"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 628
  • 1 049
  •   1
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 7 171
А какво точно им е на Мите и Пешо?

За ударенията говорим - МитЕ и ПешО - на втората гласна. Не си ли чувала?

Аз не бях чувала, честно.

# 1 006
  • Мнения: 22 036
Аз съм чувала, но те идват и със специфичния диалект и някак не звучат странно.

# 1 007
  • Мнения: 4 270
Ахаха, мен са ме поправяли така. Не било Сашко, най било Алекс.
Жената е от модерните майки.  Wink

И правилно те е поправила. Най бил, най не бил, за теб е все едно, родителите кръщават децата си с определено име и не виждам нищо лошо в това да имат претенции за краткото такова.

# 1 008
  • Мнения: 3 096
Разбира се, Херци, жената е права да предявява каквито претенции пожелае, а аз - да си направя съответните изводи за нея, подкрепени и от други нейни изяви.  Hug
Не че ми се струва кой знае колко важно четиригодишно пишлеме да се нарича по точно определен начин, сакън да не се повреди от погрешно обръщение, но - всеки с изискванията си.
А и аз не се обърнах пряко към детето, а питах майката как му казват, значи съм се проявила като тактично и съобразително момиче, каквото съм си.  Simple Smile

# 1 009
  • Мнения: 4 270
Разбира се, Херци, жената е права да предявява каквито претенции пожелае, а аз - да си направя съответните изводи за нея, подкрепени и от други нейни изяви.  Hug
Не че ми се струва кой знае колко важно четиригодишно пишлеме да се нарича по точно определен начин, сакън да не се повреди от погрешно обръщение, но - всеки с изискванията си.
А и аз не се обърнах пряко към детето, а питах майката как му казват, значи съм се проявила като тактично и съобразително момиче, каквото съм си.  Simple Smile

Може би си й "набрала" от другите й изяви  Laughing
Иначе е важно и за четиригодишни и за по-малки/ големи как ще се обръщат към тях.

# 1 010
  • Мнения: 3 096
Всъщност това стана на първата ни среща. После работихме заедно известно време и започнах да навързвам нещата. За нея това обръщение към детето беше само малка част от определен "лайфстайл", който не трябваше да се нарушава от неща, които смята за "просташки". Мисля, стана ясно, че не подкрепям възгледите на тази жена и на други като нея, които накратко наричам "модерните майки". (Мога да дам още примери какво имам предвид, но темата не е за това.)
Не съм го показала и за миг, обаче. В работата беше добра, имали сме винаги отлични отношения.

Последна редакция: чт, 23 юли 2015, 12:58 от Songes

# 1 011
  • Мнения: 4 270
Всъщност това стана на първата ни среща. После работихме заедно известно време и започнах да навързвам нещата. За нея това обръщение към детето беше само малка част от определен "лайфстайл", който не трябваше да се нарушава от неща, които смята за "просташки". Мисля, стана ясно, че не подкрепям възгледите на тази жена и на други като нея, които за кратко наричам "модерните майки". (Мога да дам още примери какво имам предвид, но темата не е за това.)
Не съм го показала и за миг, обаче. В работата беше добра, имали сме винаги отлични отношения.

Да, има хора, които с всичко се стремят да демонстрират определен начин на живот, но все отнякъде издиша, това по повод т.нар. от теб "модерни майки".
По отношение на името съм "ЗА" на първа среща да се изясни кой как приема да се обръщат към него или детето му. Ненавиждам така популярното обръщение -КА - КалинКа, МалинКа, СветланКа (нищо против имената, давам ги за пример). А за Александър, не знам защо се държи на Сашо (Саша, ясно откъде е заимствано), като за цял свят краткото име е Алекс.

# 1 012
  • Мнения: 3 096
Не че толкова се държи на "Сашо", просто до съвсем неотдавна това беше най-разпространената галена форма на "Александър". Повечето хора го използват по навик.

# 1 013
  • Мнения: 4 270
Не че толкова се държи на "Сашо", просто до съвсем неотдавна това беше най-разпространената галена форма на "Александър". Повечето хора го използват по навик.

Да, именно, по навик. За по-старото поколение разбирам, но младите хора пътуват, живеят в един друг съвременен свят, нормално е да променят възгледите и разбиранията си. В този ред на мисли, има много повече родители, които избират за Александър краткото име Алекс вместо Сашо и имат претенции към другите за това.

# 1 014
  • Мнения: 3 096
Смешна ми е самата идея някой да има претенции, свързани с детето си, към моето деликатно и безукорно възпитано присъствие. Самата аз пътувам достатъчно, за да наблюдавам явлението с новите имена и в други страни. Навсякъде е еднакво, не е български патент това.
Не съм скършила хатъра на никоя мама на принц или принцеса, само това ще кажа.  Peace Но ме забавляват безумно отстрани, очарователни са.

# 1 015
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


За по-старото поколение разбирам, но младите хора пътуват, живеят в един друг съвременен свят, нормално е да променят възгледите и разбиранията си. В този ред на мисли, има много повече родители, които избират за Александър краткото име Алекс вместо Сашо и имат претенции към другите за това.
Най-малко пък ми е зор в "другия съвременен свят" как наричат Александровците си, че да съобразя избора на кратко име за детето си. Егати довода.

# 1 016
  • Мнения: 4 270


За по-старото поколение разбирам, но младите хора пътуват, живеят в един друг съвременен свят, нормално е да променят възгледите и разбиранията си. В този ред на мисли, има много повече родители, които избират за Александър краткото име Алекс вместо Сашо и имат претенции към другите за това.
Най-малко пък ми е зор в "другия съвременен свят" как наричат Александровците си, че да съобразя избора на кратко име за детето си. Егати довода.
На теб може да не ти е зор, за някого друг това е важно. Именно Александровците в оня съвременния свят, не през Черно море, а в обратната посока, ги питат WTF е Сашо и защо не Алекс. 

# 1 017
  • Мнения: 22 036
Сашо идва от руското Саша. На мен и Санди и Сандо и Алекс ми харесват и не ме дразни желанието на родителите да наложат харесваното от тях умалително.

Да, нормално е да искат да наложат тяхното умалително. Но трябва да им е ясно, че не винаги ще успея и че хората възприемаме имената по различен начин. И причината е не желанието да ги обидим, а просто правим асоциации с други хора, които вече познаваме.

И на мен ми харесва Пешо Laughing, но май става въпрос за случаи, в които ударението е на О.

Ами не, ако те представят детето си като Алекс, останалите трябва така да го наричат. Това име са избрали и това име трябва да използват останалите. На моето дете никой не му давал умалителни, които ние не сме ползвали за него. Ако бяха го направили, щях да им направя забележка. (Аз му казвам на цяло име и използвам умалителното, което той си измисли само).

# 1 018
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

На теб може да не ти е зор, за някого друг това е важно. Именно Александровците в оня съвременния свят, не през Черно море, а в обратната посока, ги питат WTF е Сашо и защо не Алекс. 
Ми то за тия "съвременните" (смях Laughing) и Георги е WTF. Дай да го направим Джорджи, че да не питат.

# 1 019
  • Мнения: X
Аз имах такъв проблем в първа група в ДГ. Едната учителка се обръщаше към сина ми с " Пепи", на него му беше неприятно, на мен също, чудих се, чудих и накрая деликатно й казах, че той не е свикнал на това обръщение и понякога може и да не се сети дори, че на него говорят.
Нямаше драми и сръдни.
На мнение съм, че за галените имена или се използва някое, което родителите и детето харесват и използват или наричаш човека с цялото му име.

Общи условия

Активация на акаунт