Добре дошли в ПЕТИ клас!

  • 54 712
  • 741
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 760
Montessori, много ти благодаря за информационната брошура. Много ми хареса!   bouquet

Радвам се, че съм била полезна Hug
Работила съм с петокласници и видях с очите си колко им е трудно - толкова нови учители, никой вече не ги дундурка като бебета, търчат неориентирани по коридорите, забравени тетрадки, учебници, повишени изисквания - с доста неща имат да се сблъскват. Някои учители по-трудно превключват, като излязат от час в 12-ти клас и влязат в следващия час при 5-ти клас - използват по-висок стил с повечко термини като за големи ученици. Абе преживява се, всички сме минали оттам. Ще се справим и като родители, къде ще идем  Laughing Моите притеснения са свързани и с новото непознато училище, новите съученици. Дъщеря ми има сериозен логопедичен проблем, сега като си е вкъщи и е спокойна, почти не заеква, но стресът в училище със сигурност ще влоши нещата. Добре, че намерих нов логопед, по думите на други майки добър специалист, и от септември ще започне да работи с нея.
Броят на книгите, прочетени през това лято,надмина вече 80  Laughing - някои са малки детски енциклопедии, но пак цифрата е внушителна. Вече леееекичко започвам да я насочвам към по-старички, но златни книжки, последната беше "Туфо, рижият пират". С подозрение изгледа поопърпаната и със скромна корица книжка, но като започна, я изчете на един дъх.



# 76
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
Леле, 80 книги! Това прави повече от книга на ден. Дори аз не мога да стигна щерка ти (с моите 27 книг прочетени от началото на годината), а се водя за четяща.  Peace

# 77
  • Мнения: 2 760
Има една поредица за феите на дъгата - влюбена е в тези феи и като вземе от библиотеката колкото книжки има налични, ги изчита за един ден  Laughing По-дебелите и непознати книжки отнемат 2 дни.
Последният път, когато ходи сама в библиотеката, се беше натоварила с 21 книжки  Laughing

# 78
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Според вас, след 4 години английски в училище, кое ниво трябва да покриват децата? А1, А2? По-високо?

# 79
  • Мнения: 1 622
Според вас, след 4 години английски в училище, кое ниво трябва да покриват децата? А1, А2? По-високо?
И на мен ми е интересно, заже бях питала нещо подобно преди време. Препоръчаха ми да направя пробен входен тест, но засега мисля, че няма нужда, защото нямаме конкретни планове.
Синът ми учи всеки ден английски по 1 час вече трета година, може би, защото всички родители отбелязахме, че искаме СИП английски. Наскоро смятах речниковия запас и стигнах до извода, че е около 2500 думи, граматиката е взета до минало просто време, модални глаголи, предлози най-общо казано. Учат по Лонгман. Сега си мисля, че мога да звънна до издателството и да попитам какво ниво си определят съгласно учебния материал.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Направихме един free online тест към някакъв образователен център, но не съм много сигурна в този резултат и се зачудих...

# 81
  • Варна
  • Мнения: 2 442
В училище до сега е може би А1. За А2 Ники имаше да покрива герундий, wii/going to, present perfect, first &  second conditional, passive voice и модалните глаголи. Ако сте учили допълнителни часове като Зип е възможно да сте покрили и част това. В училище синът ми учеше по Hallo  на Просвета и освен до сег просто, сег прод и мин просто не взеха нищо повече като граматика.
По принцип в нета има.  изискванията, които МоОН си е поставил, но пррз тел не мога да ги постна.

# 82
  • Мнения: 10
Здравейте, дами.
Тази есен ще сме в четвърти клас, но отсега се включвам да следя темата.
Моля, ако някой има дете в 5-клас в 105-то СОУ А.Далчев, нека пише. Това ще ни бъде целта след една година. Имам толкова много въпроси и ще се радвам ако споделяте мнения и препоръки за това училище и преподавателите.
Благодаря ви предварително и....
Успех на всички (деца, а и родители) през новата учебна година!

# 83
  • София
  • Мнения: 2 952
Благодаря за темата   bouquet

Дъщеря ми минава вече метър и петдесет, носи 36-ти номер обувки, тежи малко под 40 кг. Аз така или иначе не робувам на предчувствия кой и как ще израсте. Синът ми беше много по-едър на тази възраст, вече е на 18 и мисля, че едва ще настигне баща си на ръст - около 1.80. Механично погледнато в 4-ти за 5-ти клас е изглеждало, че ще става исполин. Нещо като разказа на НСЧ за мъжа й сме. С малката свиквам, че някак вече сме почти един калибър, защото аз съм с грацилна структура, макар и над среден ръст, а тя върви с по-едри кости и си стои доста масивно до мен.

Ние приключихме с пазара на дрехи, обувки и канцеларски неща. Имах една много успешна покупка, да дам идея за момичетата. Дъщеря ми все се оплакваше, че каквито и дънки да купим са й неудобни, така изкара последните 1-2 години на клинове и спортни дрехи. Миналата седмица й купих 3 чифта много малки дамски дънки от тези, които са без цип, а се обуват като клин и крачолите са си като крачоли на скини дънки (намалени на 15 лева бройката). Стоят й екстра, не ги опъва, по-големи са от нейната мярка, не й стискат, скъсихме ги и така ще кара тази година. Догодина предполагам, че истински ще й стават малки дамски номера.

Относно английския аз не бих  разсъждавала в измеренията на А1-С2 за възрастта на децата ни. Най-вече заради изключително ограничената обща култура, която имат за граматиката на който и да е език. Искам да кажа, че едно е да познаваш отделни компоненти на една система, друго е да можеш да имаш поглед върху голямата картина. Нека трупат, ще я докараме и до момент да може да мерим нива реалистично, поне такова е моето отношение на този етап, а честно казано и на по-горен, съдейки по опита си.

# 84
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 916
bib.bib, сподели моля те, откъде по-точно взе дънките. Praynig И моята щерка все се оплаква от неудобни дънки и предпочита клинове. При нея обаче клиновете са с приоритет, защото е шило  Wink - все пак с дънки е далеч по-трудно да се изкатери на някое дърво, да се премята, да прави цигански колела и други такива. Но понякога облича дънки или джинсови панталони. Обаче голям зор с намирането на точен размер.  ooooh! При нея драмата е, че ако на ръст са добре, то на ширина са като торба, понеже е слаба.  ooooh! Иначе и ние отскоро се ориентирахме към дамските отдели. Абе растат децата.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 952
Lulumba, и моето е такова шило и затова ходи с клинове по топлото и с ватирани трикотажни панталони зимата  Embarassed

На ниво -1 в Парадайз има нещо като аутлет - Bos, с един 's'. Има доста дрехи от естествени материи, или поне имаше първата половина на миналата седмица, има доста много малки дамски дрехи. Едно-две неща взехме и от детската секция. В общи линии цените са от 5 до 20 за едно нещо. В момента повече клонят към летни, но имаше и тук-таме блузи с дълъг ръкав. Купих й две ризи, за първи път се съгласява на нещо различно от детска дреха за игра.

# 86
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 916
Lulumba, и моето е такова шило и затова ходи с клинове по топлото и с ватирани трикотажни панталони зимата  Embarassed

Ох, говори ми..., същата работа. ooooh! Златна си, щом се приберем ще я замъкна до Парадайз.  Peace Още повече, че там има за нея чудни стени за катерене, та хич няма да имаме проблеми с желанието за ходене. Mr. Green

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Добре заварили в новата тема. Не съм ви чела назад, да видя, какво ви вълнува в тези дни. Мен-страх ме тресе преди началото на пети клас. Мисля, че съм го споменавала, моят господинчо е със СОП. Направи много голям напредък, но все още е далече от постиженията на връстниците си. А пети клас е....труден и преломен-между детството и юношеството. От учител съм чувала, чматематиката в пети клас била кошмар.

# 88
  • Мнения: 1 622
Аз съм решила да не се приртеснявам толкова от 5 клас.
И по "мое" време в пети клас почваха различните учители по различните предмети, математиката не беше по-лесна, според мен и другите предмети. Може би просто ни учеха да разказваме повече по разказвателните предмети, което аз намирам за полезно.
В тази връзка това, което съм запомнила от моя пети клас е, че бях много влюбена и ме държа цели две години:))))) Laughing

# 89
  • София
  • Мнения: 38 523
Идвам и аз!
Ние напазарувахме само тетрадки, чанта купихме пролетта.
За дрехи и обувки - ще мисля по-късно.

Някой има ли представа каква ще е цената на учебните тетрадки?

Общи условия

Активация на акаунт