Наследство... Справка за имотно състояние на починал придобито преди 1990г.

  • 4 464
  • 6
  •   1
Отговори
  • What are you laughing at?
  • Мнения: 337
Здравейте мили дами, имам нужда от помощ, относно ваденето на справка за имотно състояние на починал човек, на който майка ми и още 4 души се явяват наследници на 2 или 3 парцела в София. За съществуването на парцелите разбрахме от съобщения от общината за плащане на данъците им. Тъй като не разполагаме с нотариални актове за тях, и реално не знаем какво се наследява, отидохме в Агенцията по вписванията за издването на необходимата справка за имотно състояние. Платихме таксата от 3,00лв.+2,00лв. банка=5лв. за да ми извадят едно нищо... Оказа се, че при тях са вписани имоти придобити след 1990г. а преди тази година, както е в нашият случай, не се знае къде. Поразрових се из интернет и се оказа, че най-вероятно от общината по местонахождение на имотите, могат да ни направят изисканата справка, да ама и там ударихме на камък.... Неиздавали те такива справки, иначе казаха, че наследяваме неплатени данъци към същите тези парцели... И сега на къде? От къде може да се издаде такава справка? Нотариус ли да наемем адвокат ли, просто нямаме представа какво да предприемем. Ще съм благодарна ако някой е преминал през подобни казуси и иска да сподели информация. Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 02 сеп 2015, 16:51 от arji

# 1
  • Мнения: 46 546
...Оказа се, че при тях са вписани имоти придобити след 1990г. а преди тази година, както е в нашият случай, не се знае къде...

Не е вярно.
Всички са при тях, но по-старите не излизат на компютърната справка, а на Удостоверението за тежести. За да извадите такова обаче ви трябва Нотариален акт.
Щом сте получили съобщение за данъци - идете в Данъчната служба. По ЕГН на починалия би трябвало да ви предоставят информация за това какво е декларирано.

# 2
  • What are you laughing at?
  • Мнения: 337
Ами ходихме и до Данъчната служба но, казаха, че не могат да ни издадът никаква справка, освен устна която не ни върши работа Confused

# 3
  • Мнения: 2 886
 МДТ към съответната община трябва да могат да ви кажат за какви имоти се дължат тези неплатени данъци. Всеки собственик има срок, в който подава дан. декларации за новопридобитото, вкл. наследено, недв. имущество.
Според мен не бързайте веднага да платите тези данъци, това се счита за приемане на наследството, а може да се окаже, че бившият собственик има задължения.

# 4
  • What are you laughing at?
  • Мнения: 337
Здравейте момичета, благодаря за помоща.  bouquet

МДТ към съответната община трябва да могат да ви кажат за какви имоти се дължат тези неплатени данъци. Всеки собственик има срок, в който подава дан. декларации за новопридобитото, вкл. наследено, недв. имущество.
Според мен не бързайте веднага да платите тези данъци, това се счита за приемане на наследството, а може да се окаже, че бившият собственик има задължения.
Така и направихме, отидохме до МДТ, там поискахме копия от имотните декларации на покойника, след 7-дневен срок ще ги изготвят, и по тях ще имаме информация за парцелите и за нотариалните актове. След това трябвало да се отиде в АВ за преписи от нотариалните актове, но за заверяването им незнам какво е необходимо, май се заверявали от съдия..или нещо такова!
На каса от МДТ, ще изискаме устна справка за дължимите данъци. За сега това. Ще пиша как са се развили нещата. Хубав ден!

# 5
  • Мнения: 2 886
Да, заверяват се от Съдията по вписванията след плащане на д. т.

# 6
  • What are you laughing at?
  • Мнения: 337
Здравейте отново, та да споделя, че пак имаме трудности. След като ни издадаха копията от декларациите по чл.14  и разбрахме че има още 2-ма съсобственици, се върнах в агенцията по вписванията да ровя по азбучниците с номер и година на нот. акт но, пак не стигнах до никъде понеже трявало да знам и името на притежателя на НА който се оказа, че е от 1920г.
В желанието си да стигна до някакъв нот. акт съм точно до никъде. Моля за съвет и насока.

Разбрах че като се подава тази декларация номер 14 се прилага и копие от НА. Очевидно е, че съсобствениците са приложили такова когато са подавали техните декларации в общината, а именно през 1998г. когато всички хора е трябвало да декларират имотите си. В правото ли съм като наследник да изискам копие от нот. акт в общината или поне на чие име е както и повече информация за съсобствениците.
Доколкото съм наясно тече 6 месечен срок в който трябва да декларирам придобитото имущество което няма как да стане без да имам нот. акт.
Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт