира като такива, а не като някакъв биологичен материал от пощенския служител... макар, че като ги знам нашите служители може и да си имам ядове. Също така ме помоли при никакви обстоятелства да не се съгласявам да ги отварям! Ще опитам и дано нямам проблеми - само се чудя кой в крайна сметка е по-добрия вариант - в централна поща или в малък пощенски клон.

# 36
  • Мнения: 3 031
Като отидеш, огледай служителките. Отиди при някоя усмихната Simple Smile Успех!

# 37
  • София
  • Мнения: 3 090
TNT и DHL ползвам аз, на първите цените им са по-добри. Спиди дават най-добри цени за пратки на Балканите.

# 38
  • Мнения: 48
Служителите са задължени да проверяват съдържанието на пратката. Има доста неща които не могат да се изпращат.Пратката ще ви бъде спряна на митницата.
TNT и DHL  са доказани,но скъпи фирми.За Спиди вече ви казах.
Използвайте бг пощи.

И задължително застраховайте пратката/особено,ако сте решили да изпратите със Спиди/

# 39
  • Мнения: 1 121
Разбира се че не съм обявила, че има малко пакетче семена от копър. Аз тъй или иначе не правя опис на съдържанието. То няма и място на етикетчето за всичко. Е точно за копъра не остана място и го включих към "и др." пише се и някаква цена, Ама аз не пиша повече от 25 евро, въпреки че винаги е доста повече. Аз съм си избрала пощенския клон до нас, където са учтиви. Може да се прати от всеки пощенски клон с любезни служители. Не обичам да ровят в нещата вътре въпреки че им давам възможност ако искат да хвърлят едно око.
Изпращала съм много пакети с бг. Пощи. Всички са пристигали. Само до САЩ от 4-5 години пътуват по няколко месеца. Нещата, които ще пращам слагам в плик (от онези с балончета) но не запечатвам, а само надписвам, защото често в пощенския клон искат да знаят какво има вътре. В централна поща не ходя, защото там ги правят нещата сложно. Само в пощенския клон до нас. Забранени са храни, защото се развалят или пренасят зарази, но не са ми правили проблем за шоколад. Забранени са и семена, ама това е за опазване на местната флора. Семената са забранени и при пристигане със самолет, та затова съм пращала семена (пакетче копър) в малък пакет до САЩ. Реших, че най-много да го изхвърлят, но няма как да държат отговорен получателя, а мен оттук пък съвсем. Не изпращам с обратна разписка и препоръчано, а само с въздушна поща. За САЩ все едно е как ще се прати. Бави се и в двете посоки, но до Япония същото пакетче пристига за около седмица. 
Когато си изпращала този пакет с копър, обяви ли какво пращаш на гишето? Питаха ли те какво има вътре и т.н.?

# 40
  • Мнения: 14 705
Нито последните 4-5год.,нито доста по-отдавна пратките до Сащ са ми пътували по няколко месеца.Максимума беше еднократно 2м.,когато британците през декември 2010 се изложиха с 5см.сняг и спряха всякакви полети и се забатачиха цяла Европа,Сащ и т.н.Иначе до две седмици са там.По тракинг номера виждам как същата нощ пратката напуска Б-я.Изпращам от центр.поща София.Винаги на всички клиенти се проверяват ръчно от служител вещите,не само мойте.Те също се подписват.В компютрите има дата и час и името на служителя приел пратката.Това е моят личен опит и въобще не ме притеснява проверката за сигурност.

# 41
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Един път ми се наложи да пращам до Англия. Мислех да е с БГ Пощи за по-евтино, но искаха да им отворя пред тях пратката, която старателно си бях опаковала, а и беше чупливо нещото, та съвсем нямаше вариант да я разопаковам, за да им начеша крастата. Минах през Еконт, обявиха ми цена около 100лв, подминах ги и заминах към Спиди - 50лв ми взеха, нито отварях, нито нищо, а и тракинг номер си имах.

# 42
  • Мнения: 1 121
Нито последните 4-5год.,нито доста по-отдавна пратките до Сащ са ми пътували по няколко месеца.Максимума беше еднократно 2м.,когато британците през декември 2010 се изложиха с 5см.сняг и спряха всякакви полети и се забатачиха цяла Европа,Сащ и т.н.Иначе до две седмици са там.По тракинг номера виждам как същата нощ пратката напуска Б-я.Изпращам от центр.поща София.Винаги на всички клиенти се проверяват ръчно от служител вещите,не само мойте.Те също се подписват.В компютрите има дата и час и името на служителя приел пратката.Това е моят личен опит и въобще не ме притеснява проверката за сигурност.
През последните 5-6 години нито една пратка не е пътувала до САЩ за по-малко от 2 месеца. Пращала съм подарък за Коледа, а е пристигал малко преди Великден. Рекордът беше малък пакет подарък за мен изпратен от САЩ в началото на август 2014 и получен на 30 януари 2015. Няколко пъти се обаждах да питам за него. Тракинг номерът показва, че пратката е излязла от страната (САЩ)  много бързо, но какво става след това?  newsm78 Разбира се вдигнах скандал, ама нашата поща се оказа само отчасти виновна, защото пратката пристигнала в края на октомври. Добре че никога нищо не се е губило. Подобно преживяване имах и с пратка от Унгария. Само 2 месеца забвяне. До Япония обаче пратките пристигат за най-много седмица. Не знам защо има такава разлика. По един и същи начин ги пращам от едно и също място.

# 43
  • Мнения: X
За чужбина всички пратки се проверяват от служителя на гишето,който приема пратката.После се опакова и отзад се описва съдържанието на английски и цената в евро.За кенчето не знам дали ще го приемат или върнат.За ЕС са по-малко забранените неща.

Аз преди 9-10 месеца изпратих по Български пощи 7 кашона с общо тегло от около 100 кг. В страна от ЕС ги изпратих и получателят бях аз. Синът ми и мъжът ми донесоха кашоните отворени, защото мислехме, че ще ги проверяват, но уви, никой нищо не провери. Бланките ми ги дадоха сама да си ги попълня и писах книги, детски играчки и подобни. Всъщност имаше всякакви неща. Цени не съм писала, казаха че може и без това. Преди да отида в БП проверих всички възможни варианти вкл. и част от контейнер. Оказа се, че техните цени са много много по-ниски от на всички останали. За горното количество платих към 900 лева и пак беше несравнимо по-евтино. Само че да не казвам в какъв вид дойдоха кашоните. Освен че бяха накъсани, два от тях бяха срязани и липсваха вещи.

# 44
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
На мен един път ми се е губила пратка от тук до България, в описанието сложих магнити-сувенири и шоколад (от зимната ни почивка). След като е пристигнал в София му се губят следите, не съм за 3 тоблерона, шепа бонбони и няколко магнита като цяло, въобще не ми се разправяше, просто си мисля понякога, колко грозно би било някой да ти вземе пакета заради парче шоколад...ама хора всякакви. Или ще пътува загубен още няколко месеца докато не му изтече срока на годност...то и аз с какъв акъл пращам шоколад де, но от страната на шоколада беше купен, уж да зарадвам ближните, минало заминало Wink

Общи условия

Активация на акаунт