Tематичен миш-маш по НЕМСКИ- тема 190

  • 58 914
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 184
Какво означава  предплатена кредитна карта? На мен от Спаркасе ми дадоха Виза на първия месец, още преди да започна работа, само им показах трудовия договор.

Ето го и новия закон за адресна регистрация- http://www.bmi.bund.de/SharedDocs/Downloads/DE/Themen/OED_Verwal … b=publicationFile

С неснижаем остатък, или не съм сигурна как се води. Приемат я навсякъде като кредитна, но реално не е, защото не може да надвишаваш сумата, която имаш по сметката. Гледах Спараксе, но има годишна такса. (Знам, че съм стисната, но дори не искам кредитна карта, просто ми трябва някаква, с която да плащам онлайн, та не ми се плащат такси.)
Някой да ползва Number 26? https://number26.de Някакъв Берлински старт ъп, те предлагат такъв MasterCard?

# 46
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Grumру кандидатствай за КК към Advancia. Всичко се попълва онлайн. Почват те с ниска кредитна линия, която зависи от дохода който си декларирала с тях, но след 2-3 месеца се вдига.  Ако си плащаш на пълно баланса, ти дигат линията няколко пъти докато стигне до няколко хиляди. Но и трябва да я ползваш, а не да я държиш само от време на време онлайн да плащаш с нея. Няма никакви такси, няма допълни плащания ако я ползваш да плащаш в чужда валута в чужбина, дават ти супер цена на чуждата валута, и има към 22-23 дни гратисен период.

# 47
  • Мнения: 1 262
Аз също не исках кредитна карта и от Шпаркасето ми предложиха предлатена. Има годишна такса от 5 евро. Картата е празна. Ако искаш да я ползваш слагаш си пари в нея и я ползваш.

# 48
  • Мнения: 184
Какво означава  предплатена кредитна карта? На мен от Спаркасе ми дадоха Виза на първия месец, още преди да започна работа, само им показах трудовия договор.

Ето го и новия закон за адресна регистрация- http://www.bmi.bund.de/SharedDocs/Downloads/DE/Themen/OED_Verwal … b=publicationFile

С неснижаем остатък, или не съм сигурна как се води. Приемат я навсякъде като кредитна, но реално не е, защото не може да надвишаваш сумата, която имаш по сметката. Гледах Спараксе, но има годишна такса. (Знам, че съм стисната, но дори не искам кредитна карта, просто ми трябва някаква, с която да плащам онлайн, та не ми се плащат такси.)
Някой да ползва Number 26? https://number26.de Някакъв Берлински старт ъп, те предлагат такъв MasterCard?

Аз имам предплатена кредитна на Постбанк. Вързана ми е с нормалната дебитна карта по която получавам всичките си приходи. Плащам онлайн през кредитната, после си ги дърпат от дебитната. Много съм доволна, годишната такса е 22Е.

# 49
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Постбанк сега дори я дават безплатно за първата година при отваряне на сметка.

# 50
  • Берлин
  • Мнения: 4 490
И аз по темата...взехме анмелдунг. Други документи трябват ли ни за отваряне на сметка?  newsm78
Хора....побърквам се тук в старанието си да спазвам административните правила

# 51
  • Мнения: 9 052
известно време се побъркваш за всяквкави правила, после виждаш за какво има смиъсъл и запо4ваш да се побъркваш по-малко Simple Smile

# 52
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Включвам се с един тъп въпрос-при подаване на документите за детски, в заглавието на анлагето какво би следвало да се допълни  при Anlage Kind zum Antrag auf Kindergeld vom...? Също никъде не видях да изискват документи, различни от акт за раждане. Вие договор за работа, мелдебешайнигунг, удостоверение за спрени детски в България веднага ли ги пратихте или чакахте да ви ги поискат. А къде написахте задната дата, от която имате право да ги получавате или се взема датата на подаване на документите?

# 53
  • Мнения: 9 363
Ако си ходила във Фамилиенкасе на Социалното министерство при вас за документи, там ти дават едно допълнение с изискваните документи към Формуляра и ти обясняват кое какво е и как да се попълни. По принцип за всички данни, които попълваш трябва да представиш документ. Поне така беше преди 2 години. Никаква предварителна дата не сме писали. Написахме дата на подаване на формуляра, а те после сами си изчислиха 6 месеца назад (откакто мъжът ми работеше в Германия). така беше при нас в провинция Хесен.

Papurche Mehurche,
защо толкова късно се регистрирате? Голям наплив ли има в Берлин (нали там бяхте)? Ние това го свършихме още на 2 ден след пристигането ни и то дори без предварителен час.

# 54
  • Берлин
  • Мнения: 4 490
Дени, чакахме за термин 100 години. Дадоха ни първо за края на септември, но в същия ден имаха срив в системата, пренасочиха ни за почти след месец. Напливът е  Shocked

Сега предстои да открием банкова сметка, да сменим щоера на ММ. И дано това вече е краят. Изморявам се от бумащините, а и много време губя. Истината е,че искам да сме 100 % изрядни и това ме депресира, защото така и не мога да разбера доколко сме или не сме. Тук трябва правилник с точки по ред кога и къде се ходи, какво се прави..  Joy Но и нашият случай нали е по-завързан - работим в една и съща фирма, ММ е с немски договор, аз се водя командировка...И сега никъде не откривам НЕпротиворечива информация колко може да продължа командировката си. А 1 ми изтича на 31 декември...И работа имаме ужасно много, всяко ровене в нета за инфо не само ме обърква ,но и ми изяжда много време.
Пак се оплеснах, но много ми се иска да напиша още 1 изречение на колебаещите се "дали да се преселим/емигрираме/настаним в Германия" - НЕ ГО ПРАВЕТЕ,ако не знаете езика!!! Не е невъзможна адаптацията,но мисля,че е много трудно.
Аз съм живяла в Англия и Испания, но владея префектно английски и испански - печелила съм наравно с местните и не съм имала никакви сериозни проблеми. А тук - уча упорито, справям се, но след минимум 10-часов работен ден ученето става бавно и ...така де...А и всъщност май нещата опират и до това кой с какво е готов да се примири. Аз съм вложила адски много време,усилия и средства в образованието си, не искам да работя в цех/магазин/кафене....поне докато имам възможност да не го правя

# 55
  • Мнения: 9 052
Веднъж отхвърлени бумащините са отхвърлени, освен ако нямате промени никой за нищо не ви закача. Ние последно стъпвахме в кметството като се роди малкия и сега като му подновяваме паспорта.
Преди това за големия, преди това за регистрацията ... 1 х на 5 години да идеш за 15 мин. до някаква лелка не е голяма работа.

Папурче добре си е интернета. Всичко се намира вътре. Много съм доволна. Ако го нямаше и се налагаше всяка информация да я търси човек къде ли не?


# 56
  • Мнения: 513
Цитат
Пак се оплеснах, но много ми се иска да напиша още 1 изречение на колебаещите се "дали да се преселим/емигрираме/настаним в Германия" - НЕ ГО ПРАВЕТЕ,ако не знаете езика!!! Не е невъзможна адаптацията,но мисля,че е много трудно.
..........
А и всъщност май нещата опират и до това кой с какво е готов да се примири. Аз съм вложила адски много време,усилия и средства в образованието си, не искам да работя в цех/магазин/кафене....поне докато имам възможност да не го правя

С това съм абсолютно съгласна, Папурче, хубаво е да се пишат и тези неща, на някой може да са му от полза.

# 57
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Веднъж отхвърлени бумащините са отхвърлени, освен ако нямате промени никой за нищо не ви закача. Ние последно стъпвахме в кметството като се роди малкия и сега като му подновяваме паспорта.
Преди това за големия, преди това за регистрацията ... 1 х на 5 години да идеш за 15 мин. до някаква лелка не е голяма работа.

Папурче добре си е интернета. Всичко се намира вътре. Много съм доволна. Ако го нямаше и се налагаше всяка информация да я търси човек къде ли не?
Съгласна съм с това. Ние основно инфото си го намираме в нета. Отнема много време да се ориентира човек кое е истина, кое са глупости надраскани. Но без език е доста по трудно. А ако няма и специалист по реколация да помага, и без език, без познати, си е предполагам в пъти по трудно.

Папурче, закона в ЕС е мисля беше, че след около 180 дни престой в една държава, трябва да почнеш да си плащаш таксите в нея, да се регистрираш там и т.н., а не в тази която си живяла преди. Както си го написала, при теб командировката си се превръща в постоянно местоживеене. Има инфо в нета, даже на скоро четох, че Германия си била променила закона за това какво се води командировка и какви са лимитите. От 90 дни командировка в 12 календарни месеца, са го направили 90 дни командировка за 180 дни. Можеш даже да се допидаш до адвокат. 

# 58
  • Мнения: 2 452
  Момичета,тук задължителна ли е смяната на летни със зимни гуми, на автомобилите? Има ли конкретен срок? Вярно ли е,че има възможност да се оставят ,свалените на съхранение,там откъдето са купени зимните?

# 59
  • Немция
  • Мнения: 6 884
Направиха смяната на гумите задължителна преди няколко години, най-късно през ноември може, за точен срок не знам, препоръчва се от октомврии до Великден да си със зимни гуми. Вземи предвид, че терминът за смяна може да получиш и след 3 седмици.
И да, гумите може да се съхраняват с/у известна сума там, където са сменени/купени.

Общи условия

Активация на акаунт