"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 630
  • 1 049
  •   1
Отговори
# 990
  • Варна
  • Мнения: 10 806


При руснаците наистина е ужас, на моето име съм чувала всякакви вариации.

Абе, ужас, чак пък.  Simple Smile Да знаеш те как се хилят на българските имена. Особено на жени с име Ваня и Петя - при тях това са типично мъжки имена.  Wink

# 991
  • Мнения: 22 036
Сашо идва от руското Саша. На мен и Санди и Сандо и Алекс ми харесват и не ме дразни желанието на родителите да наложат харесваното от тях умалително.

Георги и Жоро също нямат много връзка, но идва от френското Жорж, което ми е по-логично от Гошо или Гого например. В интерес на истината на познати с едно и също име казвам по различен начин, според както са се представили или както съм свикнала. Имам познат Георги, на който му казвам Гошо, някой му казват Жоро, но ми е неестествено. Познавам го от както съм се родила и за мен си е Гошо.

На синът ми говоря на официално име или на умалителното, измислено от него Simple Smile.

# 992
  • Мнения: X
Сега покрай Еньовден разбрах, че всъщност Еньо и Яне са галени варианти на Иван. И на някои места денят се наричал Иванден и Яневден.

# 993
  • Другата България
  • Мнения: 37 730
А какво точно им е на Мите и Пешо?

# 994
  • Варна
  • Мнения: 10 806

Георги и Жоро също нямат много връзка, но идва от френското Жорж, което ми е по-логично от Гошо или Гого например. В интерес на истината на познати с едно и също име казвам по различен начин, според както са се представили или както съм свикнала. Имам познат Георги, на който му казвам Гошо, някой му казват Жоро, но ми е неестествено. Познавам го от както съм се родила и за мен си е Гошо.


В тази връзка се сетих за един цитат от известния руски филм "Москва не вярва на сълзи":

"Георгий Иванович, он же Гога, он же Гоша, он же Юрий, он же Гора, он же Жора, здесь проживает?" hahaha

# 995
  • Мнения: 8 921
Сашо идва от руското Саша. На мен и Санди и Сандо и Алекс ми харесват и не ме дразни желанието на родителите да наложат харесваното от тях умалително.

Да, нормално е да искат да наложат тяхното умалително. Но трябва да им е ясно, че не винаги ще успея и че хората възприемаме имената по различен начин. И причината е не желанието да ги обидим, а просто правим асоциации с други хора, които вече познаваме.

И на мен ми харесва Пешо Laughing, но май става въпрос за случаи, в които ударението е на О.

# 996
  • Мнения: 4 841
А какво точно им е на Мите и Пешо?

За ударенията говорим - МитЕ и ПешО - на втората гласна. Не си ли чувала?

# 997
  • Мнения: 15 075
Аз лично никога не се сърдя, ако някой инцидентно на площадката го нарече Сашо. Все пак не говорим за постоянно някой да го нарича така. Ако близките ми, които знаят, че предпочитам да го наричат Алекс, а му казват Сашо, тогава вече бих се ядосала.

# 998
  • Варна
  • Мнения: 10 806
Аз лично никога не се сърдя, ако някой инцидентно на площадката го нарече Сашо.

Ако се представяте с пълното му име, нормално е хората за по-кратко да му казват Сашо, Сашко.
Ако искаш да го избегнеш при запознаване казваш, че името му е Алекс и не вярвам, че някой в този случай ще тръгне да му вика Сашо.  Rolling Eyes

# 999
  • Мнения: 1 911
Дъщеря ми се казва Йоана и ако знаете през що умалителни-умилителни и е минало името в годините...все си е Йоана, де, но Йо, Йони, Ани, Йори, Йоци и с какви ли не имена са я наричали близки и познати.
Малкият също има благодатно за умилителни име, та очаквам и там вариации.

# 1 000
  • Другата България
  • Мнения: 37 730
А какво точно им е на Мите и Пешо?

За ударенията говорим - МитЕ и ПешО - на втората гласна. Не си ли чувала?
Да, чувала съм, и затова не разбирам защо не е нормално според вас. Тук по моя край така се обръщат към всички Митковци, а как иначе? Embarassed Embarassed Embarassed
Извинявай, голяма бяла птица съм. Казваш, на втората. Да, странно е.

# 1 001
  • Мнения: 15 075
Като питат как се казва, казвам Алекс, но някои все пак си му казват Сашко, но е доста рядко все пак.

# 1 002
  • Мнения: 1 911
мИте / мИтко се казва по принцип. МитЕ само у мАкедонско може да вирее  Laughing

# 1 003
  • гр. София
  • Мнения: 2 531
Мери, аз не съм казвала, че има нещо лошо. Само дадох пример, дори със собствените си роднини  Simple Smile

мИте / мИтко се казва по принцип. МитЕ само у мАкедонско може да вирее  Laughing

И в Самоковско  Simple Smile

# 1 004
  • Другата България
  • Мнения: 37 730
Да, усетих се,извинявам се още веднъж, днес не ми е ден нещо, аз щото Мѝте имах предвид и викам - кое не му е наред.

Общи условия

Активация на акаунт