НВ-ВМХ, част 92 - за здравословното хранене

  • 51 972
  • 738
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 170
Дами,

явно свикнах на средн 40 гр. ВГХ... бихте ли ми дали идея с какво ги качвате на 100? (изключваме хляб, картофи, ориз)? Може би повече зеленчуци и плодове, ядки, млякото също (киселото) има доста въглени?

# 436
  • Мнения: 11 779
Да, Шоки, при мен също даде отражение на цикъла и писах и аз. Като увеличих въглехидратите се пооправиха нещата, ама минаха 3 месеца някъде, не стана веднага.
Сърцебиене, замайване, прималяване, тревожност и в същото време като че ли много енергия и превъзбуденост... много неприятни моменти. Забърза се метаболизма, както като съм в хиперфункция и имах симптоми все едно Базедовата е активна. С нея и цикъла се разбърза и започна да идва рано, с различни аномалии и промени, и т.н. Да не изпадам пак в подробности, но според мен и двете момичета, стига да имат желание може да опитат просто да увеличат въглехидратите, както си писала и както се водих и аз по написаното на първа страница с количествата въглехидрати и да се хранят пак по режима  Simple Smile

# 437
  • Мнения: 6 347
Да, на различните хора понася различно по-голямата рестрикция. Аз така и не съм имала досега период, в който да държа въглехидратите под около 40 грама. Този вариант - на около 40 грама дневно - го пробвах преди 2 години за няколко месеца и нямах проблемите, които описвате. Но и преди, и след това съм се движила или около 50-60, или около 70-80 грама на ден. Така че трябва всеки да си намери сам кое е оптимално за него.

# 438
  • Мнения: 11 779
mamaNinka, само със зеленчуци е мноооого трудно да ги вдигнеш на повече от описаните. То ще трябва с килограми да ядеш, че да ги вдигнеш. Аз не съм най-добрият пример с храненето, но щом питаш, ще споделя.
- Леща
- Елда
- Лимец
- Картофи
- на месец веднъж зрял боб
Не обичам ориз, овес, трици и подобни истории и тях не ги включвам.
Някакви кореноплодни зеленчуци биха увеличили като % въглехидратите, защото доколкото помня, зеленчуците, които растат под земята са по-високо-въглехидратни.  Simple Smile

# 439
  • Мнения: 6 347
Да, грудките на кореноплодните са органът, в който растенията складират глюкоза под формата на нишесте, както животните складират гликоген в черния дроб и мускулите.

Обикновено съветват точно това - да се увеличат кореноплодните и оризът, а не зърнените.

# 440
  • Мнения: 20 238
Joy Връщането на теглото или намирането на специалист, които да даде най-доброто решение  Laughing
Laughing
Това имах предвид:
Препоръката е да се открие ендокринолог, който при терапията ви взима предвид и признаци като това как се чувствате при лечението, независимо само от показателите на TSH от изследванията.

А килограмите ще паднат, няма къде да ходят.  Wink

# 441
  • Мнения: 170
 Joy тъй, де тъй де - уважавам труда на много от лекарите (има ангели сред тях), но ако повечето са учили така както аз   Praynig - да не говорим, че много от тях са твърде печалбарски насочени

# 442
  • София
  • Мнения: 2 995
Като стана въпрос за половинки съм бясна на моята! Заради кръвна захар на гладно 5.5 личната го праща да си направи глюкозно обременяване и въпреки настояванията ми, че му няма нищо, той безропотно приел  ooooh!

А иначе той няма здравословни проблеми и е по-скоро слаб (65 кг/183 см), храни се умерено към ниско въглехидратно.
Изобщо, нищо му няма, но ей го на - притеснил се.
Оказах се в грешка, не му правят глюкозно обременяване, а кръвно-захарен профил.

Момичета, каква е разликата между двете изследвания  (глюкозно обременяване и кръвно-захарен профил)? Имам предвид като резултат, технологията ми е ясна. И двете ли се използват за диагностициране на диабет и кое е по-точно?

# 443
  • SA
  • Мнения: 3 196
Суха Мащерка , много ти благодаря за статиите и видеото.   bouquet Изгледах ги с огромен интерес.
Открих и препоръчваната от жената книга за вит.В12 и ще я прегледам, защото вероятно съдържа полезна информация.
Асос, кръвно- захарният профил показва как се движат нивата на кръвната захар на гладно през целия ден. Повече се използва при диабетици, които са на инсулин и трябва да се донагласят дозите му. Според мен, ако при някой се търси дали има нарушена въглехидратна обмяна, е по-добре да се започне с изследване на захар и инсулин на гладно, гликиран хемоглобин и евентуално обременяване с глюкоза.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2015, 11:02 от kameloth

# 444
  • Мнения: 11 779
Кам, при мен се откри проблем именно при кръвно-захарен профил, докато при обременяването всичко беше в норма  Simple Smile

# 445
  • SA
  • Мнения: 3 196
Мери, според мен ако при профила някой има системно по-високи захари, то това би се отразило на гликирания хемоглобин. Затова казах, че според мен е по-добре да се започне с това.
Но случаи всякакви. А ако човек има глюкомер, профил и сам би могъл да си направи, даже много по-подробен от официалния.

# 446
  • Мнения: 1 849
Аь също не се чувствах оптимално на режим с под 50гр. дневно. Не мога да кажа сега по колко приемам, но вероятно са около 60-100. Въглехидратите ми идват от млечни, плодове, грах, овесени ядки, киноа. Сладките плодове като банани, смокини, круши, грозде си имат въглехидратите, а и като цяло човек трябва да помисли какво здравословно и въглехидратно обича и да го допълни към менюто си, щом иска да е на по-либерално нвд. На мен ориза не ми пинася добрр, както и другите бобови освен граха, но пък картофи си хапвам от време на време. Определено се чувствам по-добре, от както вдигнах въглехидратите над 50гр дневно.

# 447
  • Мнения: 377
Момичета, понеже знам, че много четете и се интересувате, ако имате идея какво не е наред с един мой приятел ще съм Ви много благодарна!
От около 4-5 дни се оплаква от непрекъснат солен вкус в устата и изтръпване на ходилата.
Беше на ангиолог, който го препратил към гастроентеролог, а той пък го препратил към невролог.
Препоръчали са му да си пусне пълна кръвна картина и няколко допълнителни показателя. Копирам само допълнителните показатели, защото в ПКК всичко е в норми. Ако трябва ще публикувам и нея.
Той от началото на годината е на нашия режим, който спазваше много стриктно и свали 25 килограма. Преди началото на режима кръвната захар на гладно му беше завишена - над 6,5, а кръвното му беше високо - редовно стигаше горна граница 160, и пулса му беше ускорен.
С намаляването на теглото и кръвната захар и кръвното му се понижиха, като кръвното му даже сега е доста ниско - 60, 70 на 90, 100.
Последния месец взе да нарушава режима и да хапва по малко сладко, но не качил никакви килограми обратно. Млад човек е - на 25 години и има фамилна обремененост за диабет и ССЗ.
Ще съм Ви много благодарна за всякакви съвети и насоки! Ето ги и резултатите:

Група / Показател    Резултат    Мярка   Долна гр.    Горна гр.      Пато.
Липиден профил               
Холестерол              5.6   mmol/l        3.5        5.2         H
Триглицериди             0.58   mmol/l        0.6        2.3         L
HDL                              1.9   mmol/l        0.9           2         -
LDL                              2.5   mmol/l       0.10      2.59         -
Креатин киназа     270   U/l                 38       190         H
Глюкоза                      5.1   mmol/l        3.5        6.1         -
Креатинин               97   umol/L         62       127         -
Урея                              8.0   mmol/l      2.76      8.07         -
АСАТ                               15   U/l                   0         40         -
АЛАТ                       17   U/l                   0         40         -
ГГТ                               27   U/l                 10          71         -

# 448
  • Мнения: 172
Добре де, а при увеличаване на В на 100г дневно, това не значи ли и логично покачване и на мазнините, че да ае запазят съотношенията? Щото при мен съотношението ма М-В-П се обърква дори и в дните, в които примерно В са ми 50-60 грама, а ако се вдигнат на 100... Мазнините автоматично падат като процент  newsm78 каква е схемата?

# 449
  • Мнения: 6 347
Да, мазнините ги намали малко.

Общи условия

Активация на акаунт