Истанбул Летен и Вдъхновяващ [тема 37]

  • 72 099
  • 730
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 431
Момичета, ще съм ви благодарна ако ми препоръчате някой хотелче, което не е много скъпо. Покрай четенето на темата се вдъхнових сама да организирам престоя ни в Истанбул. Както писах по-рано ще ходим с малкият, скоро ще навърши 2 год. и няма да можем да обикаляме много с него, но все пак.... С картите и транспорта мисля, че ще се справим без проблем, защото мъжът ми знае турски език

# 526
  • Мнения: 487
Забравих да се оплача - има нещо не както трябва с Истанбулкарт - по принцип гледам колко ми отчита, по - рядко гледам колко остава в картата, но ми направи впечатление, че гълта пари - просто изчезват...Един ден пътувах сама, в рамките на 5 часа смених 6 транспорта, за единия ми взе даже 0,85, после пътувахме още четири пъти , а се оказа, че ги няма 30 лири (за десет чекирания)..После за едно пътуване на двама души (тоест две чекирания) от 12,80 стана 6,55 - уж едно от 1,45 и едно от 2,15, а реално взе доста повече пари. На някой друг случвало ли му се е?
Има една особенност с тия карти Истанбул , когато се казваш на транспорта се чекираш също и когато слизаш.Ако не си се чекирала при слизане ти взема сумата за най дългия маршут.
Ако се чекираш на машинките при слизане ще ти вчема по малко.
Пример качихме се на метробус чекирахме се слязохме пак се чекирахме , после се качихме на трамвай пак се чекирахме и на слизане пак.От Авджълар до Топкапъ и обратно за 2 човека ни излезе 16 лири.

А пък като ти свършат парите зареждаш ги и продължаваш  Grinning

След шестото ходене се усетих , че ми взема повече пари, но с майта математика от музикално училище...Разбира се , не съм и предполагала, че трябва да се чекирам на излизане...
Благодаря много!
Simple Smile

# 527
  • Мнения: 3 852
Има една особенност с тия карти Истанбул , когато се казваш на транспорта се чекираш също и когато слизаш.Ако не си се чекирала при слизане ти взема сумата за най дългия маршут.....

Това не го знаех... И на мен ми се стори, че бързо свършваха парите, но като не знам какви са им тарифите. А къде се чекваш на излизане, не се сещам да съм видяла някой да го прави? newsm78

# 528
  • Мнения: 487
Момичета, ще съм ви благодарна ако ми препоръчате някой хотелче, което не е много скъпо. Покрай четенето на темата се вдъхнових сама да организирам престоя ни в Истанбул. Както писах по-рано ще ходим с малкият, скоро ще навърши 2 год. и няма да можем да обикаляме много с него, но все пак.... С картите и транспорта мисля, че ще се справим без проблем, защото мъжът ми знае турски език

Препоръчвам ви хотела, от който днес се върнах - намира се на гърба на гара Сиркеджи, на една минута от трамвая, на 5 - 6 минути от пристанището Еминьоню, на 30 секунди от Мармарай....Нощувка и закуска излезе 40 лева на човек, букнато 5 - 6 дни преди пътуването, има страхотна гледка към Босфора от терасата, където се закусва, чисто, любезен персаонал, никакви оплаквания....

https://www.booking.com/hotel/tr/hurriyet.bg.html?aid=376395;lab … 1;highlight_room=

# 529
  • Мнения: 471

Има една особенност с тия карти Истанбул , когато се казваш на транспорта се чекираш също и когато слизаш.Ако не си се чекирала при слизане ти взема сумата за най дългия маршут.
Ако се чекираш на машинките при слизане ще ти вчема по малко.
Пример качихме се на метробус чекирахме се слязохме пак се чекирахме , после се качихме на трамвай пак се чекирахме и на слизане пак.От Авджълар до Топкапъ и обратно за 2 човека ни излезе 16 лири.

А пък като ти свършат парите зареждаш ги и продължаваш  Grinning

Това важи само при пътуванията с метробус, понеже там се таксува на брой спирки (по подобие на магистралите). При останалия градски транспорт цените са фиксирани, като максимума за първо качване е 2,15 лири, а с прекачвания в рамките на два часа от първото качване таксата пада и под една лира.

Друга особеност са автобусите, които преминават по мостовете над Босфора - при тях цената е двойна - 4,30. Същото важи и за експресните автобуси на Общината - тези с буква Е - пак таксуват двойно.

При фериботите до островите таксите са по-високи - точните цени могат да се проверят в сайтовете на морските превозвачи.

http://www.iett.gov.tr/tr/main/pages/toplu-tasima-ucret-tarifesi/42

Последна редакция: ср, 15 юли 2015, 09:57 от bialk

# 530
  • Мнения: 471
Има една особенност с тия карти Истанбул , когато се казваш на транспорта се чекираш също и когато слизаш.Ако не си се чекирала при слизане ти взема сумата за най дългия маршут.....

Това не го знаех... И на мен ми се стори, че бързо свършваха парите, но като не знам какви са им тарифите. А къде се чекваш на излизане, не се сещам да съм видяла някой да го прави? newsm78

Това е най-големият бисер, който съм чел за целия си престой в темите за Истанбул! Чекиране на слизане от трамвая. Майко мила  #Crazy

# 531
  • Мнения: 431
Благодаря ви за помощта  bouquet Сега да ви се оплача, че току що си погледнах задграничния паспорт, и3текъл е юни 2014. Колко ли ще ме глобят  newsm78 Чувала съм, че като минат година и три месеца не глобяват, но ние мислим да пътуваме преди това  Sad

# 532
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Двойно таксуване с Истанбулкарт се прави само при метробусите, тъй като там отчитането е според изминатото разстояние. Останалият превоз е на твърда цена. Никой и никъде не се е таксувал на слизане от трамвай, метро и т.н.

При последователно чекиране на двама пътници няма отстъпка. Едва при прекачване в рамките на определено време първият се таксува на по-ниска цена (при пътуване с една карта). Което не обяснява сумите, цитирани от Ду.

Ду, четирите пътувания след като вече не си била сама 4х2 ли бяха?ч

Напълно подкрепям мнението, че опитите за ползване на магистралата без карта са... ще ги нарека излишни, макар да ми идват други думи на ума. Понеже на нас също ни даваха съвети да си спестим този разход (ние, разбира се, се сдобихме с карта още на влизане в Истанбул, тъй като на качване от Лозенград няма възможност) ми стана много интересно как точно щяхме да излезем от магистралата на връщане при положение, че бариерите бяха спуснати.

Таня, аз проверявам с номера на паспорта. Впечатли ме факта, че бяхме точно засечени на качване от Лозенград, при положение, че нямахме все още карта. Явно по номера на колата.

# 533
  • Мнения: 3 852
Блиак - за толкова пътувания, че и живот в чужбина не бях чувала за чекиране при излизане, ама реших да попитам, след като някой го казва.  Wink

# 534
  • София
  • Мнения: 660
Въпрос към посетилите Виаленд - как стои въпросът с билетите на място. Чудя се дали да купя онлайн,защото пише в сайта им,че ако е лошо времето,билетът се презаверява за друга дата.Ако няма опашки,като в Дисни ленд ,бих купила на място Wink))

# 535
  • Мнения: 720
Специални благодарности за този , който препоръча Ehlitat Lokantasi  - много вкусно готвят, ама много.В пресечка на Истиклял, три пъти ходихме там да похапваме, препоръчвам десерта "триличе", ако правилно съм запомнила името.

Du, много се радвам, че ти е харесало заведението.   bouquet
То наистина е непретенциозно, на самообслужване, но с отлични препоръки от местните в tripAdvisor, а и на нас много ни хареса.
Аз пък толкова се впечатлих от разказа ти за Vefa Bozacisi, който четох, докато бяхме в Истанбул, та препоръчвам отново за тези, които са отседнали в Лалели и имат малко време. Не е далече, малко е трудно да се открие, но местните са любезни и помагат.

# 536
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 730
Извинете, че питам нещо не по темата. Писах и в друга тема за Турция(за живеещите в Истанбул) и ме препратиха тук. Имате ли идея как да издиря моя състудентка от Шумен - Шермин, която живее в Истанбул и е(беше) екскурзовод с руски? Благодаря.

 Crazy Crazy
В почти 20 милионен град трудна работа.... е или беше екскурзовод?

Блиак - за толкова пътувания, че и живот в чужбина не бях чувала за чекиране при излизане, ама реших да попитам, след като някой го казва.  Wink

Четях ли четях и се чудех какво не разбирам. Добре че беше Бялк да ми светне лампичката.
Де Киро на кирия да се таксуваш по 2 пъти? Mr. Green

Оххх, престанете с тези сладкиши. То не бях кюнефета, казандибита, сега и трилече. hahaha

# 537
  • София
  • Мнения: 660
В Истанбул не съм се чекирала на излизане никога,но в Лондон всеки път ,иначе няма как да излезеш.

# 538
  • София
  • Мнения: 436
Извинявайте, знаете ли дали от пристанището Salipazari Port  има маршрутки, които ходят до автогарата или до центъра? Също и до жп гарата, защото слизаме от круиз, а доколкото разбрах на техния порт няма място за багаж... така че ще трябва да го оставя на жп гарата до вечерта, когато ще хванем автобуса за София. Нещо много сложно стана... newsm78

# 539
  • Мнения: 471
Извинявайте, знаете ли дали от пристанището Salipazari Port  има маршрутки, които ходят до автогарата или до центъра? Също и до жп гарата, защото слизаме от круиз, а доколкото разбрах на техния порт няма място за багаж... така че ще трябва да го оставя на жп гарата до вечерта, когато ще хванем автобуса за София. Нещо много сложно стана... newsm78

Маршрутки няма. Пътува се с трамвай Т1 като може да се качите от Фъндъклъ или Топхане (ако нямате Истанбулкарт по-добре от Топхане, понеже на Фъндъклъ няма автомат за жетони) - Салъпазаръ се намира между двете спирки. За гарата слизате на спирка Сиркеджи.

Общи условия

Активация на акаунт