Хора в беда или някакъв тип далаверджии?

  • 5 663
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 452
Здравейте, случката е следната: Пътуваме с кола през Петрохан (планинско с много завои) вчера към 7 вечерта, на един завой имаше две спрели коли в противоположните посоки и един слязъл човек на сред пътя ни махаше много енергично да спрем. Спряхме, в първия момент си помислихме, че са се ударили. В това време една от колите си замина по-пътя, т.е. явно този човек ги е спрял първо тях за нещо и след като не са му помогнали спираше нас. Да кажа, че в колата бяхме баща ми, той караше, друг роднина-и двамата на възраст пенсионна; аз и дъщеря ми - на 3 години. С детето се прибирахме от чужбина и след 16 часа пътуване бях доста изнервена. Та аз успях за миг да огледам спрялата кола, там седяха 3ма човека, мургави, приличаха си на цигани. Да кажа само, че нямам нищо против циганите, но веднъж една кола пълна с цигани (мъже) се опита да ни спре на магистралата в Сърбия и то няколко пъти и тогава от шофьора разбрах, че често спирали чужденци и после ги обират. Та бях наплашена относно подобно спиране. Само че в тоя случай, хората изглеждаха  безопасни на пръв поглед - пълна жена на около 50-60, много дребен мъж пак на тая възраст и още един малко по-млад, да кажем най-опасно изглеждащ. Човекът който ни спря беше млад, около 35 и не чак толкова мургав. Сега като се замисля, беше различен, сресан и някак излъскан. Та той се доближи до нас, баща ми отвори прозореца около  5 см и този с една широка усмивка каза "Салям алейкум" и си пъхна ръката през прозореца да поздрави баща ми. Баща ми съвсем приятелски му каза, "не те разбирам", а аз седях зад него и съвсем инстинктивно му направих знак да не си пъха ръката в колата, нещо от сорта на лек допир с дланта ми. Този си извади ръката, леко хвана стъклото и ме погледна,  аз аха да го питам на английски какво му трябва но не продумах все си мислех, че са си български цигани.  Не знам какво прочете в погледа ми този човек, но се обърна и си замина.  И така. Ние потеглихме и ме загложди чувство на вина, може да са хора в беда, да не знаят български... а аз да съм показала някакъв вид обидно отношение.  ...ама защо тогава със "Салям алейкум" и усмивки? Мисля, си, че аз ако имам проблем , не знам език и спра хора в планината почти по-здрач, ще искам помощ директно, без подобни формалности. Но това съм аз, ако са някакви араби например, манталитета е друг, обичат да оказват почести...
От друга страна с малко дете, описаните обстоятелства и безграничната изобретателност на българските измамници как да  знае човек... Само да кажа, че не видяхме колата дали е с български номер.
Не знам дали не ме притесни Салям алейкума... наистина не знам, но беше инстинкт,....беше си ме шубе да си призная, а може би нямаше причина.

# 1
  • София
  • Мнения: 452
Да доуточня, Салям алейкума ме обърка, не го очаквах, мислех, че са си нашенци. Това което ме притесни и реагирах беше пъхането на ръката вътре.

# 2
  • Мнения: 7 325
Няма смисъл да се тормозиш. Никога няма да разбереш каква е била причината да ви спрат. Приеми че сте се отървали. Аз съм от помагащите и обикновено си оставам с горчилка и дълги среднощни размисли - глупачка или наивница съм. Преди години обраха до шушка мои познати по същия начин / спряха ги  на пътя /, явно са били големи майстори, защото е било с финес, доброволно са си свалили бижутата / сериозно количество злато /, дали са си парите и горивото почти до капка. Може и на вас нещо такова да са ви готвели.

Последна редакция: пт, 10 апр 2015, 00:39 от I.Hr

# 3
  • Мнения: 714
И според мен инстинктът не те е подвел. Не живеем в разказ от Йовков, а жестът по стъклото на колата оставя едно кофти чувство...

# 4
  • Мнения: 204
И аз бих си тръгнала, даже не бих спряла, страхувам се  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 781
e,хайде де, 'погледни на бежанците с други очи' както призовават платените реклами...опс, кампании  Mr. Green

шегата настрана. това са си напълно изродени шашми от ония едновремшните дето те спираха закъсали на пътя без бензин и на предложението да им се наточи туба от вашия, отказваха категорично с патетичното 'не можем да приемем гратис, искаме да си го платим. ето тука (драматично разгъване на кърпа) един златен пръстен от майка ми/баба ми ще ти го продам символично и ще отидем пеша до най-близката бензиностанция'

ех тази християнска добронамереност и съчувствие - като пламък ги привлича ей  Sunglasses що не пробват с един салям да спират някъде из емирствата богатите и щедри араби с тия първобитни шашми...щото ще свършат в пясъка, затова..

# 6
  • Мнения: X
По това, че са си заминали, а не са тръгнали да обясняват какво им се е случило или от каква помощ имат нужда съдя, че може и да са измамници.
Аз ако съм в колата сама или с малко дете и възрастни хора не бих спряла, страх ме е.

# 7
  • Мнения: 176
Това и на нас ни се случи преди две години,само че бяха 2 коли ,вътре имаше мъже жени и деца.Мъжът койъто ни спря започна да си сваля пръстените и да ги пъха в ръцете на мъжа ми.Искаха да им дадем бензин и се правеха,че не разбират,че сме с дизелов автомобил.Казах им,че може да се обадим на пътна помощ,пак се направиха,че не разбират.През цялото време онзи се опитваше да напъха пръстена си в ръцете на мъжа ми.Незнам как во искаха,но дръпнах мъжа ми и тръгнахме.После разбрах от познати ,че това са румънски цигани и от години правят тези номера по пътищата.

# 8
# 9
  • Мнения: 7 325
И пръстена 100% е бил масивен и фалишив.  Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 4 349
Ами измама  Thinking Thinking Thinking

# 11
  • Мнения: 10 512
pimpinela , във вашия случай ми прилича направо на опит за измама... От какъв зор ще бърка да поздравява и ще се хваща за стъклото... Добре, че сте се отървали. Ако са закъсали, би трябвало ако са чужденци да знаят телефона за помощ, да звъннат и да чакат. Аз поне така бих постъпила, ако съм в чужбина и съм закъсала. Не ги мисли, благодаря че сподели, защото това всъщност е предупреждение за всички.

Аз пък толкова много се притеснявам, че и на полицейските патрули не вярвам.Веднъж на 1 януари почти след полунощ пътувахме и ни спира на магистралата патрул. Като видях, че ни дават знак да спрем, побърках мъжа ми да не спира, защото беше много късно и нито една кола не ни задминаваше, бяхме сами на магистралата, а и по телевизията говореха за подобни измами с фалшиви полицейски коли и патрули. Той все пак спря, аз се приготвих с телефона да мога да звъня (съмнявам се, че бих могла) и полицаите като поискаха документите, огледаха колата, детето отзад спеше. Аз ги попитах за картите им. Единия така се ядоса, че ми каза - госпожо, за едни сватба, за други брадва... Взе документите и отиде в колата, изтръпнах докато върнат документите, докато тръгнем и през цялото време гледах дали не са тръгнали след нас. Та според мен една идея мнителност не е излишна. От тогава гледаме да не пътуваме много късно и съм против нощните пътувания, колкото и по-спокойно да е.

# 12
  • Мнения: 46 526
И нас ни спираха тези с пръстените, но преди Берковица, не чак горе в Петрохан.
Абсолютна измама е, въобще не ги мисли  Wink

# 13
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Преди две седмици пътувахме аз и бащата, на един завой гледам спрели две коли и един циганин усилено ми маха да спра. Подобна ситуация, както я описвате - бяха два автомобила от двете страни на платното.
Отминах ги и не отбих, защото тия бяха спрели на много опасен участък от пътя и имаше опасност да ни помете някой тир.
После малко ме гризеше съвестта, защото не спрях и си мислех дали тези хора наистина не са имали нужда от помощ. 

Когато пътувам нося средства за самозащита, заради кретените по българските пътища. Ако тези цигани наистина са били измамници, щеше да им се стъжни живота, ако се бяха опитали да ни оберат.

# 14
  • Мнения: 46 526
Няма да се опитат да те оберат там. Обясняват, че са закъсали за не знам си каква част на колата или бензин и нямат пари в брой, трябва да се приберат, за да вземат. Казват, че ще ти дадат златен пръстен (масивен, мъжки - фалшименто, разбира се) и ти оставят телефон, за да се разберете да се видите след това - те да ви дадат парите, вие да им върнете пръстена-залог, като натъртват в колко неизгодна позиция са, защото той струва много повече от това, което искат от вас.
Никой не вдига после телефона и си оставате с една безполезна играчка в джоба.

П.П. Сега като казахте за втората кола - и при нас имаше втора от другата страна на пътя. Дали е съучастник, който имитира, че е спрял, за да помогне или е случаен човек, когото също са опитали да измамят  newsm78 ама чак пък такова съвпадение винаги да има втора кола, явно е част от схемата, да не си помисли човек, че случаен човек, идващ отсреща също е спрял да помогне...

# 15
  • Мнения: 3 371
Никога не спираме в такива случаи. В днешно време всички хора имат мобилни телефони, ако действително са в беда, ще се обадят на близки, роднини, полиция, в краен случай на 112. За мен 99% са измамници, целящи обир.
Бих спряла само при тежко ПТП, при очеизвадна необходимост от помощ.

# 16
  • Мнения: 5 647
Не спирам. Никога. Аз много мнителна и нямам никаква вяра на непознати.

# 17
  • Мнения: 46 526
...ще се обадят на близки, роднини...

Излизат с номера, че само минават през България, не познават никого тук  Laughing в нашия случай май от Турция за Румъния казаха, че пътуват, но може и друго да е било, не помня.

# 18
  • Мнения: 3 371
...ще се обадят на близки, роднини...

Излизат с номера, че само минават през България, не познават никого тук  Laughing в нашия случай май от Турция за Румъния казаха, че пътуват, но може и друго да е било, не помня.

Има полиция и 112 за такива случаи Peace

# 19
  • Мнения: 46 526
И ние така им казахме   Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 452
Благодаря, че споделяте, явно е по-вероятно да те спре измамник от колкото закъсал човек.
 А всъщност може би 15 км преди това бяха спрели 2 коли и сменяха гума на едната. Мои познати пукаха гума пак там в една зимна вечер и някакъв човек беше спрял да им помага. Всичко се случва на път, но явно трябва да сме доста предпазливи и да преценяваме до колко закъсалите са закъсали. Сега като се замисля хората в колата нямаха изражения на изплашени или бедстващи бяха супер спокойни, направо безразлични и ни хвърляха по едно око, не изглеждаха дружелюбни въобще, освен усмихнатия дето ни поздрави все едно сме му роднини. Някак си не съответстваше на начина по който ни спряха.  Не ми приличаха на чужденци или пък бежанци, явно го дават с тоя поздрав за да объркат човек (както и мен ме объркаха), но много си приличаха на героите от филмите на Костурица просто... и то всички. Само че не се чувствах добре, че съдя "по дрехите"... 

# 21
  • Мнения: 3 031
Не бих спряла дори, страх ме е.

Спирам единствено на възрастни хора (без те да ме спират) и ги питам дали не искат да ги закарам до някъде, често ходят пеша между селата.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 800
Преценяваме на момента как да постъпим. Често спираме, качваме стопаджии.

# 23
  • Мнения: 520
Чист опит за измама. Моята случка беше на правото на Сапарева баня. Познатото с пръстен и гориво. Обясних му че ще го закарам до бензиностанцията да си купи - само махна с ръка и се отдалечи. Влашки цигани...


И още един опит преди месец - на паркинг на голям магазин. Тип мургавелко, представи се с някакво име и пита веднага за моето. Т.е. установява контакт - виж че съм честен и открит.

  И след това почва, бил от Латвия / отбелязвам че беше с унгарска кола / идвал на някаква конференция и карал някакви мостри с тенджери, разпродал ги и му останал един комплект. та ако искам да ги взимам на сметка.

Пропуснах този шанс

# 24
  • Мнения: X
Срам ме е да си призная, но купих един такъв пръстен фалшив от един румънски циганин, само че ме спря на улицата.  Mr. Green

По господари на ефира даваха и едни, които продават тенджери уж маркови.

Стопаджии никога не бих качила, единствено някоя баба или майка с дете, много филми на ужасите съм гледала..

# 25
  • София
  • Мнения: 16 055
Моя позната скоро ми разказва - тръгнали с ММ да пазаруват в Метро. На паркинга ги спрял закъсал човечец с  комплект тенджери. Докато се обяснявали и ги агитирал да си го купят видял, че спира полицейска кола. Хвърлил чантата и избягал. Те се поогледали и си прибрали уникалните тенджери. Сега си ги ползват.
Имало и някаква измама с външна изолация. Уж евтино, а после те карат да доплащаш.
Същата позната си остана с половин изолиран апартамент.

# 26
  • Мнения: 1 520
Веднъж една възрастна жена с побелели коси, ме помоли да й понося чантата,защото й било лошо, имала проблеми със сърцето и не знам още какво. Беше в центъра на София до Съдебната палата.
Подминах я без никакви угризения, като не я познавам, откъде да знам каква е, що е и какво точно носи в чантата си...
Като й е толкова зле къде е тръгнала, да си стои вкъщи и да не притеснява хората.

# 27
  • Мнения: X
Аз чанта и багаж на баби съм носила, даже сама съм предлагала.
Съмнявам се да е някаква измамничка, освен ако не е циганка.

# 28
  • Мнения: 3 031
И какво може да носи в чантата си? Бомба? Confused

# 29
  • Мнения: X
Може да е обрала банка.  Joy

# 30
  • Мнения: 1 520
Да уточня, че чантата й не беше дамска, а пазарска.
Дори да й се е налагало да отиде някъде (на лекар примерно), за какво тогава й е тази нелека чанта, като не се чувства добре?
Всякакви ги има, откъде да знам колко й е била чиста работата на въпросната...

П.П. Стана ми неприятно и за това, че от толкова много хора наоколо тя се спря точно на мен. Аз ли съм изглеждала най-наивна от всички, да му се не види...

Последна редакция: сб, 11 апр 2015, 22:13 от krem-karamel

# 31
  • Мнения: 3 371
Веднъж една възрастна жена с побелели коси, ме помоли да й понося чантата,защото й било лошо, имала проблеми със сърцето и не знам още какво. Беше в центъра на София до Съдебната палата.
Подминах я без никакви угризения, като не я познавам, откъде да знам каква е, що е и какво точно носи в чантата си...
Като й е толкова зле къде е тръгнала, да си стои вкъщи и да не притеснява хората.

И правилно си постъпила. живеем в такива времена, че на никого не бива да се има доверие. Представи си бабата се развика -тази ме обра или, че е имало 5 000 лева в чантата когато стигнат където трябва, а сега ги няма. Или носи дрога, или какво ли още не. Това, че е с бели коси и е възрастна не я прави невинна по дефолт. Просто малко предпазливост не е излишна. Дори понякога да се гледа на това  с лошо око от другите. И аз бих постъпила така. Уважение всекиму, доверие никому. Особено към непознати.

# 32
  • Мнения: X
И аз бих се усъмнила ако е млад човек, но на баба бих помогнала. Представи си, че наистина й е лошо. Една възрастна жена така беше се спряла, всички я подминаваха, попитах я как е, явно кръвното й беше паднало. Стигна се дотам, че линейка викахме.

# 33
  • Мнения: 520
Моя позната скоро ми разказва - тръгнали с ММ да пазаруват в Метро. На паркинга ги спрял закъсал човечец с  комплект тенджери. Докато се обяснявали и ги агитирал да си го купят видял, че спира полицейска кола. Хвърлил чантата и избягал. Те се поогледали и си прибрали уникалните тенджери. Сега си ги ползват.
Имало и някаква измама с външна изолация. Уж евтино, а после те карат да доплащаш.
Същата позната си остана с половин изолиран апартамент.


точно за същия магазин става дума, не исках да го изписвам.
По повод за строителни услуги - който има родители по селата да ги предупреди да не ползват непоискани "евтини" услуги.

По спомен - пак цигани, предложили да ремонтират улуците на къщата, дедото  се връзва, тия свалят улуците и започват да го  изнудват за още пари.
Намерих статията

http://news.varna24.bg/505687.html

# 34
  • Мнения: 7 325
Сега се сетих за една случка от преди няколко години. Спираме на бензиностанцията до хотел Санкт Петербург в Пловдив и тръгваме към аутлета. Мъжът ми караше кола с хасковска регистрация. Един господин ни настига и започва да ни разтяга локуми на развален български как бил от Хасково, как бил в Пловдив по бизнес дела, как го окрали и не можел да се прибере да сме му сипели бензин за не помня каква сума ( не беше голяма ) а той ще си даде телефона да му се обадим да ни върне парите, така или иначе сме били градски да сме му влезели в положение. Полиция викал ама смачка точно тази част та не се разбра. На роднини и познати не можел да се обади защото бързал а и телефона му били откраднали.
Обаче не отцели хората - първо нито бяхме гратски нито събратя, второ за толкова години из чужбините сме се нагледали и наслушали на какви ли не драми, че и доста студена вода сме пили и трето версията хич, ама хич не му беше изпипана, ако се беше постарал малко можеше и да се намерят шарани да му напълнят резервоара.

# 35
  • Мнения: 781
предлагам съфорумките, които емнаха крем-карамела, да не забравят, че един от най-потресаващите серийни убийци в Русия дълги години е минавал незабелязан, защото 'мръсната работа' я е вършила крехката му, побеляла майчица, която е причаквала млади девойчета по светофари и пазари и с плачевен глас е молела да 'й занесат чантата до ей оная кооперация', където ги е посрещал извергът.

http://murderpedia.org/male.S/s/spesivtsev-alexander.htm

първосигнално всички реагираме на страри хора и деца, но просто такива времена настанаха. също като онзи дето държал трите жени и ги изнасилвал и пребивал в продължение на 11 години в къщата си в Щатите. едната жена примамил с обява за 'кученце за 2-годишния й син'. в резултата на изчезването на майката, детето било пратено в приемно семейство и после осиновено. сега семейството отказват контакт с майка му защото 'имал хубав живот'.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariel_Castro_kidnappings

та така..понякога от криворазбрано милосърдие може да се навреди на собсвеното семейство..представете си само за минута, ако, не дай си Боже, нещо стане с вас, колко непознати (като тези, на които сте искали да помогнете) ще се замислят за вашите деца - гладни ли са, жадни, топло ли им е, обич липсва ли им..

п.с. истински закъсалият човек не ходи и не проси. той стои като притиснато куче и гледа в безизходица с глава, наведена от срам..не иска, не изисква, не се обяснява и не притеснява...същото като във форума благотворителност.

# 36
  • Мнения: 19 309
Преди две седмици около Павел Баня някакъв мургавелко със стар Мерцедес спрял мъжа ми на пътя. Питал го дали говори немски или английски. После обяснил, че е турски бизнесмен. Показал една кредитна карта, която се била повредила. В Турция бил милионер, но заради повредената карта останал без пари и бензин в БГ. Тръгнал да му дава "златни" пръстени в замяна на пари. Мъжът ми да му дадял банкова сметка и като се приберял в Турция, щял да му ги преведе  Mr. Green ooooh!

Това с чантата за мен е прекалено. Не е нужно все пак да се носи до дома й.
Цитат
Дори да й се е налагало да отиде някъде (на лекар примерно), за какво тогава й е тази нелека чанта, като не се чувства добре?
Ами например може да живее сама и да няма кой да й напазарува.

Последна редакция: нд, 12 апр 2015, 15:55 от Пролетен дъждец

# 37
  • Мнения: 18 496
Вчера един белоглав старец с патерица направи опит да се метне пред колата ми. Седеше с гръб към булеварда в близост до пешеходна пътека и понеже беше късно, ми се стори подозрителен отдалече. В момента, в който приближих пътеката, леко ме погледна, рязко се завъртя и скочи на пешеходната пътека. Беше видимо разочарован, че успях да спра навреме. А патерицата явно му беше само за аксесоар, защото този скок с патерица, няма как да се случи.

# 38
  • Мнения: 3 371
Вчера един белоглав старец с патерица направи опит да се метне пред колата ми. Седеше с гръб към булеварда в близост до пешеходна пътека и понеже беше късно, ми се стори подозрителен отдалече. В момента, в който приближих пътеката, леко ме погледна, рязко се завъртя и скочи на пешеходната пътека. Беше видимо разочарован, че успях да спра навреме. А патерицата явно му беше само за аксесоар, защото този скок с патерица, няма как да се случи.

Ужас! От такива най-много ме е страх. Преди 22 години така на моя състудентка кара мъжът и, не помня откъде са се връщали вече, вечер, към 12 часа. Една баба се хвърля пред колата и разбира се, загива. колко години го влачиха роднините и по съдилища, накрая го оправдаха, бабата правила не знам колко броя опита за самоубийство, и точно на тях се случило да успее. Оттогава мъжът и никога не кара и когато хване волана, от ръцете му тече вода/биквално, виждала съм го с очите си/. ходи на психотерапия, но нищо не му помогна.

Това не е по темата, но съм чувала /само съм чувала, не знам дали е истина/, че в Румъния често така избутвали дете на пътя, с цел да спрат колата/или тир-а/ и да искат пари от шофьора.

# 39
  • Мнения: 1 355
Не само в Румъния. Чувала съм за подобни случаи преди години на варненската автогара. Избутвали детската количка с бебето пред колата в последния момент... Издебвали някоя по-бавна кола, а после вдигали голям панаир и искали пари. Добре, че скоро не съм чувала такива неща...

# 40
  • Мнения: 781
сакън, не пишете такива неща за циганите. са ше влезне някой от българския хелзински комитет, ще види и ще ни разнасят пак из цялото европа колко сме нетолерантни  Rolling Eyes за циганина - или добро или социални помощи  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 3 371
сакън, не пишете такива неща за циганите. са ше влезне някой от българския хелзински комитет, ще види и ще ни разнасят пак из цялото европа колко сме нетолерантни  Rolling Eyes за циганина - или добро или социални помощи  Mr. Green

Ама да си ги натоварят всичкото мангал и да си ги приберат и разпределят в богатите страни в ЕС, халал да са им Twisted Evil

# 42
  • Мнения: 781
сакън, не пишете такива неща за циганите. са ше влезне някой от българския хелзински комитет, ще види и ще ни разнасят пак из цялото европа колко сме нетолерантни  Rolling Eyes за циганина - или добро или социални помощи  Mr. Green

Ама да си ги натоварят всичкото мангал и да си ги приберат и разпределят в богатите страни в ЕС, халал да са им Twisted Evil

е как? добрият интегриран циганин е чуждият такъв  Sunglasses освен това не мож ги взе, те не цепят басма на никой - а като почнат да не се съобразяват с всичкото мюсюлманин, който и без това реве за още повече права привилегии, нали богатите европейци ще се видят в чудо на къде по-напред да се огъзят. основен принцип на икономиката - два паразитиращи етноса на територията на една страна взаимно се елиминират.

# 43
  • Мнения: 7 325


основен принцип на икономиката - два паразитиращи етноса на територията на една страна взаимно се елиминират.
Ха, ние отново доказахме че принципи не виреят на наша земя. Вместо елиминация се случи обединение.

# 44
  • Мнения: 328
Не спирам. Никога. Аз много мнителна и нямам никаква вяра на непознати.
и аз също

# 45
  • Мнения: 520

Същото го правят в село Арчар Видинско. Там пътя точно в циганската махала е на баир и всеки се натиска да ускори за да го качи.
Едно момче от монтанско го бяха пребили при подобен случай
ето я статията
http://novinar.bg/news/v-archar-prebiha-mazh-kojto-blasna-i-ubi- … MzY4MzsxNg==.html

и още за Арчар

ромите в Арчар са открили
още една престъпна ниша
за лесни пари. Всяка зима на последния наклонен завой, преди да се влезе в селото, разливали кофи с вода. Пътят за минути замръзвал и трафикът ставал невъзможен. Колите поднасяли и излизали извън шосето. На помощ идвали същите хора, които залагали капана. Срещу заплащане със своя техника изкарвали отново на пътя закъсалите автомобили.

статията

http://www.segabg.com/article.php?id=351920

Последна редакция: нд, 03 май 2015, 23:43 от dikobraz

Общи условия

Активация на акаунт