Домакинските задължения... на работещите жени

  • 12 426
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Мили работещи дами, моля да споделите опит в мисията за поделяне на домакинските задължения:
Кой какво, и най-вече в кой момент от общото съжителство го разисквахте тоз въпрос: още първия ден,през първата година,или някъде по-после,когато ви дотегна тази несправедливост.
Да си домакиня,издържана изцяло от мъжа до теб,е едно,но да работиш колкото него,а той вечер да е бей,а ти да си слугиня,не бива да бъде допускано.......ама май едоста често срещано явление.....за жалост.

Последна редакция: пн, 14 сеп 2015, 08:46 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 12 473
Кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи..Wink
Всичко правим и двамата ( ако се наложи)  само той повече с техниките се занимава..Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 28 562
... Са като на работещите мъже.



Кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи..Wink
Всичко правим и двамата ( ако се наложи)  само той повече с техниките се занимава..Wink
И в нас така. Разликата е, че аз не готвя, но съм поела изцяло гладенето.

ПП Не сме го обсъждали специално. Просто много преди да сключим брак, мъжът ми беше съвсем наясно с мнението ми по този въпрос, никога не съм го крила от него.

Последна редакция: нд, 13 сеп 2015, 17:37 от milenaka

# 3
  • Мнения: 843
Тези неща се определят още като заживеете заедно. После вече е късно.

# 4
  • Мнения: 12 473
Още преди това трябва да е ясно кой какво и как си го представя..Wink

# 5
  • Мнения: 10 993
аз готвя и чистя, мъжът ми се грижи за ремонтите и отоплението. Живея в къща и има доста работа по двора и къщата.

# 6
  • Мнения: 659
Задълженията са разпределени 50 на 50, с различен акцент според това кой какво предпочита и за какво има време в момента. От самото начало на съвместното ни съжителство.
Тези неща се определят още като заживеете заедно. После вече е късно.

Подкрепям.

# 7
  • Мнения: X
Още преди това трябва да е ясно кой какво и как си го представя..Wink
+1. И да не се остава само с представянето, а да поживеят хората заедно преди брака, за да са наясно какво могат да очакват от партньора си.
На въпроса на авторката, нямам домакински задължения. Изобщо не се чувствам задължена да правя каквото и да било у дома. Има работа, която трябва да се свърши. С нея се заемаме както аз, така и ММ в зависимост от това кой е свободен, отпочинал и т.н.

# 8
  • Мнения: 2 127
Кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи..Wink
Всичко правим и двамата ( ако се наложи)  само той повече с техниките се занимава..Wink
+1
В началото не беше така, обаче. От мен, негласно се очакваше да правя всичко + работата. След 2-3 караници му стана ясно, че не, аз не съм партньор-героиня, която ще се върне от работа, ще пусне пералнята, измие пода и ще си прави тигели между печката и мивката. Когато имам време, върша това, което е належащо към момента. Той също така и някак си нещата се разпределят. Има само едно разпределено нещо - аз пускам пералня и разпределям изсъхналите дрехи от простора, той простира. Останалото - както дойде.
Предишната ми работа беше такава, че всеки декември месец работех по 12+ часа и почивах веднъж в седмицата, в който ден, естествено, бях толкова скапана, че не си и помислях да върша каквото и да е друго, освен да си почивам. Той пък, в този период повече си стои вкъщи и вършеше цялата домакинска работа.

# 9
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Един мъж  става  такъв, какъвто  жена  му  го направи.
У нас  в  началото-   дрехи нахвърляни,неразтребена  маса, неизмити  чинии  и   др. хубавини. Скръцнах  със   зъби  точно  един  път, както  аз  си знам и  мога. И, о, чудо! Оказа  се  ,че ММ не бил  в отбора    "Кунки в гъзунки".
Сега- слага  си  да  яде,  разтребва  си  масата, измива си чинийките, види  ли  изсъхнало  пране  на  терасата, прибира  по местата всичко; види  ли , че пералнята  е  извъртяла  програмата, без да чака  покана, простира. Сутрин, стане  ли  след мен, опъва  по  войнишки спалнята...Щот иначе  яхам метлата.
Може  да  прави  абсолютно  всичко, без пускането  на пералня, щото  това  си  е цяла наука  и не е  за неговия  мъжки мозък.
Аз съм  човек, жена, работеща майка. А  не слугиня. Стига  ми слугинажа  около  детето.На  който му  харесва, ок. На който  не му харесва, да се  спасява.

# 10
  • Мнения: 46 511
Всичко зависи от решението в двойката.

Писала съм много пъти как е у нас, затова само ще се цитирам.
Делим дневната работа.
В почти всички дни се изчерпва само с обикновени домакински неща (готвене, чистене, пране, подреждане).
В малкото извънредни случаи, когато има нещо по-тежко за местене, поправяне и т.н. го поема мъжът ми, съответно аз се занимавам с всичко др., което е на дневен ред.

Но нещата не са строго категорични ден за ден, напасваме се според ситуацията. Например, в момента работя от вкъщи и през седмицата готвя вторник, сряда и четвъртък, той петък, събота и неделя (в понеделник обикновено доизяждаме, че винаги остава от почивните дни скара или нещо подобно).

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 602
Майтап няма, трябва от началото още да се установят тия неща, че после става трудно. Аз ги изясних бързо-бързо още първите дни на съвместния живот. Понастоящем стоят така - аз готвя, мия чинии, пазарувам, занимавам се с пералня и сушилня. Мъжът ми е поел чистене, миене на прозорци, хвърляне на боклук, както и оправяне на леглото всяка сутрин - всичко това са си негови задължения. Гладенето вкъщи е забранено, даже нямаме ютия. Грижите по детето са поделени по равно, включително когато тя беше бебе - хранене /беше на АМ/, смяна на памперси, къпане, ставане по нощите. Вече ходи на детска градина, също се занимаваме и двамата с водене/прибиране и родителски срещи, както и гледане вкъщи, когато е болна, според това кой има възможност. Изобщо не ги признавам аз тия неща за мъжка и женска работа. След като е имало периоди аз да издържам семейството и да плащам сметките, значи и той може да поеме част от набедената за "женска" работа. Не е имало протести от страна на никой от двама ни.

# 12
  • Мнения: 315
 С ММ още в началото на нашата връзка си се разбрахме за домакинстването, че ще е по равно. Дори самия той се майтапеше, да не го оставям много много да мързелува, че да не привикне Simple Smile Седем години по късно не мога да се оплача. Готви, чисти, простира и децата гледа, когато се разболеят. Пу пу да не му е уроки Simple Smile

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 879
У нас има някои неща като готвенето, които само аз ги правя. ММ понякога готви, но след него не остава чиста чиния и тенджера. Но пък чудесно прави Карбонара! От друга страна аз не се намесвам в ремонтните работи, както и разни нещица, които той майстори за в къщи, също и в барбекюто и скарата. Но всичко останало - пране, простиране, поливане на цветя (това си е доста, че имаме много цветя на терасата), метене на тераса и т.н, го върши този, който е свободен. Пазаруването също - за голямото месечно пазарене сме двамата, а през месеца - който е свободен.
За чистенето решихме да наемем жена. Също и поне няколко пъти седмично излизаме навън да вечеряме или поръчваме, защото трябва и аз почивам. Имаше един период, в който се чувствах като в омагьосан кръг. Точно тогава прочетох една статия за "идеи за това как да организираме домакинството си така, че да имаме време за себе си"... Тогава наехме жената и започнах да си планирам нещата така, че да мога да почивам повече... В работата съм под много голям стрес и се усетих как все повече не успявам да се възстановявам през уикенда...

# 14
  • Мнения: X
У нас има някои неща като готвенето, които само аз ги правя.
И у нас така. ММ е най-сакатият в готвенето човек. Но, за сметка на това, безропотно мие всички съдове след моето готвене. А след като аз съм готвила, кухнята прилича на деня след битката за Сталинград.

Общи условия

Активация на акаунт