Откога започва възпитанието и с какво се започва?!

  • 5 796
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 80
Здравейте!Синът ми е на 8 месеца и половина и от 6 месечна възраст започна да плаче,когато се отдалеча от него ,види ли,че излизам от стаята започва да плаче,също така започна да проявява инат ,когато иска нещо трпбва да го получи в противен случай започва да се изпъва да плаче ,гоним се по цялото легло ,за да му сменя памперса и понеже не лежи по гръб го сменям докато стой прав.Какво ще кажете по въпроса?Как се процедира в тези ситуации и трябва ли изобщо да се взимат на сериозно?

Последна редакция: пн, 20 апр 2015, 13:24 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 3 292
Това че плаче при излизането ти е много добре - означава че е привързано дете, и че е комуникативно - казва си какво иска  Flutter Колкото до плача при "не получаване" на нещо, това е далече от ината на този етап, просто му е интересно на детето, и изразява неудовлетворението си както може.
А бебе, което да стои мирно при смяна на памперс аз не познавам  Joy
Та според мен, по-късно, около годинка и нещо, разбират постепенно, че не могат да правят всичко, да имат всичко и т.н. .... тогава вече с любов и мярка се обяснява - пак плаче моя, ама няма как.  Confused Не смятам, че е "лигав", и не бих го ограничавала само с някаква дидактична цел - да разберял, че не можело така  Flutter

# 2
  • Мнения: 836
Сега се гоните из цялото легло... След като проходи моята, я гоних из цялата къща, за да й сменя памперса. А колко пъти се е начурквала, докато я приклещя, за да и го сложа....   И аз не мисля, че дете може да се разлигави на тая възраст. Най-малкото детето трябва да те разбира, когато не му даваш това или онова, и защо не му го даваш. А на тази възраст то само знае, че не му го даваш, но защо, няма как да разбере.

# 3
  • Мнения: 2 156
Нормално и естествено е да търси теб и да протестира, когато те няма. Реакцията ти зависи от теб самата.
Аз лично не си подам много по "возпитяването" (както казваше прабаба ми, лека й пръст) и моят син постоянно беше на ръце, като си помагах с кенгуру и слинг.

# 4
  • Мнения: 6 365
Никога не съм гонила дете за смяна на памперс. Забаламосваш го, даваш да държи играчка, говориш му.

Иначе след 9 мес. може да започне да чува "не", ако почне да прекрачва граници.

И аз с първото бях по-либерална и ми се качи на главата.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Според мен, възпитанието започва с поставяне на ясни граници (сиреч казване на "Не") и то само за неща, които са животозастрашаващи. Това в етапа м/у 1-3г и на практика са не повече от 5-6 до 10 неща.
До тогава също може да възпитаваш посредством личен пример, но без да имаш големи очаквания и да налагаш наказания - напр. "Кажи здрасти, кажи чао, дай си играчката на това дете..." и такива,, и ако не каже/не иска - да му се караш или да проявяваш някаква строгост. Това е елементарен пример, разбира се. След 3г детето става по-лесно за комуникация, "разбира" (макар че то и преди това е разбирало, но незрялата му система не може да отговори на високите изисквания), има някакви наченки на съвест, по-дълга памет и тн...

# 6
  • Мнения: 80
Благодаря!А ако не иска да яде нещо,което не му харесва ,трябва ли да го баламосвам с нещо за да го нахраня,понеже моята майка така е правила,а на мен ми се вижда като тормоз,макар и да не изглежда така иии заедно с този въпрос се сещам за още нещо,което няма нищо общо с темата ...как да се храним от тук нататък ,вече минахме на деска кухня с 3 хранения ,сеа сутрин в 7 7 и 30 му давам мляко,в 11 основното хранене в 2 и 30 кремче в 6 супичка и в 9 9 и 30 пак мляко да разнообразявам ли с попара ,кус кус и т.н? 

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 805
За захранването питай тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=840705.new#new
За баламосването...не знам...рано е да се нарече злоядо. Ако не харесва нещо не го насилвай. Предложи го пак след месец. Вкусовете им често се менят.

# 8
  • Мнения: 6 365
При хранене детето НЕ СЕ баламосва, не се забавлява. Трябва да свикне, че храненето само по себе си е приятно. Ако не е приятно, значи храната не е вкусна.

Аз съм скептична към детските кухни, предпочитам да приготвям леко модифицирана храна. Попара и кус-кус не са разнообразие, и двете са главно пшеница, тоест една и съща съставка- брашно. И после и кремче-нишесте от царевица...това дете изобщо храна ли яде, или фураж?

# 9
  • Мнения: 80
При хранене детето НЕ СЕ баламосва, не се забавлява. Трябва да свикне, че храненето само по себе си е приятно. Ако не е приятно, значи храната не е вкусна.

Аз съм скептична към детските кухни, предпочитам да приготвям леко модифицирана храна. Попара и кус-кус не са разнообразие, и двете са главно пшеница, тоест една и съща съставка- брашно. И после и кремче-нишесте от царевица...това дете изобщо храна ли яде, или фураж?


Със сигурност не яде фураж Simple Smile Не съм питала какво е мнението ви за детските кухни ,а дали освен храната от кухнята,която е изключително добра ,да му давам попара,кус-кус и така нататък,понеже вече не му давам откакто е на кухня Simple Smile

# 10
  • Мнения: 805
Конкретно на въпроса - възпитанието няма начало.... започва от от твоето възпитание ... то пък почнало от възпитанието на твоите родители ....

Дръж се към детото като към голям човек.... говориш и обясняваш като на голям човек.... без крайности де Wink и с много търпение....

# 11
  • Мнения: 4 813
Памперс и досега сменям на масата за повиване - знае, че ако не стои мирен, ще падне. Когато сме на почивка, сменям памперса на леглото - и да, там се гоним.

Яденето е сложен процес и всеки родител намира начин според детето. Ние лично разглеждаме книжки и редим пъзели, докато ядем - иначе не яде. Знам, че това е против всякакви възпитателни методи, но не ме интересува, стига да си отваря устата.

Можеш му даваш кус-кус и попара - сама ще прецениш дали може да яде вече такива неща. На 8 месеца моето не искаше да яде попара, а от кус-кус се давеше. На около годинка прояде и двете. В момента умира за кус-кус, а с попарата е според настроението.

# 12
  • Мнения: 593
Никога не съм гонила дете за смяна на памперс. Забаламосваш го, даваш да държи играчка, говориш му.

 Tired винаги има няколко играчки около нея, музикална задължително, и мокрите кърпички дърпа, давам ги вече доброволно  Laughing ooooh! въпреки това е доста скоклива и често смяната на памперса отнема мин 5мин и съм потна накрая  Mr. Green явно някои дечица са по-енергични и само играчките не помагат

иначе вече казвам със строг тон "не", спира за малко, гледа умно  Mr. Green, но след малко пак се опитва да си прави пакостите. зависи какво забранено прави или я отстранявам или взимам забранения предмет

# 13
  • Мнения: X
Моето от първия месец, щом излезех от стаята надаваше вой. Малък е още, но то не пречи да почваш да му обясняваш, може пък да е от схватливите детето. Не го насилвай да яде, ако не иска нещо, просто продължавай да му го предлагаш, след 3-4 дни може пък да реши да опита. Периода с памперса ще отмине, не се притеснявай, то изобщо бебетата са на периоди, сега едни са му номерата, след 2 седмици ще са други.   bouquet

# 14
  • Мнения: 556
Моята беборана е на 9 месеца и когато има повод казвам "НЕ" без да се свеня. Възпитанието за мен е най-вече разговор. ако се поставят добри основи, после всичко върви леко и гладко. Няма "от днес започвам". От първия ден всичко е възпитание: тембъра с който говориш, похвалите, ласките, навиците които изграждате заедно....
Аз също съм противник по време на хранене да има всякакви забаламосващи практики : тв, играчки, подканяне, да се правиш на клоун.... Моето бебе яде обща храна от самото начало (педагогическо захранване). И се храни с всички на масата заедно с нас. вечеряме в 19 часа. Тя вижда че всички ядем и просто няма избор освен да прави същото.

Общи условия

Активация на акаунт