Работа със семейство

  • 7 683
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 519
Здравейте мили дами,имам следният проблем и не намирам точното решение за него. Годеникът ми работи във фирмата на баща ми от няколко месеца ,до тук добре ,обаче той парадира много с това,че е един вид привилегирован. Оплаква се от работа,и това прави лошо впечатление на колегите му . Мрънка за това и онова ,че парите му били малко за това което прави (а всъщност взима колкото хора Там от няколко години ) и днес баща ми ме извика да ми каже,че не е редно така,да поговоря с него ,за да не се карат двамата. Кажете ми моля ви как да поднеса тази информация по най-безболезнения начин?

Благодаря ви Simple Smile

# 1
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
По принцип се поднася под формата на "сандвич": първо казваш нещо положително "доволни са от него, справя се, вписал се в колектива и т.н.", после поднасяш негативната информация "прави лошо впечатление, че изтъква връзката и коментира работата и заплащането" и накрая завършваш отново с нещо положително "биха искали да го задържат на работа и постепенно да се издигне". НО! във вашия случай разговорът трябва да се проведе от шафа , т.е. от баща ти. Рискуваш и да си влошите отношенията, защото излизате от професионалната сцена и прехвърляте служебни проблеми в личната. Да не говорим, че баща ти напълно олеква пред него, сякаш няма сили да му каже истината в очите. кой ще уважава такъв началник и тъст?

# 2
  • Мнения: 1 519
По принцип се поднася под формата на "сандвич": първо казваш нещо положително "доволни са от него, справя се, вписал се в колектива и т.н.", после поднасяш негативната информация "прави лошо впечатление, че изтъква връзката и коментира работата и заплащането" и накрая завършваш отново с нещо положително "биха искали да го задържат на работа и постепенно да се издигне". НО! във вашия случай разговорът трябва да се проведе от шафа , т.е. от баща ти. Рискуваш и да си влошите отношенията, защото излизате от професионалната сцена и прехвърляте служебни проблеми в личната. Да не говорим, че баща ти напълно олеква пред него, сякаш няма сили да му каже истината в очите. кой ще уважава такъв началник и тъст?


Благодаря за съвета,но просто баща ми е такъв характер,че няма да каже :" защо говориш така,защо се оплакваш и т.н" ,а ще каже :" като не си доволен си хващай чукалата" ... Не е от хората които са мили и "мазни" , а е прям и импулсивен ...

# 3
  • Мнения: 114
Голяма грешка е да се работи семейно.Народа го е казал ...с роднини яж,пий и работа нямай..

# 4
  • Мнения: 2 222
Наистина ако годеникът ти не е доволен, защо е във фирмата на баща ти? Да отиде другаде или да си направи своя. Най-лошия вариант е хем си недоволен някъде, хем седиш и мрънкаш.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 1 196
Голяма грешка е да се работи семейно.Народа го е казал ...с роднини яж,пий и работа нямай..

Чак голяма грешка не е. При съвестно изпълнение на задълженията, не би следвало да възникват проблеми. Съветът на Вселена, е единственият правилен подход в случая. Всяко друго действие оставя горчив привкус.

# 6
  • Вестерос
  • Мнения: 38 272
Има разлика между да работиш с твоето семейство и да работиш при семейството на жената/мъжа  Peace

Конкретно за случая - аз бих му казала направо, така съм си. Ще му кажа, че не е колегиално, нито прилично да прави такива изказвания. Извън работа може да сме годеници и той да работи за бъдещия си тъст, но в работа са работник/служител и шеф. Намесването на нещата не е допустимо.

# 7
  • Мнения: 10 072
Много деликатно положение, но щом вече е направил впечатление с простащината си( извинявай, ама това си е наистина просташко), ще трябва да му го кажеш по сериозен начин, даже без каквито и да било заобикалки. Става въпрос за работно място, независимо какви са ти отношенията с шефа.
Ако постоянно се съобразявате, да не го нараните и оставите да си разиграва коня на воля, не само баща ти, ами и ти ще му покажеш вратата някой ден.
Да си помисли на теб ли е годеник или на фирмата на баща ти. Тези неща не трябва да се смесват и всеки да си знае мястото. Той е служител като всички останали.
Ако почне номера да ти прави, заради тези неща, значи си сбъркала човека и колкото по-рано, толкова по-добре.

# 8
  • Мнения: 4 418
Поднеси я директно информацията, болка ще има.

# 9
  • Мнения: 1 519
Благодаря на всички за мненията,абсолютно съм съгласна с всяко едно от тях . Ще се чуе в крайна сметка тези дни какво ще стане .

# 10
  • Мнения: 4 418

Моля, пак заповядай.

# 11
  • Мнения: 2 052
И аз не виждам с какво ще помогне деликатността в случая.
Шефът да поговори със служителя си ако последният има оплаквания, да ги отнася директно към него, както и да се спре с подчертаването на роднинските връзки, защото се създава напрежение.

Дори и разговорът да протече така:
Цитат
просто баща ми е такъв характер,че няма да каже :" защо говориш така,защо се оплакваш и т.н" ,а ще каже :" като не си доволен си хващай чукалата" ...
има добър шанс да стресне леко самозабравилия се годеник. Но това са отношения на работното място и се изясняват между шеф и служители, не вкъщи чрез посредници. В противен случай изпокарването е кажи-речи гарантирано.  Peace

# 12
  • Мнения: 2 222
Бащата обича дъщеря си и явно не иска да развали рахата на зетя...

# 13
  • Мнения: 25 669
Аз също мисля, че не бива да се смесват личните със служебните отношения.
Ако баща ти има претенции към годеника ти като такъв - не се отнася добре с теб, не уважава родителите ти или нещо от този род - да, редно е да го каже на теб, а ти да си поговориш с него.
Но след като има проблеми с работата му, на работното място - по-правилно е да говори лично с него като шеф със служител и изобщо да не те замесва в това. Едно, че те поставя в много неловко положение, второ, че по този начин руши авторитета на годеника ти пред теб, трето, че повдига въпроси що за шеф е, щом не може да си стегне служителя, пък било то и годеник на дъщеря му. Ами като се ожените и онзи съвсем се главозамае? Щом отсега си разиграва коня...
Щях да питам ти пък къде го намери такова... (хайде, да не казвам какво), ама ще се въздържа. Ще има да те четем отново тук, ми се струва...

# 14
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
...
Благодаря за съвета,но просто баща ми е такъв характер,че няма да каже :" защо говориш така,защо се оплакваш и т.н" ,а ще каже :" като не си доволен си хващай чукалата" ... Не е от хората които са мили и "мазни" , а е прям и импулсивен ...

Ами това е дори по- добър подход, защото директно слага границите и показва йерархията, която съществува и трябва да се спазва. Разбира се, стига да не говорим за обиди или просташко отношение към по- несшестоящ. От собствен опит мога да ти кажа, че директното казване на нещата винаги спестява последвали недоразумения, своеволия и натрупване на напрежение, което след време ескалира в много по- грозни разпри, скандали или сръдни.

Предложи на баща ти съвсем спокойно и супер учтиво да му каже нещо от сорта: "Разбрах, че не си доволен от работата и заплащането. Съжалявам, но аз мога да предложа това. Разбирам, че си амбициозен и няма да ти се разсърдя, ако потърсиш нещо по- добро. Помисли ден-два и ми кажи какво си решил".

Общи условия

Активация на акаунт