Излишен ли е 12-ти клас?

  • 19 412
  • 444
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 615

Както работят връстниците им по целия свят. Както и някои от тях работят и у нас.
Е, вярно, ще трябва сигурно да се побутне малко и трудовото законодателство. Ама то пък и на ИТ ще ѝ се отвори работа...
Абе, зарежи! Я колко си е хубаво сега - въртят се купища пари, за да бълват все по-неграмотни и невежи кадри. Пък че "бизнесът" (който и да е той) ревял, че няма специалисти, пък че отпадналите от системата трябва да крадат, просят и проституират, за да оцелеят, много важно.
Частни уроци нали има? Има. Бълват ли се все нови и нови програми, учебници, помагала и пособия? Бълват се.
Това е важното. На който не му отърва - ей-го терминалът. Кеф му Англия, кеф му Германия, кеф му Франция...
До десет години ще стане така, че университетски преподаватели ще ходят с бъклица и дрян да молят циганите в гетото, пък а дано се излъже някой да стане студент. И ако е изкарал първи клас, разбира се. Пък може и с удостоверение за успешно завършена предучилищна. Що пък не? Особено ако държавата се включи услужливо с някакви финансови бонуси.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 374
Изцяло съм съгласна с постовете на Кака Сийка; изразяват и моето мнение. 12-ти клас е една голяма дрямка, пробване на тоалети, карти и купони. М/у другото, много първокурсници в университета не само признават изброените дейности, но и сами споделят, че биха предпочели да завършват след 11 клас, за да не си губят времето.

Имам чувството, че от една страна, сме най-бедната държава (или една от най-бедните) в ЕС, а от друга - милваме с гъшо перце мамините златни, сакън, да не би да започнат малко по-рано работа, вместо да висят по чалготеките. Ако вземат, че се потрудят пък, току-виж осъзнали, че не е толкова лесно да се изкарат пари за айфон десятка.

Децата на тук списващите са едно голямо изключение, разбира се  Wink

# 17
  • Мнения: 54 431

Както работят връстниците им по целия свят. Както и някои от тях работят и у нас.
Е, вярно, ще трябва сигурно да се побутне малко и трудовото законодателство. Ама то пък и на ИТ ще ѝ се отвори работа...


Това имах предвид.

Хърмаяни, моята дъщеря също завърши основно образование в девети клас, миналата година, ЕГ са така. Peace 8 клас е само език.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592

12 клас е напълно излишен в сегашния си вид. Освен това намирам за крайно противопоказно присъствието в една и съща сграда, в една и съща смяна на, примерно 5 - 6 - 7 класници с пълнолетни хора от, така да се каже, същата страна на бариерата (т.е. няма проблем с присъствието на пълнолетни учители, примерно.  Mr. Green)

Очевидно е необходим в специализираните училища - там, където има допълнителен подготвителен клас (езиковите), или техникумите.

Всъщност предложението на Как` Сийка  е много конструктивно. 10 класа за диплом за средно образование - с до голяма степен сходни програми за всички (т.е. еднакви за всички, изключая специализираните училища - ясно, че бъдещите лаборанти ще имат нужда от определен брой часове в истинска лаборатория, децата, които ще учат всичко на испански имат нужда все пак да постигнат съответното ниво на испанския, а онези, които ще бъдат шампиони по шорт трек следва да имат осигурено нужното време за тренировка). След това може да се заделят 2 години за, така да се каже, пропедевтики - със специализирани, но не съвсем специални, насочености - примерно, хуманитарна, природно-научна, медицинска - бих предположила, че бъдещите юристи биха имали сравнително малка полза от умението да намират производни (на бас, че практикуващите юристи изобщо не помнят какво означава това), а бъдещите математици може и да пропуснат изучаването на, примерно, Кант. И със сигурност и едните, и другите, няма да изгубят нищо, ако не са запознати с костите на човека и техните названия - било на български или латински. И понеже все пак тези профили - които и да е от тях - ще се записват от [деца], които наистина възнамеряват в бъдеще да се занимават с нещо, свързано с избраната насока, те ще бъдат по-малко на брой - и може да се определят отделни сгради (т.е. не отделни за всяка насока, а отделни от началните и средни училища) за тяхното обучение. Както и да има някакъв задължителен минимален бал за продължаване (не непременно среден бал, но в дадената насока - не можеш да искаш да ставаш преводач от английски с 3ка, примерно).

# 19
  • Русе
  • Мнения: 11 918
 Излишен и според мен.

# 20
  • Мнения: 21 455
Хърмаяни, моята дъщеря също завърши основно образование в девети клас, миналата година, ЕГ са така. Peace 8 клас е само език.
Всички профилирани с интензивно изучаване на език са така. Моят син е профил природоматематически, но също ще завърши основно в девети клас.

# 21
  • Мнения: 542
12-ти клас е една голяма дрямка, пробване на тоалети, карти и купони.


Сериозно? Може би не познаваш дванадесетокласници, които ходят ежедневно на училище, учат, подготвят се за изпити, подготвят си кандидатурите за университети в чужбина и се чудят откъде да намерят малко време за любимите си неща.
Та, всеки с приоритетите си. Въпрос на личен избор е.

# 22
  • София
  • Мнения: 12 374
12-ти клас е една голяма дрямка, пробване на тоалети, карти и купони.


Сериозно? Може би не познаваш дванадесетокласници, които ходят ежедневно на училище, учат, подготвят се за изпити, подготвят си кандидатурите за университети в чужбина и се чудят откъде да намерят малко време за любимите си неща.
Та, всеки с приоритетите си. Въпрос на личен избор е.
Половината ми съученици от Английската навремето кандидатстваха в чужбина след 11 клас - говоря за 96-та година. Голяма част ги и приеха. След въвеждането на 12 клас, не виждам нито нивото на грамотност да се е увеличило, нито желанието за учене висше - било то навън, или у нас.
Освен това споделих какво сме си говорили с реални първокурсници в университета, повечето от тях завършили Немската, Испанската и 1-ва и 2-ра Английска тук в София, плюс разни известни езикови в Бургас, Варна и т.н. Самите те бяха против 12 клас и признаваха, че е губене на време.

# 23
  • Мнения: 2 927
     Дева, Дидева, наясно съм, но принципът не ми харесва.
     Що се отнася до трудовото законодателство, поне от 50 години законодателно 16-годишните имат право да работят при определени условия, след 14 имат право да сключват дребни сделки. Не виждам реални пречки за облекчаване на процедурата. Почти всяко дете започва да работи на 16-17 години, макар и за кратко през лятото. Няма значение дали е под формата на стаж, в услуга на родителски бизнес или от чиста необходимост в сферата на обслужването, децата полагат труд на тази възраст, което означава, че законодателството ни за поред път закъснява и не е синхронизирано с обществените нагласи и необходимост. Законодателно решение има, но бюрократичната процедура се явява пречка и се иска козметична промяна.
    Tаис, в езиковите гимназии май нищо не се е променяло от времето, за което говориш. Тогава имаше подготвителен, но не му слагаха цифра. След него пак учеха 8-11 клас. Сега просто го нарекоха осми клас и изместиха номерацията с едно нагоре.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Гимназиите с отличниците са ясни - там младежите имат поставени цели, учат за матури, за кандидатстване, обаче това е малък процент от общия поток ученици. Едва ли много от другите, средната и под средната хубост, знаят защо ходят на училище.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз не съм карала подготве, Хърмаяни  Peace Влязох с писмен и устен изпит по английски език, доста тежък. Мисля, че бяхме последният випуск в 1 АЕГ, който имаше възможност да влезе по този начин. Половината (ако не и повече) ми клас беше от други деца като мен, които идвахме от чужбина, където бяхме учили всичко на инглиш.  

# 26
  • Мнения: 2 927
Аз не съм карала подготве, Хърмаяни  Peace
    Може да е имало промяна през различни периоди, Таис. Аз съм завършила ПМГ няколко години по-рано от теб, но съучениците ми, които отидоха ми в езиковата гимназия имаха подготвителен клас.  
     ПП По мое време се влизаше с изпит по български език и математика в езиковата гимназия (в Сливен беше една). Явно говорим за различни програми, а и 1 АЕГ може да е била със собствена програма, не като тази на останалите.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 374
Хърмаяни, в 1 АЕГ си имаше подготвителен, и също се влизаше с бълг. и математика. Просто аз не съм го карала - след приемния изпит по англ. език, направо отидох в 8 клас. Този т.нар. приравнителен, после беше премахнат.

# 28
  • Мнения: 2 927
Този т.нар. приравнителен, после беше премахнат.
      Поредното доказателство, как всякакви наченки на опит да се работи за индивидуалните образователни потребности биват прехвани, за да им е лесно на бюрократите в администрацията.

# 29
  • Мнения: 21 455
Този т.нар. приравнителен, после беше премахнат.
     Поредното доказателство, как всякакви наченки на опит да се работи за индивидуалните образователни потребности биват прехвани, за да им е лесно на бюрократите в администрацията.
Приравнителните изпити не са премахнати. Ако има свободно място в дадена профилирана гимназия ( понеже за такава става дума) няма проблем ученик да кандидатства в нея и след полагане на съответните приравнителни изпити - да бъде приет. Същото важи и за ученици, идващи от училища в чужди държави. Даже има отделна наредба затова кои предмети им се признават и за кои трябва да се явят на приравнителни.

Общи условия

Активация на акаунт