Синьо лято или (не)очаквана ваканция по немски - Тема 189

  • 55 804
  • 722
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 206
Страхотна тема, браво!
За нас ваканция няма тази година  Sad Като за първа година не ни се полага  Simple Smile Децата започват от другата седмица градините и вече няма как.
Между другото addy_1 съм, смених си ника за новата лятна тема  Mr. Green
И моята коса е в ужасно състояние, аз все го отдавам на бременността и раждането...Ама като казвате сега явно не е само при мен.Косопад, като си мия косата направо цели кичури ми падат и малката като ми оскубе някой и друг и скоро имам чувството, че ще оплешивея  Rolling Eyes

Весела ваканция на всички!

# 31
  • Берлин
  • Мнения: 4 499
Аз вчера имах перипетии..Наложи ми се да се сблъскам челно с немската здравна система. Отидох в спешното с ЕЗОК /нищо не съм плащала/, системи, изследвания, диагноза и лечение. Несравнимо в 2 посоки - отношение към пациента и материална база /сравнявам с БГ/. Първоначално не знаех къде да потърся помощ, насочиха ме от група за Берлин във ФБ. И нещо повече - една дама /Мария/ дори ми писа лс с насоки и подкрепа,а вечерта ме попита какво е станало. Много ми е хубаво.Вярвам,че доброто го има. Може да е супер мрак и студ навън, но съм някак стоплена...Непоискана,непотърсена и безвъзмездна доброта...Какво повече да искам?!
Много усмихнат да е денят ви !

# 32
  • Мнения: 334
Аз пък вчера бях на гинеколог и се оказа, че ехографията трябва да си я платя, защото не се поемала от здравната застраховка. Малко странно ми се видя, защото досега никога не съм плащала за каквото и да било здравно лечение или изследвания, а не е като да не съм правила. Така ли е наистина? При вас как е? Моята каса е BKK.

# 33
  • Germany
  • Мнения: 7 955
На мен гинеколога ми обясни, че по здравна каса, имам право на един ултразвук годишно и на 2 цитонамазки. Към ТК сме.

# 34
  • Мнения: 334
 Thinking Ще накарам ММ да звънне и да попита. Наистина цитонамазки досега не съм плащала, но пък и ехография не съм правила. А за гърдите специално, почти съм сигурна, че би трябвало да има поне веднъж годишно преглед, който да не се заплаща.

# 35
  • Germany
  • Мнения: 1 581
PAPURCHE MEHURCHE, благодаря  Hug, там лудостта е голяма  Mr. Green

Момичета, спомням си, че някой от вас правеше чипс от Grünkohl, но не помня кой, а ми трябва изпитана рецепта  Praynig Вчера ядох чипс от вирзинг с аромат на сушени домати и толкова ми хареса, че трябва да направя огромно количество за вкъщи  Crazy. Намерих този клип, но ми се струват много солта и зехтина, както и градусите на печене. В повечето рецепти, които намирам градусите са 120, тук са 190  Thinking
https://www.youtube.com/watch?v=GkkRnYE6mbs. Моля някой ако е правил да даде насоки  Praynig

За косопада бях същата история, направо не вярвах какво количество косми остава на светлия под ooooh!, мога да препоръчам с две ръце
Скрит текст:
цялата серия, много ми помогна и вече нямам косопад. Аз лично ползвам само шампоана и маската, както и олиото за коса, и ги редувам с друг шампоан на същия бранд.

Иначе да се похваля, че детето се справи и получихме много хубаво свидетелство и преминава във втори клас, чак не мога да повярвам, толкова трудно ми се видя тази година. Вече се справя доста добре с езика, но има още много да се желае. На нас не ни казаха да върнем свидетелството, може би наесен  newsm78. Чакаме с нетърпение ваканцията в България и да се стоплим малко, че тези дъжд и студ направо ми писнаха вече, снощи пак си сложих юргана  Blush Mr. Green

Последна редакция: чт, 30 юли 2015, 14:26 от kovatcheva

# 36
  • София
  • Мнения: 165
kovatcheva, първокласника знаеше ли нещо на немски като започна първи клас?

Притеснявам се, че на дъщеря ми ще и е много трудно. Натискам я да научи поне дежурните думи за у-ще, дрехи, чанти, но много и се играе и е драма голяма.
Според вас 14 дена ще са достатъчни ли да обиколим цялата галимация от регистрирането в общината до първият учебен ден? Ще има човек, който ще ни води и превежда навсякъде, личният лекар ни очаква, но термина колко време го назначават след регистрирането? Ако успеем и да намерим и конкретно у-ще от тез дет ни препоръчат. Аз по ваши писания мисля, че ще я накарат да повтори първи клас в реалшуле.

Последна редакция: чт, 30 юли 2015, 15:01 от katiousha

# 37
  • Germany
  • Мнения: 7 955
Реалшулето е след 4 клас  Peace Аз мисля, че ще ви предложат да си продължи от 2ри клас детето, но при положение, че не знае езика моя съвет е да я запишете в 1ви клас, ако е възможно, за да и дадете време да навакса.

# 38
  • София
  • Мнения: 165
Значи пак не съм разбрала Simple Smile.
Всъщност аз затова пришпорих заминаването, за да повтори първи клас и бавно и полека да научи букви и звукове, цифри...писане. Не искам да я объркам, тя реално знае почти цялата таблица, пише без грешка на Бг, но в Бг. Там ще зацикли.
За какво училище тогава да настоявам- начално, 1 ви клас?

# 39
  • Мнения: 2 452

За какво училище тогава да настоявам- начално, 1 ви клас?
   Grundschule    Моето момиченце дойде тук 2 срок и я записахме в първи клас. Всички деца са една година по-малки от нея,при вас ще се получи възрастова разлика 2 години. Но по-добре детето да е спокойно в адаптацията си и запознаването с езика. Пускай и кратки анимации на немски,за да посвиква,със звученето.И настоявай за усвояване на набор от думички-животни,цветове,дрехи,броене.... При нас,преди заминаването,близо месец ,идваше учителка по немски да я занимава.Имаше голяма полза! Hug

Последна редакция: чт, 30 юли 2015, 16:44 от Roo Roo

# 40
  • Hamburg
  • Мнения: 124
Thinking Ще накарам ММ да звънне и да попита. Наистина цитонамазки досега не съм плащала, но пък и ехография не съм правила. А за гърдите специално, почти съм сигурна, че би трябвало да има поне веднъж годишно преглед, който да не се заплаща.

Държавната здравна застаховка поема само палпация един път годишно и мамография един път на всеки две години при над 5 0годишни пациентки.
 Профилактичните ехографии не се поемат от касата. Ако гинеколога ти се съмнява за нещо ( възли, кисти, ...) то тогава ехографията се поема.

# 41
  • Мнения: X
katiousha , аз пък бих записала детето във втори клас. В първи ще и е ужасно скучно  - децата ще са 2 години по-малки, темпото е мноооого бавно. Дори да се наложи да повтори 2-ри клас, ако се бави с езика (в което много се съмнявам), ще и е по-полезно за самата нея. Много добре ще е ако ви предложат (или си поискате) допълнителни часове по немски.

# 42
  • Мнения: 3 782
Да се запиша и аз в новата ни морска тема. За нас тази година море и ваканция няма да има. Все пак сме тук от четири месеца. Така, че каквото даде берлинското време за плаж, това ще е WinkДано е по-благосклонно.
Ние започнахме да търсим квартира, защото в тази в която живеем е временно. Много трудно се оказва с тези квартири. Първо им пишем мейл, после чакаш да ти върнат, а те ти пращат автоматичните такъв. После пишеш и на фирмата и чак тогава ги уведомяваш кога можеш да отидеш на оглед.
Вече така ми се иска да намерим квартира, за да мога да запиша малкия на градина. И аз и той сме си омръзнали вече, виждам го как му е скучно с мен. Всъщност имат ли ваканции градините?
По въпроса за косите ще се включа и аз, никога досега косата ми не е била така - омазнени корени и многооо сухи краища. Направо е ужас, но явно е от водата. Сменям шампоани, купувам маски,без успех ...

# 43
  • Мнения: 334
Благодаря, Дени, благодаря, Moni, ще попитам как стои въпросът, да знам за в бъдеще, сега така или иначе платих, но поне съм спокойна, понеже имах един дискомфорт в гърдите, слава Богу, всичко е наред.
Детската ни ясла е във ваканция от днес, предполагам, че и детските градини също почиват. Доколкото разбрах, някои градини ще работят и другата седмица, но нашата не е от тях. Вчера децата имаха прощално парти и получиха по един албум, създаден специално за всяко дете: със снимки и информация. Много ме трогнаха!
Относно училищата, не мога да се включа в дискусията. Единствено да кажа, че ще се запишем на българско училище от есента.
А, открих това кисело мляко в REWE и много му се зарадвах:

Пише, че бактерията била оригинална, българска, отгледана в Бавария. На вкус още не зная как е. Пак в REWE съм откривала и "българско" сирене, нелошо на вкус. За българска баница, след няколко опита, като най-сполучливи намирам гръците кори.

Последна редакция: пт, 31 юли 2015, 23:22 от MaryJane

# 44
  • Мнения: X
За чипса от Grünkohl – накъсвам листата на малки парченца в една купа, сипвам зехтин на око (не много; колкото да се омажат леко всички парченца) и разбърквам хубаво с ръка. Подправките вече са на вкус. Аз слагам соев сос и сусам най-често. Пека на вентилатор на 80-100 градуса. 190 са безумно много. Ще изгори много бързо. С Wirsing не ми беше хрумвало да пробвам. Като му дойде сезонът, ще се опита непременно.

Водата в Германия е различна – от много мека, до много твърда. Wink Моят пърхот изчезна когато престанах да използвам шампоани с агресивни измиващи вещества. От много години вече нямам такъв проблем. Косата ми пада сезонно. Аз просто изчаквам да спре Rolling Eyes, а може би трябва да предприема нещо...

Нашата ДГ няма ваканция. Другите наоколо имат.

Общи условия

Активация на акаунт