Уред за сушене на плодове и зеленчуци - 2

  • 147 832
  • 763
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 669
Аз от няколко дни суша основно праскови. Смилам на пюре и разстила М върху хартия за печене в сушилката. Не знам дали ще има за зимата, децата ги унищожават много бързо.

# 121
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Прасковите са доста ароматни. И дъщеря ми ги харесва много и ги предпочита сушени, пред пресни. Суша на парченца, а сушилнята разнася ухания. Гледам всичко да прибирам навреме, че да има за зимата. Иначе и у дома се опустошават, нищо, че има пресни в момента.

# 122
  • Мнения: 22 036
Имам сушилня от две години, но не съм сушила плодове и зеленчуци. Купих я за пастърма. Тази година съм решила да си направя нещо като вегета и сега зареждам пащърнак, лук, моркови. Ще сложа чушки, домати, чесън и целина. Какво още да изсуша? Смятам да ги смеля на прах и да добавя сол.

# 123
  • here and now
  • Мнения: 4 253
Може да добавиш магданоз.

Кайлис, до каква степен сушиш прасковите и как смяташ евентуално да съхраняваш за зимата?

# 124
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравейте!Аз също имам мерак да се сдобия с такъв уред и загледах тези, които продават в Кауфланд.Виждам обаче ,че другаде продават и такива с регулиране на термпературата.Та,въпроса ми е, има ли смисъл от това регулиране или просто увеличавате времето за сушене при тези уреди,които нямат тази функция?

Относно температурата - на по-ниска температура се запазват веществата в продуктите и съответно се увеличава времето за сушенето.

Скрит текст:
Моята сушилня е Зелмер и няма регулатор за температурата, а възможност за избор на две степени/мощности. Опитвала съм да измеря температурата и мисля, че при по-ниската степен/мощност поддържа оптимална температура.


Общо взето различните неща се сушат при различна температура. Примерно ягодите, тиквичките, изсъхват добре и достатъчно бързо на доста ниска температура - под 40 градуса, към 35 им е достатъчно.


Аз отново претърпях провал с кайсиите тази година, не знам как да опитам догодина...

А прасковите как - с корите ли? И на какви парченца - тънки, дебели, дълги, кубчета, как? До каква степен на изсъхване?

# 125
  • София
  • Мнения: 17 592
И аз от тази пролет се сдобих с такъв уред. Изкушила съм малко череши, ябълки и тиквички. В неделя сложих смокини и праскови, но май много ги суших и станаха като чипс. Моля който е сушил смукини  и праскови да сподели опит. Може би трябваше да ги суша по-малко та да станат като тези дето ги продават по магазините.


На смокините тайната е в самата смокиня. Тези, които не са добре узрели, не стават. Смокинята си променя цвета след откъсване, но не зрее. А сладостта е важната. Ако нямаш дърво под ръка... абе, не става.
Тиквичките ги правя на чипс. Вкусни са си и така, ама ако се объркат после с кисело мляко с чесън и копър (и сол, де) си става направо инстантна бурания. Диетична. И страааашно вкусна.

# 126
  • София
  • Мнения: 17 592
Имах предвид ,че са мекички,не сдървени. Ако сте си взимали сушен пъпеш или круша,подобна плътност има и прасковата.


А, тези плодове са "кръстени" със захарен разтвор.
Технологията (по принцип) е: изсушаваш - до сухо, правиш топъл захарен разтвор - концентриран, с врене (може да се добави, примерно, ванилия), топваш плодовете - за малко, няколко минути само "да клокнат", казва леля Мария, после пак ги сушиш. но не до пълно изсушаване.

# 127
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз разгледах моя уред по- внимателно и книжката.Оказва се, че той поддържа постоянна Т от 35 до 70 градуса. Може би в горните тавички е по- ниска температурата, защото там по-малко бяха изсъхнали ябълките когато размениха тавичките.
Днес купихме на свеки от  Метро, Rohnson, тя има копче за регулиране на температурата. Сложихме домати на 70градуса, ще пиша как са станали.


Много е висока температурата за домати. Всичките им витамини поголовни ще се разстрелят, със залп.  Тези високи температури са за риби и меса (не съм правила). Доматите... къде 45-55.

# 128
  • София
  • Мнения: 17 592
На мен миналата година барбароните ми се получиха много добре и до скоро имах, макар, че ги съхранявам в полиетиленови торбички, но с други домати не съм пробвала.

черита ли суши? Цели ли? И от кои, съвсем дребни, като нокът на палец, или по-едри? Надупчи ли ги предварително?  
Моят е като на  Fortuna, миналата година суших домати на кръгчета, нарязани по на 5мм долу горе, защото ги искам леко влажни и в зехтин с подправки в бурканчета прибрах. Но си ги изядохме бързо. А другите, добре изсушените - до чупливост, като чипс, ползвах за готвене, за хляб. Обаче си мислех, че аз греша някъде, защото суших на ~ 40* за около 15-18 часа. Като въртях и тавите.
Тази година реших, че ще суша на макс и снощи заложих черита - срязани на две, а едрите като пинг-понка - на 4. Други на кръгчета. И на макс кръгчетата бяха готови за 14 часа - добре изсушени, дребните черита за 18, но оставих леко влажни, за да сложа в зехтин с подправки пак. А едни, които бях срязала на половинки накрая ги извадих и сложих  в манджата  Mr. Green почти свежи си бяха.
Скрит текст:

В моя уред ли е повредата, или наистина по толкова време трябва да се сушат?


Даже и по-дълго отнема понякога - зависи си от доматите. Нищо ти няма на машината. Просто... си иска търпение. И въртене, и махане на изсушените. Май къде 1-2 денонощия поне - за сочни домати, не барбарони, рязани на тънки филийки, на 55
оC.
[/color]

# 129
  • Добрич
  • Мнения: 5 456

...

А прасковите как - с корите ли? И на какви парченца - тънки, дебели, дълги, кубчета, как? До каква степен на изсъхване?


Не ги беля. Режа на резенчета /като диня/, широки около един пръст и нареждам с люспата отдолу и отрязаната страна нагоре. Доста ги суша, не като чипс, но определено са доста сухички и ароматни.

# 130
  • Мнения: 34
Аз сега суша червени люти чушки. След няколко часа ще са готови. За люта подправка за супа ще са, като чили.

# 131
  • София
  • Мнения: 2 298
Здравейте момичета !

И аз имам сушилня от миналата година. Тогава суших:

1. Домати, основно за това я купих, обожавам ги, но цената на купешките си е сериозна. Не ги пресушавам, харесвам ги по-сочни. После в бурканчета с олио и подправки кипнати за 5 минути или със зехтин и подправки в хладилника издържат 1-2 месеца. Както и в пликове и във фризера - за готвене и за бурканче със зехтин; Готвеното със сушени домати е по-различно от това с пресни/замразени - с концентриран аромат и вкус.
2. Червени чушки - после меля на червен пипер. Няма какъв аромат ... Когато направих миналата година първия такъв, разбрах, че това което досега съм купувала за червен пипер вероятно не е правено (или поне изцяло) от чушки  #2gunfire;
3. Подправка за ястия. Задължително слагам пащърнак,  целина и моркови. Понякога добавям праз, магданоз, лук и др. После меля на брашно и съхранявам в буркан без сол; Подправки суша по всяко време, винаги ги има изходните продукти на пазара ...
4. Гъби - на брашно ги смилам за супи и сосове; И тях суша по всяко време, като видя, че привършва наличния продукт.
5. Тиквички - пак на брашно за супи;
6. Меса - пастърма, суджук, джърки, наденица за малко колкото да се изсуши отвън, защото после се пече на скара; Суша ги по всяко време, за консумация за около 1-2 месеца и после пак.

Сега правя едни покълващи зърна, ще ги суша след 2-3 дни за малц за домашен хляб с квас.

Плодове не суша, предпочитаме пресните, има плодове във всеки един сезон. А тези, които искаме да консумираме и извън сезона - праскови, кайсии, малини, боровинки и къпини замразявам.
Тази година мога да се пробвам със сливи.

Чакам да излязат доматите консерва сега към края на месеца, те се сушат най-лесно и бързо, и хубавите червени есенни чушки и започвам пак с голямото производство....

Последна редакция: вт, 23 авг 2016, 18:10 от nati_nat

# 132
  • София
  • Мнения: 2 298
Аз сега суша червени люти чушки. След няколко часа ще са готови. За люта подправка за супа ще са, като чили.
Elisfaik, цели ли ги сушиш лютите чушки ? Защото аз днес сложох, като ги цепих на две и махах дръжката със семенника. Не прецених ефекта на лютото върху ръцете ми. Тъкмо приключих и ги сложих в сушилнята и ръцете ми пламнаха в огън, почти до нетърпимо. Сега след 5 часа вече е по-слабо, но сигурно ще трябват още няколко часа за да отшуми.

# 133
  • Мнения: 9
Привет, момичета!
Страшно обичам сушени плодове и зеленчуци, но винаги ми се е струвало много сложно приготвянето им.
Запалихте ме с темата и мисля да се пробвам в сушенето  Simple Smile.
Моля за препоръки относно вида и марката сушилня.
Чета в темата, че има различни видове, различни нива, регулиране или не на температури  newsm78 ........... каква да си взема?

# 134
  • София
  • Мнения: 1 873
Моята е Горенье от миналата пролет, всичко суша в нея, адски съм доволна! И на родата суша - билки, подправки, плодове, зеленчуци, месо. Няма да сбъркаш с такава покупка. На моята се регулира температурата и продължителността на сушене.

Общи условия

Активация на акаунт