"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 645
  • 1 049
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 3 096
Не мислех че е необходимо да уточнявам, но говоря за случаите, в които името е Александър по паспорт, а Сашо или Алекс е галеното име.
Не знам на кой български родител ще хрумне да си запише детето с официално име Сашо, е, може и да има такива, но не са много.
Ако човекът отиде в Англия, на никого няма да хрумне да му каже Сашо.
Ако отиде в Русия, ще му кажат Саша.
Толкова. Ако получи криза на идентичността, е имал по-сериозни проблеми във възпитанието.

# 1 021
  • Мнения: 4 270

На теб може да не ти е зор, за някого друг това е важно. Именно Александровците в оня съвременния свят, не през Черно море, а в обратната посока, ги питат WTF е Сашо и защо не Алекс. 
Ми то за тия "съвременните" (смях Laughing) и Георги е WTF. Дай да го направим Джорджи, че да не питат.

Прави се на луда колкото искаш, обсъждаме името Александър. Пена, Вуте, Лальо и т.н. са им баш WTF на ония съвременните, ама не можем да правим аналогия, нали?

# 1 022
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

На мнение съм, че за галените имена или се използва някое, което родителите и детето харесват и използват или наричаш човека с цялото му име.

Това го приемам. Но промити мозъци да ми приказват глупости за съвременни светове, ми идва too much.

# 1 023
  • Мнения: 4 270
Не мислех че е необходимо да уточнявам, но говоря за случаите, в които името е Александър по паспорт, а Сашо или Алекс е галеното име.
Не знам на кой български родител ще хрумне да си запише детето с официално име Сашо, е, може и да има такива, но не са много.
Ако човекът отиде в Англия, на никого няма да хрумне да му каже Сашо.
Ако отиде в Русия, ще му кажат Саша.
Толкова. Ако получи криза на идентичността, е имал по-сериозни проблеми във възпитанието.

Ясно е като бял ден, че за такива като кафето с меда трябва да се обясняват нещата, че току виж темата съвсем се разводнила.

# 1 024
  • Мнения: 30 802
Хм, интересни са ми хора, за които е явно, че цялото им възпитание и произход крещят, че в съзнанието им е "Сашо", обаче в последните 5 минути са понаучили, че Алекс е по-модно и много, много държат да е именно Алекс. Колкото повече държат, толкова повече им личи, че са тип Сашо, малко поизлъскани...

# 1 025
  • Мнения: 3 096
Хм, интересни са ми хора, за които е явно, че цялото им възпитание и произход крещят, че в съзнанието им е "Сашо", обаче в последните 5 минути са понаучили, че Алекс е по-модно и много, много държат да е именно Алекс. Колкото повече държат, толкова повече им личи, че са тип Сашо, малко поизлъскани...
Аз за тях говоря.  Simple Smile Удебеленото е много добро.  Laughing

# 1 026
  • Мнения: 4 270

На мнение съм, че за галените имена или се използва някое, което родителите и детето харесват и използват или наричаш човека с цялото му име.

Това го приемам. Но да ми приказват глупости за съвременни светове, за промити мозъци, ми идва too much.

Too much ще ти е винаги, когато не четеш какво е писано по-назад и в какъв контекст е изказано дадено мнение.

# 1 027
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


Ясно е като бял ден, че за такива като кафето с меда трябва да се обясняват нещата, че току виж темата съвсем се разводнила.
Мозъците на някои са се разводнили прекомерно. Дано се прекръстят успешно и да бъдат приети в "съвременния свят", та да не се налага да си общуваме и на живо, а там да нямат проблема WTF.

# 1 028
  • гр. София
  • Мнения: 2 531
Във въпросния съвременен свят на запад не се и казва Александър, защото нямат буква Ъ, а в повечето случаи е Аликзандър.

Едно дете като тръгне на училище и родителите спират да имат контрол върху начина, по който останалите се обръщат към него. Няма как на целия клас (и на деца от съседни класове) да обясняваш, че това е Алекс, а не Сашо. Да не говорим, че децата понякога нарочно наричат някого по определен начин, та ако въпросният Алекс твърде много настоява да е Алекс, току виж си изкласил от първи до дванайсти клас като Сашо. Не дей си боже пък да е я по-нисък, я по-длъгнест, я с очила, я дебеличък, я с акне... Тогава ще има всякакви вариации от Сашо Цайса до Сашо Кюфтето.

# 1 029
  • Мнения: 4 270


Ясно е като бял ден, че за такива като кафето с меда трябва да се обясняват нещата, че току виж темата съвсем се разводнила.
Мозъците на някои са се разводнили прекомерно. Дано се прекръстят успешно и да бъдат приети в "съвременния свят", та да не се налага да си общуваме и на живо, а там да нямат проблема WTF.

Не те обидих нито веднъж, така че те предупреждавам да си подбираш изразните средства!

# 1 030
  • Мнения: 22 036
Мъжът ми се казва Александър и в БГ се подвизаваше под имената Санди, Сашо, Саш, според зависи кой се обръща към него:-).

Като дойдохме тук се наложи лесното Алекс. Започна работа с един италианец, дошъл преди 100 години. Човекът го питал как се казва и мъжът ми казал Алекс. Италианецът погледнал под вежди и попитал: Александър?. Мъжът ми потвърдил и италианеца му казал: "момче, никога сам не си съкращавай името, тук са мързеливи и ако им кажеш, че си Александър ще ти викат Алекс, но ако се представиш като Алекс, ще стигнеш да ти викат Ал  Joy. Което си е истина тук.

# 1 031
  • Мнения: 2 837
Напълно нормално е щом на майката й е неприятно към детето й да се обръщат със Сашко, хората да не го правят. Просто преди време беше модерно Сашко също толкова, колкото сега Алекс. И тогава на майките на Сашковците не им беше приятно на детето да му казват другояче.
П.П. Познавам няколко мъже на средна възраст, които се казват именно така, Сашко. Да не говорим за свекъра на една близка, който е с рождено име Цецко  Crazy Е, водил е дело и се е преименувал на Цветан по-късно.

# 1 032
  • Мнения: 4 841
Не дей си боже пък да е я по-нисък, я по-длъгнест, я с очила, я дебеличък, я с акне... Тогава ще има всякакви вариации от Сашо Цайса до Сашо Кюфтето.

А-ха  Peace  Особено ако са няколко в един и същи клас - което неминуемо се случва при широко разпространените имена - трябва да бъдат различавани по някакъв начин. Единият е, да им говорят на фамилия, като в казармата. Другият - да им сложат някакво определение. В предишния клас на сина ми имаше двойки русата Йоана и черната Йоана, малкия Марти и големия Марти. В сегашния клас имат Крис, Криси и Крисо  Rolling Eyes

Учителите, разбира се, им говорят на фамилии.
Едно от децата е със странна фамилия, да кажем, Ушев. (Не е точно тази, но идеята е същата). Вероятността оттук нататък да чува личното си име е твърде малка, тъй като името е от най-най- ама най-модерните, и със сигурност където и да ходи ще има поне още по един-двама. Така че ще му викат "Ушев" цял живот. Но разбира се, ако някой е кажел на майката, да го кръсти "Ушко", тя никога не би се съгласила  Joy

# 1 033
  • Мнения: 2 674
Аз за себе си имам правило - както ми се представят, така се обръщам към тях. Мигел ми се представи за Майкъл - аз го наричам Майкъл, Мириам иска да и казвам Мими - тя просто няма никакъв проблем. Все пак трябва да уважа тяхното мнение по някакъв начин. Това по никакъв начин не променя същността им, но им дава капка спокойствие.

# 1 034
  • Мнения: 15 092
Добре де, ако детето се казва Цветана, трябва ли майката да се съгласи да му казват Цура, а не Цвети, да не би случайно някой да я набеди в "модерност"?

Общи условия

Активация на акаунт