Влиянието на религията и чуждите култури в бита и облеклото на българина

  • 10 133
  • 110
  •   1
Отговори
# 90
  • MI
  • Мнения: 11 817
Хубаво де, доста народи са носели дървени обувки, далеч не само в Холандия. Вкючая селяните в древен Рим. Пък ако ми кажете че е много различен климата.... Да не говорим че още римляните са имали няколко типа обувки и са създавали подметки подхоящи за мноооого ходене. Така че не ми се връзва обяснението на защо само на Балканите са изглеждали така обувките с ами нямало е технология...

А и въпросът ми беше ако е само за да не носим кал вкъщи защо се събуваме все още? Има и изтривалки, и не садим картофи по цял ден в калта.... Как така на други места са спрели да се събуват, а в България не? Няма ли някакво по-дълбоко обяснение?

# 91
  • Мнения: 21 506
 Ама как са изглеждали обувките? Ти изглежда мислиш, че всички са ходили с цървули. Имали са си обувки хората. И Жаве даде линк. И това ако не е обувка...

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BF%D1%83%D0%BA%D1% … D1%82%D0%B2%D0%BE

# 92
  • Мнения: 14 478

 Как така на други места са спрели да се събуват, а в България не? Няма ли някакво по-дълбоко обяснение?
Да-има и не е дълбоко , а плитко.
В България е мръсно навън-няма тротоари, има много кучешки лАйна-и не искаме да си цапаме килимите.
На Запад чистят и затова като си влязат с обувки в къщите не си цапат килимите.
 Там, на запад, където е мръсничко също се събуват. А ако не се събуват, а са с кални обувки-толкова по-зле за тях...

А у нас е мръсно, защото арабско-ориенталското влияние е все още по-силно от западното.

Ама как са изглеждали обувките? Ти изглежда мислиш, че всички са ходили с цървули. Имали са си обувки хората. И Жаве даде линк. И това ако не е обувка...

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BF%D1%83%D0%BA%D1% … D1%82%D0%B2%D0%BE
Не бе-тя Нели иска да обясни научно колко сме прости, пък не и се получава, затова се нерви...

# 93
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Добре де, значи са имали галоши а ние не. Въпросът е скъпи ли са били галошите или не е имало внос?  Laughing И още един въпрос - галошите от гума нали не са толкова стари? Преди са били дървени. Дърво ли сме нямали?  newsm78


И сега предпочитаме естествена кожа пред гумата. Кракът диша, а и не е толкова влажен климата колкото в Швеция или Холандия.

# 94
  • Мнения: 14 478
Добре де, значи са имали галоши а ние не. Въпросът е скъпи ли са били галошите или не е имало внос?  Laughing И още един въпрос - галошите от гума нали не са толкова стари? Преди са били дървени. Дърво ли сме нямали?  newsm78


И сега предпочитаме естествена кожа пред гумата. Кракът диша, а и не е толкова влажен климата колкото в Швеция или Холандия.
В Холандия е равно. Пробвайте да изкачите баир с дървени холандски обувки, пълни вътре със слама.
Бас, че няма да успеете...

# 95
  • MI
  • Мнения: 11 817

В България е мръсно навън-няма тротоари, има много кучешки лАйна-и не искаме да си цапаме килимите.


Ти къде живееш?!  Shocked Чак пък такава апокалиптична картина не е дори в родния ми град дето им се нервя все че са разкопали и не чистят....

Това с килимите може да е ключа към палатката - у нас се използват много по-масово... Като няма такъв е много по-лесно почистването.... Между другото, аз се събувам вкъщи Grinning

При това не се нервя, а търся отговор на въпрос. Както казах, не само в Холандия и на север са носили дървени обувки. Какво толкова странно има? Дори в Португалия са ги носели. И в Турция. Сигурно има и друго обяснение, може и цената да е, нямам идея.

# 96
  • Мнения: 14 478

В България е мръсно навън-няма тротоари, има много кучешки лАйна-и не искаме да си цапаме килимите.


Ти къде живееш?!  Shocked Чак пък такава апокалиптична картина не е дори в родния ми град дето им се нервя все че са разкопали и не чистят....

При това не се нервя, а търся отговор на въпрос. Както казах, не само в Холандия и на север са носили дървени обувки. Какво толкова странно има? Дори в Португалия са ги носели. И в Турция. Сигурно има и друго обяснение, може и цената да е, нямам идея.
Дървените обувки са рядкост за българите, но ги е имало и тук .Имало е дървени калеври , също и налъми, които са служели да шляпаш в калта.
А ти като си влизаш в спалнята НЕ се ли събуваш? С външните обувки ли си влизаш? Кое му е културното на това?

# 97
  • MI
  • Мнения: 11 817
Гери, аз съм си българка и се събувам моментално като вляза та ако ще да мият постоянно  Laughing Интересно ми е просто защо, аз го правя несъзнателно, явно майка ми много е викала по мен като малка на тази тема и не мога просто да не се събуя. Предполагам че и много други хора са така. Като дойдат гости обаче не ги гоня с пантофите и после като мия пода не е черна водата. Така че търся обяснение за себе си...

# 98
  • Мнения: 14 478
Гери, аз съм си българка и се събувам моментално като вляза та ако ще да мият постоянно  Laughing Интересно ми е просто защо, аз го правя несъзнателно, явно майка ми много е викала по мен като малка на тази тема и не мога просто да не се събуя. Предполагам че и много други хора са така. Като дойдат гости обаче не ги гоня с пантофите и после като мия пода не е черна водата. Така че търся обяснение за себе си...
Гостите ти идват с коли. Едва ли прекосяват пеша целия квартал.
А и самите гости едва ли ще влязат у вас с кални обуща-хората се съобразяват, когато гостуват.

Аз ако се накалям гледам да си изчистя обувките преди да вляза в къщата на домакините. Ако не успея, то си ги събувам по мое желание.
 Не мога да разбера защо водим толкова смешен разговор...

# 99
  • Мнения: 8 163
налъми, които са служели да шляпаш в калта.
Не мисля, че налъмите са били за шляпане в калта. С тях се е ходело на обществена баня. Сиреч, били са като джапанки.
Скрит текст:
Що се отнася до обущата и ботушите, те са били лукс, достъпен за по-заможните хора. Масово се е ходело с цървули, а през лятото - и на бос крак.

В тази връзка много обичам филмите за онова време: "Под игото", "Хитър Петър", "Земя", "Татул", "Гераците", "Сиромашка радост"...

# 100
  • Мнения: 7 519
И не са само дрехите - бит, кухня и какво ли още не.

С какво битът на гърците прилича на този на българите? За кухнята също не съм съгласна. Вярно че сме взели сме разни манджи от тях, но сме ги побългарили до неузнаваемост. Повече оприличавам бита на турците на нашия, както и в немалка степен кухнята. Което е напълно обяснимо де.
Скоро бях в Гърция за две седмици и буквално изпитах културен шок  Joy. Уж има неща по които си приличаме, но нещата по които се различаваме направо ни правят да изглеждаме все едно сме от различни планети.

# 101
  • Мнения: 1 110
Не мисля, че налъмите са били за шляпане в калта. С тях се е ходело на обществена баня. Сиреч, били са като джапанки.

Не точно. Нямам източник да посоча, защото информацията ми е предадена от починалата ми баба.
Налъмите са се ползвали за ходене в кал. В началото до средата на миналият век обществени бани в селата не е имало изобщо. Ползвали са се в ниските райони (като Добруджа), където определено водата след дъжд не се е оттичала от населените места, както сега.
Формата на налъма е била интересна. Не е това, което някои от вас вероятно са виждали. Вместо с плоска подметка налъма е бил с две или повече напречни (по липса на друга дума) широки токове. Формата е давала възможност да се пази равновесие и да не се пързаля в калта.
В средата на 20 век малките населени места се благоустрояват и необходимостта от тази обувка просто отпада. Използват се вместо джапанки в банята.

# 102
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Бях ви обещала да сложа тука едни красоти и да се чудим кой на кого е повлиял Simple Smile

Снимките съм ги правила във град Испарта миналата година във Етнографският им музей . Голям, богат музей, а градът не е много голям. Слагам ви само няколко снимки, за да не съм досадна. Hug



Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

# 103
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Бях ви обещала да сложа тука едни красоти и да се чудим кой на кого е повлиял Simple Smile

Снимките съм ги правила във град Испарта миналата година във Етнографският им музей . Голям, богат музей, а градът не е много голям. Слагам ви само няколко снимки, за да не съм досадна. Hug

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:
0

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:
spoiler]
Къде е този град Испарта?

# 104
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Говорих с един папукчия в Трявна. Цървули са носили не само на балканите.
И по на север също, и на юг. Това са били удобни обувки,водонепромукаеми
(от конска кожа). Колкото до потурите, то е било и като феса - мода.

Общи условия

Активация на акаунт