Север-Юг и проектите на актьорите след него; С Русия в сърцето - 39

  • 36 322
  • 736
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 786
С риск да прозвуча като развалена грамофонна плоча....

Защо говорите само за Петро и Тина като злосторници? Когато С отпрати за пръв път Шура и запона да подкопава устоите на връзката им Тина я нямаше, а Ш парираше интрижките на Петро доста надалеч. И когато Ш вярваше в С ( в началото на любовта им) нито Тина, нито който да било можеха да и попречат да последва сърцето си. С една дума искам да кажа, че само този, към когото са насочени чувствата ти е способен да ги заличи, изпепели, или както ви харесва. КС може и да не спря да обича Ш, но определено спря да се отнася към нея като към обичано същество. Съвсем целенасочено я отдели от останалия си живот и искаше тя примирено да се съгласява с всичките му решения касаещи живота и на двамата. Когато КС пренебрегваше Ш заради царя, това беше и царят на Ш, но когато започна да я пренебрегва заради Турция това вече не беше неината борба. Можем ли да я обвиним за това?  Rolling Eyes Та той не смееше да каже дума за нея пред новите си турски приятели, когато му говореха, че ще го женят за туркиня. Защо? Ами защото тя вече не се вместваше в картинката. И още повече в очите им тя беше неговата "любовница". Петно, което той с неговите вътрешни борби и лепна за цял живот. Борбата се оказа наистина по- важна от жената, но не от жената по принцип, а от неудобната (непастващата) жена. Как може изобщо да се очаква на фона на всичко гореизложено Ш да не реагира по някакъв начин. През моите очи тя не е сбъркала в постъпките си, защото от един момент нататък, каквото и да беше направила войната със света, в който се потопи С  вече беше изгубена. Тук няма виновни. КС така го чувстваше, така започна да живее. Все пак цял живот е бил войник, просто смени "батальона", но тази смяна имаше своята цена и той я плати с ясна мисъл. Решението му не беше спонтанно, а премислено, осъзнато. Докато Ш просто отговаряше на неговите постъпки и се адаптираше към промените, които я пометоха. За разлика от С тя не си ги беше избрала. Да не говорим, че в началото дори искаше да заминат за Англия, а после стана аптекарка и перачка само и само, за да бъде до КС с надеждата, че все пак нещо ще се промени, че любовта им ще бъде по- силна от всичко останало. Ш до последно вярваше в тях, в него, в идеала си. Само, че само любовта не стига, трябва и очите да гледат в една посока.  Peace

Лека нощ от мен!  Hug

# 436
  • Мнения: 18 692
Киарче Hug, уважавам мнението ти Peace
когато Сеит отпрати за първи път Шура на пейката аз също много го критикувах и бях на страната на Шура Peace
но после и двамата започнаха да грешат, да се лутат, да се разминават, да не си говорят, да се разбират неправилно, и малшанса беше на тяхна страна и т.н.
за мен нямаше да са щастливи ако се бяха оженили Peace не бяха един за друг, като два остри камъка са Confused Confused

Фену Heart Eyes, утре е за теб! Laughing

пак лека Hug

# 437
  • Мнения: 4 642
С риск да прозвуча като развалена грамофонна плоча....

Защо говорите само за Петро и Тина като злосторници? Когато С отпрати за пръв път Шура и запона да подкопава устоите на връзката им Тина я нямаше, а Ш парираше интрижките на Петро доста надалеч. И когато Ш вярваше в С ( в началото на любовта им) нито Тина, нито който да било можеха да и попречат да последва сърцето си. С една дума искам да кажа, че само този, към когото са насочени чувствата ти е способен да ги заличи, изпепели, или както ви харесва. КС може и да не спря да обича Ш, но определено спря да се отнася към нея като към обичано същество. Съвсем целенасочено я отдели от останалия си живот и искаше тя примирено да се съгласява с всичките му решения касаещи живота и на двамата. Когато КС пренебрегваше Ш заради царя, това беше и царят на Ш, но когато започна да я пренебрегва заради Турция това вече не беше неината борба. Можем ли да я обвиним за това?  Rolling Eyes Та той не смееше да каже дума за нея пред новите си турски приятели, когато му говореха, че ще го женят за туркиня. Защо? Ами защото тя вече не се вместваше в картинката. И още повече в очите им тя беше неговата "любовница". Петно, което той с неговите вътрешни борби и лепна за цял живот. Борбата се оказа наистина по- важна от жената, но не от жената по принцип, а от неудобната (непастващата) жена. Как може изобщо да се очаква на фона на всичко гореизложено Ш да не реагира по някакъв начин. През моите очи тя не е сбъркала в постъпките си, защото от един момент нататък, каквото и да беше направила войната със света, в който се потопи С  вече беше изгубена. Тук няма виновни. КС така го чувстваше, така започна да живее. Все пак цял живот е бил войник, просто смени "батальона", но тази смяна имаше своята цена и той я плати с ясна мисъл. Решението му не беше спонтанно, а премислено, осъзнато. Докато Ш просто отговаряше на неговите постъпки и се адаптираше към промените, които я пометоха. За разлика от С тя не си ги беше избрала. Да не говорим, че в началото дори искаше да заминат за Англия, а после стана аптекарка и перачка само и само, за да бъде до КС с надеждата, че все пак нещо ще се промени, че любовта им ще бъде по- силна от всичко останало. Ш до последно вярваше в тях, в него, в идеала си. Само, че само любовта не стига, трябва и очите да гледат в една посока.  Peace

Лека нощ от мен!  Hug


  Браво, Киарче, съгласна съм с теб!
  В тази серия и тримата са жертва, но благодарение на  Сеит. Има чувства все още към Шура, а припира да се жени за Мюрвет. Не усетих как така му дойде решението за този брак. Много набързо някак. Сякаш да не изтърве нещо. И докато си беше взел решението си позволяваше да ревнува и нахоква Шура.
  А Мюрвет направо е въвлечена в този триъгълник. Спомням си от предишни ваши коментари, че тя била погледнала с победоносен поглед, когато се омъжва. Аз не забелязах подобно нещо. По-скоро това беше поглед-въздишка. Въздишка на облекчение, защото Сеит доста се позабави с  отговора си, а после се появи и Шура. А това я притесни. Тя не напираше толкова за този брак, но според мирогледа ѝ щеше да е огромен резил, ако в момента на бракосъчетанието, то би се провалило. Всъщност за коя жена това не би било голям проблем?!
   А майката Емине - е хубаво играе тази актриса. Епизодична, но силна и запомняща се роля. И признанието как оставила и се развела с първия съпруг много ми хареса. Първо, че го е направила и второ, че го сподели с дъщеря си като жена с жена.
  И сцените на противопоставяне продължават. Тук между брака/брачата нощ на Айшето и Мюрвет.
  За мен в сериала си има идеологическа тенденция. Но можеше да бъде с по-добър сценарий. Не е добър вкус, когато за да подчертаеш едно си позволяваш да омаскаряваш друго или друг.

# 438
  • Мнения: 18 610
Добро утро!  Hug Hug Hug


Хубав юлски ден!   bouquet

# 439
  • София
  • Мнения: 2 992
Добро утро милинки! Hug Hug Hug

Скрит текст:


Този синеочко, го свих я от ФБ на Терзи!   tiptoe Embarassed    Терзи Hug  55   kiss

# 440
  • Мнения: 2 476
Добро утроооо!

Минавам да ви почерпя, защото днес имам рожден ден!
Обожавам го този месец!  newsm44
Освен това остават само 18 дена до сватбата и напрежението расте. Вече осъзнавам, че нещата са сериозни.  smile3521


Съжалявам, че не съм се включвала скоро, но последните 2 епизода не съм ги гледала както трябва. Освен това не съм чела и коментарите ви, а не искам да изпусна какво сте споделяли.
Скоро ще наваксам.

Хубав ден на всички!  Hug Heart Eyes

# 441
  • Мнения: 1 786
Добро утро,  Hug Hug Hug

Мария, честит рожден ден! Бъди жива и здрава, леко, спокойно и щастливо встъпване в семейния живот и много, много щастливи дни!  Hug  bouquet

Честит първи юли - започва най - хубавия месец в годината!   bouquet

Усмивки момичета!  Heart Eyes

# 442
  • Мнения: 18 692
Добро утро!
Фенче Heart Eyes, Ками Hug, Киарче Hug
Честит Джулай морнинг! Grinning

Мими  bouquet


много усмивки през новия месец на всички   bouquet

Последна редакция: ср, 01 юли 2015, 10:19 от Airra

# 443
  • Мнения: 14 840
Здравейте.Снощи не писах защото ме беше яд на всичко живо във филма.И същевременно ми беше жал
Женитбата на Сеит-на сегашния етап чисто насилствена работа.Яд ме беше на него ,че отново прибързва.Ясно е ,че нещата с Шура няма да се оправят ,че тяхното е минало ,но не беше нужно толкова рязко и  прибързано да среже пъпната връв.Не мисля ,че трябваше да въвлече в брак младо невинно момиче към което има симпатии,но все още не виждам чувства.
Интересното  е ,че не ми стана жал за самия Сеит,макар че той твърдеше че страда най много,защото това което направи е по негов съзнателен избор,даже настоятелен

Яд ме беше на Шура,че спа до деня на сватбата,че демонстрираше близост с Петро ,виждайки че това дразни Сеит,че слушаше нападките на сестра си ,че позволяваше да я манипулират и съвсем съзнателно да я разделят със Сеит.Яд ме беше ,че се мислеше за незаменима в неговия живот и ,че си мислеше ,че каквото и да прави Сеит рано или късно ще се върне при нея
Не знам какво очакваше като се  яви на сватбата- Сеит да се откаже,да върне миналото което  погубиха.Сякаш до сега Шура не осъзнаваше колко е голямо разстоянието между двамата,сякаш не виждаше че се отдалечават един от друг ден след ден,че пропастта между тях става непреодолима.

Стана ми жал единствено за Мюрвед.Не заслужаваше такава сватба,не заслужаваше самотна първа брачна нощ,не заслужава призраци от миналото да застават между тях.Тиха и наивна е ,но не е глупава.Осъзнава че Шура ще си остане голямата любов на Сеит и ще и бъде трудно да се бори с нея
Не знам дали ще успее .Дано Сеит наистина се влюби в красивата си жена

А на Айше май брачната нощ и хареса

# 444
  • Мнения: 3 634
Здравейте в първия юлски ден!
Марийче, честит рожден ден! Да си здрава и много щастлива!
Пожелавам ти незабравим юли!
Специално за теб:
               



И по темата:
Чета всичко, това, че не винаги участвам в дискусията, не означава, че нямам интерес. Но понякога като чета много мнения забравям филма и се обърквам. И затова предпочитам да следвам собствената си логика на гледане и възприемане, която ви споделям.
Ние схващаме различно и си обясняваме различно отделни моменти и сериала като цяло в зависимост от това какво тълкуваме: дали само конкретиката на събитията и поведението на героите или имаме предвид и символния език. Тъй като не гледаме реалити, а художествен филм, аз за себе си търся да видя какво ни подават в този смисъл създателите на сериала и как то може да се мисли. И го правя досега, доколкото съм успяла да уловя такива моменти. Освен това как мислим за нещо зависи и от това дали разсъждаваме за него само в конкретния момент на неговото проявление или се опитваме да го видим в по-широк контекст на сериала.
Не казвам, че това е правилно, а че така правя аз и с това обяснявам изводите, които си правя и ви споделям.
Валя, оттук към въпроса: дали с отказа си от рускинята  и брака с туркиня Сеит следва  завета на баща си или това е нещо друго?  Тина, Шура, Петро смятат, че Сеит най-после е направил това, което баща му е искал от него.  В разговора на пейката Сеит категорично отрече да е така. Знам, че според преценката за това се различаваме и ние като зрители.
Ако и ние приемем, че Сеит постъпва така, защото следва бащините си думи, значи да му отнемем всичко, направено от него по този въпрос до момента, с което ще принизим героя; няма да се съобразим с начина, по който разгръщат  пред нас заселването и усядането на Сеит и Шура на турския бряг,  както и ще пренебрегнем символния език на сериала и насоката на мислене, който той задава.
За Мирза Еминов отношението към рускинята е предразсъдък. Той не предполага и не допуска опознаването на конкретната жена като подходяща или не за брак. Всяка рускиня предварително е белязана. Това се отнася и за културата, към която принадлежи. Бащата си живее затворен в собствената култура. Въпреки и омекотено това отношение виждаме и в Истанбул в по-ниската среда (Емине за Джелил: два пъти се е женил за рускини, сякаш са се свършили мюсулманките; Лютфи настоява да го оженят за туркиня; Шура „метресата“).
За Сеит това е напълно различно. Той си е избрал рускиня, живее в руската култура и пренася образа на Шура с образи от руския фолклор върху най-ценното: родната земя на Алуща. Чрез символния език на сериала това е много убедително показано. В образи: мотива от руската приказка и в слово: предложението за брак към Шура и писмото от затвора:
„Ти си моето бъдеще. Моята чест. Моето семейство. Ти си всичко, което досега ми е липсвало. Ти си Алуща, която оставих зад гърба си. Ти си моят дъх, моята гордост. Ти си жената, за която винаги съм мечтал да се оженя...“
„...Любов моя, небето, за което така тъгувам, родният мирис на бурните води на Черно море, моята родина...Зовът, който и до днес усещам, всичко това се заключава в името Шура. Домът, в който няма никога да се върна, мъката, която изпитвам, всичко това има едно име – Шура...“
Сеит извървява пътя в намерението си да направи Шура своя жена докрай. Без да влизам в подробности, вече съм писала по този въпрос, само с обобщението: чува гласа на баща си, но следва сърцето си. Това е пътят на любовта към Шура, към всичко, което тя означава за Сеит. Още с установяването на турския бряг и нарастващо обаче тази любов влиза в конкуренция и противоречие с турското. Животът в новата среда променя героите, променя и съотношенията в противопоставянето. Краят на намеренията на Сеит не е един, той идва на няколко етапа, както той сам казва: „..Много пъти се отказвах  от теб и после отново ти протягах ръка...“, не е лесно това решение. Решенията на Сеит изглеждат спонтанни, но са резултат на натрупвания. Краят идва, когато образът на Шура  като Родината, родната земя, инспириран от руската култура и действителност, вече е напълно изчерпан и неподходящ за новата турска Родина на Сеит. Любовта между мъжа и жената е жива, но това, което Шура е за Сеит война като земя, Родина е несъответно. Всичко това присъства в начина, по който ни е представен образа на Мюрвет: турско момиче, говорещо с гласа на земята, познаващо приказките и обичаите, лицето на новата земя за войнски подвизи. В отказа на Сеит от Шура виждам първата проява на неговия основен принцип: Родината е на първо място, семейството  ( любовта) е след това. С отказа от Шура и избора на Мюрвет Сеит избира родината пред любимата жена.
В крайна сметка това, което се случва, прилича на завета на Мирза Еминов: Сеит да се ожени за туркиня. Но двете всъщност нямат общо. Сеит докрай е преодолял разбиранията на поколението и средата на баща си; ако не бяха историческите събития, принудителната емиграция и външни събития той щеше да се ожени за Шура; причините за отказа от Шура и брака с Мюрвет са по  други причини, а не защото са следвани тези от завета. 
 

# 445
  • Мнения: 3 243
Ваня, от сърце ти благодаря за изчерпателния отговор, толкова интересно поднесен.  Hug

нова снимка

# 446
  • Мнения: 4 642


    Най-сетне насмогнах за темата, момичета.
    Вече е ранен следобед, но да ви поздравя от сърце с 1-ви юли!

   

    Хубава традиция с много настроение.

    Но днес е и св. Врач. - св.св. Кузма и Дамиан

   

    Мария, много да ти е честит рождения ден! Хубав сезон, хубав месец, че и хубава дата.
    Да си мнооого здрава, за да понесеш планина от много щастие, радост и успехи в живота си.
Пожелавам ти още и една приказна сватба, а след година, дай боже и още един живот!

   

# 447
  • Мнения: 1 012
Миме, честит рожден ден! Много късмет и да не се отървеш от любов!  Heart Eyes



Аз също съм на мнение, че Сеит не се ожени за Мюрвет поради бащината заръка, та нали беше решен да се ожени за Шура.. Разминаванията, правенето напук на другия съсипват любовта и тласкат към глупави решения.

Орси, супер снимка за настроение  Hug

# 448
# 449
  • Мнения: 18 610
Привет отново дружки! Ками, Айрич, Киарче,Миме, Ваня,Вале, Орси, Джоли, Роминка  Heart Eyes Hug wavey
Благодаря на всички ви за прекрасните коментари! Джоли  Hug, с теб мислим еднакво. Peace Ваня  Hug благодаря ти за прекрасния анализ върху цялостния контекст на сериала. Много съм съгласна и с теб - Сеит наистина чуваше гласа на баща си, но следваше винаги сърцето си. Peace И аз казах нещо подобно наскоро - ако бяха останали в Русия, нищо нямаше да ги раздели с Шура, но съдбата им беше такава ...
Миме  Heart Eyes
Честит рожден ден! Родена си на прекрасна дата! Да си много здрава, щастлива и винаги влюбена в твоето момче! Очаквам с нетърпение сватбения ти ден! Винаги да сте така щастливи и влюбени, както сега!
и една новичка

Скрит текст:

явно е, че за сега се харесва много Любов на заем  Peace

Последна редакция: ср, 01 юли 2015, 18:03 от queen_fenka

Общи условия

Активация на акаунт