Затлъстяване при дете

  • 11 720
  • 162
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 325
Моето днес е на закуска малко мляко пълномаслено с корнфлейкс, преди обяд еднин банан, обяд кафяв ориз със свинско и доматен сос, след обяд пъпеш с диня и принцеса с кашкавал / черен хляб /, вечеря малко от обедната манджа и прясно мляко. Като количество е повече от менюто на твоятео дете.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не се храни много,за да е пълна от храната.Генът ви какъв е?Ако сте пълнички,не е изненада,че и тя е така.Спорт пробвали ли сте?

# 17
  • Мнения: 9
ами аз в момента съм пълна но като дете не бях

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Лекарката на детето какво казва по въпроса?Ние решение не можем да ти дадем.Пробваш различни неща и виждаш кое ще работи при вас-спорт,разходки,каране на колело,ролери

Има ли някоя баба достъп до нея.Има ужасни баби,които тъпчат внучетата в несвяст.Питай как се храни в градината.Гледната точка на госпожите?Те имат опит с много деца

# 19
  • Мнения: 46 534
Ако това е всекидневното му меню детето се храни прекалено малко.
И вероятно наваксва инцидентно, което води до трупане на килограми. Т.е. тялото има нужда и си го набавя ударно, когато може. Аз самата се боря със същия проблем...

Тази вечеря няма никакви калории и е крайно недостатъчна за подрастващ организъм.
Дайте едно пилешко бутче, пържола, телешко, риба, заек и т.н. + салата. Хляба го спестете.
Също включете и следобедна закуска - нещо с мляко (грис, овесени ядки или др. зърнено), плодове.

Всъщност чак затлъстяване няма, така че ако сега промените начина на хранене лесно ще спрете проблема.

...Генът ви какъв е?Ако сте пълнички,не е изненада,че и тя е така.


Абе баш си е от храната  Mr. Green и моят ген е такъв, и на мъжът ми, а детето е копие на едната му сестра. Точно затова от бебе много внимателно подхождаме към храненето и засега не върви по нашите стъпки. Успяхме да създадем такъв начин на хранене, че без да се ограничава насила успява да се храни нормално. Е, няма как да е кльощава като тези, на които генът е такъв, но е с нормално телосложение и точно в нормата.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2015, 01:34 от Не се сърди, човече

# 20
  • Мнения: 11 368
Ако менюто, което сте изброили е храната на Вашето дете то тя е крайно недостатъчна за подрастващ организъм. Къде му е месото, къде са му белтъците, къде са мазнините, плодовете и зеленчуците?

Дете НЕ СЕ ПОДЛАГА на диета и го пиша като майка, която се е борила с проблема и е победила. Пусках дори тук тема преди време именно, за децата и проблемите със затлъстяването и се наслушах на глупости как една супа било добро хранене за дете  ooooh!

Мога да споделя своя опит. Като начало направете меню на детето - то трябва да яде 5 пъти на ден. Ако не се справяте сама потърсете диетолог, купете си книги. Има си правила за количеството и вида на храната и с четене ще се ориентирате - колко протеин, колко въглехидрат и колко фибри трябва да приема всеки божи ден. Количеството салати, престни ядки и семена, както и нерафинирани мазнини също са важни. Нито една храна не се изключва. Нито едно хранене не се пропуска или измества във времето. Колкото повече ограничавате детето, толкова повече спирате развитието му и му забавяте метаболизма. Реално с това хранене, което сте описали детето ви е в някакъв режим на съхранение и забавен метаболизъм. За около 2 месеца при правилно хранене организма на детето "осъзнава", че има изобилие от храна и не е необходимо да трупа запаси.

За децата не е полезно да смъкват на тегло, а целта е да израстват нагоре, запазвайки килограмите. Има една уловка, че много майки намират нормалните си деца за дебели щото имат бръмбари в главите  Crazy Има си таблизи за килограми, ръст и разни индекси. Даже вече имате даден линк.

Започнете да спортувате заедно с детето си. Да го заведете на площадката НЕ Е СПОРТ. Намерете близък парк, двор, терен на който да играете футбол, да ритате, да бягате, да се гоните и да се ЗАБАВЛЯВАТЕ ЗАЕДНО. Един ден ходете там, един да плувате, един да карате колело, един на ролери и т.н. Вашата цел е 3 часа детето да е НОНСТОП в движение. Ние спортуваме вечер. Таткото също участва в начинанието. Прибираме се вир вода  Mr. Green Имаме 2 големи торби с приспособления и джаджи за игра. Да, знам че си имате работа и задължения, знам че имате друг график, но 5 годишно да е дебело само ВИЕ, като майка сте виновна. И трябва да се погрижите с любов и внимание.

НИКОГА ама НИКОГА не казвайте на детето си, че е дебело. Така ще му създадете доживотни комплекси и или ще остане дебело или ще мине в другата крайност с хранителни разстройства. Учете го да се храни здравословно и да е активно, ако при тези условия теглото се запазва леко пухкаво се консултирайте с ендокринолог. При наличие, че всичко е ок и там то приемате, че такова е детето и чакате периода да отмине без да отпускате храненето и спорта.

Да се карате на толкова малко дете, защото е яло колкото му се яде или е гладно е голяма простотия. Простете ми,че ви го казвам толкова директно, но си е така. Какво за Бога очаквате да направи то? Да се контролира? Да не е гладно? Да не яде като изпитва физиологична потребност да яде? Вземете се в ръце и не обременявайте детето с вашите неуспехи и несправяне с храненето на едно МАЛКО дете. То няма ангажимент да мисли за храната и теглото си - това е грижа на родителите.

Яжте последно преди тренировката. Ако след като се приберете каже, че е гладно направете обилна салата, в която сложете и протеин, за да се нахрани.

# 21
  • Мнения: 1 572
Консултирайте детето с ендокринолог.  Убедена съм, че стандартен ЛЛ няма добра визия по въпроса. Няма и техническа възможност да назначи специфични тестове.
Иначе, струва ми се, че момиченцето ви е високо. Така че тези 30кг на 128см не звучат страшно.
Бих махнала хляба от закуската. А обедната филийка да е пълнозърнеста.
Аз имам обратен проблем и с двете ми деца - слаби. Едното вече е на проследяване при ендокринолог. Ядат повече от вашето,  тичат 4-6 часа по парковете. Ходят и на изморителен спорт.
Не виждам лошо в това да се ограничи менюто на дете при необходимост, но без забележки, които да го травмират. Просто предлагате точно каквото и колкото е нужно в неговата чинийка. Ако някое има примерно диабет дали ще му позволите да лапа стандартен шоколад? Не, разбира се. Същото е и със затлъстяването - болест е.  От родителят зависи правилата да се спазват в името на здравето.  Говоря по принцип, не твърдя, че вашето дете е затлъстяло. Как е съотношението ръст/тегло/възраст е разумно да прецени ендокринолог. Може да назначи кръвни изследвания или да ви запише за проследяване крива на растежа във времето. Ако отхвърли ендокринен проблем, тогава консултирайте с диетолог....или паралелно.

# 22
  • Мнения: 11 368
Не виждам лошо в това да се ограничи менюто на дете при необходимост, но без забележки, които да го травмират. Просто предлагате точно каквото и колкото е нужно в неговата чинийка. Ако някое има примерно диабет дали ще му позволите да лапа стандартен шоколад? Не, разбира се. Същото е и със затлъстяването - болест е.  

Тук е смехотворно да се говори за затлъстяване. То дори не е II група затлъстяване! Детето не е болно и примера с диабета не е коректен. Дори и на децата с диабет се дават сладкиши, но се следи изкъсо положението. Нима смятате, че ги оставят да гледат с жадни очи как другите лапат сладоледи и торти? И не, не им се дават сладкиши с подсладители /последните изследвания сочат, че подсладителите влошават проблемите от диабета, особено при децата/

Ендокринолог на тази височина и килограми най-много да пусне изследване за кръвна захар. После ще каже контрол на храната и движение.

Дъжеря ми яде всеки ден шоколад и сладолед по препоръка на диетолог.  За поледния месец е израстнала с 2 см. и е с -1 кг. Децата не се ограничават от никоя храна според всеки диетолог, който знае какво аджеба прави!

На посоченото меню ако махне и сутрешната филийка колко ще му станат на това дете калориите? Че то отива към недохранване!

# 23
  • Мнения: 1 572
Това, че вие не четете е ваш, а не мой проблем.
Дано авторката е по-внимателна и вникне в написаното. А какво ще направи добър ендокринолог, няма как да гадаем. Има и небрежни разбира се. Наблягам на добър и отговорен специалист. Проверяват и хормони на щитовидна жлеза и т.н., а кръвна захар може да пусне  личния лекар на детето. Дори е желателно при ендокринолога да се отиде с някои готови резултати. Аз предпочетох да не бодат детето 2 пъти и отидох с празни ръце.  Въпрос на преценка.

# 24
  • Мнения: 25 655
Проблемът не е в третата сливица, а в това, че храните детето непълноценно. С чорбаляци и хляб сито не се стои, нито пък се расте нормално.
Естествено, че ще е вечно гладно това дете, организмът му си изисква нужните градивни елементи.

# 25
  • Мнения: 3 294
Проблемът не е в третата сливица, а в това, че храните детето непълноценно. С чорбаляци и хляб сито не се стои, нито пък се расте нормално.
Естествено, че ще е вечно гладно това дете, организмът му си изисква нужните градивни елементи.
Simple Smile Напълно вярно. Не на последно място е и движението, не е само спорта важен. Днешните деца не мърдат от стола, дивана с часове и после се чудите какво става с тях..

# 26
  • Мнения: 21 282
Братовчедка ми се справи с проблема на дъщеря си,която беше доста пълна ,ходеха по сумати лекари,диетолози и т.н. - накрая я записа на плуване и детето си е нормални килограми в момента.

Според мен третата сливица няма нищо общо ,но се съгласявам с по-горните постове на Как' Сийка  Peace

Ние махнахме декември третата сливица ,че ни правеше адски много проблеми ,преди да я махнем тежеше има няма 15 кг на 5 години и нещо беше,сега е на 6.5 години и е 19 кг.

# 27
  • Мнения: 4 428
Да се включа и аз, защото в момента съм точно на тази вълна - дъщеря ми е на 6год, със същата височина от 129см и до преди 2 мес., беше 35кг...
Започнах по-сериозно да й следя храната от преди година. Тогава не беше толкова пълна, но за 3-4мес, качи 4-5кг. Тогава реших да се обърна към диетолог, за да решим какво да правим. Мога да кажа, че жената разби някои от представите ми за "нормално" на пух и прах  Crazy Като например, че 1ф. хляб (говоря за стандартен на големина хляб от 1кг) за дете е нормално и че салатата няма проблем да е цяла купчина...
Само да уточня, че съм ползвала същата диетоложка преди години за мен и тогава постигнах супер резултати, без усилие или някакви строги режими. Принципно храненето ми е интересно и чета разни статии, събирам рецепти...Но с дъщеря ми, ударих на камък и за това се обърнах отново към диетоложката за консултация.
Най-трудното при нас беше (и все още е), че тя ходи на ДГ и няма как да контролирам цялото й меню. Само с вечерята, няма как да се окаже влияние на храненето. За моя радост, от ДГ се оказаха много отзивчиви и дори с радост приеха молбата ми, да се съобразят с някои особености в нейното хранене, за да може да решим проблема й с напълняването.
Първо започна да закусва в къщи и я водим по-късно на ДГ. На обяд не й дават десертът. След обяд яде определени закуски, които аз избирам в зависимост от менюто за деня. Ако ще имат на няколко пъти плод в ДГ, аз й давам кутийка в която събира всички порции от плодовете и ги хапва за следобедна закуска, вместо филията с халва, кифлата и каквато там гадост е по меню следобяд.
Има още много специфики, които ще ви се обяснят, но според мен е добре да се консултирате със специалист. Ако искате ми пишете и ще Ви дам координатите на диетоложката. Тя ще Ви разпита как се храни детето обичайно до момента и ще Ви посочи пропуските.
Но от сега Ви казвам, че ще трябва да промените навиците на цялото семейство. Няма как да обяснявате на детето, че то трябва да яде пълнозърнест хляб с филе и домат за закуска, а вие да си мажете палачинка с шоколад  Wink Няма как да е физически активно, ако не сте с него и т.н.
Забравих да допълня, че консултацията с диетолог, ще ви даде и реална представа за проблема, колко е сериозен и в какво се изразява. Майките не винаги, можем да видим обективно доста неща, касаещи децата ни. Като ходим на консултация, тя мери всеки път не само кг, тъй като това е доста относителна величина, но и % мазнини в тялото, разни коефициенти, съотношения и т.н.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2015, 11:06 от veselina_s_p

# 28
  • Мнения: 11 368
На обяд не й дават десертът. След обяд яде определени закуски, които аз избирам в зависимост от менюто за деня.

A детето как приема тези ограничения и не страда ли, чувствайки се различно от другите в градината?

# 29
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
128 е висока. А според мен се храни нормално. Сравнявам я с племенницата си която е на 4год. и тежи 12 кг. а яде в двойни количества спрямо нея.

А втория пост в темата видя ли?
Племеницата еталон ли е?
Това е несериозно. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт