СЕДМИ КЛАС -тема 68

  • 76 308
  • 1 473
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 824
Елл, питаш  в предната тема за ТУЕС и Джон Атанасов. И аз  съм подобна чуденка за други две училища. Едното изглежда почти перфектно съвременно, но пък е професионална гимназия и там немският не се учи достатъчно задълбочено. А другото приема с висок бал, със стара слава е, а изглежда трагично.Говорих с учителка по немски от училището, която ми обясни всичко ,за което попитах относно обучението по език там.  Децата се справят много добре по езика на матурите.Когато намекнах за външния вид на училището, тя ми отговори: "Ами то е държавно училище, така е". Сега си мисля, че училищата ,които са общински могат да получават пари и от общината за саниране, а държавните разполагат може би само с пари от бюджета. ТУЕС  разгледах преди 9 години,когато другият ми син кандидатства. И тогава изглеждаше много зле. Но пък имат много кандидати, което трябва да говори за силен интерес, въпреки външния вид. ТА не знам дали по външния вид да съдим за у-щата?!
От една страна може би си права, че финансирането е трудно, но от друга - ако директора е оправен и печен няма как сградата на ТУЕС да стои непипната от десетилетия. Ами базата вътре - дали е по-различно от външният вид?
Между другото в Джон Атанасов, освен всичко останало, имат и затревено футболно игрище в двора!!! Очевидно директорът е на място и държи на имиджа на училището, сигурно и учителите са добри. Отбаче средата ... средата си я представям - предимно момчета с нисък бал и най-вероятно съвсем не мотивирани да учат това което учат там... Sad
Да се чуди човек... Толкова ме е страх да не направим погрешният избор след всички усилия и вълнения през годината. То всъщност първо трябва да го пиремат, де Simple Smile В Джон Атанасов СП ще е още на първо класиране, докато за ТУЕС не е сигурно.

# 31
  • Мнения: 478
Не мисля, че трябва да се съди за училищата по външния вид. Не, че е без значение дали ще е приветливо или занемарено, но средствата, които получават държавните училища са недостатъчни  и се разходват по различен начин, в зависимост от приоритетите.
От тези две училища бих избрала без колебание ТУЕС.  Peace

# 32
  • София,
  • Мнения: 4 267
Елл чета в постовете ти и моите мисли и терзания! И ние сме на същия хал. За Туес, че изобщо съществува разбрах зимата, и тъй като и моя хубостник има известни интереси към компютрите, и изобщо към компютърния софтуер на пръв поглед, разглеждайки сайта на училището много му хареса. Двамата ходихме, разгледайте го, записах го на курса по математика към училището. До скоро уж имаше интерес и изведнъж незнам какво стана, но каза че в това училище не иска да учи. Отблъсква го външния му вид.За мен това не е довод, но явно не е с с ми това причината. Също го притеснява това, че се учи руски като втори език, а и нямало момичета....

# 33
  • Мнения: 14 445
За състоянието на сградния фонд ,разбира се отговорни са директорите ,но ТУЕС е все пак към ТУ ,а "Джон Атанасов" е общинско училище.Може би имат различно финансиране,което се отразява осезаемо на материалната база,но пък преподавателите на първото все пак са със статут на университетски преподаватели-според страницата на ТУЕС.

# 34
  • Мнения: 310
Какви книги ви дадоха за лятото!

# 35
  • TX
  • Мнения: 591
дълга седмица ще е заради очакването, моето кандидатгимназистче има РД на 25, дано е радостен от класирането  :pray както и всички тук де

# 36
  • Мнения: 642
Елл, питаш  в предната тема за ТУЕС и Джон Атанасов. И аз  съм подобна чуденка за други две училища. Едното изглежда почти перфектно съвременно, но пък е професионална гимназия и там немският не се учи достатъчно задълбочено. А другото приема с висок бал, със стара слава е, а изглежда трагично.Говорих с учителка по немски от училището, която ми обясни всичко ,за което попитах относно обучението по език там.  Децата се справят много добре по езика на матурите.Когато намекнах за външния вид на училището, тя ми отговори: "Ами то е държавно училище, така е". Сега си мисля, че училищата ,които са общински могат да получават пари и от общината за саниране, а държавните разполагат може би само с пари от бюджета. ТУЕС  разгледах преди 9 години,когато другият ми син кандидатства. И тогава изглеждаше много зле. Но пък имат много кандидати, което трябва да говори за силен интерес, въпреки външния вид. ТА не знам дали по външния вид да съдим за у-щата?!
От една страна може би си права, че финансирането е трудно, но от друга - ако директора е оправен и печен няма как сградата на ТУЕС да стои непипната от десетилетия. Ами базата вътре - дали е по-различно от външният вид?
Между другото в Джон Атанасов, освен всичко останало, имат и затревено футболно игрище в двора!!! Очевидно директорът е на място и държи на имиджа на училището, сигурно и учителите са добри. Отбаче средата ... средата си я представям - предимно момчета с нисък бал и най-вероятно съвсем не мотивирани да учат това което учат там... Sad
Да се чуди човек... Толкова ме е страх да не направим погрешният избор след всички усилия и вълнения през годината. То всъщност първо трябва да го пиремат, де Simple Smile В Джон Атанасов СП ще е още на първо класиране, докато за ТУЕС не е сигурно.

Елл, и мен точно това ме притеснява. Да не направим грешен избор. Аз бях харесала и  ПГ по телекомуникации като специалности. От родители чух ,че изглежда добре, хубава база, обещания за Сиско курсове и т.н Но го отписах твърде бързо. Аз за Джон Атанасов и за ПГ по телекомуникации само за  СП съм чела ,че си струва. Другите специалности са с много нисък бал за прием.  Все пак паралелки, които са макс бал 34 и мин.  24  не ми се струват нормални. Учениците не са  с еднаква мотивация и възможности. Има ПГ, където приемат с бал 18- това са две тройки на изпит и две тройки от дипломата - не е нормално.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 824
За състоянието на сградния фонд ,разбира се отговорни са директорите ,но ТУЕС е все пак към ТУ ,а "Джон Атанасов" е общинско училище.Може би имат различно финансиране,което се отразява осезаемо на материалната база,но пък преподавателите на първото все пак са със статут на университетски преподаватели-според страницата на ТУЕС.
Преподавателите са много важни и от тази гледна точка предпочитам ТУЕС, защото доколкото разбрах там преподавателите по някои от специалните предмети не са точно учители. Те са работещи в съответната област доброволци. Т.е. истински знаещи хора, които са в час с новото и от които се учат полезни неща, а не отживелици.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 824
Trol4eto , мотивацията лесно изчезва при учениците, които са попаднали случайно там (заради нисък бал или стара слава на училището), защото в тези училища се учат доста сериозни неща и хич не е лесно.

# 39
  • Мнения: 642
Trol4eto , мотивацията лесно изчезва при учениците, които са попаднали случайно там (заради нисък бал или стара слава на училището), защото в тези училища се учат доста сериозни неща и хич не е лесно.

Елл, ако в една паралелка има деца с бал от 34 до 24, не  знам с кого биха се съобразили учителите и дали ще се учи сериозно. А  повечето професионалните гимназии западат, за съжаление. Те нещата, които се учат са сериозни, но като няма кой да ги преподава и да ги учи, нивото няма как да не падне.

# 40
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Ниските балове за мен показват, че това са деца, които най-вероятно не са ходили на уроци. Разчитали са на подготовката в училище и/или са знаели, че в желаното училище може да влязат с ниски оценки, та не са си дали зор. Все от някой са били насочени към професионална гимназия - сами са видели нещо или с помощ от приятел/родител. Голяма част от тях може и да нямат намерение да специализират след 12-ти клас, а направо искат да почнат работа.

За нашето първо желание миналата година се е влизало с бал от 34 до 25, а за стопер бях предвидила училище с бал 20 .... но и двете са с добри учители по специалните предмети, от които може да получи много, ако иска.

# 41
  • Мнения: 668
Запис. До гуша ми дойде от чакане Twisted Evil

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 94
И на мен ми е едно свито и притеснено. А дзверът си излиза с приятели и като я гледам май май не го мисли много Simple Smile

# 43
  • out of space
  • Мнения: 8 574

За нашето първо желание миналата година се е влизало с бал от 34 до 25, а за стопер бях предвидила училище с бал 20 .... но и двете са с добри учители по специалните предмети, от които може да получи много, ако иска.

Какво значи това стопер, и в Регалията бяха споменали тази дума, но тогава не й обърнах внимание.

Последна редакция: сб, 20 юни 2015, 16:53 от Ери

# 44
  • Мнения: 67
Ниските балове за мен показват, че това са деца, които най-вероятно не са ходили на уроци. Разчитали са на подготовката в училище и/или са знаели, че в желаното училище може да влязат с ниски оценки, та не са си дали зор. Все от някой са били насочени към професионална гимназия - сами са видели нещо или с помощ от приятел/родител. Голяма част от тях може и да нямат намерение да специализират след 12-ти клас, а направо искат да почнат работа.

За нашето първо желание миналата година се е влизало с бал от 34 до 25, а за стопер бях предвидила училище с бал 20 .... но и двете са с добри учители по специалните предмети, от които може да получи много, ако иска.

По-скоро си мисля, че в някои училища е модно да се кандидатства. Създава се някакво изкуствено търсене и то към специалности, които в бъдеще едва ли ще носят някаква кой знае каква полза за детето, в сравнение с други училища и специалности, в които се влиза с по-нисък бал.
Едно време влязох с доста висок бал във френската гимназия в София. Френският и до днес ми служи да превеждам песни и филми или ако чуя някого да говори на френски. Добре, че бях учила английски, той ми е влизал непрекъснато в употреба в работата. Заради това насочих дъщеря ми не към езикови гимназии, а към професионални, въпреки, че балът й е достатъчен да се състезава и за тях. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт